Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Modelu Kotła De Dietrich


SnajperMis

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano 17 luty 2017 - 16:20

Witam Wszystkich.

 

Potrzebuję pomocy w doborze modelu kotła gdyż jestem zielony w tym temacie a chcę ogrzewać w miarę ekonomicznie.

Raczej firma De Dietrich. Jednofunkcyjny

Ogrzewanie: podłogówka 140m2  (kotłownia i schowek nie ogrzewane) oraz grzejniki drabinkowe (3) w łazienkach i pralni.

CWU: zasobnik i tu pytanie na ile litrów? Rodzina 2+2.

 

 

 

Trochę danych:

 

Powierzchnia netto domu
bez kotłowni  143,98 m2 Powierzchnia kotłowni 9,09 m2     Powierzchnia zabudowy  111,62 m2 Powierzchnia podłóg  170,98 m2 Powierzchnia całkowita  223,24 m2 Kubatura  834,39 m3

- ściany zewnętrzne pustak ceramiczny 25cm + styropian 20 cm grafitowy 0,33 W/m2K

- fundament 15 cm styropianu

- stropy nad poddaszem z płyty żelbetowej, ocieplenie 25cm styropian

- ocieplenie posadzki 12 cm styropian (chyba trochę za mało?)

- wg. projektu roczne zapotrzebowanie EuCO=42,9 [kWh / m2 x rok]

W domu mam już zainstalowaną rekuperację.

 

Proszę o dobór kotła i ewentualnie sterowania, bo każdy instalator co innego mówi i inny kocioł proponuje. a jak już się zdecydowałem na De Dietricha to też jeden majster MCA 25, a drugi MCR 3, i już nie wiem co robić?

Planuję w całym domu utrzymywać jedną temperaturę ok 21 stopni. Opłacalne jest zmniejszanie temperatury na czas nieobecności (praca, szkoła) i zwiększanie przed powrotem? Jeżeli tak to trzeba by jakiś sterownik więc też proszę o radę. Sterownik pogodowy odradza mi kilka osób, które taki mają lecz nie używają.

Pozdrawiam

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Biorąc pod uwagę że dom jest nowoczesny, ocieplony i nieduży, nie daj sobie wmówić jakiś mocy 25 kW, bo ja juz popełniłem ten błąd - i drugi raz odradzę każdemu.
Twój kocioł musi mieć możliwość przede wszystkim modulacji od 3 do góra 15 kW więc Innovens MCA 15 max (jak już to musi być de dietrich). Jednofunkcyjny - wiadomo.
Na pewno nie najlepiej będzie chodzić kocioł jakich pełno na rynku czyli o modulacji 7.5 ~ 25 kW. Szukaj czegoś co moduluje od 2, 3 kW, moim zdaniem 15 kW max wystarczy.
Osobiście polecam WOLFa CGB
Co do zasobnika to jak "prysznicujecie" to BS 100 w zupełności wystarczy, a jak macie skłonności do "wannowania" to może BS 150, większy na pewno nie jest potrzebny.
Secundo: nie wiem co to jest za religia z tym odradzaniem sterownika pogodowego ?.... powoli kapłani tej religii grupują się w sekty, i wyruszają niczym Świadkowie Pana między lud prosty nieść im swe prawdy, że najlepiej nie używać żadnych sterowników pogodowych i wogóle nawet sterownika pokojowego, tylko chodzić do kotła i ręcznie "kręcić" nastawami temp zasilania w kotle. Rano minus 5 wiec na 50, potem do pracy to przestawiamy na 35, potem żeby było ciepło jak wrócisz, prosisz somsiada żeby Ci przestawił za pięc czwarta na 45, potem sam wracasz i przestawiasz na 55 żeby żonie zimno w nogi nie było i wieczorem jeszcze 3 przestawienia i na noc na 35 bo do snu lepiej chłodniej.... będzie to miało tą zaletę, że koło pieca możesz ustawić sobie 2 skrzynki z piwem i co zejdziesz możesz walnąć jedno. Minus: nałóg po jakimś czasie - i kończysz jak *** w pudelku....
Ludzie....! Odpalasz sterownik pokojowy z temperaturami, wieszasz w odpowiednim miejscu na zewnątrz pogodynkę, dosterowujesz cały system kładąc odpowiednią krzywą grzewczą i..... zapominasz że masz urządzenie grzewcze, bo od tej pory niezaleźnie czy jest +5 czy -20 w domu jest odpowiednia temp ! Kapłanów religii "Żadnych sterowników" nie słuchaj.
W każdym razie ja używam FW 120 Junkersa z pogodynką zawieszoną w podcieniu północno-wschodniej ściany i wszystko chodzi TIP TOP !
Moje nastawy 5.30-7.30 - 21.5 st C, 7.30-16.30 - 19 st C, 16:30-22.00 - 21 st C, 22.00-5.30 - 19 st C; woda ustawiona na 50 st C, program termicznej dezynfekcji zasobnika - raz w tygodniu
Temp możesz zmniejszać na te 10 h jak Cię nie ma w domu, ale nie za dużo, sam zobaczysz czy z 21 zadać niską 18, 19 a może 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję husky za odpowiedź. Nie koniecznie musi być De Dietrich ale raczej ku tej firmie się skłaniałem, poza tym chciałem uniknąć "porad-reklam".

Wolf jest lepszy od Dietrich?

Pewnie się jednak.zdecyduję na sterownik pogodowy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wolf jest lepszy niż De Dietrich.... to jest pytanie otwarte. Miałem nie używać metafor motoryzacyjnych - ale zaryzykuję. Czy Civic 1.8 VTEC jest lepszy od Aurisa 1.6 VVTi - w mojej ocenie jest co najmniej 6 powodów że tak, chociaż zaraz ktoś się tu zjawi kto mnie zabije argumentami - ja mam swoje zapraszam na priv. Kupiłem civica, toyoty nie chcę - uważam że jest za dużo minusów.

U mnie w częwie, popularność de dietricha, to jest taka, że jakby mi sie zepsuł taki kocioł.... to do wiosny grzeję farelką.... nawet nie wiem czy to gdzieś ma serwis :D dlatego mam Junkersa, bo ta marka jest bardzo u mnie popularna.

Tak jest z tym de Dietrichem vs WOLF, ja uważam że WOLF to naprawdę genialne kotły a opinie dokoła mnie do tego przekonują. Nie dealeruje tej marki nie zależy mi żeby się sprzedawały, po prostu dużo głosów na ten temat z różnych stron.

Sterownik pogodowy jak najbardziej, to są doskonałe rozwiązania i dające duży komfort - pod warunkiem że nie jesteś de....lem i umiesz czytać instrukcję obsługi i sobie to zaprogramować, bo ja znam ludzi którzy nie zajrzeli nigdy do instrukcji i coś klikają na pałę i uważają że to będzie chodzić. NIe będzie. To nie jest pralka frania że woda ciepła, proszek, łachy i ON. To tak nie działa. To trzeba mieć trochę pacyny do tego a jak nie masz, to niech Ci to kolega ustawi. Albo razem z kolegą po Polibudzie, we dwóch i po piwie :D w tym niewiele da się popsuć, więc pewnie Wam się nie uda :D

ze sterowników iSense AD 289 może być sensowny jak czytam do niego kartę technologiczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.