Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sas Solid Czy Biawar Pelmax


ryszardl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Jako że nadszedł kres mojego zasypowca, chciałbym zmienić kocioł na "bardziej luksusowy". W związku z tym pytanie: Sas solid 19kw czy Biawar pelmax 20kw? Co lepsze w moim domu?

Dom bliźniak, 270 m2, z ok 2000r, tylko grzejniki. Dotąd 4t węgla starczały (rusek).

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/plu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I z jednym, i z drugim, w pomorskiem problem (znaczy z jakością). Z eko większość to rusek, więc i eko i pelet trzeba przez net zamawiać.

Jeśli miałoby być niewiele drożej (20-30%) to wolałbym pelet - czyściej, powtarzalna jakość (chyba?)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym miał wątpliwości jak nie znam charakterystyki budynku (nie podałeś) bo na taką powierzchnie (do ogrzania nie myl z całkowitą) mam wątpliwości gdy budynek nie ocieplony lub słabo - to na pewno pójdzie dużo więcej opału jak podajesz (ale jeszcze jakie masz wymagania co do temp. w pomieszczeniach bo jak niska to i może to co podałeś wystarczy)  no i to dotyczy węgiel/groszek a jak pellet to nastaw się na znacznie więcej (chociażby z porównania kaloryczności opału wegiel/pellet  25-27/18-19) oczywiście nie wspominam o sprawności kotłów a może lepiej spalania  bo to jednak podstawa i chyba najważniejsza sztuka. 
A co do ruska to mam z nim styczność i powiem Ci  że takiego przyzwoitego jak obecnie kupiłem na próbę w mej okolicy ( a kupowałem już niewielkie ilości od kilku lat) to nigdy nie miałem. Może nie dorasta temu co kupiłem kilkanaście lat temu w Julianie osobiście ale na prawdę jest OK. Sala się CAŁKOWICIE na pyłek jak z papierosa, nie dymi, ma przyzwoitą kaloryczność (na składzie powiedzieli że jest ok. 26,5) popiołu (tego pyłku) calkiem całkiem przyzwoicie, pali się dobrzynce no to nioc więcej nie potrzeba. A i siarki wg nich to ok. 0,5%  myślę że te ich podane parametry są coś koło rzeczywistości.  No i cena to: kostka 590zł ekogrosz=600zł miał z niego 390.  A wcześniej zakup kostki z Wesołej po 890 (inne całkowicie spalanie wg mnie jednak gorsza u mnie) czyli 2t Wesołej  za  3T ruska  - decyzja w rękach kupuijących. 
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przepraszam jednak nie zauważyłem  - bo tak jak pisze Sambor są obliczenia - jednak mój błąd co do charakterystyki. 

Ale jednak dane odbiegają od siebie  podajesz że 4t wystarcza a w wyliczeniach jest że żużycie powinno wynosić ponad 5,4t węgla. Myślę że jednak wstawione do wyliczenia parametry coś odbiegają od rzeczywistych bo powinny być one porównywalne a tak to różnią się ok. 1/3 czy też ok. 30%. Zastanów się nad tym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo ufam tej stronie (cw), bo czy możliwe jest by podana tam moc kotła -12kw- wystarczyła na 270 m2? Chyba super izolowanego domu (a mój taki nie jest)

Po doliczeniu zapotrzebowania na cwu bardziej skłaniałbym się ku 19kw

Faktem jednak jest, że ta zima obleciała 4 tonami węgla - 2t ruska "no name" i 2t "Orzech uniwersalny" - Węglo Smyk" (sorry za reklamę).

Jeszcze zostało jakieś 300kg, jednak teraz zapotrzebowanie jest niewielkie - wiosna ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę na Targach Budownictwa w Rzeszowie widziałem większość kotłow opisywanych i proponowanych na tym forum .  Szczegółowo oglądałem kilka modeli w tym Solida 14 i zgadzam się z propozycjami jakie otrzymujesz i Twoją sugestią wyboru lecz ten co widziałem mnie jednak kusi że być może wystarczyłby - szczególnie gdy jak widzę to prawdopodobnie bliźniak czyli jak gdyby 2 oddzielne budynki i do tego wspólna ściana /bez straty ciepła bo eliminujesz w takim przypadku 2 z 8 scian/  no i nie wiem jakie dane wstawiłeś - ściany, material, ocieplenie, bo jak ja liczylem to jednak całkowicie nie można było dobrać / opisać / wstawić rzeczywistą charakterystykę budynku do wyborów jakie są proponowane do wyliczeń na tej stronie. 

Tak z rysunku gdzie przedstawiono gdzie ucieka cieplo w Twoim budynku mogę powiedzieć wg wyczucia że coś jeszcze uszczkniesz przy zwróceniu uwagę na eliminację strat na wentylacji bo pozostałe straty wg mnie są dość "tak w normie" (ściany, poddasze/strych, okna i drzwi )  no i jak masz pewność że dobrze podałeś dane to wyliczenie kotła z podajnikiem na 12kW może być prawidłowe i wówczas ta 14 była by optymalna. Poważnie się nad nia bym zastanowił - a może taki średni buforek jeszcze bym dołożył /taki do 1000 l ale nie mniej jak 500/ w celu wspomagania na największe mrozy /ponad -25/ by się kociol nie męczyl wówczas ten zapas ciepła z bufora wystarczał by na wsparcie chyba że masz gaz to wówczas bez buforka dodatkowo jakiś kociolek gazowy /niskim kosztem dołożony np. używany ale przyzwoity/ na to wsparcie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to bliźniak, ale bez wspólnej ściany - dostawiony do wybudowanego ok 20 lat wcześniej - więc wspólnej ściany brak. Budynek przy budynku a między nimi 5 cm styro.
Mógłbyś rozwinąć o co biega z tym buforem? Tylko tak "jak krowie na rowie" ;-)

 

Acha - gazu niet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego vo piszesz to jednak jet wspólna ściana bo dostawiona.  Chyba nie ma szczeliny i wiatr pomiędzy tymi ścianami nie hula??  Jak jest prawidłowo to tak jak piszesz dostawiona ściana no i straty ciepła gdy sąsiad grzeje i ty także grzejesz są dla was obu niewielkie/minimalne.
Wiesz ja wyznaję zasadę z własnego doświadczenia zyciowego że piec jednak jak ciągle pali to najwiecej w sezonie chodzi na małej mocy. No i jak by miały przyjść większe spadki mrozu to można by taki buforek dodatkowo zainstalować co nagrzany np. w dzień gdy temp. jest "tylko"  jakieś -10 odda stopniowo to ciepło w porze nocnej (gdy temp. spada do -25/-30) 
A w ciepłe sni pozwoli palić okresowo np. raz na dwa dni. 
A czy Twój dom bliżniak ma 270  czy to jest połowa bliżniaka???  Bo bliźniak to 2 jednakowe bryły (nakczęściej) dostawione do siebie jedną ścianą (z reguły wspólną)
Coś mi się wydaje że jednak coś nie jest prawidłowo podawane.
Powinieneś uwzgl. powierzchnię użytkową nie ZABUDOWY.
Dlatego dobrze by było abyś rzucił schemat kondygnacji domu z wysok. i opisem jak na projekcie.
A tak czy ten Twój ma wym. jednej kondygnacji po zewnątrz 12x10 i 3 kondygnacje mieszkalne - to wówczas by może coś kolo 250 było ??
A jaki ten kocioł się skłaniasz.  Wiesz mi sie oczy otworzyły jak większość tutaj prezentowanych na forum producentów wystawiała swoje cacka na tych targach - super sprawa. Jak będą w okolicach Trójmiasta takie targi budownictwa to polecam wizytę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak, to dom bliźniak, z tym że pomiędzy moją częścią a sąsiada jest styropian 5 cm (bo sąsiad budował ok 20 lat wcześniej, a mój dom jest dostawiony później)

Po zewnętrznej moja część ma 9.5x12 m oraz 3 kondygnacje (więc 270 m2)

Ściany, od wewnątrz licząc, bloczek komórkowy 24, 8 styropian, bloczek komórkowy 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.