Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Ogrzewania: Gaz Czy Ekogroszek?


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

Jest napisane o "80". Kolega Digitrax pisze...

 

OZC nie mam, załączam rzuty budynku.

 

Ogólnie góra po dwie pętle na pomieszczenie + pom. na garażem 4 pętle. Dół - salon z aneksem 4 pętle, później po dwie na łazienkę, pokój i jedna wiatrołap.

 

Sugerujecie coś zmienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Pompę 80 podałem na wszelki wypadek, życie nie raz na forum tu pokazało, że 60 nie daje rady. Tutaj mamy jednak nową instalację budowana od podstaw gdzie główne rury będą miały znaczny przekrój tzn odpowiedni. W związku z tym 60 wystarczy ale i 80 nie zaszkodzi. Decyzja dla inwestora podyktowana ekonomią ;) Najważniejsze by miała pompa przyłącza 5/4" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nigdzie nie pisze że optymalny przepływ to np.2l/min czy też 1,5

Przepływy wychodzą różne są takie które sporo przekraczają 2l/min ale w innym pomieszczeniu może się zdarzyć przepływ np.0,7l/min Przepływ zależy od mocy i różnicy temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych domach gdzie zapotrzebowanie jest w okolicach 50-60W/m^2, przy rozstawie 15cm z 80m rury mamy jakieś 10m^2 czyli potrzebujemy w tej pętli 500-600W. Czyli przy delcie 10K mamy 0,7-0,85l. To daleko do 2l/min. Przyjmując mniejszą deltę będzie trochę więcej. Jest jakieś inne wytłumaczenie? Przychodzi mi do głowy możliwość regulacji. Wszystkie przepływomierze mają strasznie *** skalę, 0-5l/min. Dokładna regulacja tak małych przepływów jest mocno naciągana.
 
BTW znacie jakieś rozdzielacze z dokładniejszymi przepływomierzami? Np. 0-3l/min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a dlaczego delta 10k to już ostateczność przy podłogówce? Z czego to wynika, mniejsza delta = większe przepływy = większa pompa i średnice więc musi być jakiś mocarny argument za niską deltą. 

Bo takie są założenia projektowe dla OP(patrz załącznik) Schłodzenie czynnika grzewczego 15K to się przyjmuje dla grzejników.

post-32948-0-34586000-1491078280_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu - poczytałem inst. i mam pytanko - czy Wolf CGB-2 ma termostat wew. (czujnik temperatury wew. tylko na kablu, czy jest też coś bezprzewodowego?

 

Czy przy "pogodówce" jest on potrzebny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pogodowka steruje temp. I nic więcej nie potrzeba?

W sumie to dobrze bo mam już tynki i byłby problem ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki SAMBOR za radę  :)

 

Następne pytanie dotyczy komina:

 

- jest postawiony z ceramiki śr. 20 cm i co dalej? Wkład do niego, czy może taka rura która przechodzi przez ścianę, wypuszcza spaliny i jednocześnie nią zaciąga... Nie wiem dokładnie jak to się nazywa, ale co proponujecie ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bodaj 21kW mocy kotła można rurę przez ścianę albo do istniejącego komina wkład spalinowy a powietrze zaciągane z przestrzeni między rurą spalinową a ceramiczną.

Ogólnie to rozwiązania firmowe są drogie, warto poszukać zamienników o tych samych wymiarach - szczególnie dotyczy to przejściówek - kocioł rura dymowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o instalacje to tak jak już pisali koledzy tylko 100% podłogi i jak jakiś grzejnik to tylko na prąd. Jeśli chodzi o dobór kotła to wystarczy ci np. Junkers zsb 14-5c (podam na jego przykładzie bo ma w standardzie pogodówke i funkcje pompy podłogowej i do tego jest tani). Ma on w środku zawór 3d więc bojler masz już załatwiony. Podłączasz go bezpośrednio do rozdzielaczy (wystarczy rura 25/28) i to tyle. Ja przy takich instalacjach dokładam jeszcze dodatkową pompe wspierającą piec i oczywiście sterowanie pętlami (osobiście montuje listwy firmy Tech, bo są bardzo dobre i polskie) i to załatwia całą sprawę. Nie potrzeba sprzęgła, ani zaworów mieszających. Polecam dołożyć czujnik zewnętrzny (da nam to dodatkowe oszczędności) i odmulacz dla dłuższej żywotności pomp. Tanio, a przy okazji ogromny komfort.

Jeśli chodzi o samo rozkładanie węży do ogrzewania to ja rozkładam co 12,5 cm. 

Pozdrawiam Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pogodowce jakiekolwiek regulacje i sterowania temperaturą pomieszczenia są bez sensu

Wolf po prostu tej opcji nie ma rozbudowanej

A przez styk rozwierny to może każdy inny sterować

Nie zgodzę się z Tobą. W sytuacji gdy idzie jeden parametr na wszystkie pętle, które nigdy nie będą równe do pokoi które są w różnych częściach domu, niektóre lepiej nasłonecznione, lub zaizolowane niż inne to sterowanie jest zbawienne. Poza tym coś musi wyłączyć ten kocioł, a jeden sterownik na cały dom to mało.

Pogodówka+ listwa z termostatami i siłownikami zapewnia nam komfort równomiernego ciepła w całym domu i dzięki temu nie musimy się męczyć z rotametrami.

PS do komina polecam Czeską rurę Ricom. kosztuje 30% ceny oryginalnej rury. Spalina tą rurą, a zaciąg kamionką i sprawa załatwiona.

Jeśli chodzi o termostaty to są też wersje bezprzewodowe, chociaż polecam puścić sobie kable, nawet pomimo tego że są już tynki, bo na prawdę warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o instalacje to tak jak już pisali koledzy tylko 100% podłogi i jak jakiś grzejnik to tylko na prąd. Jeśli chodzi o dobór kotła to wystarczy ci np. Junkers zsb 14-5c (podam na jego przykładzie bo ma w standardzie pogodówke i funkcje pompy podłogowej i do tego jest tani). Ma on w środku zawór 3d więc bojler masz już załatwiony. Podłączasz go bezpośrednio do rozdzielaczy (wystarczy rura 25/28) i to tyle. Ja przy takich instalacjach dokładam jeszcze dodatkową pompe wspierającą piec i oczywiście sterowanie pętlami (osobiście montuje listwy firmy Tech, bo są bardzo dobre i polskie) i to załatwia całą sprawę. Nie potrzeba sprzęgła, ani zaworów mieszających. Polecam dołożyć czujnik zewnętrzny (da nam to dodatkowe oszczędności) i odmulacz dla dłuższej żywotności pomp. Tanio, a przy okazji ogromny komfort.

Jeśli chodzi o samo rozkładanie węży do ogrzewania to ja rozkładam co 12,5 cm. 

Pozdrawiam Kuba

Napisz co 3D wspólnego z bojlerem bo nie rozumiem???

Widzę, że różnica w cenie jest dość znaczna między Wolf'em, a Junkersem - z czego to wynika?

 

Proszę kolegów z forum o ustosunkowanie się do tego wpisu... Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.