Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Ciepła Czy Warto????


boluś

Rekomendowane odpowiedzi

Klient sobie życzy klient montuje. W niektórych przypadkach to dobre rozwiązanie. Potrzeba jednak są dwa układy pompowe, obieg pierwotny kocioł , obieg wtórny instalacja. Trzeba jednak pamiętać, że sprawność niewiele bo niewiele ale spada. Ma jednak tę przewagę, że kocioł chodzi na naczyniu otwartym (myślę tylko o kotłach na paliwo stałe) , a instalacja grzejnikowa na zamkniętym. Trzeba jednak te urządzenia kupić , a to dodatkowe koszty. Dla poprawnej pracy pompy, należy zapewnić na napływie pompy (ssaniu) odpowiednie ciśnienie (patrz dane pomp), aby zabezpieczyć pompę przed kawitacją (wydzielaniu się gazów na ssaniu pompy). Dlatego naczynie powinno być na tyle wysoko aby zapewnić ciśnienie statyczne ok. 8 -10 m słupa wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

 

Dzięki wielkie guitar ;)

Znajomy coś wspominał ,że to super sprawa i piec nie dostaje w tyłek w żaden sposób bo ma tyle samo na zasilaniu co na powrocie no a ja mam 7st różnicy i się zastanawiam czy gra warta świeczki:) ???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniesiesz koszty ale czy otrzymasz coś w zamian? Wątpliwe. W ciepłownictwie stosuje się wymienniki ale dlatego, że tu temperatura wody sieciowej może mieć nawet 130 st. C. (przy dużych mrozach). W węźle odseparowuje się wodę sieciową od instalacyjnej oraz obniża temperaturę do 80/60 (maksymalnie). Tak samo c.w.u. Przy przekładni 1:1 to tylko w szczególnych przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wymiennik płytowy + pompa to dla małej instalacji wydatek < 1000zł i zaczyna być akceptowalny. A zalety posiadania to:

 

1) Praca grzejników w układzie zamkniętym (zmniejszenie korozji)

2) Umiejscowienie naczynia wzbiorczego w kotłowni

3) Zastępuje zawór czterodrogowy

 

Sprawność wymiennika to jakość jego izolacji cieplnej. Jeśli jest on umiejscowiony w ogrzewanym budynku to i tak wynosi ona 100%. Niestety pogląd o tym, że wprowadza on jakieś tajemnicze straty jest nie do wykorzenienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik umieszcza się przeważnie poza mieszkaniem, więc straty idą tam gdzie nie chcemy. Umieszczenie naczynia w piwnicy oznacza, że może nie być wymaganego nadciśnienia na wlocie pompy, co może powodować kawitację, a to prowadzi do przedwczesnego zniszczenia pompy. Podwojenie urządzeń sprawia, że mamy dwa razy więcej urządzeń które mogą ulec awarii.

Ale decyzja należy do inwestora, on decyduje, czy chce ponieść koszty, czy nie. Wymiennik przy wymianie ciepła również ulega schłodzeniu. Aby schłodzenie było niewielkie musimy wymóc duży przepływ, to wiąże się z pracą pompy na wyższych parametrach (wydajność). Ponadto w trakcie eksploatacji aż dwie pompy zużywają energię. Do regulacji temperatury nadal potrzebny jest zawór regulacyjny inaczej na grzejnikach będzie temperatura zasilania kotła. Więc nie widzę tu pracy wymiennika jako zaworu regulacyjnego. Do tego aby pompa na obiegu kocioł - wymiennik pracowała prawidłowo należy ten układ z optymalizować (kryzowanie), aby pompa pracowała w swojej właściwej charakterystyce, inaczej też dość szybko ulegnie zużyciu. Ponieważ pracuje w ciepłownictwie już 30 lat , niejednokrotnie widziałem pompy które uległy awarii ze względu na zły dobór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam...

 

-układ mam zamknięty

-naczynie wzbiorcze w kotłowni

-zaworu też nie mam

 

Czyli myślę,że sensu nie ma szukać sobie kosztów ??

No i mój układ chodzi na 1 pompie , a nie 2....

 

Pozdrawiam

 

Czyli masz układ niezgodny z przepisami i potencjalnie niebezpieczny. Jeśli nie chcesz lub nie możesz otwierać układu i montować rury bezpieczeństwa z naczyniem przelewowym na strychu to daj wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie namawiacie ludzi na koszty.

Domek jednorodzinny.

Piec jedna pompka, zamontowana na powrocie zbierająca z CWU, z grzejników i z podłogówki, jeżeli jest..

Zawór trójdrożny, na co.

Piec pracuje na stałej 50 stopni.

Grzejniki regulacją zaworem trójdrożnym, zalecałbym zwiększenie ilości grzejników żeby grzać niską temperaturą, aby nie spalać tlenu myślę o podłączeniu tradycyjnym jeżeli jest inne to musi być pompka.

Przy podłogówce zalecałbym dopiero drugą pompkę.

To wszystko super śmiga dobra regulacja na zaworach grzejnikowych przepływu.

Zalecałbym układ otwarty, ale może być układ zamknięty, ale z zaworem bezpieczeństwa z zbiornikiem przeponowym w obu tych układach super pracuje pompka.

Moje doświadczenie to tylko 37 lat w ciepłownictwie.

Może ktoś narysuje koledze ten układ ja nie mam ręki do rysowania

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.