Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Połaczenie Komnika Kotła Gazowego I Wymiennika Cwu


frodek

Rekomendowane odpowiedzi

Grubo przekombinowany układ. W Twoim układzie brakuje jeszcze pompy i grupy bezp. między piecem a górną wężownicą podgrzewacza. Proponowałbym podgrzewacz z jedną wężownicą podłączoną do wymiennika - tak jak na schemacie ( pod warunkiem że ten sterownik ma faktyczną obsługę ładowania c.w.u. ) a wyjście cwu z podgrzewacza podłączyc do wejścia pieca zimnej wody i c.w.u. pobierac z pieca. Wtedy masz zapewnioną dostawę c.w.u. non stop. Piec ewentualnie dogrzeje ją do wymaganej temp. jak będzie włączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli zastosowanie kotła gazowego jednofunkcyjnego, który obsługiwałby grzejniki a w momencie braku CWU podgrzania jej. W momencie użytkowania kominka non stop w pewnym momencie grzejniki pozamykałyby się i cała ciepła woda z wymiennik płytowego byłaby skierowana do zasobnika CWU. Próbuję coś samemu wykombinować, ponieważ słyszałem sugestie instalatorów, ze tak by rozwiązali nadmiar ciepłej wody z kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na zasilaniu podłogówki masz zawór mieszający termostatyczny? Z tego co napisałeś to masz jakieś źródło cwu a to ważne jakie. Wygląda na to że chciałbyś górną wężownicę wpiąc w układ CO. Jeśli tak to dobrze byłoby w zasilaniu jej zastosowac elektrozawór sterowany termostatem różnicowym który mierzyłby temp. na zasilaniu z pieca i na bojlerze tak że gdy pic grzeje to zawór byłby otwarty a jak nia grzeje to zamknięty żeby pompa co nie wystudziła go. W tym układzie zasilanie bojlera trzeba by przykryzowac żeby nie obciążał zbytnio pieca. Dolną wężownicę można zostawic tak jak jest tylko sterownik kominka musiałby wyłączac pompę gdy temp przekroczy 90sti włączac powyżej 70st. Wtedy bojler zachowywał by się jako bufor przechwytujący nadmiar ciepła z kominka ale nie można dopuścic do podgotowania w nim wody. Po przekroczeniu temp krytycznej musi zadziałac tylko wężownica w kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy i ogrzewanie przez niego działa w instalacji zamkniętej , ciśnieniowej. Kominek natomiast w układzie otwartym. Musisz zastosować wymiennik, zgodny z zapotrzebowaniem mocy, i kilka pomp. Jedna pompa na podmieszaniu kominka, druga jako pompa co za wymiennikiem, trzecia jako ładowanie CWU, czwarta jako pompa cyrkulacyjna lub podmieszanie do podłogówki, lub te dwie na raz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kocioł jednofunkcyjny ma wyjścia na grzejniki C.O. oraz na zasobnik. Ja mam na myśli podłączyć wyjście na zasobnik pod górną wężownicę a dolną wężownice zasilać ciepłem z kominka. Zastanawiam się tylko czy zasilać dolną wężownicę przed czy za wymiennikiem płytowym. Dla podłogówki mam na myśli zastosować regulatory z zaworami na rozdzielaczu oraz oczywiście głowicę termostatyczną ustawioną na stałą nastawę np 27 st a na grzejnikach zawory termostatyczne. Teoretycznie podczas grzania kominkiem gdzie wszytko się pozamyka (podłogówka + grzejniki) ciepło przez pewien czas kominek będzie oddawał dopóki nie zamknie się przepustnica na dolocie. Myślałem, żeby przez dolną wężownicę podgrzewać wodę do temp np 60 st jak na kominku i mieć zasób 220 L gotowej CWU. Podpowiedzcie mi jakieś fachowe rozwiązania. Instalatorzy z mojego regionu kładą mnie na łopatki z cenami. Kiedyś z ojcem wykonywałem instalacje CO ale przez pewien czas wypadliśmy z branży i teraz próbuję zrobić instalacje dla siebie w oparciu o "nowe" technologie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.