Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Potwierdźcie Mnie W Przekonaniu, Że Kocioł Gazowy Będzie Najlepszym Wyborem... Stary Dom


daamiann88

Rekomendowane odpowiedzi

Remontuje stary dom... jeszcze pewnie sprzed II wojny.

- Parter 90m2 powierzchni po podłogach,

- poddasze "odcięte" ocieplone między legarami 20cm wełny 0,39,

- ściany 50cm pełnej cegły + 5 cm styropianu

- podłoga będzie ocieplona 25-30cm, zależy od pomieszczenia

- 4 okna - 3 szyby

- 2 wyjścia z domu poprzez ganki nieogrzewane

 

Według strony cieplowlasciwe wyszło mi tak (znaczy wyjdzie po remoncie):

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2f0f - realnie pewnie wyjdzie z 6kW (wszelakie mostki cieplne)

 

Teraz kwestia ogrzewania:

- jest kocioł zasypowy 23kW (w zimę mam w domu ponad 25C dużoooo za dużoooo, nie mam zaworu trójdrożnego, na dom idzie 50C z pieca)

- tegoroczna zima skończona wynikiem 3t węgla 29kj, zostało mi jeszcze na 4-5 zasypów (koszt 2100zł) w tym jest grzana CWU

 

PLAN i PYTANIA:

- cały parter podłogówka, oprócz kuchni gdzie musi zostać grzejnik (tutaj nie mogę dać ocieplenia ponieważ przeszkadza mi piwnica). Rozstaw podłogówki co 10cm, asekuracyjnie.

         1) Jak teraz sterować temperaturą w tym pomieszczeniu?

         2) Dodać jeszcze jeden grzejnik i niech chodzi na jednym obiegu z podłogówką i grzejnikiem na ręczniki w łazience?

- zostawiam kocioł zasypowy, do kotłowni chce doprowadzić gaz (mam przyłącze pociągnięte pod dom)

         1) Nie ma raczej problemu z połączeniem dwóch źródeł ciepła?

         2) W jaki mocowo kocioł celować? Jak rozwiązać kwestię ciepłej wody (tutaj nie mam całkowicie pojęcia, w domu nie ma wanny i nie będzie, tylko prysznic)

         3) Kiedyś możeeee dojdzie do grzania poddasze

         4) Może ktoś poleci dobrego instalatora z okolic Świdnicy, Wałbrzycha, który mi to sensownie wszystko pospina?

         

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Nie ma. Realizujesz to poprzez wymiennik plytowy odpowiedniej mocy. IMHO lepiej, zeby to kociol weglowy byl przed wymiennikiem, a gazowka wpieta prosto w instalacje. Nie bedziesz mial niepotrzebnych strat na temperaturze, ktore bedzie trzeba niwelowac podbijaniem temperatury kotla gazowego.

 

2) Osobiscie nie pchalbym sie w kociol 2funkcyjny. Dolozysz pare zlotych do kotla 1f z zewnetrznym zasobnikiem i nie bedziesz zalowal. Mysle, ze 1funkcyjny 18 kW spokojnie obleci. Przy realnym zapotrzebowaniu 6 kW musisz celowac w cos co bedzie modulowalo przynajmniej od 3 kW. Unikaj inwestycyjnego Junkersa (Cerapur Midi chyba, nie pomne teraz nazwy), ktory wypada bardzo fajnie cenowo, bo bodajze 2900 brutto, ale moduluje od jakichs 5-6 kW. Jesli chodzi o marki to zawsze polecam to co zazwyczaj montujemy - Unical i Immergas, ale zorientuj sie jak z serwisem w Twoich okolicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Z tymi dwoma źródłami ciepła chodziło mi raczej o coś w stylu "zaworek w lewo leci gaz... zaworek w prawo leci z kotła", kwestia wyboru. Nie chce by działały wspólnie, wspólnie się uzupełniały. Ma być albo jedno albo drugie... 2) W mieście (Świebodzice, tu mieli kiedyś produkcje) mam TERMET... ale jakoś nie mam do nich zaufania. Poczytam o tych co wspomniałeś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) To dziala na tej samej zasadzie tylko bez krecenia zaworami (w bardzo duzym uproszczeniu). Jesli kociol na opal staly dziala w ukladzie otwartym to nie mozesz kotla gazowego odcinac zaworami, bo watpliwe, ze uzyskasz cisnienie w instalacji pozwalajace na uruchomienie gazowki. One nie dzialaja ani wspolnie, ani sie nie uzupelniaja. Albo grzeje jeden, albo drugi.

 

Wymiennik plytowy rozdziela je hydraulicznie - kociol na opal staly jest zapewne zainstalowany w ukladzie otwartym, wiec musi byc odseparowany od kotla gazowego, ktory dziala w ukladzie zamknietym (swego czasu Beretta miala kotly dzialajace przy niskim cisnieniu, ale nie wiem czy kondensacyjne dalej tak funkcjonuja).

 

Termet jest calkiem ok. Nie wiem jak sie sprawuja w dluzszym uzytkowaniu, bo nie serwisujemy, ale znajomy instalator poleca klientom Ecocondensa Gold i twierdzi, ze sprawuja sie super. Ostatnio wieszalem Ecocondens Silver i tez prezentowal sie fajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termeta mogę z własnego doświadczenia polecić , piaty sezon bez jakichkolwiek zastrzeżeń ! To był mój własny świadomy wybór , ale instalator który mi go wieszał ( nie serwisant !! ) mówi ,ze instaluje często Termety i nie ma żadnych sygnałów od klientów , że kotły Termeta po czasie jakoś odstają jakościowo od innych tzw. "markowych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Z tymi dwoma źródłami ciepła chodziło mi raczej o coś w stylu "zaworek w lewo leci gaz... zaworek w prawo leci z kotła", kwestia wyboru. Nie chce by działały wspólnie, wspólnie się uzupełniały. Ma być albo jedno albo drugie... 2) W mieście (Świebodzice, tu mieli kiedyś produkcje) mam TERMET... ale jakoś nie mam do nich zaufania. Poczytam o tych co wspomniałeś :)

A po co zaworek w prawo/lewo ? Można inaczej - miałem tak, że gazowy podejmował pracę, gdy temp CO spadała poniżej jego zadanej (czyli wygasło źródło podstawowe).

Miałem prosty Termet jednofunkcyjny, pracował ładne parę lat bez zarzutu, potem sprzedałem i wiem że pracuje nadal ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł dwufukcyjny ma sens gdy są blisko punkty poboru.Jak są oddalone to wtedy 1F +zasobnik +cyrkulacja CWU.

Przy kotle węglowym i gazowym zasobnik powinien być z dwoma wężownicami.

Jeżeli kocioł węglowy może pracować w układzie zamkniętym(producent kotła dopuszcza swój kocioł do takiej pracy)to wymiennik płytowy jest zbędny.Przy pracy kotła węglowego w ukłądzie otwartym jest potrzebny wymiennik płytowy aby oddzielić układ otwarty od zamkniętego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może też być baniak dwupłaszczowy (wydajniejszy), spięty z instalacją tak jak źródła (podstawowe+gazowiec jednofunkcyjny). Po to, by napędzić instalkę jedną pompą, zabudowaną w gazowcu. Do tego porządne termostaty gazowe, i jest full komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc wstępnie najbardziej pasuje mi takie rozwiązanie:

- kocioł jednofunkcyjny mocowo od 3kW do 18kW 

- zasobnik dwupłaszczowy (postaram się go ulokować gdzieś blisko punków poboru wody)

- instalatorowi powiem by zrobił tak jak wspomniał Maciek92:

 

"IMHO lepiej, zeby to kociol weglowy byl przed wymiennikiem, a gazowka wpieta prosto w instalacje. Nie bedziesz mial niepotrzebnych strat na temperaturze, ktore bedzie trzeba niwelowac podbijaniem temperatury kotla gazowego."

 

Możecie mi podać jakiś schemat jak powinna wyglądać wspomniana instalacja? (chciałbym się dobrze przygotować na rozmowę z instalatorem)

 

Jednak dalej nie wiem jak rozwiązać sprawę z kuchnią gdzie musi być grzejnik.

1) Jak teraz sterować temperaturą w tym pomieszczeniu? Jakieś propozycje?

2) Dodać jeszcze jeden grzejnik (razem będą dwa) i niech chodzi na jednym obiegu z podłogówką i grzejnikiem na ręczniki w łazience? Dwa grzejniki ogarną, aby było tam ciepło?

3) W kuchni kiedyś też będzie ogrzewanie podłogowe. Jak rozwiązać to na rozdzielaczu? Wyprowadzić do kuchni "ślepą" pętlę i zakończyć zaworkami? Będę miał wtedy możliwość podpięcia się pod rozdzielacz. Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwupłaszczowy z wężownicą powiadasz... ;)

Instalacja jest prosta jak drut, wszystko spinasz równolegle i musi grać.

Nie wiem o co chodzi z kuchnią, ale wg  mnie ciągniesz tam grzejnik, dajesz termostat i żyjesz. Nie wpinaj razem z podłogą ! Podłoga ma niskie zasilanie, i grzejnik będzie robił za ozdobę, jeśli ładny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niop, jak kocioł w otwartym, to trza wymiennik, bo gazowiec może nie odpalić. Pomyliłem trochę tematy, wcześniej czytałem o gazie + kominek z płaszczem... i coś pokręciłem, sorry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli chodzi o sterowanie? Zależy mi przede wszystkim na podglądzie online oraz na bezawaryjności (jeśli w ogóle ich to dotyczy). Nie potrzebuje sterować temperaturą w każdym pokoju. Wszystkie spełnią swoje zadanie? Czy są jakieś urządzenia które wiodą prym w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obecna chwile chyba wszyscy producenci maja w ofercie moduly sterowania/podgladu online. Immergas wprowadzil ostatnio modul internetowy Dominus, ale cena jest zabojcza (chyba cos w okolicach 800 PLN). Ogolnie rzecz biorac musisz byc gotowy na to, ze taka 'mieszana' instalacja bedzie troche kosztowala. Kotly gazowe najlepiej wspolpracuja z automatyka producenta i czesto jest to t, ktorego nie da sie uniknac. Producenci kotlow gazowych dobrze o tym wiedza i srogo licza sobie za wszystkie dodatkowe plytki sterujace.

 

Najlepszym rozwiazaniem bedzie, jesli skontaktujesz sie z dzialami technicznymi marek, ktore bierzesz pod uwage, przeslesz schemat, ktory wrzucil kolega odpowietrznik i poprosisz o informacje na temat tego jaka automatyka bedzie potrzebna, zeby to spiac. Oczywiscie napisz tez czego oczekujesz po instalacji, czyli wlasnie m.in. informacje o podgladzie przez internet i tak dalej.

 

Ps. Swoja droga - zbiornik dwuplaszczowy? Niech ktos mnie wyprowadzi z bledu, ale kociol gazowy najlepiej chyba wspolpracuje z wezownica, nie jest tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rozmowie ze znajomym instalatorem, oraz forumowiczami. Pieca węglowego nie będzie, zbytecznie podroży oraz skomplikuje on koszty instalacji. A i tak mało kiedy pewnie bym z niego korzystał... Przy okazji odpadnie mi komin do remontu ;) 

 

Wracając do tego nieszczęsnego grzejnika w kuchni... chyba zrobię tak, że będzie on pracował tak jak podłogówka, a jeśli będzie to nie wystarczające to dołożę jeszcze jeden grzejnik. Wtedy w instalacji będzie potrzebny tylko mieszacz?

Tak w uproszczeniu:

KOCIOŁ --> MIESZACZ --> PODŁOGÓWKA 

              --> GRZEJNIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak instalacja jest mieszana czyli grzejniki + podłogówka to musi być sprzęgło.Chcąc aby to poprawnie działało należy zamontować elementy sterowania dedykowane przez producenta danego kotła.Sam kocioł Immergasa jest dość tani ale jak Ci przyjdzie kupić do niego osprzęt to zapłacisz prawie tyle co za kocioł :)

Taka skrzyneczka będzie potrzebna za pewnie ok.3tyś zł (złącznik) ot taki DIM-ek z komina ;)

post-32948-0-95742500-1493836358_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod kuchnią jest piwnica i sklepienie łukowe... bez rozbebeszania tego, bez zasypywania piwnicy, robienia właściwej podłogi... nie da rady usunąć tego grzejnika... też bym wołał tam podłogówkę, ale zakres robót aby ją tam założyć przekroczył by już mój i tak napięty budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz jeszcze system suchego ogrzewania podlogowego - Danfoss SpeedUp. O cenach sie nie wypowiem, bo nie sledze, ale jak przedzwonisz do Danfossu to pewnie policza Ci koszta 'z palca'.

 

Jesli nie to najtanszym rozwiazaniem bedzie zasilenie grzejnika z rozdzielacza podlogowki. Ale IMHO to proteza, ktora zupelnie mija sie z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.