Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekogroszek Na Lato


Dancych

Rekomendowane odpowiedzi

nie musi być bardzo kaloryczny

ja zakupiłem teraz na cale lato paletę retopala

Oczywiście, że nie musi. Możesz nawet ogrzewać cwu słabym miałem, kto ci zabroni....

Najlepiej latem ogrzewać cwu stosunkowo mocnym węglem, nawet spiekającym, dlatego że w przy niewielkim zapotrzebowaniu dopali się bez problemu i dłużej "trzyma" żar w podtrzymaniu.  Za to w zimę lepiej sprawdza się węgiel mniej kaloryczny, tym bardziej przy dużym zapotrzebowaniu na ciepło.

 

 

Jaki eko polecacie na lato. Obecnie palę 29MJ (dopalam resztki z zimy). Na lato wiem, że nie potrzebuję tak kalorycznego, ale jaka kaloryczność będzie odpowiednia na samo CWU? Idealnie by było gdyby ktoś podzielił się doświadczeniem jakim pali w lato, jak wychodzi ekonomicznie itp

Właśnie odwrotnie.

 

PS. Akurat Retopal do słabych węgli nie należy. Takie optimum na zimę i lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć bo mam akurat alucynkową blachę. A taki Ruski można w internetach kupić?

Można kupić i na składach i przez neta :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Najlepiej latem ogrzewać cwu stosunkowo mocnym węglem, nawet spiekającym, dlatego że w przy niewielkim zapotrzebowaniu dopali się bez problemu i dłużej "trzyma" żar w podtrzymaniu. 

 

Dobry tekst.... :-) wysokokaloryczny długo utrzymuje żar, coś się koledze pomieszało... - przy takiej Wesołej z Mysłowic 28/29MJ bardzo szybko znika żar w podtrzymaniu, a Retopal 24MJ bardzo długo trzyma żar i jest idealny na lato i lekką zimę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekajcie bo teraz to już sam nie wiem, Dwie sprzeczne opinie. To jak kupować ten Retopal na lato mogę spokojnie?, a na zimę jakiś 28/29MJ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuję bardzo za wyjaśnienie. Mam jeszcze ponad 20 worków z zimy takiego kalorycznego 29mj ale nie kupię go więcej bo za 960zł/t jest tyle miału, że głowa boli. Na zimę chyba też kupię ten Retopal bo walka ze spiekami koksowymi nie bawi mnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobry tekst.... :-) wysokokaloryczny długo utrzymuje żar, coś się koledze pomieszało... - przy takiej Wesołej z Mysłowic 28/29MJ bardzo szybko znika żar w podtrzymaniu, a Retopal 24MJ bardzo długo trzyma żar i jest idealny na lato i lekką zimę

Dokładnie robertokot25 masz rację. Trzeba szukać o kaloryczności koło 22-24 max przy bardzo niskiej spiekalności. Retopal z PGG teraz jest najlepszy na takie wysokie temperatury > 5 C. Do tego dochodzi fakt że podtrzymanie jest bardzo długie. 3kg dziennie wystarczy żeby podziałać z 4 -rema osobami . Co innego na niskie temperatury wtedy piecyk chodzi prawie że bez podtrzymania. Wesoła odpada na bank. Kalafior od razu na 30 cm :) o wygaszaniu pieca nie wspomnę. ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tak, tak, Retopal. Akurat mi nie przeszkadza, że suchy bo już się w zimę nasuszyłem co zasyp i dziękuję za atrakcje:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam.

Chcąc odświeżyć temat prosze o opinie jaki ekogroszek polecacie na tryb letni do grzania samej CWU? Dodam, że koscioł 5 klasy(retorta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście palę na ciepła wodę czarna perła lub stabkiem, nie ma sensu przepłacać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie, po 3 latach mam już nieco większe doświadczenie. Na retorcie paliłem miałem z pgg w lato i to był najlepszy wybór jaki miałem, obecnie cena za wysoka jak na miał choć ten z pgg to taki drobny ekogroszek. Nie wiem jak sytuacja na dzisiaj. Kupiłem miał z sibugolpl na lato. Na zimę Ogień bo mam przewymiarowany kocioł i słabszym opałem lepiej mi się spala gdy zapotrzebowanie jest większe. Zamówiłem już teraz bo obawiam się, że koronawirus spowoduje podwyżkę cen zamiast jej spadku latem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję aby każdy spróbował 1 lub 2 miesiące ogrzewać CWU prądem i poczekać na rachunek. 

U mnie to wychodzi w okolicy 50 pln / mc. Spalanie wyngla w trybie lato mam około 2.5 kg/doba czyli paląc nawet najtańszym miałem np. tym z "najlepszego ekogroszku" po 679 /tona i tak koszt wychodzi mi w okolicy 50 pln /mc. Szkoda zachodu....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

Po co czekać na rachunek, a może dla niektórych przyjdzie duży i będzie zdziwienie. Wystarczy spisać stan licznika od momentu wł i po równym tygodniu ponownie sprawdzić. Zliczyć zużyte kilowaty i pomnożyć przez stawkę. 

Kolego @damdam sama strata dobowa zasobnika jest w granicach od 1.2 do nawet 2Kwh, więc licząc średnią 1.5 kw daje w miesiącu zużycie rzędu 45kwh = ok 30 zł, a gdzie kąpiel, zmywanie i dzienny pobór wody na inne potrzeby... Te 50 zł to jakaś bajka wyssana z palca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie do końca bajka, podgrzanie 140 l wody o 5 stopnie wymaga dostarczenia  0,816(6) kWh. Zakładając że masz 140l zbiornik i Twoje starty są większe niż 5 stopni na dobę to znaczy, że słaba izolacja albo inny problem z instalacją gdzie upływa Ci ciepło.... 
 

dodam jeszcze że starty są większe jeśli utrzymujesz większą temp. CWU. Ja trzymam 45* i tyle nawet w maju mi starczy a nie mówiąc o lipcu i sierpniu. Jak ktoś woli np. 60* to wiadomo, że ma większe starty. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.