Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja Kotłowni - Wymiennik Ciepła


odwyk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam kotłownie zrobioną przez człowieka, który jak się okazało po czasie, uczył się pracy na mojej instalacji - co dziwne, bo był niby z polecenia, trudno stało się. Chce teraz przeprowadzić modernizację instalacji tak by naprawić to co zostało popsute. Inny instalator zaproponował mi modernizacje poprzez oddzielenie obiegu podłogówki i grzeników przez wymiennik ciepła i dodanie sprzęgła - jak na schemacie (bez zaworów bezpieczeństwa i całej reszty okuć). I tutaj moje pytanie - kolega budzi moje zaufanie, wypowiada się składnie i potrafi umotywować to co robi, ale raz już się sparzyłem i nie chce zrobić tego ponownie, więc proszę o spojrzenie krytycznym okiem na instalacje i ew. podpowiedzi co jest dobrze, co źle bo nie chce znowu kasy wyrzucić w błoto. Dzięki!

post-73115-0-31609400-1490103981_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To smuteczek :(

Ogólnie problem teraz jest taki, że:

a) słabo grzeje grzejnik na poddaszu

B) zawór przed pompą do podłogówki jest dziwny, bo jak mam na piecu 50* i ustawie go na 3 to w podloge idzie 25*, ja na piecu jest 60* i zawor tez na 3 to w podloge idzie 30*

c) jedna sekcja podlogowki w salonie grzeje wyraznie slabiej niz reszta

d) pierwszy magik zalozyl zawor 3d na zasilaniu i podlaczyl do powrotu - piec nie mogl dobic do temp. zadanej i wyciecie zaworu pomoglo

Dzieki za opinię - ale czy ta moja pierwsza instalacja jest wykonana poprawnie?

 

ps: rysunek jest mój, ale drugi widzial i mówi, że o to mu chodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a) słabo grzeje grzejnik na poddaszu - na samej grawitacji nie pójdzie, trzeba go podłączyć pod pompę CO

b) zawór przed pompą do podłogówki jest dziwny, bo jak mam na piecu 50* i ustawie go na 3 to w podloge idzie 25*, ja na piecu jest 60* i zawor tez na 3 to w podloge idzie 30* - to zawór mieszający wymagający siłownika i sterownika

c) jedna sekcja podlogowki w salonie grzeje wyraznie slabiej niz reszta - zapowietrzona lub za długa pętla, odpowietrzyć i wyregulować hydraulicznie, ile tam jest pętli?

d) pierwszy magik zalozyl zawor 3d na zasilaniu i podlaczyl do powrotu - piec nie mogl dobic do temp. zadanej i wyciecie zaworu pomoglo

 

 

Częściowa recepta na twoje problemy. + potrzeba jakąś ochronę powrotu kotła, inaczej szybko zgnije kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wypadałoby przenieść zasilanie grzejnika poddasza za pompę obiegową grzejników? Bo kolejnej już nie chce :)

Automatyka do zaworu odpada - na jaki zawór można to zmienić? W salonie (37m2) mam 3 pętle - postaram się ze zdjęć odtworzyć układ i zmierzę długość. Co do ochrony powrotu kotła, to właśnie ten 3D miał to robić ale coś instalatorowi nie pyknęła ta wizja. Co proponujesz?

Dzięki za zainteresowanie i porady. Wybaczcie proste pytania ale się douczam trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzejnika na poddaszu wystarczy tylko doprowadzić zasilanie włączone za pompą od pozostałych grzejników.

Zaw  od podłogówki powinien być termostatyczny 20-40C , dokłabnie jaki to podam ci jak podasz te pętle, dodatkowo warto podać jaka tam jest pompa

 

Największy problem to temp powrotu. - najprościej będzie dać pompę kotłową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Udało mi się troche odtworzyć ze zdjęć przebieg ogrzewnania podłogowego w salonie. Tam gdzie nie miałem zdjęcia użyłem wyobraźni :) Samych sekcji z tego co pamietam w całym domu mam 8 - na rysunku dałem te z salonu gdzie te dwie najdłuższe po ok. 90m grzeją wyraźnie słabiej.

Jak powinna być ta pompa kotłowa?

post-73115-0-10580600-1490273844_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.