Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Ciepła + Kocioł Elektryczny + Kominek Z Płaszczem. Czy To Dobry Pomysł?


daves

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowy na forum, to mój pierwszy post - bardzo proszę o wyrozumiałość. Przeglądnąłem tematy i dalej nurtuje mnie pytanie, czy instalacja którą sobie wymyśliłem ma sens. 

 

Realia: stary dom drewniany słabo ocieplony, bez instalacji gazowej. Jedyne źródło ogrzewania - kominek, w centralnym miejscu domu. Powierzchnia 70m2 na dole + ok 40m2 pow uzytkowej na poddaszu.

 

Plany: ocieplenie całego domu. Zrywam podłogi wybieram to co tam będzie na głębokość ok. 20cm. Kładę styropian 15cm + wylewka 5cm. Ocieplenie z zewnątrz wełną minimum 10cm. W przyszłym roku ocieplenie dachu od wewnątrz (być może wymiana dachu)

 

Instalacja co: chce wykorzystać taryfę g12e czyli 12 godzin prądu za ok 30gr. kwh i akumulować ciepło. Chciałem wstawić zbiornik buforowy 800-1000l który byłby zasilany kotłem elektrycznym lub grzałkami w zbiorniku + dogrzew kominkiem z płaszczem przy niskich temperaturach. Ze względu na dużą rodzinę i brak czasu potrzebuję rozwiązania w miarę bezobsługowego. dlatego głównym źródłem ogrzewania byłby prąd. Domek nie jest duży dlatego mam nadzieję, że przy dobrym ociepleniu zda to egzamin. W domu miałaby być podłogówka wodna + kaloryfery (salon tam gdzie kominek bo podłoga drewniana + 2-3 kaloryfery na poddaszu)

 

cwu. Mam dwa bojlery elektryczne na ten moment. 

 

Bardzo proszę o pomoc. Główne pytanie, czy to ma sens? Mam wielki kłopot ze znalezieniem kogokolwiek, kto zna się na instalacjach z buforem. Mieszkam pod Krakowem, firmy do których dzwonię polecają piece akumulacyjne dynamiczne + podłogówka na kable. Na pytanie o bufor słyszę odp. "będzie sobie Pan zagracał tak mały domek"? A mi się pomysł podoba, zważywszy że można pod instalację później podpiąć gaz czy pompę ciepła. 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja dobra, ale pokalkuluj wydatki na kominek i bufor może uzbiera się na pompę pw ;)

 

Ocieplenie ścian, pamiętaj że grubsza izolacja to tylko koszt grubszej wełny, reszta sie nie zmienia. 20 cm o lambdzie conajmniej 35 było by ok, w szczególności że ogrzewać chcesz prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie kominek + bufor a zamiast kotła elektrycznego pompa pw? na samą pompę trzeba by mieć dodatkowo jakies 20tys. U nas w gminie ruszają dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w wysokości 60%. zapisałem się na fotowoltaikę, ale zastanawiam się czy nie zmienić na pompę. 

 

Co do styropianu, to okazało się, że mam max 12cm ponieważ szkoda kuć mi wylanego już chudziaka. Zainwestuję w styropian grafitowy o lambdzie 030 z eps100. Swisspor ma taki w swojej ofercie. 

 

Co do ścian, to oprócz ceny samej welny to jeszcze grubsze kantówki... do czegoś później trzeba przybić deskę elewacyjną. 

 

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Mam straszny ból głowy bo nie mogę znaleźć instalatora do bufora a sam tego nie zrobię z braku czasu :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Daves.

 Jak na razie elektryczność jest droga...

Zakładając, że potrzebujesz 11000 kWh ciepła na sezon, średnio po 0,45 zł za kWh prądu to koszt +-  5000 zł.

 

Jest teraz  pompa wysokotemperaturowa LG   do 80*C. Chociaż nie wiem, czy po ociepleniu będzie tak wysoka temp. potrzebna...może starczy "normalna"-niskotemperaturowa;

Czyli też grzeje tylko prądem, ale ma COP   2- 2,5; czyli zużyłbyś mniej niż niż połowę prądu.

Przy takiej pompie ciepła bufor niepotrzebny; tak pi x drzwi: w taryfie nocnej COP=2 czyli 1 kWh ciepła 0,15 zł, w taryfie drogiej COP = 2,5 : ok. 0,28 zł.

Pod wzgl. ekonomicznym przekalkuluj  koszty zakupu urządzeń porównaj  coroczną oszczędność w wydatkach na prąd, to wyjdzie okres zwrotu inwestycji.

W instalacji pompy ciepła zawsze możesz dołączyć grzałki za kilka stów - ale po co , jak masz kominek.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.