Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ceny Węgla Na 2017R


domelo27

Rekomendowane odpowiedzi

Ten wasz skład Jacku jest jednym z najtańszych i najlepiej zaopatrzonych składów opału na Śląsku. Znam go z autopsji  ;). To jest obok stacji B-B Wschód i Bepisu o ile dobrze pamiętam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie internetowym PGG kupisz oryginalnego retopala za prawie 800 pln/tona, opał sprawdzony, chwalony, 

 

 

 

Retopal 24MJ/kg  800zł/t

 

Mix Piast+Jankowice 26MJ/kg  630zł/t

 

Potrzebuję 6t,więc dlaczego wybiorę 2 opcję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jacek61

To jeszcze wtedy mieszkałem w Bielsku, no powiedzmy w Komorowicach Śląskich  ;).

A ja po dziś dzień W Komorowicach Krakowskich, świat jest mały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mix Piast+Jankowice 26MJ/kg  630zł/t

 

 

zastanawia mnie jak będzie wyglądała spiekalność takiej mieszanki, tak na oko miał z piasta to 1-5RI, groch z Jankowic 20-30RI ?, czy uda Ci się zejść poniżej 10RI w przypadku mieszania 1:1?

 

Ciekaw jestem rezultatów, może kolega się podzielić swoimi wynikami? w oddzielnym wątku np. tutaj: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/551-mial-w-piecu-na-ekogroszek-z-paleniskiem-retortowym/

 

Sam przymierzam się do palenia miałem, na pewno trochę poeksperymentuję i dam znać o wynikach w odpowiednim czasie   :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście napiszę,sam jestem ciekaw wyniku tego eksperymentu ale czego się nie robi,żeby powalczyć z drożyzną...

Tysiąc zł mniej za opał na sezon to już coś.

Palnik mam żeliwny,przystosowany do spalania miału,od kilku lat spalam z powodzeniem miały z Piasta.

Z czystej ciekawości w ub. sezonie kupiłem tonę Staszica i w największe mrozy nim paliłem,a to też typ 32.2 i ponad 30MJ/kg.

Spalał się b. dobrze,popiół jak popcorn ale moc super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czymam za słowo w kwestii relacji z eksperymentu :)

 

ogólnie to gratuluję odwagi kupić jak rozumiem 3 tony opału nie sprawdzonego :)  niech się trafi np. felerna ściana w kopalni i dostarczona partia grochu  będzie miała np. spiekalność > 35RI...?

 

w zimie, przy większych mrozach zawsze lepiej się spala spiekający opał, jakbyś napisał że tym staszicem paliłeś pod koniec wiosny i palnik nie zatykał się szlaką to było by bardziej miarodajne

 

 

Retopal 24MJ/kg  800zł/t

 

Mix Piast+Jankowice 26MJ/kg  630zł/t

 

Potrzebuję 6t,więc dlaczego wybiorę 2 opcję?

 

także sam widzisz ile słabych punktów (w teorii) ma powyższe podejście, a życie to zweryfikuje. Na początku Twoją ironię celowo zignorowałem, oby ta ironia nie obróciła się przeciw Tobie i się okazało że musisz po tej mieszance odwiedzać kocioł co kilka-kilkanaście godzin w celu oczyszczenia palnika ze szlaki co w praktyce sprowadzi się do poziomu obsługi poczciwego górniaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem dzisiaj obniżkę na stronie ekogorszekprestige.pl 
Palił ktoś aktualnie Premium? Pytam bo opinie o tym opale są mało aktualne na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem ceny (okolice wołomina) i na dzień dzisiejszy prawdopodobnie rusek jest w następującej cenie:

groszek 600zł/t (w zeszłym sezonie w lipcu płaciłem 560zł/t)

orzech 660zł/t

pewnie jeszcze z 10zł na tonie można coś utargować.

 

Zrobię badanie pod koniec czerwca i zobaczymy jak ceny będą wtedy wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze forum podzwoniłem, popytałem i wiadomości nie ciekawe. Znajomy z hurtowni opału zaopatrujący dużych odbiorców twierdzi, że taniej już nie będzie. Na kopalniach braki, u niego również, leżą tylko produkty markowe w workach.

Na zaprzyjaźnionych składach również twierdzą, że tanio już było. Obecnie tona miału Piast kl. 23 430 zł i 420 zł, Piast kl 25 (wygląda jak ekogroszek) 520 zł, ekogroszek chwałowice 750 zł, wesoła 690 zł, silesia 580 zł. Jak twierdzą te ceny do przyszłego tygodnia, potem w górę.

Po tych rozmowach przywieźli mieszankę (podobno SUPER  :P - zobaczymy)  eko silesia i miał Piast kl. 23 - 1/1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze ja się "pochwalę" - właśnie w bagażniku mam 3 worki :) miału I z chwałowic granulacja 0-31,5mm 26-27MJ cena 620 z pakowaniem w worki, granulacja wygląda ok - przynajmniej granulacja się zgadza, kupione na

okolicznym składzie Grodzisk Maz, W razie czego (do podmieszania) mam 1t eco mix z bartexu. Ten eco mix z bartexu podejrzanie DOBRZE wygląda bo producent deklaruje że jest to mix 75% czecha z 25% rubinem. Eco mix wysuszony już jest i mi to  nie wygląda na czeski... no chyba że gościu co miesza dobrał odwrotne proporcje :D a  może ktoś pomylił i wysłał mi rubina :D

Gorzej będzie jak to jest eco z silesi, którym bartex ostro handluje... najwyżej kupię następnym razem czystego czecha...

 

Docelowo chciałbym palić tym miałem z Chwałowic latem podmieszany z czymś o 0-1RI w stosunku 1:1, a zimą puścić go czystego lub ewentualnie w proporcji 2:1 z wynglem 0-1RI

 

No może być też i tak że niby ten eco-mix który miał być 0-1RI a okaże się silesją i będzie trzeba go mieszać z miałem z Chwałowic aby obniżyć spiekalność :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w ten sposób należy dbać o swój portfel i bronić się przed naszymi "umiłowanymi przywódcami" B)

 

po primo akurat nasi przywódcy nic nie mają do podwyżek cen - zobacz sobie jak index giełdowe na węgiel się kształtowały rok temu a jak kształtują się teraz 

 

secundo, tylko dzięki "obecnie nam panującym" jeszcze jest konkurencja na naszym rynku w postaci węgla kamiennego wydobywanego w kraju - dla kontrastu poczytaj sobie historię upadłości (NWR/OKD) / likwidacji wydobycia węgla kamiennego w Czechach, który wg. obecnych planów o ile pamięć mnie nie myli ma być stopniowo likwidowany bodajże do 2022 roku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

damdam, pomyśl. Jak ceny na światowych rynkach były wyjątkowo niskie, to nasza podziemna elita od utylizacji opon grilowała w Wa-wie, a na placach przy kopalniach rosły najwyższe góry w kraju. Teraz jak ceny są jakie są to okazuje się że i na kopalni jakoś nie ma węgla. Nie dziwi cię to dlaczego tak jest. Bo jak dla mnie ewidentnie po to aby jeszcze trochę poczekać i sprzedawać jeszcze drożej. Przecież to jest biznes.

 

Co do drugiej części Twojego wpisu, w krajach gdzie nie ma kopalni węgiel kamienny kosztuje tyle samo, co więcej w krajach cywilizowanych będzie lepszej jakości niż to co u nas na składach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 z dwoma Twoimi częściami ja też się nie zgadzam, 

 

obecnie, wyngiel jest limitowany na niektóych krajowych kopalniach bo większe zużycie było spowodowane:

- zimną, długą wiosną - każdy z nas wie ile więcej spalił opału tego sezonu w stosunku do poprzednich lat, tak po prawdzie dopiero teraz widać nadchodzącą wiosnę, wczoraj rano miałem szron na trawie

- pośrednio, wzrost cen węgla na świecie spowodował wzrost ceny węgla importowanego do poziomu ceny węgla krajowego, a przeciętny kowalski jak ma kupić wyngiel polski a ruski w podobnej cenie to wybiera polski

- dodatkowo kopalnie w Polsce w cyklu wiosna / lato co roku mają mniejsze wydobycie związane z pracami konserwacyjnymi, urlopami pracowników,  etc. i nie tworzyłbym spiskowej teorii że kopalnie specjalnie limitują towar aby jeszcze podbić cenę. Pytanie postawiłbym inaczej dlaczego w przypadku okresowej koniunktury na wyngiel np. nie zatrudnią okresowo więcej górników i zwiększą wydobycie spłacając tym samym zadłużenie? 

 

odnośnie drugiej części, to też nie jest prawdą do końca bo do ceny indexu giełdowego np. ARA musisz doliczyć koszt transportu, i np. koszt wyngla w Holandii będzie niższy niż np. we Francji. Podobne sytuacja wygląda na naszym podwórku krajowym węgiel jest tańszy tam gdzie jest wydobywany (Śląsk, lubelskie) niż np. na Mazowszu.

 

Fakt, że u nas koszty wydobycia są zbyt duże oraz inne patologie w górnictwie krajowym zaczynając od mafii węglowych, a na związkach zawodowych kończąc obniża atrakcyjność rodzimego towaru w ogólnym rozrachunku - tutaj zgoda. Np. wspomniane powyżej przez ze mnie OKD jest często porównywane do jsw, Obie spółki mają porównywalny wolumen wydobycia a okd zatrudnia prawie połowę mniej pracowników, z czego chyba 20% (dokładnie nie pamiętam) jest zatrudnionych przez firmy zewnętrzne, tym polskie. I okd jest w likwidacji a jsw zaczyna wychodzić na prostą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany toż to temat o cenach węglach w br.

Polityki paszli stąd ;-)

 

Sośnica kostka/gruba 840 zł/t

Kuzbas orzech I 620 zł/t

No name czyli farbowany Polak z Rosji po 700 zł/t

Groszek Marcel z papierami ale z oczekiwaniem 699 zł/t

Flot Marcel stoi stabilnie po 480 zł z workowaniem +40 zł na tonce

Brudas z Bełchatowa w sorcie kęs i orzech po 300 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja już w pogotowiu, bo już koło ósmej przybędzie pięć ton Marcela w postaci orzecha II i pięćset kg flotu. Reszta flotu w drugiej dostawie (ładowność samochodu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.