Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona Powrotu Defro Komfort Eko


al1

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki jak ja przerobie to tez wrzuce i dam znac czy dziala grawitacja bo bede probowal bez pompy. Mam ja w razie co w zapasie.

 

Jaka masz zadana na piecu i jak ustawiony 4d przy grzaniu. Jaka wtedy temp powrotu a jaka idzie na co. np w najwiekszs mrozy.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisalem jak nie zadziala to wstawie pompe, natomiast bede to robil wg zasad czyli krotki obieg na plecach kotla, przekroj rur jak wyjscie z kotla i odpowiednio wyzsza temperatura na piecu.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie dlatego ze nie chce 3ciej pompy w kotlowni. Jak nie zadziala grawitacja to dam pompe proste, z tym ze obali to jakakolwiek zasadnosc produkcji zaworow 4d gdyz ich producenci nie wskazuja ze konieczna jest pompa.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Tez mam pompe obiegowa kotla (krotki obieg) z zaworem 4d. Piec Defro DDU ze sterownikiem Tech.

 

Po przeczytaniu postow potwierdzam ze u mnie:

1. Bez pompy (grawitacyjnie) ochrona powrotu nie zadziala

2. Sterownik Tech ma glupie sterowanie ochrona powrotu gdyz za szybka zamyka zawor w przypadku spadku temperatury powrotu i wszystko sie rozjezdzza. Dzwonilem do Tech i odpowiedzieli ze nie ma opcji ustawien czasow i skoku oddzielnie dla powrotu i oddzielnie dla zasilania!  Gdybym nie pracowal w przemysle w automatyce to bym to tlumaczenie zrozumial!

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam też mam 4d i pompę bez pompy to strasznie żle działało. Tak jak kolega w/w pisze zawór szaleje i ani zasilania ani powrotu ustwionego nie ma. Wstawiaj kolego od razu 3d i pompę kotłową zaoszczędzisz czas i nerwy. Lub wstawiaj sprzęgło też ciekawe rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obieg kotla miedz 5/4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ja w srode przerabiam. Wyjscie z kotla 6/4 i obieg kotlowy to samo. redukcja na cal na co i cwu. Dam znac czy zadziala grawitacja. Mam w zanadrzu pompe ktora bede mogl wstawic jako kotlowa.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

kociołek defro komfort eco 15 kw sterownik K1PV4

coś dziwnego opowiadacie z tą ochroną powrotu .Mam zawór 4d i wszystko jest ok , Wygląda to mniej więcej . ochrona ustawiona na 45 stopni

i to jest jakby priorytet dla sterownika . gdy zadam na dom 40 stopni to zawór się otwiera . ale gdy powrót spadnie do 43 stopni automatycznie się przymyka i na dom rzecz jasna idzie mniej . Po pewnym czasie jak woda w obiegu nagrzeje się to na domek pełne 40 a powrót taka jak tam jest ale nie mniej jak 45 . wszystko działa idealnie . 

Przy pierwszym odpaleniu był problem ale okazało się że siłownik był źle podłączony .

Moim skromnym zdaniem to nie żydzić na temperaturze kotła tylko ustawić te 65 stopni by zawór miało czym rozdzielić te ciepło .

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego markuz.

Byc moze Twoja instalacja idealnie trafia z potrzebami w mysl techniczna firmy Tech. Gdybys mogl narysowac schemat byloby super. Ale nawet to moze byc nie wystarczajace gdyz np. nie bedziemy znac przeplywu wody ustawionego na pompkach lub odleglosci czujnikow od zaworu...

Problem w ustawieniu tego zaworu dla kazdej inatalacji polega na tym ze jest zestaw parametrow dla utrzymywania zadanej temperatury za zaworem. Ustawiamy skok, czas probkowania. Natomiast dla ochrony powrotu parametry sa zapisane na stale w sterowniku (z moich obserwacji wynika ze zawor zamyka sie co 30 sekund skok 5%) a to powoduje ze nie do kazdej instalacji da sie to zastosowac!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie jest 4D, ale rozkład temperatur i przepływów. Ci co narzekają na 4D niech zamontują sobie TZM powrotu z progiem 55-60 stopni, a dowiedzą się jakiej temperatury kotła potrzeba, by cokolwiek ciepła poszło na instalację. Wiele razy pisałem, że jak producentom tak zależy na zabezpieczeniu kotła przed korozją niskotemperaturową, to niech sprzedają je z TZM powrotu i pompą kotłową na plecach, a króćce przyłączeniowe niech stanowią wyjścia wtórne dobranego do mocy kotła sprzęgła. Do tego obligatoryjne przyłącze naczynia otwartego lub opcjonalnie przepony. 

 

Ten wymóg gwarancyjny minimum 55 stopni na powrocie jest dla naprawdę skrajnie niekorzystnych warunków pracy kotła. Znajdzie się wielu użytkowników, u których kocioł pracuje na 45-50 stopni i korozji nie ma. Pytanie czy takie temperatury w ogóle uprawniają do stwierdzenia, że proces spalania przebiega czysto i efektywnie? Wątpię. Dajcie zaworowi pracować przy temp 70 z pompą kotłową, a problemów nie będzie. Ani TECH, ani żaden inny producent sterowników nie bierze pod uwagę pracy kotła z temp 50 st i niżej, a wręcz przeciwnie, wyraźnie zaznacza próg temp minimalnej. Nie przestrzegasz, nie miej pretensji.

 

Pytanie do kolegi wyżej. Jakie instalacje wyklucza 30 sekundowe próbkowanie i 5% skok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Uwazam ze kazda instalacja wymaga po prostu innych ustawien temperatur, przeplywow, srednic, wyposazenia itd. tak samo jest z piecem, zaworem i reszta wyposazenia. Nie ma dwoch identycznych instalacji!

 

Dlatego chce pokazac ze potrzebne jest udostepnic dla uzytkownika mozliwosc skonfigurowania urzadzenia pod siebie (ten parametr o ktorym pisze nie rozwiaze wszystkich problemow z "wariowaniem" zaworu ale chociaz da mozliwosc...)

 

Jesli piec Defro potrafi pracowac z kazda instalacja na 70 stopni to niech producent ustawi na sztywna zadana CO na 70 i bedzie chodzilo u wszystkich cacy (tak jak zrobil to tech u wszystkich ustawil sterowanie powrotem 30s i 5%). A potem uzytkownik zaskoczony ze zawor "wariuje" otwiera sie i zamyka i tak w kolko... Ani zasilania ani ochrony powrotu.

 

Tak abstrahujac to jestem za rozwiazaniem pompa i regulowany tzm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

film jak to działa u mnie

 

 

co do tych parametrów sterowania zaworem , to wszystko jest do ustawienia w menu serwisowym 5162

domniemam żeby wszystko dobrze działało musi być odpowiedni przekrój rur , by woda swobodnie sobie krążyła , na wyjściu jak i powrocie taki sam . Ale mogę tylko gdybać mam całkiem inną profesje . Ale tak sobie myślę że w sezonie jak kociołek już chodzi na full to tą ochroną nie ma się co przejmować bo i tak woda rozgrzana na powrocie będzie dużo wyższa .

Moim zdaniem zawór 4d jest ok jak instalacja jest dobrze zrobiona , jak jest skopana to dla instalatora kręcenie wora się należy

sterownik widać daje radę , dlatego jest menu serwisowe by sobie dostroić pod własną .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy moglbys kolego na potrzeby tylko tego forum ustawic parametrami serwisowymi tak ten zawor aby temperatura powrotu nie przekraczala delta 2stopnie (czyli zadana 45 oscylacje od 43 do 47)) podczas nagrzewania kotla i instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż zerknę zobaczę

Tylko tak jak pisałem że taki skok jest tylko wtedy gdy piec jest rozpalany i duża ilość chłodnej wody idzie na piec . W normalnej pracy kotła jest to nie możliwe by taki skok miał miejsce .

Po rozmowie z swoim instalatorem czemu u innych nie działa lub działa nie tak jak trzeba , tylko się uśmiechnął . Co do zaworów 4 drogowych czy 3 drogowych , stanowczo 4 drogowy jest lepszy . Coś wspominał o instalowaniu jakiś sprzęgieł ale co i jak nie mam pojęcia . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu ma najwiekszy sens podczas rozgrzewania (jak rodzina wezmie kapiel to tez mamy rozgrzewanie) u mnie dziala o delta 1-2stopnie (ustawiona na 42 i nigdy nie spada ponizej 40 moze byc tylko wieksza). Piec ustawiony na 50-55 stopni (bo tyle wystarczy na cwu). Jest zawor 4d (chetnie sprzedam i wstawie 3d termostatyczny bez automatyki tylko po to aby chronic swoj kociol przed zimna woda :) plus pompa kotlowa). Funkcje regulacji temperatury na instalacje podlogowa przejal termostatyczny zawor mieszajacy ustawiony na 30 stopni. Na grzejniki idzie tyle co na piecu np. 50 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.