Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Działanie Hallotronu Nadmuchu W K1Pv4 Pz


marvin83

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do użytkowników Kociołków Defro ze sterownikami k1pv4 Pz. Chodzi mi o pracę hallotronu nadmuchu względem spalania paliwa na palniku. Czy nie zapada wam się kopczyk. Albo przytyka się przepływ powietrza w palniku i dmuchawa zaczyna mocno dmuchać bo wentylatorek na dmuchawie zwalnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapadający się kopczyk to wina małych szczelin, temat wałkowany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

 

Kolega się uporał z zapadającym się kopczykiem? :) Mam Komfort Eko Duo PZ 12kW, pale na PID, mam zawór 4D z siłownikiem. W domu 120m2 same grzejniki z zaworami termostatycznymi.

 

W tej chwili:

moc kotła mam na 65%

temp. na kotle 65oC

temp.  zaworu 40oC

 

I też mam problem z zapadającym sie kopczykiem. Zmniejszałem korektę powietrza, ale bez większych efektów. Raz za mocno zjechałem w dół i prawie wygasło... :/

Drugi problem to duże spalanie jak na tą pogodę. Odpaliłem po raz pierwszy kocioł w tą sobotę i do tej pory spalanie wychodzi około 20kg na dobę. 

Ekogroszek ogólnie to ładnie się spala, bez większych spieków.

 

Jak wygląda spalanie w Twoim kociołku? Palisz na PID? Zmieniałeś coś w ustawieniach serwisowych? Podziel się proszę doświadczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziś po pracy spróbuję z wyłączeniem hallotronu. Własnie też dla mnie jest zastanawiające działanie tego hallotronu. Ostatnio zaobserwowałem, że mimo tego, że wentylator dość mocno podawał powietrze, to wentylatorek w tym hallotronie stał... 

 

Jak wyłączę ten hallotron, to sterownik w pracy z PID nie zacznie mi szaleć? Sterownik mam K1Pv4 PZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie powinno dziać. Możesz zamiast wyłączyć hallotron zwiększyć podawanie w serwisowym np. z 2 s na 3s i przerwę podawania z 60s na 50 . Ja tak miałem i to mi pomogło z kopczykiem i temperaturą podajnika. Tylko że ja mam sigmę16 kw pz więc nie wiem jakie ty masz ustawienia serwisowe w 12kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę :) U mnie temperatura podajnika to około 30oC. Problem tylko tkwi w zapadniętym kopczyku. Własnie zmieniłem w serwisowym ustawienia. Co mnie zastanawia, że dla mocy 50% czy 75% czasy pracy podajnika czy przerwy w ogóle się nie zmieniały. 

 

Pierwotne ustawienia  dla mocy 60% to: 

min. czas podajnik: 2s

max. czas podajnik: 5s

min. czas przerwy: 50s

max. czas przerwy: 120s

 

Po lekturze kilku wątków, zmieniłem ustawienia na:

min. czas podajnik: 1s

max. czas podajnik: 5s

min. czas przerwy: 35s

max. czas przerwy: 60s

 

Po testuję na tych ustawieniach. Jakim eko-groszkiem palisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia o których pisałem wyżej mało co pomogły. 

Wyłączyłem hallotron, wgrałem nowy soft i od 3 dni kociołek śmiga na tych ustawieniach. Moc na 50% i w serwisowym:

min. czas podajnik: 1s

max. czas podajnik: 5s

min. czas przerwy: 35s

max. czas przerwy: 50s

korekta powietrza dolna -5

korekta powietrza górna 0

 

 

Najwięcej dało wyłączenie hallotronu. Na wyłączonym hallotronie wentylator dużo słabiej dmucha. Z hallotronem mimo korekty max w dół, to z paleniska syczało jak z palnika acetylenowego, a płomień był krótki. Kopczyk już nie jest zapadnięty, temperatura palnika to około 28-32oC. Węgiel się mniej spieka, ale się zdarzają spieki ( może to wina węgla ). Wypale to co mam i spróbuję ten Bartex Silver. Spalanie jak na poniższych obrazkach.

 

Do zimy muszę coś z kominem zrobić, mam stary z cegły na zewnętrznej ścianie i zaczął mi się od góry pocić... Mam nadzieję, że samo ocieplenie pomoże?

 

Ty palisz z wyłączonym hallotronem?

post-74458-0-41708100-1507529880_thumb.jpg

post-74458-0-45358300-1507529886_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może masz odwrotnie zamontowaną turbinkę wentylatora? Ja porównywałem w hydraulicznym sklepie piece - oryginalnie mimo ciągu turbinka stoi dopiero około 5% zaczyna ruszać. Ja dokładałem do swojego pieca turbinkę z hallotronem i zauważyłem że jest czulsza jak jest zamontowana odwrotnie jak fabrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowany tak jak wyszedł z fabryki, czyli naklejka w stronę wentylatora. Jak się obróci turbinkę, to chyba trzeba skorygować min i max. obr wentylatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam nakleją do zewnątrz - widać też kabelki.

Palę w PID.

Podniosłem sobie trochę górne obroty bo palę miałem a on potrzebuje więcej powietrza.

Zrób sobie test ustaw minimalne obroty dmuchawy i sprawdź jak ustawiona turbinka ma lżej kręcić.

U mnie na 1% nie ma ognia lekko się żarzy a turbinka powolutku kręci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co palę z wyłączonym halotronem. Spalanie przebiega prawidłowo, kopczyk ładny i bez spieków. W weekend chcę własnie coś pokombinować aby szło palić z hallotronem albo będę wzywał serwis, bo temat na pewno im znany  :)

Od początku miesiąca średnie spalanie mam 15-16 kg/dobę.

 

Dziś wykonałem test nadmuchu i wypadł negatywnie, komunikat o niedrożności kanału nadmuchowego.  Pogrzebałem w palenisku, ale nadal test wypadł negatywnie. Palenisko wygląda na dobrze i równomiernie napowietrzone, a jednak jest jakaś niedrożność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz powierzchnie domu do  ogrzania . Ja mam 140m  palę od tygodnia i przy takiej temperaturze zewnętrznej idzie mi z 9 kg na dobę, tylko że ja mam prawie wszędzie podłogówkę i oczywiście palę na wyłączonym halotronie. Pali się dobrze więc na razie nie kombinuję . Jakoś nie dopracowali połączenie halotronu z palnikiem ekoenergia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewam 130m2. Same grzejniki z zaworami termostatycznymi + bojler 120l + do tego rodzice, którym wpajam aby zakręcali grzejniki gdy okno otwierają. To jest średnie spalanie z 2 tygodni, z czego w pierwszym tygodniu zanim doszedłem co i jak, to pewnie też spalanie było duże. Po pierwszym uruchomieniu popiół musiałem co dwa dni czyścić. Teraz jest dużo mniej.

Mam trochę zbędnego owsa i korci mnie aby zobaczyć jak palnik sobie z owsem poradzi  :)

 

Jaką moc masz ustawioną? Jakie ustawienia w serwisowym?  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.