Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Hef`a 25 Kw Na Eko- Jak Sobie Z Nim Poradzic?


ethne

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, znajduję się w podobnej do Moniki sytuacji, nabyłam piec Hef`a 25 kw na ekogroszek, z dodatkowym rusztem. Piec sprawuje się nieźle, ale - niestety- jest to ale...

Z zapewnień sprzedawców wynikało, ze będzie to piec prosty w obsłudze i tani w eksploatacji. O ile z pierwszym punktem nie ma problemów, o tyle z drugim- owszem. Piec "pożera" codziennie ok 30 kg groszku, co mnie osobiście wydaje się ilością ogromną:) Na piecu ustawiona jest temp. 57 st (jak zalecano w instrukcji) natomiast- za pomocą mieszacza- regulujemy temp. w pomieszczeniach. Czy ktoś wie, co z tym piecem jest nie tak? Czy to jakas wada fabryczna, czy tez zle ustawienie parametrów? Jak rozwiązać piecowy problem?

Czekam (z niecierpliwością) na pomoc

ethne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie dzienne zużycie na poziomie 30 kg to wynik w normie (przy obecnych temperaturach). Czy ogrzewasz także wodę użytkową?

 

Mój piec (25 kW; dom 200 m2; nieocieplony; nowe okna) obecnie spala podobną ilość węgla (ogrzewam wodę użytkową).

 

W czasie największych mrozów ostatniej zimy zużycie sięgało 55-60 kg dziennie. Ale to raczej wina słabej izolacji mojego domu.

 

Sądząc z mocy pieca masz conajmniej tak dużą powierzchnię do ogrzania jak ja. Wydaje mi się, że koszt opału 10 zł dziennie jest do zaakceptowania w takim układzie.

 

Mój ostatni piec (zwykły węglowy) spalał zdecydowanie więcej droższego paliwa - więc ja z takiego wyniku jestem zdecydowanie zadowolony.

 

Oczywiście możesz eksperymentować z ustawieniami pieca - czasami może to pomóc, ale moje próby zawsze kończyły się powrotem do ustawień producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź :)

Ogrzewam wodę użytkową i dom o powierzchni 120 m2, nieocieplony, nowe okna, nowa instalacja co. wydawało mi się, że zużycie groszku, przy obecnych temperaturach, będzie duuuuużo mniejsze - tak też zapewniał producent. Byż może zależy to również od jakości opału, jego kaloryczności. A jeśli chodzi o ekserymentowanie - może warto spróbować :)

pozdrawiam :) ethne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście jakość opału ma znaczenie, ale nie jest to duży wpływ.

 

Wg moich wyliczeń samo ogrzewanie ciepłej wody zabiera około 5-10 kg węgla dziennie. Ja przez długi czas miałem tak, że z wody korzystałem tylko w weekend (2 dni na 7), jednak ogrzewana ona była cały czas. 270-kg zasobnik wystarczał na około 1,5-2 miesięcy - czyli zużycie było około 6-7 kg dziennie - jednak przy korzystaniu z wody 7 dni w tygodniu może to być 10 czy więcej kg.

 

Życzę powodzenia w eksperymentach - być może ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z tym piecem i pomoże dobrać odpowiednie ustawienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam piece hef-a jako instalator i bardzo często spotykam się z problemem ich"żarłoczności"jeśli producent pieca pisze w instrukcji,że są to piece z 3-4 dniowym zasypem to oznacza,że ten piec wcale nie jest żarłoczny bo zbiornik wystarcza na min 5 dni.druga sprawa skłaniam się do teori mówiącej,że piec należy dobierać jak zbyt mały garnitur[dokładnie jak w oleju i gazie].zmniejszamy w ten sposób straty na osłonach i straty kominowe[niestety bardzo duże]a w dniach dużych mrozów zakładamy na krótki rękaw sweter.wydaje mi się znacznie przewymiarowany ten kociołek ok 10% dodatkowej straty.kolejna sprawa to iolacyjność budynku a przedewszystkim ostatniego stropu.nie zgadzam się również z teorią,że jakość groszku nie ma znaczenia.przy słabej kaloryczności potrafi być bardzo dużo popiołu[na zasobnik 150 kg nawet wiaderko a potrafi być wiaderko na trzy zasobniki]następna sprawa to częstotliwość czyszczenia kotła.większość producentów zaleca dwa razy w sezonie-jua proponuję conajmniej raz w miesiącu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.