Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Instalacji


Gość mareczek13

Rekomendowane odpowiedzi

Wy tylko na łatwiznę idziecie - powiedz itd.

A pomyśleć to się nie chce?

Podobnie z przepisami i instrukcjami - nawet ich nie przeczytaliście

 

A połączyć dwa - trzy schematy na papierze czy ekranie jest prosto i bezboleśnie, a w realu  może być różnie

 

Schematy współpracy kominka/ kotła na paliwo stałe z kotłem gazowym wielokrotnie były poprawiane na forum.

Jest kilka prawidłowych w tym dziale, ale nie chce się nikomu poszukać.

 

PS

Bufor 300l to nie  jest bufor , to po prostu duże sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, instalację wykonywał mi w mojej ocenie całkiem ogarnięty instalator. Nie mam zamiaru bronić jej słuszności za wszelką cenę. Kilka gotowych schematów WOLFa podsyłałeś Ty, Innych (tych poprawianych) nie znajduję, może nie umiem szukać. Nieśmiało poproszę o pomoc w tym zakresie.

Podczas wykonywania instalacji opieraliśmy się na schemacie vaillanta, producenta kominka, jego fachowej wiedzy (instalatora) i wiedzy tego forum.

Bufor wiem, jest nie za duży, cóż, tyle było miejsca. Wg obliczeń pomieści ok 19 kW ciepła. Do tego zasobnik CWU również odbierze od 7 kW do 9 kW.  Paląc tym małym kominkiem mogę spokojnie pełną mocą 70 stopni palić przez 3 godziny przy założeniu, że budynek (C.O) nie będzie odbierał ciepła. W razie czego mam 2 kW grzejnik w garażu gdyby ciepła było za dużo. Normalnie przy -16 stopniach na zewnątrz całe ciepło pójdzie w ogrzewanie i mogę tak palić w sposób ciągły, czego oczywiście robić nie chcę, bo kominek chciałem bardziej dla klimatu zamiast oszczędności. Wiem wiem, to bez sensu, nieekonomicznie, ale tak chciałem.

 

Pytanie do Ciebie Sambor, co wybuchnie w mojej instalacji wg przedstawionego schematu? Zaraz ściągnę tego mojego magika i niech poprawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie opieka społeczna, SZUKAJ, MYŚL!!!

Forum nie ma obowiązku naprawy/ poprawienia błędów w twojej instalacji,

Dostałeś inf , że takowe są, więc trochę pomyśl i poszukaj.

 

Podanie wszystkiego na tacy prowadzi do zaniku zwojów mózgowych i degradacji gatunku ludzkiego.

 

Widziałeś schematy Wolfa - tam jest to inaczej po podłączane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porównaniu do WOLFa widzę brak naczynia przeponowego przy kominku.

Druga rzecz, to powrót z kominka do bufora bez dodatkowych trójników. U mnie instalator tak podłączył powrót z kominka z powrotem z cwu żeby szybciej nagrzewać wodę w zasobniku, co szczerze nie do końca mnie przekonywało, ale  nie dyskutowałem zbytnio.

Zawór temperaturowy do wężownicy schładzającej jest na wyjściu a nie na wejściu jak u mnie. Producent zaleca tak : http://kratki.com/wp-content/themes/kratki/public/instrukcje_obslugi/SCHEMATY/schemat_podlaczenia_kominka_wodnego_uklad_zamkniety.jpg

 

Coś jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zawór temperaturowy do wężownicy schładzającej jest na wyjściu a nie na wejściu jak u mnie. Producent zaleca tak : http://kratki.com/wp-content/themes/kratki/public/instrukcje_obslugi/SCHEMATY/schemat_podlaczenia_kominka_wodnego_uklad_zamkniety.jpg

 

 

To nie ma znaczenia

 

Ale brak naczynia przy kominku ma i to jest jeden z błędów

 

Ale zaczynasz myśleć.

 

PS

Jaka jest wielkość naczynia przeponowego w tej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NG50

Wiele jeszcze tych błędów ? Podaj chociaż ich liczbę.

Czy podłączenie powrotu CWU z powrotem kominka przed buforem jest OK, czy to kolejny z błędów (opieram się na różnicach w stosunku do WOLFa) ?

 

Co do myślenia, jakoś mocno nie trzeba mnie do tego przymuszać, bo akurat mnie myślenie nie boli, tylko denerwuje mnie rzeczywistość, że jak chcesz mieć dobrze zrób to sam.

Podczas budowy "doktoryzowałem" się z wielu dziedzin, a czasem człowiek chciałby zapłacić i mieć spokój, że fachowiec zrobił wszystko jak trzeba, ale się nie da jak widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator dobierał, ale jak sprawdzałem na stronie producenta, ich kalkulator podał taki sam wynik, więc chyba dobrany dobrze.

Nie katuj mnie proszę, jakie to błędy ? Zabezpieczenia różnią się tylko naczyniem przeponowym przy kominku w stosunku do schematu WOLFa. Czy pozostałe dwa błędy dotyczą zabezpieczeń czy funkcjonowania układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie katuj mnie proszę, jakie to błędy ? Zabezpieczenia różnią się tylko naczyniem przeponowym przy kominku w stosunku do schematu WOLFa. Czy pozostałe dwa błędy dotyczą zabezpieczeń czy funkcjonowania układu?

 

Nie katuję cię, dla mnie to żadna przyjemność , tylko chcę ci uświadomić , że zanim dasz komuś radę to powinieneś mieć pewność ,

że jest wszystko OK z  tym co polecasz innym.

Jest błąd łączeniowy , błąd w zabezpieczeniach, błąd w sterowaniu.

 

PS

Jaka jest komunikacja automatyki między sterownikiem kominka a sterownikiem kotła?

 

Nie wiem czy zauważyłeś  Wolf nie miał sterownika dla kotła na paliwo stałe, i to wcale nie dlatego, że Wolf jest gorszy od Tatarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pewność wynikała z zapewnień instalatora a nie własnego poczucia, że zjadłem wszystkie rozumy. W końcu komuś trzeba wierzyć. Zrozumiałem przekaz. Popracujmy zatem by też inni użytkownicy tego forum mogli się wzorować już na prawidłowym schemacie.

Tatarek rozwiera styki kotła gazowego - tzw burn off i jednocześnie przełącza zawór przełączający z ogrzewania kotłem CWU na ogrzewanie CWU z bufora. Tatarek steruje też pompami A i B oraz pompą przy kominku. Pierwotnie tego zaworu przełączającego nie było, ale wówczas praca pompy w kotle przełączonym na grzanie CWU powodowała nagrzewanie obwodu CO (sprzęgło) całego powrotu na bufor i dalej zamknięcie obwodu przez pompę B. Takie dziwne zjawisko, którego instalator nie umiał wytłumaczyć.

Mam vaillanta, tam nie da się zrobić tak jak u WOLFa że na powrót do kotła dam wodę z bufora. Takiego scenariusza ta automatyka nie przewiduje. Vaillant zgłosi błąd jeśli temp powrotu będzie wyższa niż temp na zasilaniu i się wyłączy (to słowa przedstawiciela vaillant). Schemat wzorowany był na tym co sugeruje producent kotła.

S264.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zauważyłeś , że są pewne różnice między schematem firmowym a twoim.

NP nie podałeś czy masz tą całą automatykę ogrzewania i sterowania pompami u zaworami 3-D .

Masz dwie wężownice w bojlerze CW i nie wiem po kiego grzyba tak utrudniłeś układ.

 

PS

Czy któryś z was - ty lub hydraulik przeczytał instrukcję kominka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są różnic bo to modyfikacja.

Mam całą automatykę sterowania ogrzewaniem i zaworami 3D v700 wg schematu oryginalnego. To działa, odpalone było w grudniu.

Co do dwóch wężownic, to są tak połączone aby podczas grzania przeciwko Legionelli wygrzany był zbiornik na całej wysokości. Teraz myślę że to była przesada, ale głowy nie dam że przy zasilaniu tylko górnej wężownicy Legionella zostałaby wybita na całej wysokości.

Przeczytaliśmy. Dopuszczony do układu zamkniętego z zastosowaniem wężowicy składającej jak na schemacie. Praca do 2 bar.

A ty zauważyłaś że kominek i bufor i sprzęgło są w jednym obiegu? Czy zatem wymagane jest drugie naczynie przeponowe?

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kominek daliście zab zaw bezp 2,5 bar - niby nic ale każdy normalny inspektor taką instalację odrzuca od eksploatacji!

 

Naczynie ma chronić kocioł a nie instalację!

Instalacja jest z elementów, które bez problemu wytrzymają 10bar lub więcej.

 

A między kominkiem a naczyniem jest kilka różnych zaworów zwrotnych i normalnych, więc może dojść do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia i uszkodzenia instalacji.

 

Moje wnioski:

wymienić ZB z 2,5 bara na co najwyżej 2 bary

dołożyć naczynie przeponowe bezpośrednio przed kominkiem - nie żałować, dać 25 lub nawet 35l

podłączyć dolną wężownicę wprost do kominka + oddzielna pompa

podłączyć górną wężownicę wprost do kotła gazowego

wywalić zaw 3-D - nim powinien sterować kocioł gazowy a nie Tatarek, 

Uprościć max schemat wg zaleceń prod kotła- schemat fabryczny 

 

wpłacić parę złotych na schronisko dla bezdomnych zwierząt :)

 

PS

Legionella to takie kolejne Yeti 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może lepiej odwrotnie, dolną wężownicę do gazowego a górną do kominka? Dlaczego nie tak?
Legionella - Yeti nie Yeti, a co się naczytałem to moje. W poważnych pismach. Przesadzają?

 

Co do wartości ciśnienia na zabezpieczeniach, też chciałem dać 2 bary, ale producent wyraźnie powiedział, że oni zalecają własnie 2.5 bara. Ciekawe dlaczego. W sumie pewnie wymienię, koszt niewielki.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, nie podziękowałem Ci jeszcze za ostatnie dość konstruktywne wypowiedzi. Dziękuję. O schronisku przeczytałem i zapamiętam.

 

Czyli twierdzisz, że nieistotne jest to, że mam jeden zbiornik przeponowy koło sprzęgła i musi być drugi przy kominku ? Przed czy za zaworem 3d ?

Dolnej wężownicy nie łączyć przez bufor ? Dlaczego ?

Po drążę na kratki.pl dlaczego z kominkiem sprzedali mi zawór bezp. 2,5 bara.

No i co z tą Legionellą, rzeczywiście górna wężownica wygrzeje cały zbiornik do 80 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga przepona ma zabezpieczać kocioł/kominek, więc musi być przy samym kominku.

 

Nie łącz grzania CW przez bufor, gdyż to nie bufor a sprzęgło.

Sens łączenia przez bufor jest wtedy gdy masz bufor kilka razy większy niż zasobnik CW, a u ciebie są podobnej wielkości.

Ponadto grzejąc wprost z kominka możesz grzać tylko CW bez potrzeby grzania całości układu np przepalić w lecie.

 

Po co grzać do 80C, wystarczy do 60C a o to jak dużą ilość wody zagrzejesz to trzeba producenta bojlera pytać.

 

Kocioł gazowy podłączony do górnej wężownicy jest standardem, podobnie jak funkcja antylegionelli w sterowniku kotła.

 

Nie jest moją sprawą co doradzają sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Sambor, powiem Wam potrafi być miły. Niestety przeszedłem z nim to samo co Ty wagi77: "Ten schemat jest do niczego". Koniec. Kropka. Bez uzasadnienia. Potrafi facet wyprowadzić z równowagi i widać lubi, jak za każdym razem się go prosi i tłumaczy, że z forum korzystasz nie tylko ty i ja ale też inni czytający. Ja rozumiem myślenie i czytanie ze zrozumieniem, ale jak o czymś nie mam zbyt wielkiego pojęcia to dobrze jest jak ktoś cię przynajmniej naprowadzi a nie tylko "Nie, bo tak!".
Ja zawór 2,5 bara zostawiam na pewno. Raz, że tak zaleca kratki.pl, dwa, że czym wyższe ciśnienie w instalacji, tym mniejsze naczynie przeponowe program mi dobiera. Nie mam zamiaru instalować przepony 500l czy nawet 400l, więc chcę utrzymać ciśnienie w granicach 1,8-2 bary i wtedy przepona ok. 250 l przy moich ponad 1000l instalacji. I tak gigantyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Zapytaj tych z kratki.pl do jakiego ciśnienia dają gwarancję na spawy...

uzyskałem informację, że kominek jest nominalnie do 2 barów, ale wytrzyma oczywiście więcej. Więc 2,5 bara jako zabezpieczenie jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Właśnie nie jest ok. To tak jakbyś chciał napompować opony w aucie na 2,5 bara gdy producent zaleca do 2 barów.

Kominki jakie dotychczas instalowałem nie mogły być zabezpieczone zaworem większym niż 1,5 bara. Zawór bezpieczeństwa na kominku to takie dodatkowe zabezpieczenie bo i tak w 99% przypadków producent kominka wymaga by pracował on w układzie otwartym uzależniając od tego gwarancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.