Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Pellet 120M


majdan1986

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , w lipcu będę wymieniał kocioł , decyzja padła że będzie to kocioł na pellet ,i teraz pytanie jaki wybrać , moc to myślę max 12kw , 

zastanawiałem się nad

defro bio slim 10kw  z nowym palnikiem samoczyszczącym 

kostrzewa eei pelets 10kw 

sas bio solid 14kw 

biawar peeluxfire 

lazar smartfire 11kw .

 

pomóżcie co wybrać , bo kurde nie wiem na co się zdecydować , kotły mają różne budowy wymienników i nie wiec co najlepiej się sprawdza 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę jeszcze RBR-eco BIO, a co do mocy podstaw dane domu pod linkiem i wklej tu link do strony z wynikiem to zobaczę czy dane są dobrze podstawione

 

www.cieplowlasciwie.pl/start

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za bardzo mi nie pomogłeś ( dałeś mi jeszcze jeden kocioł do wyboru ) 

zapotrzebowanie na ciepło dla mojego budynku do około 8-10kw wraz z ciepłą wodą użytkową 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na konkurencyjnym forum jest wątek na temat Biawar Pellux - ten kocioł też potrafi sprawiać problemy.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?285467-Kocio%C5%82-Pelletowy-Biawar-Pellux-Compact-12-kw-Biawar-Pellux-200-touch-20-kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez się zastanawiałem na  tym kociołkiem , ale tutaj moje drugie pytanie jak ustawiać pracę kotła peletowego , schemat instalacji będzie taki że mamy 4 pompy ( co , cwu , podłogowa i kotłowa )  jeden zawór trójdrogowy na podłogówkę a na grzejniki tyle stopni  co na kotle a każdy grzejnik z głowicą termostatyczna , 

założenie moje było takie że mam termostat pokojowy i po osiągnieciu np temp 22,5 wyłącza mi kociołek , ustawiona histereza na 0,7 stopnia co w moim przypadku przy temp około 0 stopni daje kilka godzin , i po tym czasie kociołek by się załączał . 

w sterowniku defro ( adaptiv control 2 ) znalazłem tak opcje ( termostat pokojowy ) a w sterowniku od biawara znalazłem tylko opcję regulatora pokojowego który to steruje siłownikiem na zaworze a nie kotłem żeby ten sie wygasił, 

Czy coś ominąłem albo mam złe rozumowanie ??? dajcie znać

 

i co myślicie o kotłach typu defro bio slim 10kw ( chodzi o konstrukcję ) tak samo kostrzewa eei pelets 12kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a na grzejniki tyle stopni  co na kotle

Takie rozwiązanie to chyba lepiej sprawdzi się z kotłem zasypowym - tanim wunglem możesz grzać rury w ścianach. Z kotłem pelletowym lepiej mieć drugi zawór 3d na grzejniki i puszczać w obieg wodę o temp. liczonej wg zapotrzebowania. W przypadku termostatu będziesz miał duże wahania temp. w pomieszczeniach:  histereza + bezwładność instalacji. Jeśli w ciągu kilku godzin temp. w pomieszczeniach spada o 0,7*C to ten Biawar również będzie stał wyłączony przez kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie według mnie nie , bo przy bardzo małej pojemności wodnej kotła , lepiej coś nagrzać ( czyli pomieszczenia ) i wyłączyć kocioł niż gdy właśnie puszczać przez długi czas w sciany letnią wodą i kocioł praktycznie by się nie wyłączał ,  (zauważ ze na każdym z grzejników napisałem że mam termostat , grzejników jest 4 dom mam mały parterowy , teraz po rozpaleniu w śmieciuchu który posiadam po godzinie mam wszystko nagrzane i grzejniki praktycznie są odłączone po około 2 godzina podłogówka  osiąga swoją temperaturę i praktycznie kocioł bym się  mógł wyłączyć np na trzy  godziny a ze względu na potrzebę rozpalania na dzień dzisiejszy kocioł się dusi , oczywiście po tych dwóch godzinach cykl pracy były dużo krótszy bo dom już jest nagrzany . 

Najlepiej widać to na kotłach gazowych które nagrzewają pomieszczenia i się wyłączają i takich cykli w ciągu doby jest kilka np 6 ( i wtedy spalanie jest najniższe )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez się zastanawiałem na  tym kociołkiem , ale tutaj moje drugie pytanie jak ustawiać pracę kotła peletowego , schemat instalacji będzie taki że mamy 4 pompy ( co , cwu , podłogowa i kotłowa )  jeden zawór trójdrogowy na podłogówkę a na grzejniki tyle stopni  co na kotle a każdy grzejnik z głowicą termostatyczna , 

założenie moje było takie że mam termostat pokojowy i po osiągnieciu np temp 22,5 wyłącza mi kociołek , ustawiona histereza na 0,7 stopnia co w moim przypadku przy temp około 0 stopni daje kilka godzin , i po tym czasie kociołek by się załączał . 

w sterowniku defro ( adaptiv control 2 ) znalazłem tak opcje ( termostat pokojowy ) a w sterowniku od biawara znalazłem tylko opcję regulatora pokojowego który to steruje siłownikiem na zaworze a nie kotłem żeby ten sie wygasił, 

Czy coś ominąłem albo mam złe rozumowanie ??? dajcie znać

 

i co myślicie o kotłach typu defro bio slim 10kw ( chodzi o konstrukcję ) tak samo kostrzewa eei pelets 12kw

jeśli w biawarze będzie ecomax to powinna być opcja pracy termostatu pokojowego standardowo w funkcji mieszacza oraz w funkcji kotła (wyłączanie pracy palnika lub wyl. pompy kotła), ale dopytaj bo różne zmiany były w sterownikach;

poza w/w moja wersja RControl 890 umożliwia pracę w trybie termostat tj "palnik pracuje z mocą maksymalną bez modulacji mocy. Palnik wyłącza się z chwilą rozwarcia styków termostatu 28-29. Czujnik temperatury kotła nie wpływa na pracę palnika." tego trybu akurat nie używam - u mnie termostat pokojowy + współ. korekcji + pogodówka sterują temp. zadaną mieszacza, a kocioł rozpala się tylko na potrzeby dobicia do temp. zadanej i po spadku o wartość histerezy cykl się powtarza, a do tego dla chętnych jest funkcja autodetekcji trybu lato (po osiągnięciu wybranej temp. zewnętrznej kocioł nabija tylko cwu)

Tak czy inaczej musisz brać pod uwagę to, ze niezależnie od wyboru sterowania, pompa/pompy podłogówki powinny działać non stop.

Ad ostatni post - racja, że najczęściej korzystniej wypada przechodzenie w postoje, tylko nie każdy chce dopuścić taki sposób pracy (najczęściej wynika to z mitu o ogromnych rachunkach za prąd z tytułu rozpaleń, a to zwyczajnie bzdura)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za bardzo mi nie pomogłeś ( dałeś mi jeszcze jeden kocioł do wyboru ) 

zapotrzebowanie na ciepło dla mojego budynku do około 8-10kw wraz z ciepłą wodą użytkową 

 

Przy takim zapotrzebowaniu RBR-eco BIO 13 kW będzie odpowiedni, ma sterownik z wyjściem na 4 pompy, siłownik zaworu, można podłączyć bezprzewodowe czujniki temperatury i wilgotności itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.