Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór Trójdrożny - Funkcja Rozdzielacza


jerico

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam następujące pytanie, jak prawidłowo zainstalować zawór trójdrożny? Obecny układ (patrz załącznik) sprawuje się bardzo dobrze, a nawet powiem "za dobrze", ponieważ po dociepleniu domu musiałem obniżyć temperaturę na kotle do 50 stopni, nawet przy tegorocznych mrozach po -25 stopni C. Chciałbym zmodyfikować ten układ aby możliwa była praca kotła przykładowo w zakresie temperatur 60-70 stopni C, ze względu na ochronę kotła i możliwość uzyskania wyższej temperatury cwu; szczególnie w okresie jak teraz, gdzie za oknem +5 do 10 stopni C więc trochę dogrzać trzeba, a cwu 50 stopni to trochę mało. Na dzień dzisiejszy stosuje prostą metodę, dławiąc przepływ zaworem przed wymiennikiem płytowym - zaznaczony ZK. I teraz zastanawiam się który układ będzie lepszy (dwa pozostałe załączniki), albo po prostu prawidłowy. Dodam, że na chwilę obecną nie mogę liczyć na regulację temp. w pomieszczeniach poprzez głowice termostatyczne, ponieważ nie wszędzie mam je zainstalowane, więc podniesienie temp. na kotle, przy obecnym układzie, odpada.

 

Jest jeszcze jeden powód dla którego, chcę zmodyfikować ten układ, panuje wymianę zasobnika cwu na taki z dwiema wężownicami, drugą zasilą kolektory słoneczne. I teraz, nie chcę dokładać kolejnej pompy dla obiegu kocioł - cwu, natomiast planuje wstawić elektrozawór, który będzie sterowany tak jak pompa cwu. Czyli jeśli temp. w zasobniku osiągnie zadaną to zawór zostanie zamknięty i właśnie z tego powodu muszę zrezygnować z dławienia przepływu przez zawór ZK; zdławiony przepływ + zamknięty elektrozawór i pompa dostaje w kość (wiem bo mogę teraz coś takiego zasymulować, zakręcając zawór na wężownicy zasobnika cwu.) Z góry dziękuje za zainteresowanie i rady.

post-9028-0-40456500-1489960592_thumb.jpg

post-9028-0-18306400-1489960600_thumb.jpg

post-9028-0-53476100-1489960606_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zawór 3D zainstaluj po stronie wtornej wymiennika ale przed pompą CO. Nim będziesz regulować temperaturę grzejników. Z kolei zawór dławiący należy zainstalować na wężownicy zbiornika CWU. On będzie wpływać na to ile wody grzewczej ma zasilić zbiornik CWU a ile wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D zainstaluj po stronie wtornej wymiennika ale przed pompą CO. Nim będziesz regulować temperaturę grzejników. Z kolei zawór dławiący należy zainstalować na wężownicy zbiornika CWU. On będzie wpływać na to ile wody grzewczej ma zasilić zbiornik CWU a ile wymiennik.

No dobra, skoro tak ma być to tak będzie, zawór 3D po stronie wtórnej wymiennika. Tylko ja po tej stronie pompę mam na powrocie, więc teraz pytanie czy załączony schemat jest poprawny?

post-9028-0-84915600-1490128103_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Nie jest poprawny. Winno być w takiej kolejności:

 

powrót z instalacji CO > zawór odcinający > trójnik z naczyniem przeponowym > trójnik: do góry do zaworu 3D / w bok do wymiennika > z wymiennika w bok zaworu 3D > za zaworem 3D filtr > pompa > zwór odcinający > zasilanie instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli dobrze się rozumiemy to tak jak na kolejnym schemacie? Tylko że to już jest duża ingerencja w obecny układ, jak pisałem pompę mam na powrocie, a w tym układzie jest na zasilaniu. Znów to napiszę, wszystko można przerobić, ale za chwilę to cały układ będę musiał "rozwalić" i poskładać na nowo. Będę dociekliwy dlaczego moja propozycja jest niepoprawna? Szukałem trochę na ten temat i nawet producenci kotłów/zaworów 3D przedstawiają schematy instalacji gdzie pompa jest na powrocie oczywiście w połączeniu z zaworem 3D przed pompą - czyli tak jak to narysowałem.

post-9028-0-22913700-1490132710_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale dlaczego byle jak, nie rozumie takiego podejścia do sprawy. Czy dołączony schemat, producenta (nie mój) jest zły, niepoprawny? Przepraszam ale dyskusja trochę schodzi na dziwne tory, nie bo nie, ma być na zasilaniu bo tak pewnie jest w 90% przypadków a inne możliwości to już nieważne.

wolf montaż zaw 3 drogowego przy kotle.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, teraz rozumiem na czym polega mój błąd. Co do pomp, obie chodzą na 1 biegu, natomiast z kilkuletniego doświadczenia z tą instalacją mogę powiedzieć, że temp. po stronie wtórnej wymiennika mogę zmieniać regulując przepływ albo na zasilaniu strony pierwotnej wymiennika (o czym pisałem) albo na zasilaniu wężownicy cwu. W praktyce wygląda to tak, że jak jest -10 st. C za oknem i pali się 24h/dobę to zawór na wężownicy cwu jest zdławiony na 15% przepływu, co daje przyrost temp. po stronie wtórej wymiennika płytowego o 7-8 st. C. Wyraźnie to widać na termometrach. W cieplejsze dni powyżej 5 st. C sytuacja jest odwrotna, czyli wymiennik zdławiony na zasilaniu z kotła do 15%, a wężownica otwarta na 100%. Efekt jest taki, że przy nastawie na kotle 55 st. C, po stronie wtórnej wymiennika mam trochę ponad 40st. C i to jest to co chcę osiągnąć, bo jak pisałem przy wyższych temperaturach czynnika w domu osiągam 25-26 st. C. Jeśli wrzucę 3 bieg na pompie przy kotle, nic szczególnego się nie dzieje może poza tym, że przy uruchomieniu zimnego układu, trochę szybciej rośnie temperatura po stronie wtórej wymiennika. Jak układ jest nagrzany to nie widzę większej różnicy w temperaturach - może dlatego że ta pompa ma na 1 biegu - 1750l/h a na 3 - 2200l/h, więc wielkiej różnicy nie ma. Reasumując, z tego co piszecie konieczne jest przeniesienie pompy po stronie wtórej wymiennika, a tego w prosty sposób zrobić nie mogę, więc pozostaje mi tylko doposażyć grzejniki w głowice termostatyczne co i tak miałem w planach. Dzięki za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Zawór 3D ma być na dole bezpośrednio za pompą jako rozdzielacz przepływów.

Przed pompą koniecznie filtr a przed filtrem trójnik do którego wpięte jest naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa np 1,5 bar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sorry, że tak pytam na raty, ale zaraz będę kupował całą armaturę i chce unikną błędów. Już wiem, jak i gdzie mam zastosować zawór 3D, teraz pytanie o jego wielkość. Po stronie wtórej wymiennika mam wszystko na 3/4", rury Cu 22mm, więc pierwsza myśl zawór 3/4" ale czy to na pewno dobry wybór? Pół-śrubunek na pompie ma wyjście 1" więc mógłbym wrzucić zawór 1", różnica w cenie żadna, a nawet wybór calowych jest większy. Druga sprawa, to czy stosować zawór/ory zwrotne do wymuszenia kierunku przepływu, czy po prostu za dużo myślę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.