Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Instalacji


Gość mareczek13

Rekomendowane odpowiedzi

Co do Legionelli i dwóch wężownic w zasobniku, problem istnieje. Zwłaszcza, gdy dolna wężownica jest używana sporadycznie. Zagrożenia i rozwiązanie opisano tu: http://www.instalator.pl/2014/10/ciepla-woda-uzytkowa-z-instalacji-solarnej-zagrozenia-cyrkulacja-legionelli/ m.in.  za pomocą pompy cyrkulacyjnej wymuszające przemieszanie wody w zasobniku podczas okresowego "wygrzewania".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jest ok. To tak jakbyś chciał napompować opony w aucie na 2,5 bara gdy producent zaleca do 2 barów.

Kominki jakie dotychczas instalowałem nie mogły być zabezpieczone zaworem większym niż 1,5 bara. Zawór bezpieczeństwa na kominku to takie dodatkowe zabezpieczenie bo i tak w 99% przypadków producent kominka wymaga by pracował on w układzie otwartym uzależniając od tego gwarancję.

 

Poprosiłem o oficjalne pismo od Kratek w zakresie wymaganego zabezpieczenia i ciśnienia pracy mojego modelu kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby uwzględnić uwagi sambora, schemat wyglądałby tak. Dodałem jeszcze zabezpieczenie p. Legionelli w zasobniku na wypadek dłuższego grzania tylko górną wężownicą. Naczynie przeponowe dla cwu powinno najlepiej być przepływowe.

 

Czy ktoś by chciał coś jeszcze dodać ?

post-69547-0-79629800-1496791462_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Gdyby uwzględnić uwagi sambora, schemat wyglądałby tak. Dodałem jeszcze zabezpieczenie p. Legionelli w zasobniku na wypadek dłuższego grzania tylko górną wężownicą. Naczynie przeponowe dla cwu powinno najlepiej być przepływowe.

 

Czy ktoś by chciał coś jeszcze dodać ?

Pewnie by ktoś dodał, ale strzelił focha.

Ma wiedzę i doświadczenie, ale też i trudny charakter :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ tak ma :) Suma summarum coś napisał.

Z 3 błedów w zasadzie zrobił się jeden, ten z naczyniem przeponowym przy kominku. Instalator na ten temat ze mną dyskutuje, ze nie potrzeba bo mam wspólne naczynie zainstalowane koło bufora, które doskonale spełni swoją funkcję.

Automatyka działa prawidłowo, połączenia też. Upraszczanie to dobry pomysł, ale chyba nie będę tego już przerabiał.

Czekam na oficjalne pismo od kratek w sprawie zaworów bezpieczeństwa. Na schemacie podają 1,5 bar, w dokumentacji kominka jest max 2.0 bar a sprzedają (zalecają) 2,5 bar ? Dziwne nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Dziś zrobiłem próbę szczelności wkładu z kratki.pl. Nabijałem powietrze aż zawór 2,5 bara się uruchomił kilka razy. Próba szczelności przez dobę ciśnieniem 2,2 bara zakończyła się powodzeniem. Docelowe ciśnienie nominalne 1,7-2 bary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość mareczek13

Czy ma znaczenie czy zawór zwrotny jest za pompą 2 cm czy 5 metrów na rurze? Chodzi o to że oryginalne zespoły do podłogówki go nie mają, mogę założyć go dopiero w kotłowni na powrocie zimnej wody z zespołu ogrzewania podłogowego. Jaką funkcję pełni w takim układzie taki zawór (poza tym co oczywiste, że przepuszcza tylko w jednym kierunku)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.