Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła Dom 170M


Pnd21

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów po raz kolejny. Po dłuzszej przerwie ruszam z wykończeniem domu i kotłowni. Przez ten czas wykonano dla mojego domku badanie OZC, którego wyniki przedstawiam poniżej. Pomimo wykonanego OZC instalator cały czas kręci nosem, gdyż niespecjalnie to wszystko do niego przemawia. Przypomnę, dom pow całkowita 170m, ściana 1w porotherm 44, okna dwuszybowe, salon, kuchnia, wiatrolap lazienki podlogowka, pokoje grzejniki. Na dole rozdzielacz 2 w 1 tecefloor, komin z cegły, przewidziany wkład. wynik OZC zapewne nie przewiduje błędów w sztuce budowlanej, domek stoi od 2010, okna mogą być nie do końca szczelne, sciana 1w  może mieć mostki, szczyty nieocieplone, docieplenie budynku w przyszłości niewykluczone. Wynik nie uwględnia garazu który ma być dogrzewany w największe mrozy. Czy w tej sytuacji powinienem dobrać pieć dokłądnie pod obliczenia, czy mogłbym go nieco przewymiarować? Po rozmowach z kilkoma użytkwnikami forum zastanawiam się nad Skam-p z palnikiem obrotowym, moc 12 lub 17kw, oraz rbr Ekouniwersal 12. Z jednej strony boję się przewymiarowania, z drugiej w domku chciałbym mieć zawsze ciepło. Póki co bardzo dziękuję użytkownikom forum za ich cenne rady, byłbym wdzięczny za dalsze sugestie przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

 

post-68683-0-67368700-1493059369_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12kw. wystarczy na CO i CWU .Ja na swoje 311 m2 potrzebuję 18kw CO i CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarówno Skam-P Plus 12 kW jak i RBR Ekouniwersal 12 kW spokojnie dadzą radę - w razie potrzeby nawet pod 20 kW wyciągniesz na każdym z nich i wkładu do komina nie potrzeba kupować, chyba, że chcesz kocioł w 5 klasie zamontować to wtedy Skam-PV 20 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj myślę, że jak wychodzi 12-ka, to w przypadku V-ki obleci tym mniejszym

skamp-pv 12ka uzyskał moc znamionową 13kW na paliwie słabszym od wcześniejszego badania 20-ki (20-ka na paliwie deko >28MJ, mały na paliwie deko >26MJ)

Moc max. z wynikami utrzymanymi w klasie V-ej wynosi 14kW

 

Tutaj wydaje mi się,że obojętnie o jakiej konstrukcji by sie nie rozmawiało - kręcić się w okolicy 12-ki razem z cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Mam nadzieję, że mimo niedociągnięć budowlanych 12kw nawet w mroźne dni bez problemu da radę. Wszystko wskazuje na to, że to będzie najmniejszy kociołek na osiedlu, choć dom jak na obecne standardy docieplony bardzo średnio. ;) Co do rbr i skam-p, czy wieksza powierzchnia grzewcza rbr przekłada się na jego wyższą moc w stosunku do skam-p? Czy do skam-pa można zamówić dodatkowo zawirowywacze i jak się to przełoży na jego sprawność? Jeszcze kwestia układu w jakim kocioł ma pracować, instalacja z tym fikusnym rozdzielaczem już jest nieco przekombinowana, więc czy uklad zamknięty będzie słusznym wyborem? No i sprawa małej kotłowni - moja ma 1,8m szerokości, wlot przewodu spalinowego(25 x 14) mniej więcej na środku, więc jaki wylot spalin zastosować aby mieć miejsce na obsługę kotła? Pozdrawiam serdecznie, dosyłam resztę OZC.

post-68683-0-12294800-1493924555_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł i tak będziesz musiał przesunąć do którejś ściany i podciągnąć spaliny rurami do komina skoro komin na środku, żeby mieć ewentualne miejsce na obsługę ślimaka w razie "W".

Jak wszyscy na osiedlu mają kotły o 3 razy za duże mocą to Ty nie musisz przecież tez mieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skamp-pv 12 , ten nowy w Vej klasie ma zawirowacze standardowo, jak chcesz możesz je o takiej porze roku wyjąć dla zwiększenia temp. spalin przy minimalnym obciążeniu. Ta konstrukcja na głębokość z drzwiczkami i rurą kominową z tyłu ma ok.72cm. Tu rura spalinowa może wychodzić z boku kotła blisko jego tyłu.

 

Z kolei w skam-p Premium 12kW model z górnym wylotem spalin zajmie na głębokość 65cm. Można dorobić zawirowacze, nie wiem czy to ma użytkowy sens dla poziomego wymiennika ale zrobić można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dorobić zawirowacze, nie wiem czy to ma użytkowy sens dla poziomego wymiennika ale zrobić można.

Jak po co? żeby się *** i poparzyć paliuchy przy czyszczeniu :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy do skam-pa można zamówić dodatkowo zawirowywacze i jak się to przełoży na jego sprawność? Jeszcze kwestia układu w jakim kocioł ma pracować, instalacja z tym fikusnym rozdzielaczem już jest nieco przekombinowana, więc czy uklad zamknięty będzie słusznym wyborem? No i sprawa małej kotłowni - moja ma 1,8m szerokości, wlot przewodu spalinowego(25 x 14) mniej więcej na środku, więc jaki wylot spalin zastosować aby mieć miejsce na obsługę kotła?.

 

Każde 30 st C temp. spalin to około 1% sprawności więc w tym przypadku niewiele zyskasz na zawirowywaczach.

 

Układ - to zależy od konkretnego przypadku i lepiej, żeby odpowiedzialność za jego prawidłowy wybór i działanie wziął na siebie ten kto za jego budowę weźmie pieniądze, czyli instalator.

 

Wielkość kotłowni - tu najlepiej byłoby wrzucić szkic - rzut z góry z wymiarami ścian, kominem, drzwiami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.