Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spadki Temperatury Grzejników Po Załączeniu Pompy Cwu


Dancych

Rekomendowane odpowiedzi

Nie obrazam sie absolutnie. Cenie sobie szczerosc. Wiem mniej wiecej co robic takze o efektach choc nie predko napewno poinformuje. Pozostaje jeszcze kwestia reszty rurek bo jak dam zawor 4d wiekszy to bede musial na co i cwu spowrotem redukowac zeby nie wymieniac wszystkiego. Czy w tym przypadku obchodzi mnie tylko obieg kotlowy?reszte instalacji obskocza pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Poprawiamy tylko obieg kotłowy.

Przed rozpoczęciem prac upewnij się czy to tak ma być, najlepiej jakieś fot.

Naszkicowałem takie coś. Jeśli mogę prosić o ocenę czy taka przeróbka ma sens.

 

bd9fd2c87674.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli za trójnikiem do zaworu 4D redukuję do 1'. Te 2 cale to takie założenie, bo jeśli wyjście z kotła ma np. 6/4 to taką rurą chcę poprowadzić obieg kotłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie - prawie połowa postów na tym forum to problemy związane ze źle poczynionymi oszczędnościami w instalacjach CO.

 

Dla przykładu policzyłem że zaw 1" prod ESBE ma straty ciśnienia ok  7,3 kPa przy przepływie ok 1,7m3/h co odpowiada ok 20kW mocy kotła

A zaw 6/4" ma już spadki ciśnienia  0,5 - 1,1 kPa  zależnie od modelu i przyłączy.

 

Jak dasz mniejszy zaw 4-D to trzeba się posiłkować pompą na obiegu kotłowym - też koszta. :angry:

 

Ja wolę pompę . :)  jest pewniejsza w działaniu i działa niezależnie od temp na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zaproponuje rozwiązanie bez dodatkowych kosztów. Włącz pompę cwu na stałe do prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie - prawie połowa postów na tym forum to problemy związane ze źle poczynionymi oszczędnościami w instalacjach CO.

 

Dla przykładu policzyłem że zaw 1" prod ESBE ma straty ciśnienia ok  7,3 kPa przy przepływie ok 1,7m3/h co odpowiada ok 20kW mocy kotła

A zaw 6/4" ma już spadki ciśnienia  0,5 - 1,1 kPa  zależnie od modelu i przyłączy.

 

Jak dasz mniejszy zaw 4-D to trzeba się posiłkować pompą na obiegu kotłowym - też koszta. :angry:

 

Ja wolę pompę . :)  jest pewniejsza w działaniu i działa niezależnie od temp na kotle.

Ależ nikomu nie każe oszczedzać,chyba normalne jak mniejsze przepływy to większe opory.Teraz gdyby zastosować pompę kotłową pewnie byłoby ok.Można by się pokusić o przełożenie pompy cwu na powrót/robiła by też za kotłową/ a na zasilanie cwu dać elektrozawór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie moja pompa CWU chodzi non stop właśnie ze względu, że chcę by powrót był ciepły. To rozwiązanie działa ale nie jest do końca ekonomiczne. Uważam, że grzanie CWU na zadaną powoduje mniejsze spalanie ekogroszku. Problem jednak jest ze spadkami temperatur zasilania co gdy pompa cwu się załącza co wyklucza grzanie wody na zadaną. To, że muszę kupić większy zawór nie jest moją winą tylko teścia, który uważał że umie zrobić tą instalację ale już się z tym pogodziłem. Pompa kotłowa w moim przypadku też nie za wiele pomoże bo mam obieg kotłowy zrobiony z PP. Przeróbka jest konieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pracy pompy cwu na stałe to duzo wiecej nie spalisz opału, lub nawet to samo co grzanie okresowe, ponieważ nie bedzie ci szarpało temperaturami na piecu.Sam ten temat przerabiałemi teraz grzeje cwu ciągle. W zeszłym roku na tym forum konsultowałem mój schemat i nawet Sambor mi doradzał. Mam 4D 2 cale i pracuje super. Obieg domowy załatwia pompa,temperaturą na grzejniki reguluje 4D i mam ok.Co do teraz lata bede grzał cwu w systemie auto-lato i pompa się włącza i wyłącza po nagrzaniu cwu,obieg kotłowy idzie na grawitacji przez 4D na piecu 54 a powrót 51-53 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego też chcę 4d 2 cale. Na ile % masz otwarty 4d i jaka temperatura idzie na co przy największych mrozach? Jaką wtedy masz temperaturę powrotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo regulatora pokojowego nie mogę zastosować ze względu, że instalację mamy na 2 rodziny. Chciałbym na sterowniku zaworu 4d ustawić sobie temperaturę zasilania stałą, na grzejnikach termostaty i zależy mi na tym, żeby % otwarcia zaworu był na tyle mały by woda w obiegu kotłowym miała zadowalającą temperaturę. Rozumiesz o to mi chodzi:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle się wyraziłem. Oczywiście chcę mieć sterowanie pogodowe bo przy wyższych temperaturach nie potrzebuję tak wysokiej temperatury zasilania. Precyzując. Zależy mi by przy największym zapotrzebowaniu na ciepło (przy największych mrozach), gdzie zasilanie sięgało by ~55st żeby ten % otwarcia pozwalał na ochronę powrotu. Dlatego też zawór 2 cale wybrałem. No i chcę to grawitacyjnie ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję mieć temperaturę kotła max 65st. Gdzieś czytałem, że sterowanie instalacją nie powinno się odbywać poprzez zwiększanie/zmniejszanie temp. zadanej kotła która powinna być możliwie stała i stabilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak bym chciał ale nie wiem czy jak np. na mieszaczu ustawie te 55 zasilania CO to czy osiągnę na obiegu kotłowym powyżej 50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.