Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł W Kostce Z Lat 70 Na Dofinansowanie.


AriFabia110

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

w mojej gminie ruszył program dofinansowań w przypadku zmiany kotła, węglowego na bardziej ekologiczne źródło. Zdecydowałem się na gazówkę, myślałem o tym już wcześniej natomiast teraz kiedy można podzielić koszta zdecydowałem się na modernizację kotłowni. Niedługo urodzi się potomek tak więc stawiam na bezobsługowe grzanie gdyż kobieta raczej nie będzie schodziła do kotłowni aby "podrzucić" węgla a nie zawsze jestem w domu.

 

Pokrótce o samym budynku:

Jest to typowa kostka z lat 70 ok 110m^2, 2 kondygnacje + piwnica 1/2 w ziemi reszta odkryta gdyż dom stoi na skarpie, ocieplona przez mojego Ś.P. ojca dobre 15 lat temu styropianem z tego co pamiętam o grubości 5cm, okna również wymienione 15lat temu na sławetny "plastik", w obecnym miesiącu będzie wymieniany dach, papa + ocieplenie, szczegółów nie znam gdyż zajmuje się tym mama. W domu 3 osoby dorosłe + dziecko.

 

Instalacja CO działa na piecu sprzed 12 lat, taki czerwony, szczegółów brak, co do mocy, muszę zajrzeć na tabliczkę znamionową natomiast piec jest okryty wełną związaną drutami i jest to utrudnione. Co do samej instalacji, robiona przez ojca 17 lat temu, 100% miedź, cienkie rurki, w piwnicy grube, instalacja otwarta. Bojler na ciepłą wodę. Grzejniki płytowe, panelowe, zwał jak zwał. 

Co do obecnego zużycia węgla, około 3t na sezon grzewczy i 5m drewna, grzane tylko w dzień, więc nad ranem jest w domu bardzo zimno, co jest niedopuszczalne przy małym dziecku. W sezonie letnim ciepła woda również z kotła natomiast pali się tylko drewnem i zamyka obieg grzejnikowy, tak więc przy piecu trzeba być nawet w lato codziennie.

Kiedyś był tam piec gazowy, chyba jak dom był nowy, natomiast został wyrzucony, wszelkie przyłącza gazu zostały.

 

Mam umówione 2 ekipy pod koniec tygodnia na wycenę, ale w Polsce jak Polsce, każdy chce przyciąć na swoje i będzie pewnie polecał to za to akurat ma jakieś prowizje tak więc postanowiłem założyć ten temat, żebyście powiedzieli co mnie mniej więcej czeka, przeróbki na 100%, ale czy trzeba płukać instalację (woda bardzo twarda, w rurach duża warstwa kamienia), zakładać jakieś zmiękczacze w związku z tym? Przede wszystkim jaki kocioł, (podobno ten który ma dobry serwis, mieszkam niedaleko Gdańska więc mam nadzieję, że każdy piec da się wyserwisować w tej okolicy), ile cała zabawa może orientacyjnie kosztować? Im więcej informacji uzyskam teraz tym lepiej będzie mi się rozmawiało z tymi specjalistami.

 

Co do mojego budżetu, chciałbym zmieścić się w około 12 tys. 

Z wiedzy jaką mam na dzień dzisiejszy to to, że muszę kupić kocioł najlepiej kondensacyjny 1 funkcyjny z zasobnikiem, wstawić rurę w komin i na tym moja wiedza się kończy. 

 

czekam na wyczerpujące wypowiedzi i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kotła - unikaj na pewno Chaffoteaux, bo to niby francuski kocioł, ale uwierz, ze tego nie montuje sie nawet tam.

 

Tanie modele DeDietrich i Saunier Duval to kotły typowo deweloperskie. Mają byc tanie i przezyc okres gwarancyjny.

 

Z godnych polecenia - Immergas, Unical (srednia polka); Viessmann, Wolf (wysoka polka). Nie wiem jak na obecna chwile sprawuja sie Vaillanty, bo nie montujemy ich prawie w ogole. Junkers z tego co wiem bardzo sie popsul ostatnimi czasy.

 

Tyle z mojej strony. Koledzy zapewne dopowiedza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za reakcję, Jeśli chodzi o Viesmanna oraz Wolfa to jak dobrać model do mojego zapotrzebowania? Bo widzę, że dużo przewija się modeli Vitodens 100 i 200 czym one się różnią? chciałbym dobrać optimum do mojego domu. Nie chciałbym modelu, w którym jest sporo bajerów, których i tak pewnie ze względu na rodzaj instalacji nie wykorzystam, ważniejsze chyba w tym przypadku są jakieś parametry techniczne oraz jakość. I na tym chciałbym się skupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko grzejniki to warto polecić polskiego Termeta - 20-25kW i zasobnik ok 150l - czasem są takie zestawy w promocji + wkład i obowiązkowo zamknięcie instalacji , gdyż ta obecna jest pewnie w systemie otwartym.

Przy wyborze kotła to warto sprawdzić jaki serwis jest w okolicy

 

Sprawdź czy to jest aktualne http://www.termet.com.pl/potrzeba/z-zasobnikiem/11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna opcja tego termeta, powiedzmy, że w kwocie 6000 mam kotłownie, tylko jak ten termet jakościowo? Co do zamknięcia instalacji właśnie doczytałem, że gazówka na zamkniętych chodzi zazwyczaj. A co z płukaniem instalacji? Zmiękczaczem wody? Jakie są średnie usługi przerobienia kotłowni na gaz? Oraz jak wychodzi koszt ogrzewania w moim przypadku takim piecem? Jak to policzyć? Nie mam przełozenia z węgla na gaz gdyż węgiel był palony tylko w dzień a gaz będzie 24/7 ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie chcesz zamykac instalacji to musialbys rozwazyc Berette. Nie wiem jak u nich teraz to wyglada, ale stare modele atmosferyczne nie wymagaly cisnienia powyzej 1 bar do dzialania.

 

Temat do obgadania z doradca technicznym.

 

Terket wylecial mi z glowy, ale ostatnio montowalismy Ecocondens Silver i przyznaje - wyglada solidnie, jest calkiem ladny, dziala cicho. Jedyna wada to duza glebokosc kotla, ale jesli ma wisiec w pomieszczeniu gospodarczym/kotlowni to nie jest to chyba problem. Serwis Termeta masz raczej gwarantowany w kazdym miejscu w naszym kraju :-)

 

Cena robocizny to sprawa wzgledna. Nie ma widelek obowiazujacych w calej Polsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ja zmieniłem ogrzewanie rok temu z węgla na gaz . Dom trochę mniejszy '70. Styropian 8cm. Zużycie około 1500m3 na sezon. Przeróbka kotłowni , części rur i wymiana części kaloryferów plus wkład plus kocioł 20kW plus pogodówka ok.13000 z tego połowa to dofinansowanie. Jeśli masz gruby mur to trzymaj raczej stałą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla inwestora? Kocioł z zasobnikiem i sterownikiem wyszedł 7700, robocizna 3000 z płukaniem i zamknieciem instalacji. Szukać "fachowca" dalej czy jest to akceptowalna propozycja? Mi ciężko stwierdzić gdyż nie mam pojecia co za ile, teoretycznie kotła taniej nie da się kupić jak tak patrze w internetach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.