Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Cwu Na Rozdzielaczach Z Alupex


nowytu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 
planuję rozprowadzenie wody ciepłej/zimnej w domu parterowym z zastosowaniem rozdzielacza i rury ALUPEX. Odległość kotłowni z pompą ciepła od głównych punktów poboru wody w łazience 18 metrów, zatem w do WC obok łazienki planuję doprowadzenie główne wody ciepłej oraz zimnej i zastosowanie w obu wypadkach rozdzielaczy. Z rozdzielacza wody ciepłej planuję powrót cyrkulacji która załączy się kilka razy dziennie w zaprogramowanych godzinach.
Rozdzielacz od zbiornika z CWU znajdował się będzie w odległości 15 metrów. Dom tak jak wspomniałem parterowy zatem rura będzie szła poziomo. Rozdzielacz ciepłej wody na 5 punktów : wanna , prysznic , umywalka , umywalka w WC , zlewozmywak w kuchni. W przypadku wody zimnej dochodzi 1 punkt.

1. Czy do doprowadzenia wody do rozdzielacza wystarczy rura ALUPEX 20mm ? 
2. Czy rury z rozdzielacza ALUPEX 16mm do poszczególnych punktów odbioru oddalonych od rozdzielacza o 2-3 metry wystarczą ?
3. Jaka średnica dla rury cyrkulacyjnej która wpięta jest tylko w rozdzielacz , nie w poszczególne punkty , również 20mm ?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że rozdzielacz musi być dopuszczony do pracy w instalacji wody pitnej - odpowiedni atest higieniczny.

Sambor poruszyl wlasnie ciekawa kwestie. Ciekawostka jest, ze nie wszystkie rozdzielacze atest PZH maja i pamietam, ze swego czasu nawet Gorgiel, ktorego uwazam za calkiem solidnego producenta, nie mogl sie takim atestem pochwalic. Nie wiem jak jest teraz, bo juz nie wspolpracujemy, ale znajomy cos mi przebakiwal, ze sytuacja nie ulegla zmianie.

 

To jest tez powod, przez ktory nalezy uwazac na tanie mosiezne rozdzielacze z Allegro. Moze i kosztuja smieszne pieniadze, czasami nawet polowe i wiecej tego ile markowy rozdzielacz, ale osobiscie nie moglbym spac w nocy wiedzac, ze moje dzieci korzystaja z wody, ktora moze miec domieszke olowiu czy co tam sobie producent domieszal do tego pseudo-mosiadzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozdzielacza dałbym PEX 25(26) ,wanna oraz natrysk fi.20,reszta fi.16,cyrkulacja fi.16

Tak też myślałem jednak w rozdzielaczach gotowych są zawory z wyjściem pex 16 , należy w takim wypadku kupić nieuzbrojony rozdzielacz ? Gdzie znajdę zawory z wyjściem na pex 20 do takiego rozdzielacza ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do rozdzielacza dałbym PEX 25(26) ,wanna oraz natrysk fi.20,reszta fi.16,cyrkulacja fi.16

Czy dla wody zimnej również stosować fi 20 dla wanny i natrysku jeżeli źródłem ciepła CWU będzie pompa ciepła , zatem woda nie będzie gorąca a grzana do 45-50 stopni max?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem jednak w rozdzielaczach gotowych są zawory z wyjściem pex 16 , należy w takim wypadku kupić nieuzbrojony rozdzielacz ? Gdzie znajdę zawory z wyjściem na pex 20 do takiego rozdzielacza ? 

Można kupić nieuzbrojony rozdzielacz do tego nypel do rozdzielacza 3/4"x1/2" z oringiem.Gorzej z zaworkami na rurę PEX fi.20,tu jest problem,nie spotkałem się z takimi (musiałyby być 1/2"xPEX20) są jedynie złączki do nypli rozdzielacza (tzw.eurokonusy) na rurę PEX 20.Zawsze mozesz odciąć wodę przy rozdzielaczu gdyby zaistaniała konieczność np. naprawy jakiejś baterii.Baterie stojące nie problem mają zaworki odcinające tak że możnaby się pokusić o zrezygnowanie z zaworków odcinających przy rozdzielaczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla wody zimnej również stosować fi 20 dla wanny i natrysku jeżeli źródłem ciepła CWU będzie pompa ciepła , zatem woda nie będzie gorąca a grzana do 45-50 stopni max?

Rodzaj źródła ciepła nie ma związku  ze średnicami rur tu ważne są spadki cisnienia w instalacji.Czyli dałbym zarówno dla zimnej jak i ciepłej wody do wanny i natrysku PEX 20 (tak na marginesie pralka automatyczna czy zmywarka też PEX 20)Lepiej dołożyć te parę zł.na większe średnice rur niż później żeby dochodziło do sytuacji gdy mówisz do żony"kochanie tylko teraz nie myj naczyń bo idę brać prysznic ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

To jest tez powod, przez ktory nalezy uwazac na tanie mosiezne rozdzielacze z Allegro. Moze i kosztuja smieszne pieniadze, czasami nawet polowe i wiecej tego ile markowy rozdzielacz, ale osobiscie nie moglbym spac w nocy wiedzac, ze moje dzieci korzystaja z wody, ktora moze miec domieszke olowiu czy co tam sobie producent domieszal do tego pseudo-mosiadzu.

 

To samo jest z kształtkami mosiężnymi, wtopkami elementów mosiężnych np. w kształtkach PP lub PPSU, producentów niekoniecznie dobrych jakościowo ale przez to tanich. Wielu tych producentów dostarcza elementy mosiężne niklowane które nigdy nie powinny mieć kontaktu z wodą użytkową. Mimo to producent chwali się atestem - z tym że nie ma w nim mowy o mosiądzu "poniklowanym", a na to nie każdy w ferworze walki o tani produkt, zwróci uwagę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor poruszyl wlasnie ciekawa kwestie. Ciekawostka jest, ze nie wszystkie rozdzielacze atest PZH maja i pamietam, ze swego czasu nawet Gorgiel, ktorego uwazam za calkiem solidnego producenta, nie mogl sie takim atestem pochwalic. Nie wiem jak jest teraz, bo juz nie wspolpracujemy, ale znajomy cos mi przebakiwal, ze sytuacja nie ulegla zmianie.

 

To jest tez powod, przez ktory nalezy uwazac na tanie mosiezne rozdzielacze z Allegro. Moze i kosztuja smieszne pieniadze, czasami nawet polowe i wiecej tego ile markowy rozdzielacz, ale osobiscie nie moglbym spac w nocy wiedzac, ze moje dzieci korzystaja z wody, ktora moze miec domieszke olowiu czy co tam sobie producent domieszal do tego pseudo-mosiadzu.

Ubawilem się tym wpisem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy złączki mosiezne ktore uźywacie typu trojnik, kolano itp., czy ocynkowe uzywane przy podlaczeniu bojlera itp. maja atest pzh? pytam z ciekawosci bo nie wiem.

Co do łaczenia pex 20 z rozdzielaczem to ja uzywam rozdzielaczy z wkreconymi nyplami i do tego złączka prosta herz z półśrubunkiem 16x3/4 i jest cacy. Rozdzielacze np. perfexim pha 107 z wbudowanymi zaworami odcinajacymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , trochę się spóźniłem , ale może komuś się przyda taka informacja dostępne są kompletne rozdzielacze do cwu wraz z cyrkulacją i zaworami odcinającymi konfiguracja dowolna, wszystkie rozdzielacze posiadają atest Pzh , oraz aprobaty techniczne.

pozdr. TomekB

 

post-4018-0-32943700-1489669417_thumb.jpgpost-4018-0-48781500-1489669440_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

planuję rozprowadzenie wody ciepłej/zimnej w domu parterowym z zastosowaniem rozdzielacza i rury ALUPEX. Odległość kotłowni z pompą ciepła od głównych punktów poboru wody w łazience 18 metrów, zatem w do WC obok łazienki planuję doprowadzenie główne wody ciepłej oraz zimnej i zastosowanie w obu wypadkach rozdzielaczy. Z rozdzielacza wody ciepłej planuję powrót cyrkulacji która załączy się kilka razy dziennie w zaprogramowanych godzinach.

Rozdzielacz od zbiornika z CWU znajdował się będzie w odległości 15 metrów. Dom tak jak wspomniałem parterowy zatem rura będzie szła poziomo. Rozdzielacz ciepłej wody na 5 punktów : wanna , prysznic , umywalka , umywalka w WC , zlewozmywak w kuchni. W przypadku wody zimnej dochodzi 1 punkt.

 

1. Czy do doprowadzenia wody do rozdzielacza wystarczy rura ALUPEX 20mm ? 

2. Czy rury z rozdzielacza ALUPEX 16mm do poszczególnych punktów odbioru oddalonych od rozdzielacza o 2-3 metry wystarczą ?

3. Jaka średnica dla rury cyrkulacyjnej która wpięta jest tylko w rozdzielacz , nie w poszczególne punkty , również 20mm ?

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

pozdrawiam

 

Cześć

co do samego rozdzielacza , to ja zrobiłem w domku na wsi CWU i ZWU na rozdzielaczu Valvex BASE stal INOX,

z tego co widzę to ma on dopuszczenie (producenta) do wody pitnej jak i aprobatę techniczną,

za śmieszne pieniądze go kupiłem

Reszta jest na pex Herz - system zaciskany fi 16 pod wszystkie odbiorniki osobno.

PS. Nie przypuszczam by był problem z wydajnością, w bloku mam klejoną instalację sprzed 10 lat

- wiem że beznadziejną ale nie widzę tu problemu w wydajnością np. przy baterii wannowej - napełnienie

wody działa bez zarzutu.

Pozdr.

post-65829-0-52962700-1490038784_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.