Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Kotła Gazowego Z Odpowiednią Mocą


enzol

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

W tym sezonie padł mi kocioł węglowy i teraz będę próbował jak to jest grzać wygodnie.Potrzebuję porady bo oczywiście chciałbym wygodnie i tanio-jak wszyscy.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/235u

Tak teoretycznie  przedstawia się moja sytuacja w OZC.Ale dochodzi do tego parę obserwacji.

Na dole mieszkają teściowie-jest tam kuchnia kaflowa pod którą co 2 dzień jest palone(teściowa idzie w tym roku na emeryturę podejrzewam więc że jeszcze częściej będzie palić).Ciepło z niej daje radę ogrzać im pokój i kuchnię w których toczy się życie.I kaloryfery zakręcali sobie jak było im za ciepło.

Jeden instalator proponuje piec 14kW Buderusa z zasobnikiem 100l.Drugi proponuje Junkersa 24kW z zasobnikiem 140l. A ze strony ciepło właściwie wychodzi 18.Doradźcie mi proszę w którą stronę uderzać?Bo boję się trochę tych wyliczeń,jeżeli jakiś błąd popełniłem i wezmę 14 to nie będzie za mało?Bo na noc kuchnia przecież wygaśnie i będą potrzebować ciepla z grzejnika.

Z Junkersa bym brał albo Junkersa Compact albo Smart. Nie za bardzo widzę w czym one się różnią.Jakiś sterownik do solarów,czy coś więcejw tym droższym?Tu też prosiłbym o poradę który wybrać-Smart droższy jest 800zł-warto dopłacić?Jeżeli tak to dlaczego.

Wykończyłem stary piec bo paliłem praktycznie cały czas na 45 stopniach.Dlatego próbuję działać z kondensacyjnym,skoro 45 mi wystarczało do ogrzania domu to może efekty kondensacji będą.Tylko czy dobrze rozumuję?Stary piec miał 20kW mocy,można w ten sposób podchodzić do gazu?Ale rozumuję też, że jak będą palić pod kuchnią i skręcać grzejniki to piec powinien mieć możliwość dużej modulacji.Bo zostawałoby do ogrzewania 75m praktycznie.

Czy próbować szukać pieca innej firmy tak żeby to 18 kW miał do tych wyliczeń programu.Mieszkam pod Rzeszowem więc w teorii dostęp do wszystkich marek mam.

Aha,instalacja na aluminiowych grzejnikach.tylko u mnie na górze w jednym miejscu podłogówka ale na powrocie z grzejnika(nie ja to wymyśliłem niestety).

Grzanie wody też trochę może oszukiwać bo wpisałem 5 osób z czego liczę tu 2 dzieci a teściowie ciepłą wodę do wanny potrzebują chyba w soboty tylko.I to jak widzę teraz to niekoniecznie bo skoro kuchnia się pali to można grzać na niej wodę sobie na kąpiel.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najszybciej UCIEKAJ ! Już zacznij się pakować i uciekaj ! Mieszkanie z teściami, wcześniej czy później zakończy się rozwodem, więc jak się da - to spylaj...biegiem.

VER. 2. No dobra chcesz zostać (chociaż jak mówię - to ryzykowne). Za mało danych podajesz: jak to na dole są teściowie i był jeden piec, teraz już nie będzie, ale na dole kaflowy, a na górze będzie gazowy ?  A jakie tam są ściany, a czy jest tam gaz, a czy masz papiery na gaz, a może teściowie nie pozwolą Ci grzać gazem. A zaraz na kogo jest dom ? A drugie pytanie czy Ty już masz gaz u siebie czy zakładasz że będziesz miał ? A z Czego jest instalacja pozostała po piecu węglowym, normalna na cieńkich rurkach czy jakiś relikt na 2" w którym jest 500 litrów wody.

Nie możesz tworzyć założeń ogrzewania c.o. dla swojej rodziny w oparciu o to ile teściowa ma wolnego czasu i czy będzie miała ochotę palić w piecu kaflowym.

Prześlij plan swojego etażu i w oparciu o jakieś dane osoby które się znają na ogrzewnictwie - się wypowiedzą.

Ty się nie przejmuj ilością kW do nowego pieca - Ty się zacznij zastanawiać ile Ty zapłacisz za sezon grzewczy gazu. W oszczędnych budynkach ludzie tutaj z forum spalają ok 2000-2800zł (ja 2600), w mniej oszczędnych warunkach 4000, a jeżeli są u Was upływy ciepła rodem z PRLu to się może okazać że 6000 zł na sezon (po 1000 na każdy z 6 miesięcy) nie starczy. I to jest problem - a nie ilość kW pieca.

Uwaga o tym że teściowie potrzebują c.w.u tylko w sobotę - to już kompletnie nie na miejscu, bo jak żona usłyszy że o jej rodzicach mówisz, że się kąpią raz w tygodniu, to się chyba rozwiedzie.... chyba że tak jest na prawdę - no to mamy w forum gazowy pierwszy raz patologię rodem z PISo programów o 500-cet plusach......

Więcej danych, prosimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja na cienkich rurkach.Gaz jest podłączony,mamy teraz piec 2 funkcyjny gazowy ale stary i już psujący się.Gazowym  w lecie grzaliśmy wodę ale wobec tego że on też szwankuje czekałaby mnie wymiana 2 piecy.Wiem, że koszty ogrzewania takie tanie nie będą.Liczę te 4000 jak ze stronki wynika ale tak jak pisałem,dochodzi teściowa i jej "wspomaganie" grzania.Więc są szanse aby jeszcze taniej było.Dochodzi do tego jeszcze jedna sprawa,wygląda mi na to,że komin do pieca węglowego łączony jest z kominem do kuchni kaflowej.I trzeba by wydać dużo kasy by to naprawić.Dlatego próbuję z jednym piecem,mimo że drożej może wyjść ogrzewanie.Nie trzeba będzie wydadać pieniędzy na inne rzeczy.

Oczywiście wiem o co chodzi z mieszkaniem z teściami....Teraz...Niestety nie da się uciec już.Dobrze że nie mamy przejścia góra-dół daje to chociaż namiastkę swojego własnego.

Nie wiem co PiS ma wspólnego z kąpielami moich teściów.Może źle to napisałem o co mi chodzi ale mieszać do tego PiS od razu?Proszę....

Pisałem o większym zapotrzebowaniu wannowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

[quote name="husky" post=" - no to mamy w forum gazowy pierwszy raz patologię rodem z PISo programów o 500-cet plusach......

Więcej danych, prosimy

 

Po co tu piszesz o swoich politycznych poglądach, jeśli Ci się nie podoba 500+ to oddaj PO wrócisz im chociaż część tego co mógli mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja na cienkich rurkach.Gaz jest podłączony,mamy teraz piec 2 funkcyjny gazowy ale stary i już psujący się.Gazowym  w lecie grzaliśmy wodę ale wobec tego że on też szwankuje czekałaby mnie wymiana 2 piecy.Wiem, że koszty ogrzewania takie tanie nie będą.Liczę te 4000 jak ze stronki wynika ale tak jak pisałem,dochodzi teściowa i jej "wspomaganie" grzania.Więc są szanse aby jeszcze taniej było.Dochodzi do tego jeszcze jedna sprawa,wygląda mi na to,że komin do pieca węglowego łączony jest z kominem do kuchni kaflowej.I trzeba by wydać dużo kasy by to naprawić.Dlatego próbuję z jednym piecem,mimo że drożej może wyjść ogrzewanie.Nie trzeba będzie wydadać pieniędzy na inne rzeczy.

Oczywiście wiem o co chodzi z mieszkaniem z teściami....Teraz...Niestety nie da się uciec już.Dobrze że nie mamy przejścia góra-dół daje to chociaż namiastkę swojego własnego.

Nie wiem co PiS ma wspólnego z kąpielami moich teściów.Może źle to napisałem o co mi chodzi ale mieszać do tego PiS od razu?Proszę....

Pisałem o większym zapotrzebowaniu wannowym.

Smarta mam ja, kocioł jak kocioł. Jeśli chcesz więcej wody, musisz kupić odpowiedni zasobnik. Co do komina - to wiesz że do kondensatu będziesz musiał dokupić cały system kominowy z nierdzewki ?

Osobiście to proponuję rozwiązać to kupując cały zestaw, ja tak zrobiłem i jestem kosztowo zadowolony. Taki zestaw jak poniżej na allegro to wydatek 7100.- plus komin. Całość zmieści się w 8 tysiach. Ja myślę że kocioł 14 kW w zupełności wystarczy, ale podeślij jakąś informacje ile ty chcesz tych metrów ogrzewać tym

1. CERAPUR SMART ZSB 14-5CE

2. ST 120-5Z - Zasobnik ciepłej wody użytkowej, stojący cylindryczny 120 l., nr kat 8 718 543 090

3. CW 400 - Regulator pogodowy, nr kat 8734100467

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu tak demonizujecie moc kondensacyjnego kotła gazowego? Co niektórzy piszą jakby kocioł gazowy był kotłem na paliwo stałe i obniżenie jego mocy było jakimś problemem, a takiego problemu nie ma. Jak ma być w łazience  wanna to radzę dobrze policzyć zapotrzebowanie na  ciepłą wodę. 100l podgrzewacz i wanna to może być zdecydowanie za mało, zresztą jak i 120l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo jest tak kolego jak mówisz - nie obniższysz mocy poniżej min mocy c.o. - czyli jak wiosną i jesienią masz zapotrzebowanie 3.5 kW a kocioł kupiłeś 7.5 - 24 jak ja to ....dupa i taktowanie gęste i spalanie za duże nic więcej....

Z tą pojemnością zasobnika nie bardzo się zgodzę: zakładasz na zasobniku zawór mieszający i ilość wody ustawiasz podbijając temp cwu. normalnie ja mam ustawione na 48 st C i spokojnie 3 osobowa rodzina weźmie na tym prysznic, jeden po drugim. Natomiast jak mam najazd rodziny lub znajomych, to włączam term dezynfekcje, czyli 72 st C w zbiorniku... i jeszcze nikomu nie brakło, bo wtedy wydatek gorącej do domięszania z zimna jest tak mały że starcza to i starcza.... wanne bez problemu napełnisz, a dezynfekcje wywołujesz z palca (przynajmniej w junkersie FW 120)

Poza tym nie wiem czy są aż tacy zwolennicy wannowania, ja mam wanne w domu i 2 prysznice, wannna..... stoi pusta i nikt się w niej nie kąpie, bo to czasu schodzi, wody się leje i leżysz w tych mydlinach :D

Pod prysznicem człowiek się kąpie szybciej, milej, przyjemniej i w dużo mniejszej ilości wody. Tak że w wielu domach wanna pełni rolę ...dekoracyjną - u mnie z pewnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze ktoś wytłumaczy mi z tymi mocami?Można dowolnie to konfigurować?Tzn serwis ustawia minimalną i ogranicza maksymalną przy większym piecu.A czy w przypadku mniejszego, pozostawienie maksymalnej mocy nie wiąże się z podwyższeniem minimalnej?Bo wtedy na jedno może wyjść.

Ogrzewać chcę 150m2 w przypadku całości.Choć na dole koło 12m2 jest niegrzane.Są tam 2 pomieszczenia "gospodarcze" bez grzejników.Więc niby 138m2.

.Aha,no i ta podłogówka na powrocie,jest ona nad tymi nieogrzewanymi pomieszczeniami.Zastanawiałem się czy jej nie zlikwidować żeby tą ilość wody w układzie zmniejszyć.Chyba że grzejnik przed nią.Czy w ogóle to coś da?

 

Husky-komin też liczę.I taki sam zestaw co podałeś tylko 24kW.Ile metrów grzejesz tą  14?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy kocioł gazowy dla grzania CO ma dwa parametry czyli moc min i maksymalną  i w takim zakresie można bez większych problemów ustawić pracę kotła. Jak zastosujesz sterowanie pogodowe to tym bardziej nie ma problemu z pracą kotła, Normalne że w okresie przejściowym żaden kocioł nie będzie pracował z mocą maksymalną bo i po co? Po to stosuje się regulatory termostaty czy zdalne sterowania żeby temperatura pomieszczenia wynosiła tyle ile życzą sobie mieszkańcy.  Dla wiszącego kotła gazowego tak naprawdę większym problemem jest podgrzew cwu niż CO. Wiszące kotły gazowe pracują w priorytecie cwu i im mniejsza moc kotła tym niższa wydajność cwu. I na to radzę zwrócić uwagę, szczególnie tam gdzie zużycie cwu jest duże. Decyzja zawsze należy do inwestora tak jak i późniejsze skutki decyzji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne jest aby kocioł szybko nagrzał wodę w zasobniku  w czasie 20-25min (aby nie było dłuższej przerwy w ogrzewaniu budynku) a do tego jest potrzebny kocioł który grzeje zasobnik CWU np.150l powiedzmy z mocą 24kW.Kotły o mniejszej mocy np.14kW(dla CO) raczej  nie mają mocy 24kW na podgrzew CWU.Z drugiej strony kotły o większej mocy zazwyczaj modulują od   mocy minimalnej np.6kW  i więcej.Czyli optymalnym rozwiązaniem dla mniejszych obiektów i sporym zapotrzebowaniu na CWU jest kocioł który moduluje od małej mocy minimalnej np.3kW a ma dużą moc na podgrzewanie CWU np. 24 kW.Oczywiscie moc maksymalną mozna ograniczyć ale z mocą minimalną już nic nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak wynika sprzeczność pomiędzy mocą ( ma być niska moc a duzy wydatek cwu) to są takie urządzenia jak Vaillant compact, = wygląda jak lodówka i ma w środku warstwowy zasobnik cwu który daje doskonały wydatek cwu. Jeżeli w przeciwieństwie do większości Polaków nie ogladasz każdej złotówki 5 razy pod światło, to możesz coś takiego kupić, nie jest to tanie, ale mój serwisant, który obsługuje też vaillanty mówi że to super działa i tam 95 l zasobnika uwarstwionego daje dużooooo wiecej wody cwu do dyspozycji niż 120 l klasyczny

Warte rozważenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chesz Junkersa, też takie urządzenie tam istnieje:

Kocioł Junkers Cerapur Modul ZBS 14/100S-3MA

i ma bardzo niski zakres modulacji mocy min.

100 litrów zasobnika wystarczy z palcem w nosie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda szanująca się firma ma takie urządzenie kompaktowe w swojej ofercie np ja polecam Wolfa - dobra automatyka, kocioł na lata.

No i wszystko jasne: WOLF CGW 20/120 - na aaaa..........pl cena 10450.-

Kolega Sambor wybrał Ci odpowiedni kocioł, moc grzewcza optymalna, ilość wody - kolosalna.

Do kasy, płacić, wieszać, podłączać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.