Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja C.o. Proszę O Porady, Sugestie. Co Poprawić ?


sp36

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Dom ocieplony styropianem 12 cm. Podłogówka w 2 łazienkach, kuchni oraz weranda. Pozostałe pomieszczenia kaloryfery. Kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł węglowy, palenie od góry. Zbiornik wody użytkowej około 400 l wykonany z nierdzewki na zamówienie. Grzanie wody użytkowej raczej z kotła węglowego. Przedstawiony schemat powstał na podstawie informacji z forów internetowych. Instalację wykonam sam. Jestem budowlańcem, różne prace związane z hydrauliką mam na sumieniu. Lutowanie , skręcanie itd jest dla mnie proste. Wykonując instalację osobiście jestem spokojny o jakość. Natomiast dzięki pomocy forumowiczów zostanie zachowana poprawność całego systemu. 

 

Temat był założony na innym forum, niewielka liczba  wypowiedzi jest powodem zamieszczenia tutaj.

 

Dziękuję , pozdrawiam

post-68200-0-68797500-1488609959_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Strona pierwotna kotła węglowego jest ok. Kup zbiornik CWU z dwoma wężownicami, dolną podłącz do kotła węglowego równolegle z wymiennikiem a górną do kotła gazowego. Pompa po stronie wtórnej wymiennika ma wtłaczać wodę do wymiennika a nie z niego ssać. Proponuję stronę wtórną wymiennika podłączyć szeregowo z kotłem gazowym. Za kotłem gazowym może być wymagane sprzęgło aby rozdzielić i zrównoważyć przepływy na obieg grzejnikowy i podłogowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie najlepiej zasobnik z dwoma węzownicami i wpiąć bezpośrednio z kotła, najlepiej na osobnej pompie, wtedy nie trzeba regulować przepływów zasobnik - wymiennik. Sprzegło na 4 obwody raczej bedzie zbędne. Do naczynie otwartego wystarczy jedna rura miedz 28 bezpośrednio z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł  na  zasobnik z dwiema wężownicami jest OK. Biorę go pod uwagę.  Wykonam go z nierdzewki. Jest problem z samą wężownicą, czyli dostęp do możliwości wyginania rurek . Zastanawiam się czym to można zastąpić. Są pomysły w necie na zrobienie wymiennika ciepła z dwóch kegów o różnych średnicach. Może to jest jakiś trop, jeśli nie to muszę opracować jakiś prosty do pospawania element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się na miedzią. W necie opinie są podzielone co do możliwości łączenia miedzi i stali nierdzewnej . Podobno nawet rozdzielenie przekładką ( podkładką ) nie załatwia sprawy. Zbiornik z nierdzewki nie wynika z mojego kaprysu, chodzi o marną trwałość zbiorników emaliowanych. Drugi aspekt to cena. Koszt blachy na zbiornik 400 l to 700 do 750 zł. Do tego dobry spawacz plus "wężownica". Na pewno rurka z miedzi technicznie rozwiązałaby problem.

 

Dzięki , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to co będzie?

To co zawsze jak zamontujemy naczynie poniżej odbiorów!

Firma Makroterm producent tego "wynalazku" proponuje 1 schemat montażu, przy innym schemacie , takim jak z wymiennikiem płytowym mogą być kłopoty z prawidłową pracą instalacji.

Pytanie - kiedy schemat z lewego rysunku będzie prawidłowo działał?

Tu musisz zrobić inną instalację z wymiennikiem pod sufitem i zasobnikiem niżej tego wymiennika

post-18578-0-62885700-1488702359_thumb.jpg

post-18578-0-28562500-1488702382_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się na miedzią. W necie opinie są podzielone co do możliwości łączenia miedzi i stali nierdzewnej . Podobno nawet rozdzielenie przekładką ( podkładką ) nie załatwia sprawy. Zbiornik z nierdzewki nie wynika z mojego kaprysu, chodzi o marną trwałość zbiorników emaliowanych. Drugi aspekt to cena. Koszt blachy na zbiornik 400 l to 700 do 750 zł. Do tego dobry spawacz plus "wężownica". Na pewno rurka z miedzi technicznie rozwiązałaby problem.

 

Dzięki , pozdrawiam

To może nierdzewna karbowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko wskazuje na to,że zasobnik wody użytkowej zbuduję z dwoma wężownicami. Czyli podłączę do kotła węglowego bezpośrednio. Rura karbowana byłaby genialnym rozwiązaniem (większa powierzchnia), obawiam się tylko o trwałość. Najgrubsza jaką znalazłem to 0,3 mm ścianka. Muszę zadzwonić do firmy gdzie pospawają mi zbiornik i zapytać o możliwość pospawania. Jeśli nie da się pospawać to może jest jakiś sposób, żeby to przepuścić przez ściankę zbiornika. Może jakiś trop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie zalatwiaj temat przez firme brokerska. Jesli skontaktujesz sie bezposrednio z DHL, DPD lub UPS to dostaniesz horrendalna stawke.

 

KurJerzy albo cos podobnego. Ja akurat wysylalem palete czesci samochodowych do Holandii przez KurJerow i ogarneli bez problemu. Po odbior stawilo sie chyba DPD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.