Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Instalacji


Gość mareczek13

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mareczek13

Zatrzymajmy się na chwilę przy kominku. Czy jego producent umożliwia pracę w układzie zamkniętym ?

Wszystkie, które instalowałem pomimo tego, że miały wężownice schładzające wymagały pracy w układzie otwartym.

Jeżeli tu jest tak samo to naczynia przeponowe na instalacji CO można pominąć zostawiając jedynie te na obiegu CWU.

W obiegu CWU cyrkulacja jest błędnie naszkicowana.

Dlaczego pomimo wężownicy wymagały pracy w układzie otwartym? Jakie kryterium?

 

Co jest błędnego w obiegu CWU? Bo zmieniłem już, koledzy z forum doradzali. Źle doradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

 Kominek jako główne źródło ciepła to tak naprawdę.... głupota. Autor tematu irytuje się wszelką krytyką swoich zamiarów. Nie wiadomo jak dobrał bufor, na jakich parametrach będzie bufor pracował, jak długo będzie musiał kominek grzać ten bufor aby osiągnąć zakładane parametry pracy, czy na jak długo starczy ciepła z tego bufora......nie wiadomo jakie jest zapotrzebowanie budynku na ciepło, ani jaka potrzebna jest moc urządzenia grzewczego, albo ile drewna będzie musiał przenieść przez salon aby nagrzać bufor? Oczywiście autor też nie pisze, albo nie chce pisać, jak zagospodaruje ciepło powstające z promieniowania, tak tak bo kominek z płaszczem wodnym to nie tylko ciepła woda ale i sporo ciepła z promieniowania. W przypadku tego kominka ok 3 kW, co w nowym energooszczędnym budownictwie może w okresie przejściowym, ogrzać całkiem sporą powierzchnię. schemat instalacji trochę poprawił ale 

Głupotą jest mówienie czegoś i nieumiejętność tego argumentacji. Czyli tzw. "gadanie bez pokrycia". Autor tematu nie irytuje się krytyką, bynajmniej, wręcz przeciwnie, oczekuje jej, byle była budująca. Irytuje się natomiast brakiem merytorycznego podejścia komentujących, które wywołuje w nim coraz większe przekonanie o dużej powierzchowności ich wiedzy albo nieumiejętności czy niechęci jej przekazania co stoi w sprzeczności z zasadami istnienia forum, gdzie wiedzą i doświadczeniem się dzieli. Czy to na prawdę aż tak źle widać?

Na wszystkie Pańskie powyżej zadane pytania autor tematu ma i zna odpowiedź, w związku z tym nie pisze o tym. Na część padła już odpowiedź, więc gdyby MAK czytał z uwagą, to w pierwszym poście w tym wątku znalazłby ukojenie na dręczący go niedosyt wiedzy. Ale przypomnę: wentylacja mechaniczna jako rozprowadzenie części nadmiaru ciepła z okolic kominka i docelowo pompa ciepła jako uzupełnienie do kominka, ew. solary, więc nie będzie kominek umierał w samotności i zapomnieniu, kiedy autor po dwóch latach wyeksploatuje go jako jedyne źródło ciepła zasilające dodatkowo tak wielki, bo aż 1000 litrowy "bojler". Nie podaje autor ile drewna będzie musiał przenieść przez salon aby nagrzać bufor bo chce znać poprawność wykonania projektu instalacji a nie pojemność koszyka na drewno czy ciężar siekiery. Nie pisze o zagospodarowaniu ciepła z promieniowania, bo interesuje go znowu poprawność samej kotłowni hydraulicznej. Uparł się na tę kotłownię jak cholera, jakby to było coś ważnego. Zadał kilka KONKRETNYCH pytań na początku i na nie potrzebuje odpowiedzi. W życiu radzi sobie całkiem nieźle, więc innych pytań nie potrzebuje zadawać, dodatkowa pomoc poza w/w zakresem też nie jest mu potrzebna. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego pomimo wężownicy wymagały pracy w układzie otwartym? Jakie kryterium?

 

Co jest błędnego w obiegu CWU? Bo zmieniłem już, koledzy z forum doradzali. Źle doradzili?

 Ad 1 - Wymóg producenta - stoi jak byk w instrukcji

Ad2 - tego akurat nie poruszaliśmy - zasilanie zaw 3-D powinno być podłączone za zaw bezp. zimnej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Digitrax, ty jesteś wścibski jak moja teściowa ;) - ten kominek jest faktycznie tylko do układu otwartego, z resztą cytat z instrukcji dla kominków prod Kratki.

 

Trzeba będzie rurę na strych ciągnąć i naczynie dobierać wg "mądrości ludowej"

 

Mądrość ludowa, pewność siebie i kategoryczne sądy bez pokrycia to tu jednak u stałych bywalców się zakorzeniła. Proszę, oto dowód, prosto od producenta:

Rozmawiałem też telefonicznie z pracownikiem Kratki.pl, który potwierdził, że ten kominek może pracować w obu układach.

post-73399-0-59995200-1493028918_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mądrość ludowa, pewność siebie i kategoryczne sądy bez pokrycia to tu jednak u stałych bywalców się zakorzeniła. Proszę, oto dowód, prosto od producenta:

Rozmawiałem też telefonicznie z pracownikiem Kratki.pl, który potwierdził, że ten kominek może pracować w obu układach.

Raczej wiedza poparta doświadczeniem.

Gdyby autor zadał sobie odrobinę trudu i przeszukał forum, to znalazł by odpowiedź na większość postawionych pytań.

 

 Irytuje się natomiast brakiem merytorycznego podejścia komentujących, które wywołuje w nim coraz większe przekonanie o dużej powierzchowności ich wiedzy albo nieumiejętności czy niechęci jej przekazania co stoi w sprzeczności z zasadami istnienia forum, gdzie wiedzą i doświadczeniem się dzieli. Czy to na prawdę aż tak źle widać?

 

Po kilkudziesięciu kolejnych tłumaczeniach tych samych rzeczy normalną sprawą jest, że ludziom się nie chce. A odpisywanie w sposób skrótowy na posty, inteligentnych ludzi powinno nakierować na kierunek poszukiwania informacji.

Nie licz na to, że ktoś Ci wyłoży wszystko na tacy włącznie z uzasadnieniem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Rysunek poprawiony. Zasilanie 3D regulującego temperaturę cwu przesunąłem za zawór bezpieczeństwa. Czy na "ładowaniu instalacji co" też powinien być zawór bezpieczeństwa 1,5 bar?

 

Jakie dalsze uwagi do działania układu?

post-73399-0-90276100-1493058987_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Nie licz na to, że ktoś Ci wyłoży wszystko na tacy włącznie z uzasadnieniem....

Gdyby Pan przyszedł do mnie po pomoc właśnie taką by otrzymał - na tacy z uzasadnieniem. I za darmo. Dla mnie to normalne. To się nazywa potocznie, że można na kogoś liczyć. Inna nazwa tego zjawiska to "życzliwość". Albo "miłość bliźniego". Zwał jak zwał. Nie nazwa ważna ale czyn. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupotą jest mówienie czegoś i nieumiejętność tego argumentacji. Czyli tzw. "gadanie bez pokrycia". Autor tematu nie irytuje się krytyką, bynajmniej, wręcz przeciwnie, oczekuje jej, byle była budująca. Irytuje się natomiast brakiem merytorycznego podejścia komentujących, które wywołuje w nim coraz większe przekonanie o dużej powierzchowności ich wiedzy albo nieumiejętności czy niechęci jej przekazania co stoi w sprzeczności z zasadami istnienia forum, gdzie wiedzą i doświadczeniem się dzieli. Czy to na prawdę aż tak źle widać?

Na wszystkie Pańskie powyżej zadane pytania autor tematu ma i zna odpowiedź, w związku z tym nie pisze o tym. Na część padła już odpowiedź, więc gdyby MAK czytał z uwagą, to w pierwszym poście w tym wątku znalazłby ukojenie na dręczący go niedosyt wiedzy. Ale przypomnę: wentylacja mechaniczna jako rozprowadzenie części nadmiaru ciepła z okolic kominka i docelowo pompa ciepła jako uzupełnienie do kominka, ew. solary, więc nie będzie kominek umierał w samotności i zapomnieniu, kiedy autor po dwóch latach wyeksploatuje go jako jedyne źródło ciepła zasilające dodatkowo tak wielki, bo aż 1000 litrowy "bojler". Nie podaje autor ile drewna będzie musiał przenieść przez salon aby nagrzać bufor bo chce znać poprawność wykonania projektu instalacji a nie pojemność koszyka na drewno czy ciężar siekiery. Nie pisze o zagospodarowaniu ciepła z promieniowania, bo interesuje go znowu poprawność samej kotłowni hydraulicznej. Uparł się na tę kotłownię jak cholera, jakby to było coś ważnego. Zadał kilka KONKRETNYCH pytań na początku i na nie potrzebuje odpowiedzi. W życiu radzi sobie całkiem nieźle, więc innych pytań nie potrzebuje zadawać, dodatkowa pomoc poza w/w zakresem też nie jest mu potrzebna. Pozdrawiam

Takich przekonanych o własnej nieomylności już się przewinęło przez forum. Możesz dalej się "jeżyć" na wszelką krytykę i wstawiać negatywy na wszystko co ktoś napisze nie po twojej myśli. Tak naprawdę mnie to wisi. Jesteś głuchy na wszelkie argumenty to i tak "piwo którego nawarzysz" w czasie budowy instalacji  będziesz pił Ty. I ta konieczność  udowadniania na każdym kroku..... Nie mam ochoty nic udowadniać, po prawie 35 latach w zawodzie.

Żeby Ci na duszy było lżej i twoje "ego" nie ucierpiało to napiszę to co chcesz usłyszeć:

" Twój pierwszy schemat  jest bardzo dobry bez błędów i możesz budować tak swoją instalację, na pewno będzie działać tak jak sobie założyłeś. Koncepcja kominka z płaszczem wodnym to idealne rozwiązanie dla  twojego domu. Wszystkim krytykom każ się "wypchać" i potraktuj ich negatywami na forum niech wiedzą że tylko Ty masz rację. Tak trzymaj i buduj! A ja jak najbardziej życzę Ci sukcesu!

Ps.

Oczywiście w razie gdyby coś nie wyszło jak sobie założyłeś, gdyby coś nie zadziałało to projektanta koncepcji znasz. Wystarczy że z rana spojrzysz w lustro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Czy ktoś się jeszcze pochyli nad moim projektem, czy mam rozumieć, że jest poprawny i nie wymaga innych ulepszeń a temat jest do zamknięcia?

 

Aktualny schemat w poście #32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak zaworów zwrotnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pompami i za obiegiem mieszacza podłogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Witajcie moi mili :)

 

Przeprowadziłem rozmowę telefoniczną z pracownikiem producenta kominków Kratki.pl i podał on, że ich wkłady z płaszczem wodnym są przeznaczone do pracy w ciśnieniu ok. 2 bar ale w praktyce ciśnienie w takim układzie jest 1,2 - 1,5 bara. Sugeruje on zabezpieczenie kominka zaworem schładzającym - to wiadomo, oraz zaworem bezpieczeństwa membranowym 2,5 bar. U nich w sklepie taki zawór 1'' - 95 zł, albo mniejszy 1/2'' - coś koło 20-30 zł.

I teraz moje pytanie. Czy w moim przypadku ma znaczenie czy to będzie zawór 1'' czy wystarczy 1/2''? Będzie się znajdował zaraz przy wylocie gorącej wody z kominka na rurze Cu 28. Taki zawór powinien być podłączony do kanalizacji rurą Cu tak jak zrobiona jest reszta instalacji?

Pracownik Kratki.pl mówił też, że w takim zaworze wymienia się membranę jak ulegnie uszkodzeniu w wyniku zadziałania zaworu, jak to wygląda w praktyce.

 

Dobrałem też ostatecznie zbiornik przeponowy c.o. na 250 L, kierując się pojemnością instalacji 1200 L, zaworem bezpieczeństwa 2,5 bar oraz ciśnieniem instalacji max 2 bar.

 

Schemacik w załączeniu. W dalszym ciągu proszę o uwagi.

post-73399-0-48122800-1493319630_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość mareczek13

Czy któryś z fachowców obecnych na forum (chylę czoła) coś doda od siebie wartościowego do mojej pracy ku chwale pokoleń czytających ten post, czy mam uznać, że mój projekt osiągnął doskonałość?

Przypomnę pytanie, czy zawór bezpieczeństwa o średnicy 1'' czy 1/2'' ma duże znaczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie zrobiłem nieco inaczej. Zasilam cwu z bufora a nie bezpośrednio z kominka. A to m.in dlatego, że automatyka (tatarek - dla instalacji z buforem) pozwala odpowiednio zasterować pompami.

Kolejna sprawa to w twoim układzie po zakończeniu palenia, ciepło z bufora masz tylko dla c.o. Ja mogę dogrzać cwu ciepłem z bufora, gdy mi się skończy ciepła woda. Przemyśl to.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Celowo tak zrobiłem z tym zasilaniem. W lecie jeśli już zapalę to pójdzie ciepło tylko na cwu, po co na bufor gdzie zasilana jest podłogówka?
Masz układ zamknięty? Jakie ciśnienie "nominalne" i jakie zabezpieczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz latem paląc zasilać tylko cwu. W tatarku ustawiasz priorytet. Fakt musisz podgrzać górną warstwę w buforze, żeby potem (10 min) pompa pompowała wodę do wężownicy cwu.

Brałem pod uwagę to co piszesz, ale uznałem że latem będę rzadziej palił więc wybrałem mój wariant.

Mam układ zamknięty. Na buforze w kotłowni zabezpieczenie 2,5 bar i na kominku taki sam. Do tego na kominku watts na 95 stopni do wężownicy schładzającej. Odprowadzenie z obu zabezpieczeń rurą miedzianą. Na buforze wężem zbrojonym.

Ciśnienie robocze 1,8 bar.

Kominek mbz pw 13 plus kocioł gazowy vaillant 14 kW. Dom ma zapotrzebowanie ok 9 kW. Zrobiłem też grzejnik w garażu (spory chyba prawie 2kW) gdyby mi kominek się zbyt rozbujał. Bufor mam 300 l.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość mareczek13

Dzięki za informacje. Utwierdzasz mnie w przekonaniu, że dobrze zaprojektowałem swoją instalację. Też mam takie zabezpieczenia (na razie w projekcie) i podobne pomysły. I nasz rok urodzenia zdaje się ten sam, przed czy po 40-tce? :)
Ile masz metrów do ogrzania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.