Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ochrona Zaworu Termostatycznego W Układzie Mieszającym


jkr80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam instalację ogrzewania podłogowego zasilaną z bufora ciepła - połączenie wg schematu A patrz poniżej. Ostatnio po 3 latach pracy padł termostatyczny zawór mieszający afriso 20-43 st C

 

a11dc5cfd400.jpg

 

Ponieważ w buforze często dość długo utrzymuje się temperatura ok 95-98 st C podejrzewam, że to przez tą temperaturę padł zawór (na stronie producenta jest info że max temperatura zasilanie zaworu powinna wynosić 90 st C). Aby po wymianie zaworu nie doszło do ponownego uszkodzenia zaworu termostatycznego wpadłem na pomysł wpięcia przed zawór termostatyczny zaworu trójdrożnego który obniżyłby temperaturę zasilania zaworu termostatycznego do ok 60-70 st C - połączenie wg schematu B

 

a16ca1631170.png

 

Proszę o opinie czy połączenie wg schematu B będzie działać prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej zawór do cwu, chociaż producent dopuszcza stosowanie go do instalacji podłogowej. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania zaworów mieszających z siłownikiem do instalacji podłogowej np ARV to się sprawdza najlepiej. Zamiast tego dziwadła (ze schematu B) i tobie proponuję zastosować taki zawór. z siłownikiem a do niego sterownik i mamy całkiem dobry układ sterowania podłogówką. Zawór termostatyczny to tyko namiastka takiego układu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producenci już dawno opracowali sposób na ochronę zaworu przed ciągłym oddziaływaniem wysokiej temperatury na elementy wewnętrzne. Najzwyczajniej w świecie robisz po prostu pułapkę cieplną i problem masz rozwiązany. Nie wspominając, że jest o tym mowa w instrukcji...

 

pulapkacieplna7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź

 

Mak

Szukam zaworu bez sterownika dlatego zaproponowałem inny układ.

 

Maciek92

Zauważ że pułapkę stosuje się do układów grawitacyjnych a u mnie jest układ wymuszony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam instalację ogrzewania podłogowego zasilaną z bufora ciepła - połączenie wg schematu A patrz poniżej. Ostatnio po 3 latach pracy padł termostatyczny zawór mieszający afriso 20-43 st C

 

 

Co to znaczy: padł ?, jaki jest objaw tego padnięcia?

Może wystarczy rozkręcić zawór i oczyścić środek ew wymienić sam termostat wewnątrz zaworu.

 

A co do temp pracy to wyższe temp dopuszczalne ma ESBE - VTA 570 do 95C ciągła temp pracy  a chwilowa do 100C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padł to znaczy że na wyjściu jest powyżej 40 st C niezależnie od położenia pokrętła. Sprawdzone w czasie aby uwzględnić bezwladnosc układu.

 

95st C trochę mało bo bufor często na samej górze ma ok 98 prawie 100 pod koniec palenia i trwa to dłuższy czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym producenci poza o pracy chwilowej ale chwilą to może być 1s albo 5 min

 

Wysłane z mojego HM NOTE 1S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a czy tym zaworem z słownikiem osiągnęła temperaturę wody zmieszanej na poziomie 30-35st C? Czy mógłbyś podać model zaworu i sterowania jaki posiadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam osprzęt prod Wolfa - grupa pompowa z mieszaczem i regulator  R3 sterujący kotłem z funkcją obsługi tej grupy mieszającej

Ale praktycznie jest to siłownik ESBE VRG 131 5/4" z siłownikiem ARA , a sterownik to dobierz pogodowy albo ESBE albo innej firmy np Techa, będzie tańszy.

Zaw 3-D VRG ma temp pracy do 110C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sterowanie podłogówką mam oparte na sterownika i termostatach pokojowych firmy salus. Potrzebny mi więc właściwie tylko zawór który na wejściu będzie miał temp. zmieniająca się najszybciej od 98C do 40C na dobę a na wyjściu stałą temperaturę 30-35C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do początkowego pytania - rozwiązanie B ma wg Was szansę na normalną pracę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bliżej bufora będzie mieszającym zaworem 3d obniżającym temp do temp bezpiecznej dla zaworu termostatycznego np 60C a następnie woda pójdzie na zawór termostatyczny. Pytanie jak zachowa się układ gdy temp wody w buforze spadnie do 30-35C. A może jest jakaś inna armatura która zastąpiła by lepiej niż mieszający zawór 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko spoko. Lubię rozważyć zawsze kilka wariantów zwłaszcza że zauważyłem że w instalacji cwu mam dokładnie ten sam problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Poszperałem trochę w sieci no i generalnie rozwiązanie które proponuje Sambor jest drogawe tak ok 1000PLN.

Czy możecie mi podrzucić jakieś sprawdzone niezawodne i tanie konfiguracje:

 

zawór mieszający

siłownik 3punktowy

Sterownik siłownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ siłowniki do zaworów mieszających są w odmianach o różnym czasie zamknięcia (prędkości obrotu) to co będzie lepszym wyborem:

 

1. Siłownik o krótszym czasie działania - większa prędkość obrotu zaworu

2. Siłownik o dłuższym czasie działania - mniejsza prędkość obrotu zaworu

 

Mam do wyboru trzech producentów - którego wybrać?

 

1. ESBE - zawór+siłownik

2. AFRISO - zawór+siłownik

3. HERZ -- zawór+siłownik

 

Ceny ESBE i AFRISO porównywalne, HERZ tańszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Czy jest ktoś w stanie poradzić mi co do w/w producentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.