Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła (Był Zębiec 1,1M2)


lukaszr89

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek cześć wszystkim, jestem tu nowy ale forum czytam juz od jakiegoś czasu...

 

chciałbym prosić o pomoc w doborze kotła do domu ok. 100m2, cegła + kamień od wewnątrz, brak ocieplenia, + dodatkowo CWU. W tej chwili w domu jest Zębiec 1,1 który ma okolo 18 lat, kotłownia zmienia miejsce stąd nowy kociołek.

 

Nie jestem pewny co będzie łatwiejsze w obsłudze (GS czy DS). Moje doświadczenia to Defro Optima komfort w domu rodzinnym oraz wczesniej piec samoróbka - bardzo przypominał MPM DS.

 

Typy:

 

Drewmet MJ-3 14kW (1,3m2 wymiennik) - poleca instalator

Defro Optima Komfort Plus - 12kW (1,6 m2 wymiennik) - mój typ (jednak kocioł może zarastać bo poziome płomienicówki)

HEF z dolnym spalaniem 

 

DS:

MPM DSII - nieznana konstrukcja dla mnie ale zachwalana i po przyjrzeniu się okazało się ze coś podobnego miałem za dziecka.

 

Proszę o pomoc doświadczonych użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jakie będzie Twoje podstawowe paliwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz palić miałem to tylko gs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak ze chce, jesli ma byc tylko wegiel to nie jest to problem, chce ekonomicznie i wygodnie.

Drewno i wegiel w zupelnosci wystraczy.

 

Drewmet (MJ-1NM lub mj-3... sam producent mowi ze łatwiejszy jest ten pierwszy... mam niski komin, teoretycznie czyszczenie mj3 powinno byc przeciez latwiejsze) czy Defro optima?

 

A moze zupelnie inna droga MPM DS2 z bocznym zasypem... bo nagrzewanie drzwi.

 

Jestem najblizej MJ-1NM jako najbardziej uniwersalnego rozwiazania. Teraz tylko wielkość 12KW czy 14kW...

Wiekszy tanszy bo w promocji (470 zl doplata do mniejszego)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mało jest opini o tym kotle, wydaje sie byc standardowa konstrukcja ale jak w nim sie pali?

 

Defro slyszalem o kaszance na zewnetrznym plaszczu, o polykaniu duzej ilosci paliwa przy wersji optima komfort plus (ze sterownikiem) dodatkowo wycodzi sporo drozej.

 

Na rynku jest duzo kotłów ale trudno cos wybrać w teoretycznie prostym urzadzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kocioł ma plusy i minusy, ideału nie znajdziesz. Z kotłów GS przyjrzyj się kotłom Setlans air, z dolniaków jeśli myślisz o MPM to jednak górny zasyp. Jakieś ogromne nagrzewanie górnych drzwi to mit a wygoda większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie każdy produkt jest w wersji minimalistycznej pod każdym względem, kotły także. Najbardziej niezawodne i bardzo prościutkie to chyba Zębce i Ogniwa. Ideału nie znajdziesz bo firmy mają takie założenie że ma pracować góra 10 lat i na złom. Chcesz coś na lata całe, kup żeliwny. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, ale pamiętaj że kocioł to jedno , dom i jego potrzeby to drugie. Nie będzie oszczędności jeśli dom potrzebuje sporo energii. Ja używałem cztery różne kotły i spalanie utrzymywało się na średnim poziomie 4-5 ton zależnie od temperatury w danym sezonie. Czyli decydującym czynnikiem było zapotrzebowanie domu na ciepło.  Żaden kocioł nie dał mi jakichś odczuwalnych oszczędności. Wniosek jest taki że potrzeba zrobić termomodernizację i zauważysz korzyści inaczej to półśrodki. Wracając do meritum, każdy kocioł ma wady i zalety, dolniak pali non stop ale mimo wszystko potrzeba mu poświęcić więcej czasu i uwagi,jest problem z odpowiednim paliwem.Górniak nowszej konstrukcji lepiej odbiera wytworzone ciepło ale za cenę niskiej temperatury spalin więc powinno się zainwestować we wkład do komina bo będzie problem z kondensatem. Po latach stwierdziłem że jedynie górniak starej konstrukcji spełni moje oczekiwania bo i spali wszystko i nie ma problemu z kominem. A że spalę te pół tony więcej... skoro tak wychodzi to przyjmuję to do wiadomości i nie walczę z tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując to wydaje sie ze ten Drewmet MJ1 NM nie ma wad dyskwalifikujacych i chyba moge go zaryzykować.

 

Zastanawia mnie tylko ta niska powierzchnia odbioru ciepla w stosunku do deklarowanej mocy.

 

Domu ocieplac nie zamierzam bo w perspektywie budujemy nowy a to podratowanie sytuacji i zamiast placic za mieszkanie poprawimy to co juz mamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś te parametry są pojechane, skąd oni to wzięli? W camono 15 kW powierzchnia grzewcza to 1.1 a tu przy 1.1 tylko 12 kw? Druga sprawa to sterownik, jest to najzwyklejsze urządzenie i nie zachwyci Cię kulturą pracy. Kociołek ma podobno wielopunktowe doprowadzenie PG, nie widać jak to zrealizowali. Żeby się nie okazało że to jest tylko nadmuch spod ruszt bo z palenia górnego mogą być nici. Zero powietrza wtórnego bo drzwi nie posiadają klapki PW . Przy tym sterowniku będzie sporo dymu i kiszenie opału. Ale przy tej cenie i założeniu że ma to być prowizorka na przetrzymanie kilku lat, możesz w to wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wlasnie niskie z powierzni ... defro przy mocy 12kw podaje wymiennik 1.6m2.

Klapke teoretycznie mozna dorobic... ale kociolek ma 4 punkty doprowadzenia powietrza w plaszczach...tak mowi producent i to widac na youtube (filmik po rosyjsku)

 

Wiem, ze sterownik nie jest wysokich lotow jednak podstawowa role powinien spelnic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wykonasz przesłonę czerpii powietrza i ustawisz na stosunkowo niskie obroty, powinno działać jako tako.

Na obliczenia powierzchni nie patrz bo wymiennik jest stosunkowo rozbudowany i nie powinno być źle ale musisz starać się utrzymywać stosunkowo wyższą temperaturę spalin, powiedzmy te 120-150 *C minimum bo będziesz miał problem z kondensatem. Trochę dziwne jest też wyliczenie wielkości ciągu... 30 paskali to mega ciąg, trochę chłopcy się asekurują :) bo pewnie 20 to wystarczy z zapasem.

Klapkę musisz dorobić musowo bo bez niej górne palenie będzie takim wyłącznie z nazwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten cały drewmet wygląda jak większość kotłów na rynku, czyli blaszana skrzynka do utylizacji materiałów palnych dodatkowo wspomagana nadmuchem. Defro optima to przy nim porządny kocioł. Settlans to kopia defro z powiększonym wymiennikiem.

Wejdź na cieplowlasciwie.pl i czytaj...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytalem producenta czemu jej nie ma i powiedzieli ze kiedys byla ale zrezygnowali po dodaniu tych kanalow dla powietrza z plaszczy.

 

Klapke jesli bedzie trzeba dodam to nie problem... przeslona rowniez.

 

Producent mowi ze MJ1nm ma mniejsze wymagania co do ciagu niz MJ3.

 

Wielkosc 12 czy 14 (w tej chwili 14 jest tanszy)? wychodzi mi zapotrzebowanie 12

 

Tez myslalem ze defro lepsze a sprzedawca mowil ze rozbierali kilka izolacji na nich i okazywalo sie ze sa latane. To troszke zniechecilo, dwa twierdza ze montuja duzo wiecej tych drewmetow. Moze to wynika z ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montują więcej bo to tani wyrób, ludziska szukają takich rzeczy i potem spore zdziwienie. Niska cena skądś się wzięła, może oszczędzili na blachach, może na jakości..Super okazje to taka ułuda. Piszesz że potrzebujesz kotła na parę lat więc ten może być.. <_< Paląc od góry cyklicznie możesz brać 14kW. I jak radzi Papasmurfek, czytaj  strony ciepłowłaściwe oraz czysteogrzewanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, tylko jak porownuje cenę gołego kotła to okazuje się, że jest droższy niż Defro.

Chociaż generalnie to cena jest zbliżona...

 

Druga sprawa okazuje się, że mogę mieć defro 10kW (1,5m2 pow grzewczej) za 3600

defro 12kW (1,6 pow grzewczej) - 4100

drewmet 12 kW (1,1 pow grzewczej) - 3600

drewmet 14 kW (1,3 pow grzewczej) - 3300

 

z kalkulacji wychodzi mi około 11-12 kW (wiadomo zawyżyłem coś zawsze).

 

Zdaję sobie sprawę, że sprzedający poleca coś na czym ma wyższą marżę, dodatkowym plusem defro jest to, że można kogoś o coś pytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kocioł od Witkowskiego ze sterownikiem Proton PID zapłacisz 2.500 PLN.
Gwarancja 5 lat bez żadnych kruczków i ochrony powrotu,duża komora zasypowa(28kg węgla dla 11kW)
To b. porządna firma,mam od nich kocioł z podajnikiem,który pracuje bez najmniejszej awarii od 6 lat,praca ciągła bez wygaszania(latem CWU)
Polecam.
 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli bardziej brak wymogów co do ochrony powrotu i ukrytych haczyków zawartych w gwarancji.

Gwarancji np. 10 letniej nie daje żaden producent.

Np. takie Defro daje gwarancję na blachy 4 lata i wymóg ochrony powrotu(odsyłanie papierków itp.),w przeciwnym razie tracisz gwarancję od razu.

A to czy każdy kocioł wytrzyma 5 lat to sprawa dyskusyjna,są "mistrzowie" zajeżdżający swoje kotły w 2-3 lata ;)

Życzę dobrego wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja kupiłem Defro kolega mi instalował wszystko , papiery poszły na rozpałkę bo znając życie i tak bym niczego nie wskórał , jako ochrona powrotu służy mi kaloryfer podłączony tuż przy wyjściu rury z kotła on ogrzewa przedpokój i termostat otwarty na maxa ,  olewam ile wytrzyma ale powrót jest zawsze ciepły tuż po odpaleniu , niebawem przerabiam go na dolniaka , byle pociągnął parę lat a potem podajnikowiec bo narazie wnerwia mnie to rozpalanie codzienne mimo że kocioł oszczędny i pewnie podajnikowiec więcej zeżre węgla to jednak jest wygoda , chyba że uda mi się dobrze sztuka z przeróbką na dolniaka to zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.