Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Pieca Z Podajnikiem


mariuszek522

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Proszę o poradę w doborze mocy pieca na ekogroszek

Może na początek powiem że na chwile obecna mam typowego śmieciucha

Kończy sie sezon i chcialbym wymienic piec na ekogroszek

Jak narazie to podoba mi sie defro komfort eko

Zwlaszcza rozwiazania typu automatyczne proby odblokowania slimaka i brak zawleczki , sterowanie PID , wyrownywanie cisnien 

wykonanie tez niczego sobie

No ale przejdzmy do rzeczy

Na chwile obecna jestem niemal ze pewien ze moj kociol jest zle dobrany i dlatego nie chcialbym popelnic tego samego bledu po raz kolejny

Na stronie Defro po wpisaniu parametrow nic nie moge dopasowac

Na stronie cieplowlasciwe wychodzi troche mala moc

Po probie doboru przez konsultanta defro nr 1 dobieraja inna moc niz konsultant nr 2 ( dzwonilem 2 razy i odebraly 2 rozne osoby)

W zakladach pleszewskich dobieraja jeszcze innne moce

jedni mowia bierz wiekszy mniej spali bo mniejszy bedzie czesto pracowal i dlugo osiagal temperature wiec wiecej spali

 drudzy mowia ze bierz mniejszy mniej spali

hydraulicy tez - jeden mowi lepiej wiekszy drogi lepiej mniejszy

Jednym slowem kazdy mowi co innego

Kogo w koncu posluchac ?

Nie bede przytaczam zadnych proponowanych mi mocy zeby nikt sie tym nie zasugerowal

Nasz domek :

parterowym z uzytkowym poddaszem 

powierzchnia uzytkowa to okolo 135 m2

wymiary zewnetrzne 8,5x9,5

sciany pustak żużlowy 25 c styropian 15 cm 0,40

podłoga styropian 5 cm 0,40

strop 10 cm welna

skosy i sufit poddasza 20 cm welna

parter( 4 okna 150x150 )  ( 1 tarasowe 200 x 190)  2xmetalowe drzwi

poddasze 4 okna 120x80 

grzejniki alu zeberkowe sa lekko przewymiarowane wiec sie szybko nagrzewa ale zarazem jest wiecej wody do ogrzania

instalacja na rozdzialaczach - pex

uklad otwarty

Jaka bylaby odpowiednia moc kotla ?

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogrzewam około 280m2 kotłem 19kW 5 klasy PL południe.

Mocy mi nie brakło, nikt nie marznął jak za oknem było -28,4stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz 10-12kw z grzaniem CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pracuje skam 7-ka na ok. 120m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to kociołek z podajnikiem w widełkach 10-13kW będziesz miał wówczas zapas na gorsze paliwo czy babole w instalacji a kocioł jednocześnie nie będzie za mocno przewymiarowany.

 

Szukasz jeszcze starszej konstrukcji czy czegoś w klasie Vej.

 

W klasie V-ej powinny być w standardzie takie udogodnienia jak sterownik z modulacją mocy, czujnik otwarcia klapy kosza, kompensacja ciśnień czy stb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze komfort eko

ma juz czujnik otwarcia pokrywy , system wyrownywania cisnien, sterownik K1P v4  z  pid i w standardzie autorewers

czyli moc widze proponujecie taka jak przedstawiciel defro

troszke sie boje ze bedzie za maly ale moze macie racje i warto kupic 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawia mnie jeszcze fakt ze bede musial zamontowac zawor 4D -mieszajacy bo na chwile obecna nie mam nic a producent wymaga takiego zaworu

w sumie to podobno dzieki niemu bede mogl obnizyc temperature na instalacji a tym samym utrzymac w miare wysoka na kotle powiedzmy okolo 60

zastanawia mnie tylko jedna rzecz

znalazlem schemat jak podlaczyc taki zawor i nasuwa mi sie mysl czy do tego bede musial dolozyc jeszcze pompe  ?

No bo pompa ma byc za zaworem 4D wiec w przypakdu zamkniecia calkowitego zaworu 4D woda w instalacji bedzie krazyc ale "maly obieg pieca stanie w miejscu"  w przypadku tylko jednej pompy- zgadza sie ? dobrze mysle ? wiec temperatura w piecu moze drastycznie wzrosnac ?  moze sie zagotowac woda ?

dziekuje za wszelkie sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu celawałbym w 10-12kw. Warto skorzystać z tej stronki:

http://cieplowlasciwie.pl/

Zeknij też tu:

https://esterownik.pl/

Widać tam ,że średnia moc w największe mrozy to max 10-12 kw.Większość sezonu kotły pracują na mocy do 5 kw.

Ja też planuje wymiane i chyba będę celował w Skam-Premium 7kw który moze pociągnąć do 10kw.Mam do ogrzania obecnie 100m2 ale planuję jeszcze 40m2 na poddaszu czyli w sumie 140m2 i dom nie jest jakoś super ocieplony (ściany pustak 24cm+styro 12cm,podłogi i strop styro 10cm ,poddasze te 40m2 bedą lepiej ocieplone ). Z ze stronki cieplo wlasciwe wychodzi max 10 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno lepszym rozwiązaniem jest 3D. A najlepszą ochroną kotła jest dodatkowy krótki obieg kotłowy z pompą. Jest sporo informacji na ten temat na forum. Musisz poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodaje zalacznik zeby bylo wiadomo o co mi chodzi - sytaucja 1 - instalacja calkowicie zamknieta - czy to bezpieczne ?

Zwykle oprócz pompy za 4D jest jeszcze druga pompa do CWU przed zaworem wiec mala szansa na zagotowanie. Jesli założysz siłownik do zaworu to sterownik powinien otworzyc zawór jak temperatura na kotle wzrośnie do niebezpiecznego poziomu. Najgorszy przypadek to prak prądu w czasie intensywnej pracy kotła, wiec warto pomyśleć o zabezpieczeniu UPS-em oraz zrobić obejście grawitacyjne do bojlera jesli warunki na to pozwolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"zastanawia mnie jeszcze fakt ze bede musial zamontowac zawor 4D -mieszajacy bo na chwile obecna nie mam nic a producent wymaga takiego zaworu"

 

Przy Defro będziesz też musiał dbać o twardość wody w obiegu - mają tam takie haczyki, żeby nie uznawać gwarancji gdy coś padnie i najgorsze, że z nich korzystają o czym się już przekonali niektórzy.

 

Przy porządnych konstrukcjach nie ma takich problemów i wymagań.

 

"No bo pompa ma byc za zaworem 4D wiec w przypakdu zamkniecia calkowitego zaworu 4D woda w instalacji bedzie krazyc ale "maly obieg pieca stanie w miejscu"  w przypadku tylko jednej pompy- zgadza sie ? dobrze mysle ? wiec temperatura w piecu moze drastycznie wzrosnac ?  moze sie zagotowac woda ?"

 

Jak nie będziesz zadawał 80 stopni na kotle to się nic złego stać nie powinno, w podajnikowym pali się "garść" węgla a nie wiadro więc trudno go zagotować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też planuje wymiane i chyba będę celował w Skam-Premium 7kw który moze pociągnąć do 10kw.Mam do ogrzania obecnie 100m2 ale planuję jeszcze 40m2 na poddaszu czyli w sumie 140m2 i dom nie jest jakoś super ocieplony (ściany pustak 24cm+styro 12cm,podłogi i strop styro 10cm ,poddasze te 40m2 bedą lepiej ocieplone ). Z ze stronki cieplo wlasciwe wychodzi max 10 kw.

 

Osobiście preferują Skam-P Plus z Ardeo Iron R i do takiego domu wersję 12 kW bym polecał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jaką moc ma palnik Ardeo Iron montowany w Skam-P Plus 7kw?

Myślałem aby do Skam-Premium domówić zawirowacze które obniżą temperaturę spalin. Na ekotłownia czy esterowniki widać że kotły przy porównywalnym metrażu i izolacji do mojego pracują w największe mrozy na mocy do 10 kw. Nie chce znowu przewymiarowanego kotła. Obecnie palę a raczej przepalam (kocioł pracuje max 12 godzin,przy obecnych temperaturach spalam 10-12 kg węgla na dobę)

Kocioł Red-Uni 15 kw , 3/4 komory zasypowej wyłożona szamotem , sterownik KRYPTON PID. Zasyp odpalam od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik ma 15-25 kW zależnie od zastosowanej dmuchawy [w 7 nie ma mechanizmu wahliwości bo się nie mieści, a w 12 jest].

 

Generalnie 12 ma większy wymiennik przy takim samym palniku.

 

Przewymiarowanie podajnikowego to co innego niż zasypowca - tu się pali "garść" węgla a nie "wiadro" więc jeśli palnik jest taki sam to jedynie temp. spalin będą się różnić przy mniejszym i większym wymienniku, gdy wymiennik większy i temp. spalin za niska to po prostu rzadziej się go czyści i np. połowę a nie cały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER to powiedz mi czy w moim przypadku gdybym wzial troche wiekszy  kociol np 15 KW to spali wiecej niz ta 12 ?

a moze  ta 12 chadzac blisko swojej maxymalnej mocy nie bedzie dluzej dobijala do temperatury zadanej przez co spalanie wzrosnie ?

ja mam w swoim smieciuchu obnizona moc dmuchawy bo w fabrycznych ustawieniach nie podobalo mi sie zachowanie pieca  na najwyzszych obrotach ( np cisnienie w piecu podczas bardzo intensywnego rozpalania sprawialo ze zawór roznicowy zaczal walic )

teraz troszke dluzej osiaga temp zadana ale zachowanie jest ok

nie wiem jak zachowuje sie kociol na eko bo nigdy stycznosci nie mialem ale podejrzewam ze  moc jest podana przy max ustawieniach dmuchawy i podawania opalu .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suspenser, to co piszesz dotyczy azpp

przy ironie r masz 15kę,20kę,25kę,32kę

do 7-ki idzie deczko mniejszy tj. iron r 15-ka ma palenisko o średnicy 25,5cm, iron montowany do 7ki ma średnicę talerza 24cm, wyjście na paliwo o średnicy 10cm jak w batorym 10 i napowietrzenie głowne na średnicy 11,5cm (minimalnie mniej od batorego10)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SUSPENSER to powiedz mi czy w moim przypadku gdybym wzial troche wiekszy  kociol np 15 KW to spali wiecej niz ta 12 ?

a moze  ta 12 chadzac blisko swojej maxymalnej mocy nie bedzie dluzej dobijala do temperatury zadanej przez co spalanie wzrosnie ?

ja mam w swoim smieciuchu obnizona moc dmuchawy bo w fabrycznych ustawieniach nie podobalo mi sie zachowanie pieca  na najwyzszych obrotach ( np cisnienie w piecu podczas bardzo intensywnego rozpalania sprawialo ze zawór roznicowy zaczal walic )

teraz troszke dluzej osiaga temp zadana ale zachowanie jest ok

nie wiem jak zachowuje sie kociol na eko bo nigdy stycznosci nie mialem ale podejrzewam ze  moc jest podana przy max ustawieniach dmuchawy i podawania opalu .....

 

Kocioł z większym wymiennikiem ciepła przy takim samym palniku powinien spalać mniej ale przy niższych temp. spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak jest z tym przewymiarowaniem kotła? Kolega SUSPENSER pisze:

"Przewymiarowanie podajnikowego to co innego niż zasypowca - tu się pali "garść" węgla a nie "wiadro" więc jeśli palnik jest taki sam to jedynie temp. spalin będą się różnić przy mniejszym i większym wymienniku, gdy wymiennik większy i temp."

Czyli można z tego wywnioskować że przewymiarowanie kotła z podajnikiem nie jest taki "groźne" chyba że liczy się 100m2-20kw.

Myślę że do 100m2(w przyszłości 140m2) kocioł 12kw bedzie OK. Z cieplowlasciwie.pl wychodzi na 140m2 z CWU max 10kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post wyraźnie mówi o przypadku, gdzie mamy do czynienia z takim samym palnikiem w mniejszej i większej jednostce.

 

Lekkie przewymiarowanie wówczas krzywdy nie zrobi a efektem, który możesz zaobserwować jest generowanie niższych spalin.

 

Co do zasady nie powinno się przegiąć za mocno ani w jedną anie drugą stronę. Jak zamiast 8 czy 10kW weźmiesz 11-13kW to nic strasznego, gorzej jakbyś w takim wypadku wybrał 25-30kW a uwierz, że takie sytuacje często mają miejsce jak miejscowy Bóg - insztalator zaszaleje i na prowizji zarobić od większej jednostki postanowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda ze nie zrobiłem zdjęć u znajomego któremu instalator zaaplikował 35kW na 120m2. W środku widziałem identyczne sople jak z lodu, tyle ze ze smoły :). Do komina nie zaglądałem przez wrodzoną grzeczność.

Dodam ze domek był docieplony lepiej niż ustawa przewiduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jeszcze w tym 35 kW jest palnik 50 kW bo tak zwykle bywa - spotkałem taki przypadek zaproszony na regulację kotła w nowym domu 200 m2 i to też była masakra - klient mógłby dwóch sąsiadów podłączyć i mocy by mu wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.