Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Potrzebna Pilna Pomoc!


DawidM1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dziś za namową sprzedawcy zamówiłem kocioł defro komfort eko pz 20kw.nie jestem do końca przekonany że jest dobrze dobrany mocowo do mojego nowo budowanego domu z poddaszem użytkowym -185m2 po podłogach(w tym garaż 21m2 grzany na 15 stopni)Dom z maxa 29+15cm styro.12cm styro na podłodze 24 cm dobrej wełny na poddaszu użytkowym(stryszek w szczycie też bedzie docieplony)z wyliczeń przyjmując 60w/m2 +3-4kw cwu wychodzi na styk 15kw czy wystarczy czy zostać przy 20kw i nie bedzie żle??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie przesadzisz z kalorycznością opału, to nie będzie najgorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wklej link do wyniku, tyle ze taki kocil 15kw napewno bez problemu i z 19kw wyciagnie, jak sie boisz 15 to sa kotly 17 kw, tyle ze palnik mocowo bedzie taki sam czy to w kotle 15 kw czy tez 20kw

 



czyli zostać przy 20kw?
Ja bral bym mniejszy i celowal bym jak juz w kociol w 5 klasie skoro ma to byc nowy nabytek do nowego domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/23tx.Tylko nie bardzo w to wierze.Ja zakładam 60w/m2.Kocioł zamówiony dziś ale może w razie czego da rade zamienić.Pewnie mniejszy da rade ale czy zawsze? i czy ten wiekszy nie bedzie generował strat w opale?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynik wskazuje ze kociol z podajnikiem potrzebny dla Ciebie to 12 KW, wiec Twoje kolejne posty beda lamentem dlaczego mam tyle sadzy w kotle :(, zapytam raz jeszcze dlaczego nie szukasz kotla w 5 klasie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świadomie nie wybrałem 5 klasy ponieważ uważam że to w większości tylko laboratoryjne wyniki nie do końca pokrywające się z rzaczywistością.Komin mam systemowy.czyli rozumiem że w żadnym wypadku mam nie bać się 15kw...i tu pytanie czy w razie braku możliwości wymiany na mniejszy te 5kw różnicy bedzie tragiczne w skutkach przy kotle z podajnikiem.załóżyłem 60w*185m =11kw=3-4kw cwu dla 3 osób to daje 14-15kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bierz większego niż 15 kW, bo będzie się kisił. Jak zaryzykujesz to 12 kW też sobie poradzi. Ale nie 20 kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczen na stronie cieplowlasciwe wychodzi 12 kw , karoka65 dobrze radzi, to doswiadczony chlopina z brazny !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/23tx.Tylko nie bardzo w to wierze.Ja zakładam 60w/m2.Kocioł zamówiony dziś ale może w razie czego da rade zamienić.Pewnie mniejszy da rade ale czy zawsze? i czy ten wiekszy nie bedzie generował strat w opale?

Gdy przeglądnąłem inf. z cieplowłaścowe podane i wyliczone to mam wątpliwości czy Ty oczekujesz porady czy tylko pochwały w tym co zrobiłeś???   Bo wg mnie jak poczytać zdania innych (w tym także znających się na rzeczy) to wniosek jest jednoznaczny - wybór Twój jest jednak na wyrost.  Niemniej jednak ja na Twym miejscu zmniejszył bym moc do tych 15kW. Ale nic nie piszesz co wybrałeś abyś nie był zaskoczony tym co dostaniesz np. starszy sterownik, palnik jako taki, najlepiej w tej kwesti zasięgnij rad innych - pozwoli Ci to że  nie będziesz rozczarowany.

A tak propo to nie myślałeś nad kotłem 5klasy masz w pobliżu także dobrego producenta. Ale najlepiej poczytaj na forum jednak byś nie żałował to zamówienie wstrzymaj - powód możesz  zawsze podać (chwilowe kłopoty finans., pilniejsze sprawy osobiste/zdrowotne) rosądni potrafią to zrozumieć.

Chyba jednak Twoje działania w tej kwesti są nie przemyślane a do tego w odwrotnej kolejności bo najpierw należało po doradzwie Twych ekspertów poczytać jeszcze na in ternecie (np. tutaj) póżniej temat przedyskutować/przetrawić a na końcu zamawiać gdy się jest do tego przekonanym.

Ale jak już po faktach to Cię pocieszę bo w najgorszym razie sprzedasz zamówiony kocioł gdy nie będzie odpowiadał a kupisz już właściwy - bo człowiek na błędach się uczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam praktycznie taki sam metraż i taką samą izolację. CWU 200l. Kocioł 12kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby Ci przybliżyć to u mnie w największe mrozy jakie dotąd były (te w styczniu) kocioł spalał max 32kg/dobę to daje 1,35kd/h. Mnożysz to przez kaloryczność opału (u mnie 28MJ),i przez sprawność kotła(u mnie ecoal przyjmuje 65%) mnożysz przez 1000(daje to wynik w kWs) dzielisz przez 3600 i masz wynik w kWh. Konkretnie

1,35*28*0,65*1000/3600=6,8kW

Czyli jak dotąd mój kocioł pracował max na mocy 7kW przy przyjęciu 65% sprawności. Nawet jesli przyjmiemy sprawność 80% będzie to ok 8-8,5kW. Gdzie tu jeszcze do 12

W normalne zimowe dni przy temp w okolicach 0st kocioł pracuje z mocą 3-4 kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napiszę przekornie, dlaczego nie 30kW?

Dzisiaj i nieco wcześniej jeden jegomość twierdzi,że ma za mały kocioł

118m2 centralna Polska, styro 5cm, suporex24, stryro 5cm, suporex 12cm

wg niego tu musi być 24kW, motywuje to tym,że ktoś z rodziny grzeje 85m2 17kW i spala mało a on spala dużo brunatnego i na nastawach sterownika pod węgiel kamienny nie mógł na brunatnym tj czeskim nagrzać więcej jak na 19st.C i jego zdaniem tego czeskiego spala za dużo :)

 

Zapraszam chętnych do dyskusji jaka moc kotła jest właściwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że ekonomią. Intalacja nie musi być droga a jak trzeba będzie czymś innym ogrzać to też da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Zastanawia mnie czym kierują się ludziska pchając kopciucha do nowego domu.

no bo jak by dom kosztował 40 tys zł to wydałby więcej na nowoczesne ogrzewanie , znam ludzi którzy budują domy po 5 do 10 lat , jak ktoś zarabia średnią krajową to za co poszaleje , trochę pokory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy szuka oszczędności, budowa domu jest to naprawdę duża inwestycja wiem sam o sobie. Całkowity koszt inwestycji 460 000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.