Skocz do zawartości

Zdjęcie

Stary Komin A V Klasa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   pasl

pasl

Nowy Forumowicz

• Nowy Forumowicz
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 06 kwiecień 2017 - 11:39

Dom kostka z lat 70, komin ceglany 26cm na 14 cm - wysoki na 13m. W związku z ustawą anty smogową (małopolskie), czas powoli rozglądnąć się za czymś co zastąpi śmieciucha. Do kalkulacji wymiany pieca muszę dodać jeszcze komin i tutaj pytanie, co z takim ceglanym kominem zrobić i jakie to będą orientacyjne koszty?

Przyjmuję dwa warianty:

- piec na ekogroszek V klasa - i tutaj nie wiem czy rozwiercanie i wkład ceramiczny? (koszt?), czy wystarczy wkład owalny (żaro? kwaso? itp)

- piec na pelet (np. biawar?)

Z góry dziękuję za cenne uwagi

• 0

#2 ONLINE   jacek61

jacek61

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1008 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 06 kwiecień 2017 - 21:40

Mam nieco niższy komin ok 11m i od początku są problemy z kondensatem po zmianie na kocioł z podajnikiem, dodam, że poprzednio miałem kocioł zasypowy palone kostką tradycyjnie bezdymnie (jak to kostką) i żadnych problemów nie było. Zużycie węgla w obu przypadkach na tym samym poziomie. Tak więc nie chodzi tu o sprawność tylko o sposób prowadzenia kotła przez sterownik kotła podajnikowego.

Jeżeli kocioł podajnikowy to wkład ceramiczny, moim zdaniem. Można spróbować wkładu z kwasówki  bo nowe sterowniki lepiej prowadzą kocioł ale na to podejrzewam żaden producent/sprzedawca ci gwarancji nie da. Ceramika w tym przypadku to właściwy kierunek.

Jak pelet to wkład metalowy odpowiedni do peletu, dobierze producent wkładów i da odpowiednią gwarancję (np. MK Zary) .

Bez wkładu z tak wysokim kominem nawet nie podchodź do tematu.

• 0

#3 OFFLINE   kecajbi

kecajbi

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów

Napisano 14 kwiecień 2017 - 13:34

Jak ekogroszek to tylko wkład ceramiczny. Przeżyje dwa piece. Wkład żarowo nierdzewny przeżyje przy 5 klasie jakieś 3-6 lat w zależności jakim ekogroszkiem będziesz palił. Komin flex 1 mm. Poniżej szkoda kasy. Wkąłd z kominflexa z montażem 9 metrów to koło 4 tys zł na gotowo. Ceramiczny to koszt 8-9 tys ale masz spokój na 20 lat.

Do pieca na pellet potrzebujesz wkład żarowy nie ma problemu z żywotnością . Podejrzewam 15 lat spokojnie, gdyż nie wydziela się żadna siarka itp "g" co z ekogroszku. Pamiętaj również o kosztach eksploatacji , mniej więcej sa na tym samym poziomie. Cena mniej więcej pieca ta sama. Zdecydowanie lepszym plusem jest czyszczenie pieca na pellety + popiół a w szczególności jego brak. Pobór prądu mniej więcej na to samo wychodzi.

• 0

#4 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 6970 postów
  • GaduGadu: 1514991

Napisano 17 kwiecień 2017 - 09:25

nie chcę być monotematyczny ale policz wszytko zwiazane z wymianą kotła i podziel sie tutaj

• 0

#5 OFFLINE   MistrzMasarski

MistrzMasarski

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 242 postów

Napisano 10 maj 2017 - 09:06

A Ty mu zaproponujesz fotowoltaike?
  • 0

#6 OFFLINE   rustin

rustin

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów

Napisano 10 maj 2017 - 09:33

Jak ekogroszek to tylko wkład ceramiczny. Przeżyje dwa piece. Wkład żarowo nierdzewny przeżyje przy 5 klasie jakieś 3-6 lat w zależności jakim ekogroszkiem będziesz palił. Komin flex 1 mm. Poniżej szkoda kasy. Wkąłd z kominflexa z montażem 9 metrów to koło 4 tys zł na gotowo. Ceramiczny to koszt 8-9 tys ale masz spokój na 20 lat.

Do pieca na pellet potrzebujesz wkład żarowy nie ma problemu z żywotnością . Podejrzewam 15 lat spokojnie, gdyż nie wydziela się żadna siarka itp "g" co z ekogroszku. Pamiętaj również o kosztach eksploatacji , mniej więcej sa na tym samym poziomie. Cena mniej więcej pieca ta sama. Zdecydowanie lepszym plusem jest czyszczenie pieca na pellety + popiół a w szczególności jego brak. Pobór prądu mniej więcej na to samo wychodzi.

Kocioł ceramiczny za 9 tys? A co to za cudo?
  • 0

#7 OFFLINE   kecajbi

kecajbi

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów

Napisano 10 maj 2017 - 09:52

wkłąd ceramiczny... :) nie kocioł :)

• 0

#8 OFFLINE   rustin

rustin

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów

Napisano 10 maj 2017 - 10:03

Mój błąd. Co to za cudo taki drogi wkład? Mój komin z wkładem kosztował 3tys, firma zapel
  • 0

#9 OFFLINE   kecajbi

kecajbi

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów

Napisano 10 maj 2017 - 10:08

Ale co ? Wkład ceramiczny z robocizna ? :) wow to naprawdę bardzo dobra cena.

• 0

#10 OFFLINE   rustin

rustin

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów

Napisano 10 maj 2017 - 14:05

https://www.kominysy...ale-200-mm.html
Schiedla kupisz za 3tys. Chcesz za robocizny płacić 6 tys?tyle to płacić
Za każdym element domu tzn, fundamenty, parter, poddasze, dach

Użytkownik rustin edytował ten post 10 maj 2017 - 14:15

• 0

#11 OFFLINE   rustin

rustin

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów

Napisano 10 maj 2017 - 14:05

https://www.kominysy...ale-200-mm.html
Schiedla kupisz za 3tys. Chcesz za robione płacić 6 tys?
  • 0

#12 OFFLINE   kecajbi

kecajbi

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów

Napisano 10 maj 2017 - 15:11

Liczę wszystko :)  frezowanie, podmurówka itp na gotowo. Miałem wyceniane przez kilka firm i tak niestety jest. Co prawda przy tym systemie fachowcy się wzbraniają od wykonywania tego w istniejących kominach. Boją się że kominy się mogą rozszczelniać na zaprawie. A przy frezowaniu może tynk odpaść w mieszkaniu. najlepiej robić od podstaw w bloczkach do samej góry ale to znów remont w domu.  Ale fakt  Zapel to tani system. :) w porównaniu do innych.

• 0

#13 OFFLINE   rustin

rustin

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 473 postów

Napisano 10 maj 2017 - 16:54

Zapel 1.5 - 2 tys, Schiedl 2-3 tys. Nadal daleko do 9 tys
  • 0

#14 OFFLINE   marcus312

marcus312

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 315 postów
  • Zainteresowania: rozne

Napisano 21 maj 2017 - 13:12

Problem niskiej temperatury spalin jest juz od dawna nie tylko w 5 klasie i jakoś kominy z cegły stoją .Równie dobrze można by powiedzić że komin sie uszkodzi jak sie nie pali bo ma za niska temperaturę .Ja mam komin z cegły 8 m 14x14 cm i na niskiej temperaturze spalin nie zauważyłem zadnego wykraplania wg mnie to chyba troche  przereklamowane  ;)  :D

• 0

dom 120m + 50m gospodarczy ocieplenie scian 5cm styropian dach 20cm welna kociol GS 15Kw przerobiny na DS z palnikiem szamotowym + podajnik slimakowy konstrukcja wlasna + sterownik SPP   https://ekotlownia.pl/sterownik/78

#15 OFFLINE   kecajbi

kecajbi

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów

Napisano 21 maj 2017 - 13:48

Przereklamowane ? :) Przedstawiam Ci moja REKLAMĘ. Najpierw chciałem być mocno "ekologiczny" więc ustawiłem tak piecyk że mało palił a temperatura spalin nie przekraczała 130 stopni. Jak oczyściłem piecyk z sadzy to było koło 80 stopni max. Po tygodniu bez czyszczenia dochodziło do 110 po następnym tygodniu było 130 stopni. No i... właśnie zaczęło się. Ni stąd ni zowąd pojawił się malutki zaciek i przykry zapach. Po 2 tygodniach wyskoczyło "  to coś" jak na zdjęciu. Więc poprosiłem fachowca od kominów żeby mi to naprawił. Więc komin wyczyścił jak widać na zdjęciu i wyszlamował. Pomalowałem pokój i ... no właśnie po miesiącu zrobiło się to samo :( Musiałem wywietrzyć pokój przez 2 miesiące. Wreszcie znalazłem fachowca / nie mylić z "insztalarorem" :)/ Diagnoza krótka. Albo robimy komin na lata w ceramice albo w nierdzewce 1 mm o odpowiednich właściwościach dedykowanych do pieców węglowych. Wkład owalny z zamontowaniem 3,9 tys zł. Wkład z ceramiką i gwarancją na 8 lat koszt taki jak podałem w poprzednich postach. W tym wyfrezowanie otworu w cegle . Teraz mam spokój na jak sądzę min 5 lat. Później "dobry fachowiec" powiedział gwarancja jaką Panu daję to 2 lata, bo taką daje producent wkładów. Z tego co robię kominy od 12 lat to widzę że jednym wytrzymuje 6 lat drugim max. 9 . Póżniej wkład się dziurawi i woda wsiąka do muru. należy stary wkład wyciągnąć i zrobić na nowo. Zatem to że ktoś nie ma tego problemu nie znaczy że nie będzie miał później, lub też ktoś inny nie będzie miał. Lepiej chyba zapobiegać niż liczyć na łut szczęścia :) Wybór należy do Was :)

Załączone pliki

• 1

#16 OFFLINE   marcus312

marcus312

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 21 maj 2017 - 17:02

Na pewno nie masz strychu wtedy tam wykwity by zostały .Poza tym  masz wielki kanał i pewnie te wykwity zrobiła woda deszczowa potrafi jej wpasc nawet ze 150 litrów rocznie daszek nad kominem prawdopodobnie by wystarczył . :D

• 0

dom 120m + 50m gospodarczy ocieplenie scian 5cm styropian dach 20cm welna kociol GS 15Kw przerobiny na DS z palnikiem szamotowym + podajnik slimakowy konstrukcja wlasna + sterownik SPP   https://ekotlownia.pl/sterownik/78

#17 ONLINE   jacek61

jacek61

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1008 postów

Napisano 21 maj 2017 - 18:23

Maksymalna ilość wody jak może wpaść do komina 14 x 28 przy opadach rocznych 1000 l na m2 (większość Polski takich nie ma)  to 40 litrów, no chyba, że czapa kominowa wyprofilowana do środka ...

• 0

#18 OFFLINE   marcus312

marcus312

Doświadczony Forumowicz

• Stały forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 315 postów

Napisano 21 maj 2017 - 23:52

Masz racje ja tylko tak dla zobrazowania sytuacji strzeliłem z ta ilością wody z opadów wystarczy może nawet litr i jak fugi lużne to przeleci.Jaką kiedyś robiło sie zaprawe na samym piasku to starsze pokolenie pamięta bo z cementem było krucho  :P

• 0