Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Ekoenergia


kecajbi

Rekomendowane odpowiedzi

Dla dociekliwych. :) Po pierwszym sezonie użytkowania palnika ekoenergia tak to wygląda i kawałek tego  ślimaka. Moim zdaniem to jest dobry palnik. Biorąc pod uwagę że rok temu dopiero się uczyłem "podajnika" uważam że test przetrwał na 5. W dodatku paliłem na początku miałem, ruskim węglem i Bóg wie jeszcze czym :) w dodatku mokrym. Dodam tylko że dopiero dzisiaj go wyczyściłem zdejmując koronę. Zdjęcia i film w załączniku. W większości sezonu paliłem Chwałowice + Retopal Piast. Na zdjęciach trochę tylko nagaru a otwory nie były zatkane. Nie uszczelniałem silikonem korony. Palnik zamontowany jest w Tekla Drako. Nie miałem przez cały sezon zonku z zawleczka. Czyszczenie tylko odkurzaczem. Brak większego kurzu w kotłowni co dowodem jest mało zabrudzona maska przeciwpyłowa. :) Po tych wszystkich filmach co widziałem myślałem że będzie zdecydowanie gorzej. :)

post-69750-0-09717000-1495900428_thumb.jpg

post-69750-0-13012000-1495900435_thumb.jpg

post-69750-0-14446700-1495900441_thumb.jpg

post-69750-0-39087200-1495900447_thumb.jpg

post-69750-0-09255700-1495900455_thumb.jpg

post-69750-0-61802000-1495900465_thumb.jpg

post-69750-0-63560100-1495900474_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimal no niezle przypiekles ten palnik heh, moim skromnym zdaniem mam obawy czy ta korona wytrzyma kolejny sezon, dol palnika (komora napowietrzajaca) jakby z jenej strony az pogieta od temperatury, na moje oko to nieciekawie wyglada, obym sie mylil :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację to jest nagar. :) Niestety to wynik wrzucania wilgotnego węgla przez miesiąc czasu. W dodatku węgiel różnej maści. Po prostu człowiek nie miał jeszcze takiego doświadczenia jak teraz. Po oczyszczeniu i włożeniu korony żadnych nie miałem problemów z dopasowaniem. Jak włożyłem koronę to sprawdzałem po przeciwległych narożnikach efekt "kołyski" tego nie było. czyszczenie tylko zwykłym nożykiem do tapet. Ten nagar nie był wcale taki mocny. Po zdjęciu korony włączyłem wentylator z pieca na 100% i zostawiłem na 20 s. Wywaliło trochę popiołu z niedopalonym miałem. Resztę odkurzacz załatwił. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

palniki ekoenergii pracują po kilka dobrych lat bezawaryjnie. Polecałbym Ci podnieść całe palenisko ponieważ chyba zbyt nisko Ci się pali. Na palnikach bez obrotowego paleniska warto jest dobrać parametry tak aby czas podawania był krótki jak i czas pauzy. Czyli żeby palnik podał krócej a częściej.

Przykładowe parametry:

 

Czas podawania 2sek
Przerwa podawania 6sek
Siła nadmuchu: ekogroszek 35% miał 60%
Praca podtrzymania: 6sek
Przerwa podtrzymania: 10min

Oczywiście są to parametry podglądowe. W zależności od opału, wymiennika na pewno będą się różnić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A tak wygląda to u mnie po pierwszym pełnym sezonie. Dla porównania ślimak stalowy z poprzedniego palnika też po jednym sezonie.

attachicon.gifr1.jpgattachicon.gifr3.jpgattachicon.gifr2.jpgattachicon.gifr4.jpg

Widać różnice przy ślimaku z blachy a żeliwnym. Ja dzisiaj pomagałem koledze czyścić po pierwszym sezonie koronę z Pancerpolu. Powiem tak w porównaniu do ekoenergii to porażka. Tam wsadzam odkurzacz , trochę wyskrobałem nozykiem i założyłem z powrotem. A tam wyższa szkoła jazdy.. śrubki wyważenia itp . Nie wspominam o ślimaku który jak go wyciągneliśmy to zjedzony nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy   każda  korona  palnika  ekoenergi   ma  u  góry  pojedyncze   otwory     bo  w   mojej  nie  mogę   się  doszukać 

oni maja różne generacje tych palników. Może ty masz pierwszej. Ale fakt te otwory więcej dają. Możesz zadzwonić do pana Przybyła z tego co pamiętam jest numer na ich stronie www. Może dałby Ci instrukcję tak to wywiercić albo może wymienią głowice. Bym spróbował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-26963-0-79117400-1497098326_thumb.jpgpost-26963-0-50824000-1497098343_thumb.jpg Niestety Fabrycznie takiej korony calej nawiercanej nie dostaniesz, mozna kupic "surowa" korone, bez naciec i otworow i wiercic samemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać różnice przy ślimaku z blachy a żeliwnym. Ja dzisiaj pomagałem koledze czyścić po pierwszym sezonie koronę z Pancerpolu. Powiem tak w porównaniu do ekoenergii to porażka. Tam wsadzam odkurzacz , trochę wyskrobałem nozykiem i założyłem z powrotem. A tam wyższa szkoła jazdy.. śrubki wyważenia itp . Nie wspominam o ślimaku który jak go wyciągneliśmy to zjedzony nieźle.

Witam

Mam bardzo duże doświadczenie z palnikami Pancerpolu i Ekoenergii. W przypadku dobrej jakości groszku - nie ma problemu z żadnym z nich. W pancerpolu ważne jest aby utrzymywać palenisko na retorcie na odpowiednim poziomie (nie za nisko ponieważ znacznie szybciej uszkadzają się podzespoły). W ekoenergii nie trzeba zbytnio zwracać uwagi na poziom paliwa na retorcie. Ale w przypadku gorszego groszku lub miału ekoenergia po prostu sobie nie radzi. Obrotowa retorta Pancerpolu doskonale wypala NAWET miał. Tak więc ja osobiście wybrałbym podajnik pancerpola . Druga sprawa to poszczególne podzespoły podajnika znacznie tańsze są do pancerpola niż ekoenergii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy ktoś ma doświadczenie z uszczelnianiem / silikonowaniem/ korony Ekoenergii ? Producent nie zaleca dodatkowego uszczelniania. Jednakże większość użytkowników forum to robi. czy te samo silikonowanie robi różnice ? Macie w tej materii doświadczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy ktoś ma doświadczenie z uszczelnianiem / silikonowaniem/ korony Ekoenergii ?

Ja w zeszłym sezonie uszczelniłem palnik ekoenergii (19kW) sylikonem wysokotemperaturowym chyba do 1500 stopni marki SOUDAL.

Generalnie efekt był taki, że po robocie palnik pracował bardzo dobrze jednak przed całą operacją dzwoniłem do producenta który stanowczo odradzał uszczelniania palnika. I tak po sezonie okazało się, że producent miał rację. Niestety to uszczelnienie spowodowało, że kolejne czyszczenie palnika było bardzo utrudnione. Za wUja Pana nie szło ściągnąć korony ponieważ bardzo mocno trzymał uszczelniacz. Żeby się tego pozbyć musiałem użyć małego przecinaka i jakoś rozczepić te dwa element. Całe szczęście, że nie pękła koronka ani palnik - w końcu to żeliwo.

 

Teraz wyczyściłem wszystko i zamontowałem bez sylikonu i działa bardzo dobrze. Palnik chodzi jak rakieta ^_^ ^_^ ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym słowem różnic nie widzisz. Ja też miałem silikonować w tym roku ale jak miałeś takie doświadczenie to moim zdaniem nie ma sensu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem  do  ekoenergi   w  sprawie   otworów  w  koronie  i  silikonowania  palnika   odpowiedź  mnie  zaskoczyła    taka  w  stylu   chcesz  to  rób   nie  to  nie  

nas  nic  nie  obchodzi

pytałem  o  konieczność  tych  otworów  zero  odpowiedzi  chyba  sprzedaż  im  idzie  za  dobrze  

tyle  to  widziałem  przedtem 

oto  odpowiedź:

 

Witam, nie zalecamy uszczelniania korony silikonem, ponieważ później

może być kłopot ze zdemontowaniem jej z palnika. Defro w standardzie

bierze korony bez nawiercania, otwory służą dopalaniu spalin w palenisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

I  kto  mi  odpowie  czy  te  otwory   do  dopalania spalin  powinny  być   w  koronie   palnika  i  czy  to  daje  coś  w  procesie  spalania  

 

w  defro  powiedzieli  że  nie  muszą  być  i  nic  nie  dają  ,  to  po  co  dają   teraz  z  otworami  do  dopalania  spalin 

 

bardzo  proszę  o  odpowiedź  i  radę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego , ja kupiłem w marcu kocioł Defro komfort eko pz 15kw z palnikiem żeliwnym Ekoenergia i mam otwory . A co do uszczelniania palnika to nie ma takiej potrzeby. Zrobiłem to profilaktyczne bo naczytałem się tu na forum ale nic to nie dało, tzn nie widzę różnicy w spalaniu , było tylko gorzej. Wycześciłem ten silikon i jest tak jak fabryka dała i jest lepiej.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie  też  interesują  te  otwory  w  koronie   palnika  ekoenergi    to  że   teraz   wypuszczają   z  otworami   to  wiadomo   wynika  z  tego  że  coś  dają   bo  po  co   teraz  dają  z  otworami na  górze   korony     palnika   ale  nikt   nie  odpowie  konkretnie   że  są  potrzebne   lub  nie  w  poprzednich  postach   widać   że   ekoenergia   daje  wymijającą   odpowiedź   pewnie  żeby  się  defro  na  nich  nie  obraziło    a   defro   daje   odpowiedź  że  są   niepotrzebne   a sami  teraz  sprzedają    z  palnikami   które  mają  otwory  

 

Może   ktoś   z  bardziej  doświadczonych   użytkowników   forum  pokusi  się   i   da  odpowiedź   co  dają  te  otwory  w  koronie   bo  tylko  stwierdzenie   dopalanie  spalin  chyba  po  coś   jest  to  robione   dla  osiągnięcia   chyba   wydajniejszego   lub  dokładniejszego  spalania    co   przedkłada  się   na  korzyści   ekonomiczne 

 

 

No  może  ktoś  się  pokusi  o  dokładną   odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik powinien być uszczelniony sylikonem wysokotemperaturowym, pod spodem korony jest rowek i w tym rowku go nakładamy, dobijając koronę po rogach.

To że ktoś pisze że było gorzej czy lepiej można bardzo szybko wytłumaczyć, wystarczy źle dobrać nadmuch.

Ktoś nie uszczelnia i wysoko ustawia nadmuch, część powietrza ucieka pod nieszczelna koroną i pali się niby dobrze ale czy na pewno dobrze? co robi nadmiar tlenu w spalinach?

Powietrze ma być dystrybuowane przez szczeliny napowietrzające palnika a nie pod koroną.

Otworkami o które pyta koleżanka ( chyba koleżanka ) jest doprowadzane powietrze wtórne i mają być.

Na poprzedniej stronie kolega Makog wstawił zdjęcie palnika Ekoenergii ale takie korony były montowane tylko w kotłach RBR-Ekouniwersal, producent nabywał "surowe" korony i stosował swoje rozwiązanie dystrybucji powietrza, takie korony nie występują fabrycznie w tych palnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.