Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Mieszkanie 50 M2


Bazirtek

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem tak widzialem u mojego znajomego sciany po ociepleniu welna od srodka starego budynku scian musial wszystko zdemontowac bo po 2 latach zaczelo smierdziec w mieszkaniu jeden grzyb i plesn na scianach prawdopodobnie fachowcy mu spiepszyli to ocieplenie albo poprostu cos ze scianami sam niewiem ale widok masakryczny i bardzo ciezko pozbyc sie tego smrodu .

Ja tez mam mieszkanko 50m i wlasnie jestem w trakcie malego remontu i zakladam osobne centralne ja nie mam mozliwosci zamontowania pieca montuje piecokuchnie 8/12kw w kuchni nie pakuj sie w gaz bo w moim popprzednim domu tak zrobilem ocieplilem zalozylem piec nowoczesny valiant i na miesiac placilem po 700 zeta fakt wygoda duza ale w kieszeni nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy ma inny temperament i rozumiem ostra wymiane zdan Wcale sie tym nie przejmuje Wszystkie wasze wypowiedzi wnikliwie analizuje Sytuacja jest taka ze mieszkanie jest z miasta wiec rudera do remontu Okna drewniane budynek nieocieplony 3 sciany zewnetrzne Wiec pakowanie sie z takim zestawem w gaz to koszta naprawde ogromne nawet z dociepleniem Osobom ktore proponuja mi ocieplenie od srodka zadawalem pytanie jak wg nich wygladac beda sciany po sezonie grzewczym ale pytanie zostalo bez odpowiedzi Podejrzewam ze tak jak ja rozumuje Brud smrud i grzyb ale ok to nie jest ten temat Ocieplic strop Slusznie Bardzo dobry tok myslenia i wstawic piec weglowy wg wyliczen wystarczy 7kW wiec dla wygody najlepiej ok 10-12kW na wszelki wypadek zabudowac rozsadnie zamknac te klitke z piecem na drzwi i zapewnic w srodku dobra wentylacje zeby uniknac smrodu i syfu na chacie To wynika z calego tematu Dobrze trafilem bo widze ze duzo rozsadnych ludzi proponuje dobre rozwiazania Jeden lepsze drugi gorsze Zalezy od tego jak kolega zauwazyl kto co ma na mysli bo faktycznie nowe bloki buduje sie inaczej troche Bardzo bym chcial gaz z racji wygody albo nawet prad ale nie wyobrazam sobie bez zewnetrznego docieplenia calego budynku ogrzac tym sposobem mieszkania Duzo zyskalem tym tematem Wybor jednak pada na weglowe ohrzewanie a jezeli miasto ociepli budynek pewnie zmienie to i owo i pojde w gaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze 7-12kw wystarczy ? Czy np 10 bedzie ok ? 50 m2 nieocieplonego mieszkania 3 zewn sciany Mieszkanie z miasta wiec nie moge ocieplic od zewnatrz a od srodka to chyba wiadomo co sie stanie z scianami Pozdro Tyle w temacie prosze o propozycje pieca weglowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie w internecie o technologii ocieplania starych budynkow od wewnatrz i przelicz koszta. Jesli ktos na pale rozwinal zwykla welne z rolki i zamknal to plytami z karton-gipsu a potem plakal, ze wyszedl grzyb to coz moge powiedziec - jesli sie na czyms nie znasz, to lepiej zlec to fachowcom.

 

 

Prace remontowe w budynkach wybudowanych w technologiach przedwojennych i wczesnych latach 50.-60. to jest zupelnie inna szkola jazdy niz naklejenie 20 cm styropianu na sciany zewnetrzne. Tu trzeba troche wiedzy i troche zdrowego rozsadku.

 

Nie neguje ogrzewania weglowego, ale mam okazje spotykac czasami klientow, ktorzy upierali sie na kociol stalopalny w mieszkaniu i czesc z nich przyznaje, ze teraz jednak wybraliby gaz.

 

Ogolnie skupiaj sie na kalkulowaniu dwoch rozwiazan - kociol gazowy albo GS. Odpusc MPMa i inne wynalazki dla majsterkowiczow typu Buderus Logano czy inne Dakony DOR, bo gwarantuje, ze bedziesz potem plul sobie w brode i narzekal. DS to fajny kociol jak wiesz czego sie spodziewac i przede wszystkim masz kotlownie.

 

Edit: 7-12 bedzie ok. Poczytaj jeszcze watek o Ogniwo, bo cos tam ludzie narzekali a i ja zwykle jezdze te kotly demontowac, bo zgnily.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz polecic jakis konkretny model gs taki zebym jak mowisz nie plul sobie przez najblizsze 5 lat ? (Zanim splace kredyt i zaczne dzialac dalej ) pozniej zastosuje juz napewno konkretne docieplenie i cos wygodniejszego Odnosnie zabudowy pieca wszystko skupia sie na kotlowni 3x3 a nic o zabidowie w mieszkaniu ale temat prosi sie o piec Zabudowe ogarne na ww albo u budowlancow PAN ZE SKLEPU Z PIECAMI MOWIL ZE PIEC MIN 25 kW DLATEGO WYBRALEM SZERSZE GRONO OPINI NA FORUM Facet wyraznie ma albo prowizje od sprzedazy albo poprostu chce sprzedac cos co mu zalega albo ma gdzies mnie jako kloenta i tylko liczy cyferki Pozdrawiam zyczliwych ludzi ktorzy daja mi porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawie to kolegom, ktorzy mocniej siedza w temacie, bo ostatnio nie sledze rynku zupelnie. Defro Optima Komfort jest chyba calkiem solidnym kotlem i wiem, ze ludzie raczej nie narzekaja.

 

Jakkolwiek, poczekaj na kogos bardziej oblatanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu niebrałbym wiekszego jak 8kw. Najlepiej na mechanicznym miarkowniku ciągu. Pamiętaj o powietrzu wtórnym. Najlepiej jakby kocioł miał rozetę albo jeszcze lepiej KPW (kierownicę powietrza wtórnego). Jeśli nie byłeś,to wejdź na stronkę czyste ogrzewanie. Dowiesz się sporo ciekawych rzeczy odnośnie kotłów GS i prawidłowego palenia w tych piecach. Prześledź ranking kotłów na tej stronce i napewno wybierzesz właściwie. Defro Optima Komfort tak jak kolega Maciek92 pisze jest ciekawym piecem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Od siebie mogę powiedzieć że od syna kolega ma mieszkanie w bloku z lat 50-tych ponad 60m2 chyba 66m2 dokładnie , robili całą instalację z ojcem  a piec dawali 7 kw schowany w jednym z mebli kuchennych i strach do nich wejść bo temp nie spada chyba poniżej 24 st :D  , ten piec jak dobrze pamiętam to tak zwany etażowy co kolwiek to znaczy , na twoim miejscu też bym szukał kotła nie większego jak 7kw chyba że są jeszcze mniejsze ale na  PEWNO  nie większy a tym bardziej takiego jak ktoś tu pisze 12kw przecież to masakra jakaś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ UKS-M 7kW od Witkowskiego,ma wszystko co trzeba do poprawnego palenia od góry(nic nie trzeba dorabiać).

Duża poj.komory zasypowej,wystarczy rozpalać 1x na dobę.

Producent wg Twoich potrzeb wyprowadzi czopuch,króćce zasilania,powrotu,drzwiczki prawe,lewe,wszystko bez żadnych dopłat.

Koszt to 1.800 zł + niewielka opłata za transport

 

http://www.kotly-witkowski.pl/kotly/uks-m#dane-techniczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - czytam ten wątek i oczom nie wierzę, - 

Po pierwsze zanim coś zaczniesz robić musisz mieć zgodę właściciela budynku na konkretne projekty dotyczące  ogrzewania - podałem ci linka w którym te wszystkie zagadnienia są podane na tacy , Tam też na tym przykładzie możesz rozwiązac swoje problemy natury prawnej ,jak i projektów instalacji .Wydaje mi się że jezeli czytales to po łebkach.

Co do izolacji wewnętrznej - jeżeli dookoła masz innych lokatorów to izolacja jest zbyteczna ,Problemem są sciany zewnętrzne  tam musisz zastosować cos w rodzaju płyt klimatycznych - jak znajdę linka to podeślę. Przez te płyty sciana normalnie oddycha.i żadnego grzyba nie będzie. Sciany wewnętrzne  jak się uprzesz to możesz zrobić po kosztach , one nigdy nie zawilgną, tylko po co skoro sąsiedzi je z drugiej strony ogrzewają .W chodzą w rachubę tylko sciany na klatkę schodową, tam to warto zrobić.

Co do gazu - To jest najlepsze rozwiązanie - ale ? ........

Po pierwsze komin - jego musisz przystosować do pracy w trybie mokrym - a to oznacza wklad kominowy. Moja rada---Zaproś kominiarza który ci tą instalację będzie odbierał - on ci doradzi w sprawie komina - do gazu , lub węgla. -   Wskaże ci miejsca w których będziesz musiał zrobić otwory do podpięcia konkretnego kociołka.On ci też powie czy zgodnie z przepisami możesz zamontować kocioł w kuchni ,jezeli metraż na to pozwala Oraz  czy nie będzie konieczne zrobienie wentylacji w pomieszczeniu.To jest nie trudne o ile mieszkasz na ostatniej kondygnacji, Jezeli mieszka ktoś nad tobą to takiej instalacji nie możesz zrobić - chyba że sąsiad nie będzie mial nic przeciwko temu.Zeby ominąć te wszystkie problemy prawne z wetylacją - to w pomieszczeniach w których byla zamontowana kuchnia węglowa można zamontować piecokuchnię n na dodatek nie ma ograniczenia mocy tego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak ja tez za bardzo sie nieznam na tych piecach doborach kw do metrazu duzo pomogli mi tutaj koledzy z forum z projektem itd

Zaczalem sie troche interesowac roznymi aspektami co doboru piecy nawet w pracy duzo dyskutuja na ten temat i bylem w domku u kolegi ma domek 60m2 i kociol 15kw ograniczyl moc obkladajac scianki plytkami szamotowymi ale i tak ma bardzo duzy zasyp raz na 1.5 doby pali kupil specjalnie duzy aby miec wiekszy zasyp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży zasyp może się okazać tylko pozorną wygodą. Szczególnie jeśli brak bufora, a instalacja z malutką ilością wody. 

Żeby nie było za gorąco trzeba będzie go dusić, co doprowadzi do zabrudzenia wymiennika kotła sadzą (może też smołą). Trzeba będzie czyścić bardzo często - nawet codziennie.

To samo będzie w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojemność komory zasypowej to jest jedna z wypadkowych mocy kotła. Jak weźmiesz za duży to będziesz kisił opał. Czym skutkuje kiszenie kotła poczytaj w necie...

Możesz zamiast np. 10kw wziąć stopień większy z zamiarem zmniejszenia komory zasypowej cegłami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens żaden, tylko podstawowym problemem większości kotłów jest adekwatnie do mocy mała komora zasypowa. Za mała do potrzeb potencjalnych użytkowników....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nieocieplonego domu moim zdaniem ciężko z doborem mocy (no i jeszcze 50m).Dobrym wyborem jest mały kompaktowy kociołek na pellet ,albo gaz.Masz wtedy odpowiednią temperaturę i komfort cieplny.Natomiast jeżeli masz dostęp do tańszego opału , to warto zainstalować kocioł z buforem (trochę to kosztuje) pod warunkiem że strop wytrzyma.

PS.Przy buforze palisz kilka godzin i jesteś pewny że nie zaczadzisz się w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram lecz kubatura pomieszczenia to 30 m3 okolo a wiec maxymalna moc ogranicza mi wsadzenie 15 czy 12 Bo kominiarz powiedzial No Way na takie cos Powoedzial mi ze moge 8 7 i ze wystarczy Ogolnie moge kilka razy dowalic Problemem to nie bedzie Tylko z tego co na domku u rodzicow jak palilem to umiejetne palenie zwyklym zeliwnym jeszcze poecem z lat chyba 80 jak wieczorem dowalilem to rano dorzucalem Dawalem kratke open i nic nie musialem rozpalac nawet ok 3 dni Tyle ze trzeba bylo soe naszurac pogrzebaczem zeby to czyscic Jezeli nie taki piec to tylko poecokuchnia ale to odpada bo przy tym trzeba ciagle siedziec i jakos z dziecmi to mi pogotowie pod domem chyba musza otworzyc odrazu Po rozmowie z kominem rozwazam Gazowe aczkolwiek na weglu 2 x taniej pojade na tylu metrach Czy zle mysle ? Twardo trzeba nie bac sie nie obraze sie hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem rzy gazie o podwoeszeniu sufitu (welna + regips x2 warstwy) do tego ocieplenie od srodka scian ktore sa na zewnatrz budynku w ten sam sposob Strace niewiele metrazu ale zyskam chyba Pln bo sadze ze to sprawi ze cieplo nie bedzie walic na otoczenie Myle sie ? Mysle ze jezeli dobrze to rozegrac mozna zblizyc koszta do wegla Jednak podstawowym argumentem jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... kasa Panowie bardzo pomocni jestescie Mam swobode w planowaniu lecz zanim zlece konkretny projekt chcialbym miec zaplecze ktore wykorzystam przy rozmowie z instalatorem/projektantem ktoremu moge kwestionowac badz nakazywac ale nie bo tak se chce tylko argumentujac wybor Gaz to wygoda ale i koszta a wegiel to dym i oszczednosc Palic w piecu umiem Zona nie Hehe Pisze tutaj bo kredyt i samochod (OC to jakas paranoja !!) sprawiaja ze musze szukac kasy Jak wszyscy ale to alurat w tym kraju juz tak zaplanowane jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj źródeł które będą dla Ciebie tanie w eksploatacji. Kocioł zasypowy jest tani z pozoru. Mogę ci polecić jeszcze kominek na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.