Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż Siłownika Esbe Ara 651


pawel20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

mam zamontowany zawór 4d ESBE VRG141. Dokupiłem do niego siłownik ESBE ARA651 6Nm 90o

Zakładając siłownik ustawiłem go w położeniu 50% otwarcia i tak samo zawór 4d. Przewody podłączyłem do sterownika kotła w obu możliwościach (to znaczy.raz w jednym wariancie, a później w drugim).

Po uruchomieniu siłownik steruje zaworem, ale wskazania na sterowniku są niewłaściwe. Wskazania sterownika "nie nadążają" za położeniem zaworu i w skrajnych położeniach nie pokazują pozycji 0% i 100% otwarcia zaworu. Obecnie sterownik pokazuje 87% otwarcia, mimo że fizycznie zawór jest przymknięty na minimum (powinno być ok. 5%). Temperatura zadana zaworu 26 stopni, bieżąca 24o.

 

Chciałbym się dowiedzieć jak prawidłowo zamontować siłownik na zaworze? Jak ustawić zawór czterodrożny do montażu siłownika i w jakiej pozycji ustawić siłownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu wątku dotyczącego zaworu ESBE 3d, analogicznie do podanych instrukcji:

należało ustawić zawór 4d w pozycji minimum (0%) i tak samo siłownik. 

Na razie testuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz parametr   "czas otwarcia zaworu " jest napisany na tabliczce siłownika i tą samą wartość spisz w sterowniku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wydaje mi się, że działało w porządku. Dzisiaj w nocy siłownik przestał utrzymywać temperaturę zadaną i schładza instalację o ok. 5 stopni (poprzednia różnica temp. ok. 1 stopień). 

Po wypięciu siłownika ze sterownika, na wyświetlaczu sterownika nadal pokazywane

są parametry(jakby siłownik nadal regulował zaworem w całym zakresie regulacji). 

Nie jestem pewien co do poprawnego podpięcia przewodów siłownika do sterownika. U mnie są podpięte niebieski-neutralny, brązowy-zamknięcie, czarny-otwarcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego do poprawnego działania siłownika potrzebna jest również jego poprawna konfiguracja z danym sterownikiem .

Nawet nie wiadomo jaki sterownik obsługuje ten siłownik bo nie napisałeś .

 

W sterownikach masz parametr określający jaka role ma spełniać 4D , czy ma pilnować temp. powrotu czy temp. wody wychodzącej w instalacje ,  w zależności co wybierzesz to ta temp będzie pilnowana .

 

napisałem Ci wyżej również o czasie jaki siłownik potrzebuje  do pełnego zamknięcia lub otwarcia z pozycji 0 lub 100 , jeśli Twój siłownik jest innej firmy niż sterownik zapewne ten czas trzeba zmienić w parametrach sterownika .

 

Ważne jest również umiejscowienie samego czujnika temp. wody za zaworem 4D ,   oraz histereza pracy zaworu 4d ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego że siłownik  obniża temp za zaworem raz o 1* a raz o 5* sprawdź w ustawieniach czy nie masz opcji temp. obniżonej  w razie przegrzania pomieszczenia sterownik obniża temp za zaworem  , może masz również ustawione jakis programator pracy zaworu itp , bez wiedzy jaki posiadasz sterownik do obsługi tego siłownika oraz jak jest ustawiony ciężko cokolwiek konkretnego doradzić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<napisałem Ci wyżej również o czasie jaki siłownik potrzebuje  do pełnego zamknięcia lub otwarcia z pozycji 0 lub 100 , jeśli Twój siłownik jest innej firmy niż sterownik zapewne ten czas trzeba zmienić w parametrach sterownika>      nie jest to do końca prawda.Mam SKZP-02 i jemu trzeba podać czas pełnego otwarcia siłownika,w zasadzie nie wiem dlaczego tak jest u naszych producentów sterowników.Mam drugą pogodówkę Sieger i tu nie trzeba nic podawać ,podłączyć i tyle.A to czyjej produkcji jest siłownik czy sterownik nie ma żadnego znaczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy w jaki sposób sterownik określa  położenie zaworu , w większości na podstawie pełnego czasu zamknięcia lub otwarcia i jest to jeden z głównych parametrów  siłownika  mój afriso ma np 120 s , esbe ma chyba 150 s ale to pewnie zalezy od modelu .

sterownik dedykowany do danego siłownika ma pewnie ten czas domyślnie wpisany 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik kotła Defro K1Pv4, regulator pokojowy Defro SPK LUX, wszystko mam w profilu.

W sterowniku mam ustawiony czas 120 s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ma utrzymywać temp. zadaną za zaworem a czy jest on otwarty 10 czy 15% dla mnie nie ma to żadnego znaczenia,tak jest w przypadku mojego siegera,bez względu jaki siłownik podłączę będzie działał /mam na myśli czas otwarcia/.A to że sterownik wyświetla procenty otwarcia to tylko bajer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli dobrze sprawdziłem Twój siłownik ma czas obrotu wokół osi 60s nie 120s 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie sprawdziłem i zmieniłem na 60s. Siłownik przesterował się na 100% otwarcia i przymknął na ustawione 5% minimalnego otwarcia. Obserwuję co będzie działo się dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz ustalić jeszcze kierunek otwarcia i zamknięcia, albo przekladasz kable albo jeśli sterownik ma taką funkcję to w sterowniku.

Sprawdź również jaka funkcje pełni zawór 4d, czy przypadkiem nie jest włączona ochrona powrotu poprzez 4d.

 

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak do tej pory siłownik spisuje się dobrze.

Zauważyłem jednak dwie rzeczy, z których nie jestem zadowolony. Po pierwsze co ok. 8h zawór otwiera się na 100% i wraca do swojej pozycji. Czy da się jakoś to wyłączyć?

Po drugie wczoraj w mojej okolicy wyłączono prąd na ok. 30 min, kiedy wróciło zasilanie zawór całkowicie się otworzył wypuszczając ciepłą wodę z kotła na instalację (ochładzając go jeszcze bardziej). Nie powinien się raczej otwierać przy zaniku napięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

To jest kalibracja zaworu. Wiele zależy od samego sterownika.

Sprawdź jak będzie się sprawować ogrzewanie jak zmienisz tryb zaworu Z CO na podłogówkę. Tu zawór powinien się kalibrować w przeciwną stronę czyli na zamknięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.