Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Ocenę Instalacji


bezed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Zwracam się do Was z prośbą o ocenę i ewentualne uwagi na temat mojego "schematu" instalacji c.o. bo im więcej czytam, tym więcej pytań mi się nasuwa.

 

Mam budynek z dwoma kondygnacjami i na obu jest zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejnikowe.

W obu układach użyte są rozdzielacze, tak więc mam cztery szafki po dwie na dole i na górze.

Do ogrzewania domu i c.w.u. używać będę pieca Krzaczek SKP 3D 14kW, zaś w porze gdy ogrzewanie domu nie będzie potrzebne wodę użytkową podgrzewać będzie pompa ciepła Ariston z wbudowanym zasobnikiem 250l.

Sterownik pieca ma obsługę 4 pomp i taką ilość wykorzystałem w schemacie. Obsługuje jeden zawór 3 lub 4 drogowy, ale z rozbudową na dwa nie ma żadnego problemu. Zależy mi na prawidłowym działaniu układu i zabezpieczeniu kotła na powrocie. Najprostszym rozwiązaniem byłby wymiennik płytowy, ale doszłaby kolejna pompka, a wykorzystałem już wszystkie możliwe w sterowniku. 

Oczywiście będzie tu zainstalowany zestaw zabezpieczający przed przegrzaniem pieca, ale nie wrysowywałem by nie robić zbędnej pajęczyny.

 

Z góry dziękuję za wszystkie opinie zarówno pozytywne, jak i negatywne :)

 

post-73105-0-88487800-1490039450_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do podłogówki zawór 3D zamiast 4D.Na powrocie pompa kotłowa zamiast 3D.Brak na schemacie urządzenia

do odprowadzenia nadmiaru ciepła w razie zagotowania czyli np.zaworu dwufunkcyjnego DBV(wymóg instalacji w układzie zamkniętym)

Dziękuję za odpowiedź.

Tak jak pisałem, odprowadzenie nadmiaru ciepła oczywiście będzie.

Chciałem uniknąć piątej pompy (której mój sterownik nie obsługuje.

Czy jest możliwość uniknięcia montażu tej dodatkowej pompy spełniając wcześniejsze założenia? Jeśli będę musiał ją założyć to zrobię układ otwarty przy piecu i zamknięty od strony grzejników połączone wymiennikiem płytowym.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te termostaty do włączania nie są dobrym rozwiązaniem, ja stosuję wtyczkę do gniazdka lub sterowanie przekaźnikami, załączającymi pompę kotłową podczas pracy którejkolwiek z pomp

Pomysł ciekawy. W jaki sposób przekaźniki sterują temperaturą powrotu na piec? By sterować temperaturą na powrocie za pomocą pompy kotłowej też trzeba to jakoś oczujnikować. Chyba.

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po fachu mam pytanie .

Czy np wstawiając w obwód zasilania bojlera zawór 3d przełączający , tak aby w chwili dogrzania CWU do żądanej temp przełączał i  omijał bojler  zarazem robiąc z pompy CWU pompę kotłową do ochrony powrotu , jest dobrym pomysłem ?

 

Mam nadzieje że zrozumiale się wyraziłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dziś do producenta i potwierdził że jeśli zainstaluję zestaw schładzający to kocioł może pracować w układzie zamkniętym.

Producent sterownika (Tech) zalecił mi użycie sterownika ST-21 do pompy kotłowej, lub też jak wcześniej pisał Sambor - dołożenie przekaźnika do układu pompy c.o. 

post-73105-0-07368700-1490119124_thumb.jpg

Co prawda wolałbym zastosować w układzie dodatkowy zawór 3 lub 4 drogowy bo niby ciut drożej w zakupie, ale patrząc długoterminowo zawór z siłownikiem wyjdzie taniej. Dodatkowo zawór może dość precyzyjnie sterować temperaturą powrotu, zaś z pompką kotłową to jak się trafi tak wyjdzie.

Zawór 3d przed zasobnikiem c.w.u. przełączać będzie na powrót dopiero po zagrzaniu wody, a pojemność zbiornika to 250l.

 

Grzebiąc dziś w czeluściach internetu trafiłem jeszcze na układ tego typu. Trochę to popierdzielone, ale czy będzie działać?

post-73105-0-37008800-1490119084_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.