Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Schematu Instalacji Co Z Buforem, Poszukiwany Instalator Okolice Bydgoszczy


shacky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich!

 

Długi czas czytam to forum i wymyśliłem sobie instalację kocioł zasypowy + bufor. Niestety ciężko znaleźć instalatora, który by nie chciał włożyć zaworu 4 drogowego pomiędzy bufor a kocioł. Z tego co wyczytałem takie rozwiązanie jest błędne, np.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2419464.html

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12665-prosze-o-schemat-podlaczenia-bufora-do-kotla/

 

Reasumując czy polecicie jakiegoś instalatora z Bydgoszczy lub okolic, który potrafiłby wykonać tego typu instalację poprawnie? Konsultowałem się na razie z 4 "z polecenia" i wszyscy proponowali 4 drogowy, nie chcieli słyszeć o trójdrogowym i w ogóle nie znali pojęcia laddomat... Jestem trochę załamany, bo ludzie nie chcą się nawet dokształcić i twierdzą, że w internecie same bzdury piszą... Jakoś bardziej ufam "Wam" niż im.

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj innych instalatorów. Żadnego zaworu 4d. Tak jak napisałeś 3d lub laddomat. 4d obniży Ci zasilanie na bufor a tego wcale nie potrzeba. Stwórz jakiś schemat instalacji w kotłowni i daj go do oceny. Na pewno z kolegami z forum wykonasz prawidłowy projekt a później instalator ma zrobić według Ciebie. W końcu to twoje pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry dziękuję za pomoc! 

 

Jakiś czas temu wziąłem schemat kalvis'a, bo wydawał mi się najbardziej kompletny i raczej zrozumiały dla mnie:

post-73135-0-53955800-1495006229_thumb.jpg

 

i przerobiłem go tak, aby zamiast wężownicy w buforze dodać bojler oddalony trochę od kotłowni:

post-73135-0-83136500-1495007131_thumb.png

 

Czy taki schemat może być? Dotychczasowi instalatorzy oczywiście kręcili nosem, chociażby na komponenty pomiędzy buforem a kotłem.

 

Planowałem kocioł DS bez elektroniki: Dakon Dor 32D lub MPM DS 28-32.

Bufor 3000l.

 

Założenie jest takie, aby palić na pełnych obrotach i wygrzać bufor na maksa do 90-95C, a później przerwa aż bufor odda ciepło i temperatura spadnie w nim u góry do około 60C.

 

Mając dotychczasowe doświadczenie z instalatorami zastanawiam się czy nie lepiej wstawić tutaj laddomat, aby uprościć schemat i żeby mi nie władowali np. złej pompy czy nie takiego zaworu 3d pomiędzy bufor a kocioł. Ewentualnie proszę, abyście mi coś konkretnego polecili. Mając konkretną listę komponentów będę pewniejszy, że będzie ok. Zawór ESBE VTC 311, 511 czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie powrót z zbiornika CWU powinien być podłączony między pompę obiegu bufora a powrotem do kotła. Druga sprawa to wywaliłbym zawór ciśnieniowy w układzie wtórnym i pompę przełożył na zasilanie za zaworem 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za uwagami kolegi gersika dolny schemat jest prawie dobry.

Zaw VTC511/60C i pompa 25/40 zastąpią ci wszelakie Laddomaty.

 

Trzeba dodatkowo policzyć naczynie przeponowe, dla takiego bufora może być ok 500-600l, ale to trzeba policzyć.

 

Pompa za zaw mieszającym od strony grzejników powinna być zaraz za zaworem 3-D, "zawór ciśnieniowy" czyli upustowy nadmiaru ciśnienia / różnicy ciśnień - nie jest potrzebny przy zastosowaniu pompy z autoadaptem.

 

Napełnianie układu tylko ręczne! 

 

PS
Rozładowanie bufora do temp 60C to marnotrawstwo, ja rozładowuję nawet do 40C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie powrót z zbiornika CWU powinien być podłączony między pompę obiegu bufora a powrotem do kotła.

 

Nie do końca rozumiem... Powrót podłączyłem pomiędzy zawór VTC511, a bufor na dole, a powinno być pomiędzy pompą, a kotłem? Zainspirowałem się schematami atmosa:

post-73135-0-54621300-1495023349_thumb.gif

 

Chyba, że zasugerowaliście się przecięciem linii niebieskiej (powrót CWU) i czerwonej u góry (gorąca woda z kotła do bufora) - nie planowałem aby tam rury się łączyły :)

 

 

Druga sprawa to wywaliłbym zawór ciśnieniowy w układzie wtórnym i pompę przełożył na zasilanie za zaworem 3d.

 

Ok. Poprawione i zrobione faktycznie analogicznie do atmosa.

 

 

Trzeba dodatkowo policzyć naczynie przeponowe, dla takiego bufora może być ok 500-600l, ale to trzeba policzyć.

 

Wg. kalkulatora: https://termen.pl/dobor/dobor-naczynia-przeponowego.html wychodzi mi 200-300l, czyli dla bezpieczeństwa można dać np. 400l?

 

Pompa z autoadaptem? GRUNDFOS ALPHA2 AUTO-ADAPT? Czy coś innego polecacie?

Auto-adapt pozwoli zrezygnować z "pulpitu sterowania systemem ogrzewania" widocznym na schemacie? Z tego co rozeznałem to ta pompa sama powinna się załączać z odpowiednią prędkością gdy jakieś grzejniki się otworzą na termostacie.

Kotłownia jest poziom niżej, a reszta pomieszczeń w jednym poziomie, więc z tego co wyczytałem na tym forum powinna wystarczyć 25/40.

 

Zaktualizowany schemat:

post-73135-0-28076700-1495023398_thumb.png

 

PS. Wyjdzie w praktyce do jakiej temperatury będę schodził... chodzi o to, aby też głównie grzało ciepłą wodę, a 40C to za mało, więc musi być jakiś kompromis pomiędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót z zasobnika przed kotłem (załącznik)+zawory zwrotne.Grundfos Alpha 2 jest OK-polecam.Wysokość budynku nie ma nic do tego czy pompa 40ka czy 60ka.Do grzejników zazwyczaj wystarcza 40-ka I przeniósłbym zawór odcinający na zasilaniu do bufora za odejście na zasobnik aby mieć możliwość w lecie odcięcia bufora zeby grzać wodę użytkową tylko zasobnikiem

post-32948-0-38872000-1495027086_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrót z zasobnika przed kotłem (załącznik)

 

Hmm...

Co się stanie przy takiej konfiguracji gdy kocioł będzie wygaszony? Czy nie wpuszczę do kotła ochłodzonej wody, która powędruje do góry i wróci mi do bojlera?

 

W mojej konfiguracji rozumiałem to w ten sposób, że jeżeli kocioł chodzi, to obieg CWU weźmie wodę prosto z kotła, a jeżeli kocioł będzie wygaszony to weźmie wodę z bufora...

Mylę się?

 

Może lepiej po prostu podpiąć CWU bezpośrednio do bufora? I tak jak kocioł chodzi to napompuje szybko ciepłą wodę na górę bufora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz po raz kolejny zaczyna się MMA, boks czy jakaś inna kopanina o rzeczy, które są oczywiste.

 

PS

Jeżeli korzystasz z kalkulatora danego producenta to powinieneś wstawić jego naczynie.

Np wg Reflexa wyjdą inne wyniki doboru tego naczynia.

 

PS2

Temp zaw 3-D VTC dobierasz nie do marki kotła, tylko do paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę MMA, tylko chciałbym rozumieć instalację, a przyłączenie powrotu CWU prawie do kotła nie rozumiem i nie mogę znaleźć na forum jakiegokolwiek wyjaśnienia, a szukałem z 1h. Reasumując to dla mnie nie jest oczywiste.

 

Dziękuję Sambor za 2 cenne uwagi. Rozumiem, że do drewna ma być zawór VTC 55 lub 60C (tak wyczytałem na tym forum teraz) i nie przejmować się tym co jest napisane w instrukcji kotła.

Reflex faktycznie wychodzi N500.

 

Dzięki Odpowietrznik za zawory zwrotne - faktycznie mogą się przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do drewna zaw VTC60 lub nawet wyżej, do węgla wystarczy 55C,

 

Podłączenie grzania CW wprost do kotła jest jak najbardziej prawidłowe

W tym przypadku grzejąc CW masz możliwość grzania nawet w lecie, kiedy nie trzeba pędzić całego bufora, wystarczy tylko przepalenie w kotle.

Ochroną powrotu w przypadku grzania tylko CW jest takie zaprogramowanie sterownika aby pompa startowała np przy 60 - 65C,

Ponadto w obiegu wężownicy CW jest mała ilość wody, i taka sytuacja nie wymaga dodatkowej ochrony powrotu.

 

Natomiast jakbyś miał grzanie CW tak jak proponujesz w poście 4 czy 7 to wtedy pracują 2 pompy połączone w szereg - rzecz niezalecana w takiej instalacji

 wtedy grzanie CW jest  pozbawione kontroli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Sambor za wyjaśnienia - faktycznie mogłyby pompy pracować w szeregu...

Rozumiem, że również poprawnym, ale odrobinę gorszym rozwiązaniem niż proponowane przez Was jest wpięcie CWU bezpośrednio w bufor u góry oraz powrót CWU również w bufor na dole? Wtedy pompy nie będą bezpośrednio szeregowo, więc będzie ok? Widziałem takie schematy, stąd moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożyłem filtry przed pompy.

 

Dobra, ostatecznie mam:

post-73135-0-67292600-1495105170_thumb.png

 

Wciąż zastanawia mnie tutaj sytuacja gdy piec nie grzeje, pompa przy piecu nie chodzi, bufor nagrzany i załącza się pompa cwu - czy nie będzie tak, że woda z powrotu CWU będzie ponownie zasysana przez pompę CWU zamiast trafić do bufora na dół?

Czy takie zjawisko zajdzie? Jeżeli tak, to jak je zminimalizować?

post-73135-0-34010900-1495105721_thumb.png

 

 

Awaryjnie układ z robieniem sauny latem:

post-73135-0-86067500-1495105162_thumb.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli woda w kotle nie będzie miała odpowiedniej temperatury to pompa do zasobnika CWU się nie załączy. Sterownik na to nie pozwoli. Poczytaj instrukcje sterowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli po uzgodnieniach z żoną ryzykujemy schemat z sauną latem i zawsze grzaniem bufora.

 

Dziękuję wszystkim za wielką pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu gratów i mam jeszcze jedno pytanko - średnice rur i osprzętu.

 

1) Kocioł ma przyłącze 6/4 cala, więc obwód kocioł-bufor robić cały na 6/4 cala, czyli pompa 40/25 jak wcześniej wspominał Sambor.... Ale vtc 511 widzę maksymalnie tylko 5/4 cala... Dać takie vtc + redukcje do 6/4 cala?

2) Obwód do bojlera dać rurką 1 cal czy mniejszą+redukcja przy pompie 40/15 (czyli pompa będzie miała 1 calowe wejście/wyjście)? 

3) Obwód bufor - rozdzielacz wystarczy na 5/4 cala + pompa z przyłączami 5/4? 

 

Macie doświadczenie z produktami Hel-Wita? Ogólnie sąsiad i może bym kupił trochę od nich...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aj, faktycznie w pompach są gwinty zewnętrzne... czyli:

- kocioł i odbiorniki pompa 32,

- do bojlera najprościej będzie chyba pompę 25 i półśrubunki przy pompie z 6/4 na 1 cal gw, bojler ma gw 1 cal, zawory na 1 cal, a dalej redukcja na 3/4 cala i rura - wybór półśrubunków do pomp 15 lub 20 jest znacznie mniejszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam pytanie odnośnie schematu - czy to nie to samo?:

post-73135-0-60691400-1495533382_thumb.png

 

Dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Temat sprzed 5 lat ale dla mnie na czasie, bo ceny gazu poszybowały do góry i przeproszę się z moim Kalvisem na drewno. Kupiłem bufor i skorzystam z zamieszczonego powyżej schematu (po poprawkach forumowiczów).

Sam dokonałem pewnych zmian i poproszę o opinię czy będzie dobrze. Chodzi mi o bypass do grawitacyjnej obsługi obiegu kocioł-zasobnik w przypadku braku prądu lub awarii pompy. Czy jest dobrze?

 

schemat z buforem Kalvis._bypass.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.