Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Recalart 3000 I Instalacja Ling Duo


Bolikd

Rekomendowane odpowiedzi

Mam poważne pytanie do "rozkręcających się" i "stałych i doświadczonych forumowiczów oraz tych którzy mają jakiekolwiek doświadczenie, dotyczące sterownika RecalArt 3000 i kotłów Ling (lub podobnych) Mianowicie regulator sterownika ma dwa rezerwowe złącza (obok mieszacza i podajnika) Czy to znaczy, że mogę podłączyć jeszcze coś? Bardzo zależy mi na instalacji podłogówki. (4 obwody na dole - ok.20 m2, 1 obwód na górze - ok 12m2) ale za bardzo nie wiem, w którym miejscu wpiąć instalację ogrzewania podłogowego. Bo jeżeli wepnę jako osobny obieg już w kotłowni, to co z dość zimnym powrotem podłogówki? ( 20-30C) Cały ten zawór 4D straci sens bo regulował będzie tylko instalacją c.o. Instalować dwa zawory 4D?

Dom drewniany 100m2,

Kocioł Ling Duo 15KW

Ogrzewacz wody 300L

Zawór 4D z siłownikiem

Ogrzewanie grzejnikowo-podłogowe

W sumie nie wiem gdzie i jak mam wpiąć podłogówkę na parterze. Coś tam wiem, że zawór 3D (ale jak i gdzie i jak się będzie miał do zaworu (w moim przypadku obowiązkowego 4D?) - już nie wiem) Coś wiem o mieszaczach przy rozdzielaczach ale nie wiem czy one i zawór czy 3D, czy tylko rozdzielacz z mieszaczem.

Bardzo proszę o pomoc, "studiuję" forum i inne możliwe źródła, ale zamiast być mądrzejszym to głupieję.

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Dobrze rozumię? Pompą c.o. będzie sterował regulator kotła (w miom przypadku RecalArt) A drugim zaworem 4D do podłogówki i pompy odrębny sterownik wspomniany przez Ciebie?

 

 

pozdrawiam

BD

PS. A może skoro to nie są duże powierzchnie zastosować głowice RTL lub moduły np. Unibox RTL lub RTL plus? Jednak zawór 4D+ siłownik (ostatnio podrożały) i dodatkowo sterownik do dość spora inwestycja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie to na 2 zaworach 4D z siłownikami i wtedy bardzo ładnie to pracuje. Do podłogówki w kotłach na których pracuje używam regulatora unicontrol mix estymy ale też można wykorzystać strownik UMS-4P lub 4PS.

 

Co Ty robisz na 2 zaworach 4d ?? Sorki, pytam bo nie wiem. Dałeś mi zagadkę. Może się chwalisz co Ty nie robisz.

Bolikd To czy będziesz miał powrót 20 czy 50 stopni to jest wsi rawno, zawór 4D przy piecu nie dopuści by była niższa niż ta zadana, zwykle 45-50 stopni. Przed podłogówką zainstaluj zawór 3D na zasilaniu , który ochroni podłogówkę przed zasilaniem powyżej 35 stopni. Inaczej posadzkę zamieciesz szczotką i zbierzesz na szufelkę. Nie słuchaj że 2 zawory 4D ci coś zabezpieczą. Potrzebujesz 1 zawór 4D do ochrony pieca ze siłownikiem i jeden zawór 3D ze siłownikiem do ochrony podłogówki.

Zawór 4D chroni piec przed powrotem niższym niż 40 stopni( jak ustawisz, poniżej 45 stopni piec zaczyna rosić, głównie kwasem siarkawym), zawór 3D chroni podłogówkę przed wyższą temperaturą niż 40 stopni (zależy jak ustawisz) powyżej zaczną Tobie posadzki pękać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak wykonane.

Ling duo 2 obiegi grzewcze.

 

Dzięki Zulaga za zamieszczone fotki (są dla mnie bardzo cenne, gdyż wkrótce przyjdzie mi zmierzyć się z instalacją) Jednak jestem widać jeszcze słabo wyedukowany, bo nie mogę wypatrzeć jak to zrobiłeś. Widzę rurę zasilającą z kotła do zaworu 4D. Jeszcze przed zaworem idzie rura wzbiorcza (trochę w pionie i zaraz w poziomie) i w tej samej okolicy (i tu dokładnie nie widzę) idzie zasilanie do ogrzewacza z pompą. Za zaworem 4Dz siłownikiem w pionie najpierw odejście na podłogówkę z zaworem 3D (ręcznym?) a póżnie klasyczny baypas z zaworem różnicowym i pompą.

Jak znajdę chwilę to opiszę na zdjęciu bo wszystko mnie interesuje.

Czy ta instalacja długo działa u Ciebie? No co dalej masz przy podłogówce? (Rozdzielacz z mieszaczem, czy sam rozdzielacz?) Przepraszam, że tak dużo pytam, ale mamy ten sam kocioł a termin montażu coraz bliżej.

 

pozdrawiam

BD

 

Co Ty robisz na 2 zaworach 4d ?? Sorki, pytam bo nie wiem. Dałeś mi zagadkę. Może się chwalisz co Ty nie robisz.

Bolikd To czy będziesz miał powrót 20 czy 50 stopni to jest wsi rawno, zawór 4D przy piecu nie dopuści by była niższa niż ta zadana, zwykle 45-50 stopni. Przed podłogówką zainstaluj zawór 3D na zasilaniu , który ochroni podłogówkę przed zasilaniem powyżej 35 stopni. Inaczej posadzkę zamieciesz szczotką i zbierzesz na szufelkę. Nie słuchaj że 2 zawory 4D ci coś zabezpieczą. Potrzebujesz 1 zawór 4D do ochrony pieca ze siłownikiem i jeden zawór 3D ze siłownikiem do ochrony podłogówki.

Zawór 4D chroni piec przed powrotem niższym niż 40 stopni( jak ustawisz, poniżej 45 stopni piec zaczyna rosić, głównie kwasem siarkawym), zawór 3D chroni podłogówkę przed wyższą temperaturą niż 40 stopni (zależy jak ustawisz) powyżej zaczną Tobie posadzki pękać.

 

Witaj,

Dzięki Reaper za odpowiedz, jak już pisałem wcześniej każda uwaga dla mnie jest na wagę złota.

Ja też nie jestem zwolennikiem kolejnego zaworu 4D (min koszty).

Skłaniam się w kierunku zaworu 3D ale chyba ręcznie sterowany (nie wiem jak nim sterować gdyby był z siłownikiem, bo sterownik kotła nie ma takiej możliwości), bowiem chcę zastosować rozdzielacz z mieszaczem (każdy z obiegów wyposażony w głowicę termostatyczną i przepływomierze. ( http://www.allegro.pl/item548874385_rozdzi...mi_komplet.html )

Proszę powiedzcie, czy nie lepiej zamontować pompę i zawór 3D w skrzynce rozdzielacza podłogówki. Uniknę wówczas ciągnięcia dodatkowej insytalacji z kotłowni.

Co o tym myślicie?

 

pozdrawiam

BD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.