Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Ogrzewania: Gaz Czy Ekogroszek?


tommyp2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

potrzebuję porady na temat wyboru ogrzewania.

 

Dom 120m2 pow. użytkowej (ok. 180 m2 całkowitej) ocieplony 15 cm styro ściany i podłoga, okna 3 szyby, poddasze ocieplone 30 cm wełna, porotherm 25 cm. Styro, wełna i okna materiały o dobrych parametrach. Planowane OP wszędzie+drabinki (2 szt.) w łazienkach - rozstaw rurek co 10 cm.

 

Zapotrzebowanie na ciepło ok. 50W/m2, przeciętna moc grzewcza 4,4, kW, maksymalna ok. 9 kW

 

Czy możecie mi coś podpowiedzieć, co wybrać? Nie mam problemu z obsługą kotła na ekogroszek... Czekam na opinie  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy moglibyście dać mi namiar na jakiś schemat instalacji CO z bojlerem? Jakoś nie ufam fachowcom, zresztą do kotła instalacje mogę wykonać sam,a resztę zlecę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na forum schemat zapożyczony od kolegi ODPOWIETRZNIK - mam nadzieję, że nie ma nic przeciwko...

Coś zmienić, czy może jakiś inny schemat lub kocioł? Co myślicie?

 

post-58435-0-94908600-1490557735_thumb.jpg

 

Ewentualnie może adoptować poniższy schemat z kotłem na ekogroszek? 

 

post-58435-0-73926900-1490557653_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nie kombinuj. Masz dobrego gotowca dla kotła gazowego. Idź dalej i zainstaluj 100 % podłogówki a wtedy zbędny będzie zawór mieszający na obiegu podłogowym. Dopiero wtedy będą fajne oszczędności na ogrzewaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info.

Będę musiał poprosić kolegę ODPOWIETRZNIK o legendę do tego schematu,dobór kotła i podzespołów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej powierzchni budynku przy samej podłogówce być może poszłoby to bezpośrednio z kotła bez sprzęgła  ale to wymaga obliczeń(projektu OP)Zależy czy wydoli pompa kotłowa z przepływami i oporomi instalacji.Zawsze można dołożyć później sprzęgło+mocniejszą pompę za nim(przeróbka w obrębie kotłowni)

Jak wydoli to jak w załączniku nr.1 a jak nie to wg.załącznika nr.2 na przykładzie akurat Junkersa ale przy kotłach innych producentów na tej samej zasadzie.Pozostaje wybrać kocioł.Jak Cię stać polecam Wolfa

post-32948-0-66943000-1490566948_thumb.jpg

post-32948-0-99556700-1490566967_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Jeżeli pompa w kotle gazowym to "60" to przy dobrze zastosowanych przekrojach rur zasilających da radę uciągnąć ogrzewanie podłogowe w budynku. Gdyby jednak okazało się, że to "40" lub mniejsza to bez sprzęgła się nie obejdzie. Najważniejsze to dobrze dobrać przekroje rur biegnących do rozdzielaczy. PEX 32 to minimum, ponieważ ma 24 mm średnicy wewnętrznej. PEX 40 już jest ok bo wewnątrz ma 32 mm i tutaj przepływ jest znaczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz góra 12 pętli po ok. 50m każda, dół 9 pętli tez ok. 50m, piony osobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielacz góra 12 pętli po ok. 50m każda, dół 9 pętli tez ok. 50m, piony osobne.

W dół z długością pętli też nie ma co przesadzać)rozdzielacze zwłaszcza te z rotametrami też kosztują)

Niby Wolf pisze że jego kocioł zasili bezpośrednio instalację OP do 13kW co daje przepływ przy delta=7K prawie 1,6m3/h, coś mi się nie chce wierzyć  :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Policzmy: 21 pętli z optymalnym przepływem 2 litry na minutę daje sumarycznie 42 litry na minutę czyli 2520 litrów na godzinę. Ja bez sprzęgła bym tego nie robił. Nawet gdybyśmy założyli przepływ na poziomie 1,5 l/min. to mamy do tłoczenia 1890 litrów na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc bierzemy pod uwagę schemat 2 że sprzęgłem... :-)

Czy po stronie pierwotnej/wtórnej nie powinno być jakiegoś naczynia przeponowego?

Aha i jak dobrać sprzęgło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Naczynie przeponowe zainstaluj na rurze powrotnej z ogrzewania podłogowego bezpośrednio przed sprzęgłem. Na tej samej rurze musi być zawór bezpieczeństwa. Przed pompą koniecznie filtr sitkiem do dołu. Za pompą zawór zwrotny nie potrzebny. Zainwestuj w wydajną pompę elektroniczną "80" przy takiej ilości podłogówki "60" może mieć za małą wydajność. Pamiętaj o "grubych rurach" z kotłowni. Do pierwszego rozdzielacza zastosowałbym PEX 40, następnie trójnik redukcyjny 40x32x32 i dalej do kolejnego rozdzielacza PEX 32. Lub dwa obwody do rozdzielaczy wykonane z PEX 32 i łączące się w kotłowni. Unikniesz wtedy trójników w posadce lub ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zrobić to w miedzi 35, taki pion, który będzie zasilał rozdzielacz na górze i dole - może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Może być. PEX 40 wewnątrz ma 32 mm średnicy a Cu 35 też ma 32 mm ;) Zaleta miedzi taka, że kształtki są na zewnątrz rury a nie w środku, więc nie ograniczają przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sambor za radę z pompą:-) Czy sprzęgło też należy jakoś specjalnie dobierać? Podejrzewam, że pewnie według mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Sprzęgło ma mieć moc 2x większą niż kocioł. Poszukaj takiego co ma przyłącza 5/4". Pomiędzy kotłem a sprzęgłem wystarczą rury takie jakie masz przyłącza w kotle. Będzie to zapewne Cu 22 lub 28 poprzez półśrubunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumię tej instalacji.Począwszy od długości wszystkich pętli  50metrów podczas gdy można spokojnie co niektóre zrobić do rozsądnej długości ok.80kilka metrów co nie będzie miało ujemnych skutków a można zaoszczędzić na rozdzielaczach.Autor tematu deklaruje moc instalacji na poziomie max.9kW(nie wiem,może ma OZC w projekcie) co daje maksymalny przepływ nawet przy delta T=5K 1,55m3/h tam pompa 80ka nie będzie miała co robić.Grundfos Alpha 2L 60ka da radę nawet przy przepływie ponad 2m3/h

post-32948-0-01362600-1490735612_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.