Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Wyborze. Eko Groszek / Pelet? Defro / Ogniwo? Wielkość


HardyDemon

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Stoję przed zmianą pieca w moim domu i jestem otwarty na wszelkie propozycje. A ze znajomością tematu u mnie nie jest za dobrze...

Chcę aby było wygodnie i ekonomicznie... 

Mój dom został wybudowany ok 1970 roku. Trochę go zmodyfikowałem powiększyłem, ociepliłem (styropian 10mm) nowy dach z izolacją. Generalnie nie mogę narzekać bo dom jest ciepły i nie wytraca szybko temperatury. Powierzchnia użytkowa to ok 160m2. Piętro z poddaszem. Dom podpiwniczony- nieogrzewane piwnice.  

Obecnie ogrzewam starym żeliwnym piecem marki KAMINO 18KW rocznik 1985. Piec sprawuje się bardzo dobrze... Spalam nie wiele węgla myślę, że w sezonie grzewczym max to 3-3.5t a w domu mam bardzo gorąco (działania żony) jednak wiadomo praca, brak czasu itd a nie chcę aby żona z dwójką dzieci musiała co chwilę dokładać do pieca bądź rozpalać go codziennie. Kurz, syf etc...

 

Doradźcie mi proszę jakie rozwiązanie wprowadzić aby było najlepsze z możliwych. Ekonomiczne i wygodne. 

Nie znam się kompletnie na PELET i nie wiem jak to rozwiązanie jest ciekawe. Ktoś może się wypowiedzieć?

Pelet czy Ekogroszek?

Jak już powyższe mamy ogarnięte to jakiej firmy kocioł. Defro czy Ogniwo lub inny...

Jaka wielkość kotła?

Poza sezonem grzewczym będę chciał tym kotłem ogrzewać również wodę. w związku z tym uważam, że podajnik ślimakowy będzie lepszy niż tłokowy- dobrze mówię?

Jaki sterownik żeby miało to sens? Stacja pogodowa połączona ze sterownikiem. Czy jest sens i jak to wpływa na ogrzewanie?

 

W tej chwili jest najbardziej skłonny wybrać kocioł marki Ogniwo Eco Plus. Ktoś może podać mi opinie na temat tego produktu?

 

Jeszcze jedno pytanie bardzo ważne! Czy istnieją piece w których można mieć wybór paliwa czyli i PELET i EKOGROSZEK używając podajnika a te dwa paliwa jak pełnowartościowy substytut.

 

Bardzo serdecznie proszę o poradę. 

Pozdrawiam serdecznie. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Przed podobnym dylematem stałem  jakieś 5 m-cy temu - wybór kotła?

Pierwsza rzecz jaką musisz zrobić to oszacować jakiej moc kocioł będzie ci potrzebny ,mi pomogła w tym kalkulacja ze strony CIEPŁO WŁAŚCIWE .

Druga rzecz to wybór opału - czyli ekogroszek czy pellet ( sądzę że kotły które mogą spalać jedno i drugie paliwo to nie jest dobre rozwiązanie - czyli albo pellet albo ekogroszek) .

Pellet fajna rzecz też mi się takie kotły podobały , w domu pachnie drewnem, mało popiołu, czysto w kotłowni -to na pewno plusy , z minusów w większości wypadków opalanie tym paliwem wychodzi drożej niż ekogroszkiem , kotły z dobrymi samoczyszczącymi palnikami dużo droższe od ślimakowych na węgiel , i z rozmów z kilkoma fachowcami  kotły  na pellet najlepiej i najoszczędniej pracują w zestawie z dosyć dużymi buforami co automatycznie podraża koszt podłączenia i instalacji CO oraz wymaga większej kotłowni.

Ekogroszek - tańszy opał w zamian za nieco więcej brudu w kotłowni i może trochę więcej własnej pracy - czyszczenie , choć i tu można już wybierać w kotłach w których jest to ograniczone do minimum.Lecz tu też UWAGA! większość nowoczesnych kotłów ma niskie temperatury spalin  i nie każdy komin to wytrzyma.

Gdy już zdecydujesz czym będziesz palił  zostaje ci wybór konkretnego kotła z dobrym sterownikiem - takim żebyś nie spędzał całego wolnego czasu w kotłowni i ciągle coś regulował w ustawieniach.

Ja po wielu przeczytanych artykułach, postach na kilku forach o tej tematyce i obejrzeniu kilku kotłów oraz rozmów zdecydowałem się na kocioł w 5 klasie SEKO MAXX LE opalany ekogroszkiem . Użytkuję  go od ponad 2 m-cy , jestem z niego bardzo zadowolony . Z ciekawostek to kocioł ten posiada jako nieliczny automatyczne odpopielanie - popiół trafia do worka , nie trzeba go wybierać z kotła,  automatyczne czyszczenie wymiennika - ręcznie trzeba to zrobić raz góra dwa razy do roku oraz posiada niezły sterownik  z możliwością podpięcia różnych bajerów dla bardzo wymagających z łączem internetowym włącznie(za dopłatą).

Jeżeli zainteresowałem cię tym kotłem to opis tego kotła wraz z kilkoma fotkami i filmikami znajdziesz na tym forum w temacie KOCIOŁ SEKO MAXX LE .

Życzę udanego wyboru i bezproblemowej eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki kolego. Poczytam o tym piecu. 

Wczoraj gdzieś trafiłem na taki tekst: z perspektywy czasu kotły Ogniwo nie do końca okazały się trafną konstrukcją... Będę chciał walidować ten temat...

A jaką proponował byś moc pieca? Ile KW?

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/start   wypełnij jak najdokładniej parametry budynku , może nie jest to profesjonalne OZC , ale  jakieś tam jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie. Temat dla mnie pilny bo dzisiaj będę chciał podjąć decyzję. Chcę kupić kocioł marki Tekla 15KW i jestem zainteresowany Tekla Draco Bio 15 w 5 tej klasie emisji spalin. Bez dodatkowego rusztu. Nurtuje mnie jednak czy nie brać pod uwagę bardzo podobnego kotła Tekla Draco Bio DUO 15KW ale z dodatkowym rusztem awaryjnym ale już bez piątej klasy.

 

Czy dla zwykłego zjadacza chleba warto jest inwestować w piątą klasę emisji spalin? Chcę palić tylko pelletem ale w razie braku paliwa czy innych problemów chciałbym mieć możliwość zastosowania innego paliwa. Czy nasz rząd może coś wymyślać i utrudniać mi życie jeśli nie będę mieć piątej klasy? Np za kilka lat. 

 

Jaką decyzję Wy podjęlibyście i dlaczego?

Z góry bardzo serdecznie dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawiam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za podanie strony ciepło właściwe, Bardzo mi to pomogło :-) Dzisiaj chcę podjąć decyzje i mam spotkanie z handlowcem.

Wybór padnie raczej na markę Tekla. Jedynie co mam problem to nie wiem co wybrać. 

1. Tekla Draco BIO w piątej klasie bez dodatkowego rusztu. Czy

2. Tekla Draco BIO Duo w 4 klasie emisji spalin ale z dodatkowym rusztem.

 

Powiedzcie mi warto inwestować w piąta klasę dla zwykłego zjadacza chleba? Czy za kilka lat kochający rząd może mi przez to uprzykrzać życie?

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki kolego. Poczytam o tym piecu. 

Wczoraj gdzieś trafiłem na taki tekst: z perspektywy czasu kotły Ogniwo nie do końca okazały się trafną konstrukcją... Będę chciał walidować ten temat...

A jaką proponował byś moc pieca? Ile KW?

Pozdrawiam. 

 

Waliduj... To słuszna droga.

Z jedną tylko uwagą... Waliduj także autorów takich wpisów. Wpisać może każdy, wszystko co zechce. Niekoniecznie zgodnie z prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. A mógłybyś kolego podpowiedzieć coś o 5 tej klasie? Mój post odnośnie tego jest dwa wyżej.

Chodzi o to czy jest sens dopłacać do piątej klasy emisji spalin jeśli nie biorę dotacji? Jaki mam zysk z tego tytułu jako zwykły obywatel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. A mógłybyś kolego podpowiedzieć coś o 5 tej klasie? Mój post odnośnie tego jest dwa wyżej.

Chodzi o to czy jest sens dopłacać do piątej klasy emisji spalin jeśli nie biorę dotacji? Jaki mam zysk z tego tytułu jako zwykły obywatel?

 

Mam taką propozycję...

Wpisz w wyszukiwarkę google hasło: kotły co poradnik użytkownika

przeczytaj sobie, materiału będziesz miał na dobre kilka dni 

a potem pytaj... chętnie odpowiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem sporo i myślę, że z ogółu wiem już bardzo dużo. Natomiast mi chodzi w tej chwili o to czy kupując piec mam brać 5klasę czy nie zwracać na to uwagi? Nie biorę dotacji więc 5 klasa nie jest dla mnie konieczna. 

Biorąc kocił z 5 klasą tracę ruszt awaryjny- czego bym nie chciał.

Czy jest jakaś różnica w samej pracy kotła? Żywotność/ oszczędność? Czy inny ważny aspekt?

Na stronie firmy Kostrzewa wyczytałem,  że 5klasa daje niewielką oszczędność ilości spalanego paliwa natomiast dwóch niezależnych przedstawicieli handlowych zaprzeczyli temu... ale wiadomo przedstawiciel chce sprzedać towar więc i sciema nie jest im obca.

jeśli masz jakieś sugestie to bardzo proszę bo za godzinę będę w sklepie dokonywał wyboru kotła.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie

między IV a Vtą klase różnice nie są ogromniaste

ale już w porównaniu do IIIklasy różnice są spore (mam na myśli emisje pyłów oraz emisje CO)

 

pod względem sprawności V-ta klasa wypada lepiej a jak to będzie wyglądało eksploatacyjnie z perspektywy lat, to dopiero czas pokaże.

 

Z V-ką zwracać uwagę na gabaryty i czy dany produkt nie ma stada jeży-zasieków, bo czyszczenie takich szczególnie w v-ej klasie na poziomych pólkach to będzie wyzwanie

 

Czy warto, to też zależy od miejsca zamieszkania, regulacje masz już w śląskim, tam od września 2017 tylko Vta klasa a te niższych klas do wymiany do 2025r.

Teraz regulacje sa kończone na terenie dolnośląskiego.

Jak jesteś z tych województw, to musisz się zastanowić, czy wybierać jeszcze III czy IVklasę z perspektywą wymiany w 2025, czy już myślec o inwestycji w V-tą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość jacek61

Nie warto kupować kotła w innej klasie niż 5. Niewielka różnica w cenie podejrzewam zwróci się na mniejszym zużyciu opału. Ponadto możesz zostać zmuszony do jego wymiany w czasie krótszym niż wynosi jego trwałość.

Najlepsza droga walidacji, jak sam to nazywasz, to szukanie tematów w których użytkownicy wybranych marek kotłów, na tym forum, wypowiadają się o ich użytkowaniu. Szczegółowo opisują swoje doświadczenia z eksploatacji a nie tylko lakonicznie polecają wybrany model.

 

Inna sprawa to dezinformacja np https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23928-odmiana-węgla-dla-kotła-z-podajnikiem-klasy-5/.Są kotły które spalają miał węglowy i mają to zapisane zarówno w Świadectwie Badan jak i DTR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za informacje. Faktycznie będę starać się wybrać klasę piątą tym bardziej, że w wypadku pieców Tekla Draco DUO (4klasa) a Tekla Draco Bio (5 klasa) różnica jest nie duża a ten drugi w piątej klasie nawet tańszy...

Muszę tylko znaleźć instalatora co mi to wykona. Zrobiłem dwie wyceny u człowieka z poza mojego regionu na piec i wymagane akcesoria na 11000zł a gość w moim regionie z montażem wycenił mi to sama na kwotę 14900zł. Proszę jeszcze zwrócić uwagę, że pierwsza wersja to oferta na 23% VAT a druga to już usługa z 8% VAT. Chciał więc zarobić na montażu i sprzedaży 5tyś złotych... dobry gagatek... Nie dało się negocjować...

pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej Tekla :) powiem tak jeśli jesteś z okolic śląska to eko-groszek.
- Cena węgla 600zł a pelletu 900zł
- Kaloryczność 27+ a 22-

Za pelletem przemawia tylko wygoda i czystość, chociaż i SEKO ma już automat na popiół (klasa 5). 
Jakościowo łatwiej kupić lepszy ekogroszek niż pellet.

Co do Tekli sam mam kocioł żeliwny tej firmy i... w tej cenie co dałem są znacznie lepsze kotły. Więc lepiej się zastanów...
- Sekom Skam za niedługo ma byc 14kW jest 20kW
- Seko maxx LE
- Defro Sigma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup na pellet! Będziesz zadowolony Kolego nawet jak spalisz tonę więcej uwierz wiem co mówię! Pisz na PW może coś Ci ogarne np Biawar!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno ze można palić zrębkami i nie tylko bo u mnie sąsiad pali także gałązkami, liściami, trawą, chwastami, a nawet odpadami ale to palenie ogniska po uzbieraniu sie wielkiego kopca za stodołą bo w kotle (a ma KAMENA chyba 19WG) to tylko pocięte odpadki, zrzynki z tartaku a do tego zasypuje miałem z odsiewki bo "tak najlepiej" no i najczęsiej dymi jak z parowozu ale gość jest niereformowalny - szkoda mojego czasu na uświadamianie i przekonywanie do innego palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie chce Tekle z powodu wielkości pieca i jego dużego zasobu wody. Przy 15KW ma 90l wody co daje mu duża bezwładność. Jeśli chodzi o Tytan BIO czyli żeliwny na pellet to racja kolego Atrax, że nie jest najlepszy. Bo żeliwny piec ma mała powierzchnię wody itd. No i najmniejszy jest 20KW co dla mnie jest po prostu za duży a jak za duży to potem są kłopoty, spalanie większe i nie efektywnie.

Najchętniej wybrał bym tekla BIO 12- ma do 13,8KW ale niestety ma blachę 2mm cieńszą... A myślę, że to ma znaczenie.

Panowie nie uwierzę, że łatwiej kupić dobry pellet niż ekogroszek. Nie ma takiej opcji.

W moim regionie pellet jest po 500-700zł i to wysokiej jakości bo jak się okazało mam znajomych (nawet nie wiedziałem) co palą tym pelletem po 500zł od kilku lat i jest super.

W 95% stawiam wybór na pellet. Jeśli chodzi chodzi o piec to oczywiście szukam i pilnuję każdej wskazówki.

pozdrawiam serdecznie i dziękuję za porady. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie to bardzo chętnie poczytam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Dogadaj się z Teklą jeśli chodzi o sam wymiennnik jak już tak Ci on odpowiada ,lecz wsadź do niego palnik KIPI po jakimś czasie sasiedzi czy znajomi będą Ci zazdrościć Twego rozwiązania. Nie radze Ci zastosować takich rozwiązań co znajomi, jak zrobisz tak jak mówię przekonasz się , czy miałem rację. Pozostanie Ci jedynie zakup pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hardy co wybrałeś dokładniej podaj łącznie z szczegółami byśmy mogli ocenić te propozycje ??

Witam. Kolego przeoczyłem Twój post... Sorry. 

Oto to co chcę wybrać.

1. Tekla Draco Bio 15

2. Automatyczne czyszczenie palnika FIREBLAST - 600

3. Zawór mieszający 4 -drogowy 1 cal z siłownikiem (komplet AFRISO)

4. Termostat do kaloryferów  Thera 4 Honeywell - 310 - Nie wiem czy to dobry wybór. Chodzi mi o automatyczną pracę wraz z czujnikiem pogody.

5. Regulator ciągu kominowego polecany przez producenta - RCR - wersja na rurę

6. Sterownik pokojowy CTP-02 - 100

7. Czujnik zewnętrzny

8. Zasobnik 240l

 

 

Co o tym sądzicie? Jakieś sugestie?

 

Kolego Robin 60 o co chodzi z tym palnikiem? Możesz szerzej to opisać?

 

Kolego Jacek 61 nie chcę kupić tego co ma kolega bo on ma zwykły piec z przed kilku lat na ecogroszek i spala pellet. A to raczej nie jest dobrze dograne ze sobą... Przynajmniej tak słyszałem...

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.