Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komfort Eko 15Kw K1Pv4 Duże Spalanie Bez Różnicy Jaka Temperatura Na Dworze


Wiktorrr

Rekomendowane odpowiedzi

Powiem tak jak korzystałem z tego sterownika to bodajże miałem w serwisowych ustawienia max podawanie 5s min 1s przerawa max 50s min 30s i dobrany do tego wiatr wtedy chodził kociołek spalał w miarę mało paliwa bo na ustawieniach standardowych uciekał mi groszek w oczach.  Te ustawiania podał mi któryś kolega z forum mi pomogły w mojej wcześniejszej batali i nerwach oczywiście hallotron wyłączyłem bo często podawał paliwo ale myślę że to przez duży ciąg kominowy który kręcił mi turbinką i sterownik myślał prawdopodobnie że żar zchodzi nisko i odkrył kanały powietrzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak jak korzystałem z tego sterownika to bodajże miałem w serwisowych ustawienia max podawanie 5s min 1s przerawa max 50s min 30s i dobrany do tego wiatr wtedy chodził kociołek spalał w miarę mało paliwa bo na ustawieniach standardowych uciekał mi groszek w oczach.  Te ustawiania podał mi któryś kolega z forum mi pomogły w mojej wcześniejszej batali i nerwach oczywiście hallotron wyłączyłem bo często podawał paliwo ale myślę że to przez duży ciąg kominowy który kręcił mi turbinką i sterownik myślał prawdopodobnie że żar zchodzi nisko i odkrył kanały powietrzne.

W ustawieniach korekta nadmuchu ustaw +6, a minimalna +1 i zobacz. Temperatura spalin bedzie wyzsza. Teraz czesto podajnik podaje bo za słaby nadmuch i temp spalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki co włączyłem hellatron spowrotem ale jutro cały dzień w domu także od rana będę testował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za pomysł z wyłączeniem hallotronu? Bo nie rozumiem co on ma tu do ilości spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki co włączyłem hellatron spowrotem ale jutro cały dzień w domu także od rana będę testował

Witam,

to daj znać na co się zdecydowałeś :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Puki co włączyłem hellatron spowrotem ale jutro cały dzień w domu także od rana będę testował

Wiktorrr

Czy coś wykombinowałeś aby zmniejszyć spalanie?

Ja mam kocioł od lipca i spala mi 15 kg na dobę przy temp. takich jak teraz tj. 4-10 st. na plusie.

Jak próbowałem latem palić w trybie letnim to spalał 10 kg na dobę, dobrze że mam solary bo rekompensowały mi ten pobór węgla.

Nastawy już miałem różne i jakbym nie przestawiał to różnice żadne a modulacja mocą kotła nie robi na nim większego wrażenia palę Pieklorzem z Chwałowic 26-28MJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez lato nie bawiłem się, teraz zresztą też nie z powodu braku czasu. Aktualnie kocioł spala mi ok 12kg/dobę przy temp zewnętrznych 2-7 oC. Zobaczę jak przyjdą mrozy i będę pewnie kombinował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 kg to nie tak źle mi spala obecnie też z 12 kg/dobę. Mam pytanie o zawór 3D. Mam piec sigme 16kw PZ, ogrzewam 130m podłogówką plus 35m garażu grzejnik. Obecnie wyłączona pompka od grzejnika. W instalacji mam sprzęgło hydrauliczne. Na podłogówkę puszczam temperaturę 27C przez zawór 3D, powrót z podłogówki ma 25C a zawór otwarty jest 27%. I teraz pytanie dlaczego zawór otwarty jest aż 27% skoro różnica między zasilaniem podłogówki a jej powrotem jest tylko 2C. Zadana pieca 60C, powrót 55C-56C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pale na Pid i mam troszkę niedopałki i małe spieki węgla i popiołu. Da sie coś z tym zrobić.

Moc kotła 90%

Min praca pod 1s

Max praca pod 2s

Min przerwa pod 40s

Max przerwa pod 120s

Kor powietrza -5

Tem zadana 50st

Spalanie 17kg/24h około 140m dm ogrzania, docieplenie średnie.

post-8211-0-87863200-1511331462_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu jak na moje to masz za nisko ustawiona temp.zadaną...podam Ci moje ustawienia , może pomogą...

Moc kotła: 50%

Zadana temp. 60/65 °C

Min.praca podajnika: 2sek.

Max.praca podajnika: 5sek.

Min.przerwa podawania:35sek.

Max przerwa podawania:55/60sek.

Korekta powietrza: -2%

Wentylator tak jak w ustawieniach fabrycznych , tu nic nie ruszałem.

Temp.spalin mam od 80 do 120°C stopni .temp.powrotu do 54 do 56°C Pogodówka załączona z zaworem 4d z siłownikiem.

Palę Eko groszkiem Bartex Silver.

Spałam obecnie około 10 do 12 kg na dobę.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp zad narazie nie ruszałem

Po paru zmianach i obserwacjach mam tak

Praca min 1s

Praca max 3s było 2

Przerwa min 40s

Przerwa max 120s

Korekta powietrza 0 było -5

Temp trzyma -2 +1

Nie wchodzi w nadzór.

Z popiołu zniknęły spieki niedopalonego grochu. Czasami trafi się malutki niespalony groszek. Są małe spieki popiołu które da sie rozkruszyć.

Przez dobę paliłem na dwustanie, w popielniku było ok, ale spalił więcej. Czyżby Pid lepiej dawkuje paliwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie palenie w PID wychodzi bardziej ekonomicznie niż w dwunastawie. Będę zakładał jeszcze regulator ciągu kominowego i to jeszcze powinno mi zmniejszyć spalanie. Ale tak niska temp. zadana jak u Ciebie 50°C to zdecydowanie za nisko , takie nastawy na pewno nie spowodują niższego spalania , to tak nie działa, niższa temp.zadana -niższe spalanie...A jak u Ciebie wygląda temp.powtotu? Bo przy 50 °C zadanej masz pewnie powrót na poziomie około 40 stopni lub niższy co nie jest wskazane do tych kotłów.

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co daje wyższa temp zadana? Pomijając temp powrotu. Jak wyższa temp wody w kotle wpływa na proces spalania i ekonomikę spalania? Czy na niższej temp wody w kotle nie można poprawnie spalić paliwa?

W starym śmiechuchu paliłem od góry z temp wody 40-50 stopni. Kocioł był w środku czysty i suchy, na czopuchu mogłem położyć rękę. Komin był suchy w środku.

Dlaczego więc kocioł z podajnikem musi pracować na wysokiej tem wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ? ano dlatego, że temperatura poniżej której nie powinno się 
schodzić na kotle to nie jest 40-50stC tak jak napisałeś, lecz 57-58stC.
Przy temperaturze 40-40stC to już kocioł intensywnie się poci, pomimo, że 
nawet tego nie widzisz gołym okiem. Ale gdybyś przejechał gołą dłonią po 
ściankach wewnętrznych to zauważysz, że staje się ona mokra.
Ponieważ ta temperatura 57-58stC ma być nie mniejsza, a jest ona najmniejsza 
na powrocie, to temperaturę kotła na zasilaniu ustawia się nie mniej jak 
60-65stC...a poza tym,temperatura przy której zaczyna się wykraplać para wodna w kotle to 57stC i 

nie ma ona znaczenia czy opał jest suchy czy mokry, ponieważ nie wynika ona 
z ilosci wody zawartej w opale. Para wodna, która powstaje w spalinach jest 
efektem spalania węglowodorów zawartych w opale. Są one w drewnie, węglu, 
oleju opałowym jak i w gazach. Ilość tych węglowodorów jest na tyle 
wystarczająco duża, żeby wytworzona z nich para wodna nasyciła spaliny.
Dodatkowa woda zawarta w mokrym opale powoduje, że tę bezpieczną temperaturę 
kondensacji należałoby podnieść powyżej 57stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co daje wyższa temp zadana? Pomijając temp powrotu. Jak wyższa temp wody w kotle wpływa na proces spalania i ekonomikę spalania? Czy na niższej temp wody w kotle nie można poprawnie spalić paliwa?

W starym śmiechuchu paliłem od góry z temp wody 40-50 stopni. Kocioł był w środku czysty i suchy, na czopuchu mogłem położyć rękę. Komin był suchy w środku.

Dlaczego więc kocioł z podajnikem musi pracować na wysokiej tem wody?

 

Też szukam odpowiedzi... :)

 

Kwestie wykraplania się pary wodnej na ściankach i jej negatywny wpływ na wymiennik pomijam! Chodzi mi o proces spalania, ilość opału oraz odbioru ciepła!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety odpowiedź (na zużycie opału) nie jest prosta.

Żeby to sprawdzić, należałoby kotłowi zapewnić stały i stabilny odbiór ciepła i sprawdzić na różnych temperaturach zasilania przez dłuższy czas np doba a potem porównać.

Dobrze byłoby też zapiąć ciepłomierz.

W praktyce do zrobienia tylko na stanowisku badawczym.

W instalacji domowej o zmiennym odbiorze ciepła, zmieniających się warunkach zew/wew, grzejącej się CWU, otwierających nieregularnie oknach i drzwiach, wietrzeniu itp.. w praktyce taki pomiar jest obarczony zbyt dużym błędem by na jego podstawie wysuwać wnioski ;) .

Tak samo porównywanie dwóch sezonów grzewczych każdy na innej temp zasilania też nie ma sensu.

 

Sam się niedawno nad tym zastanawiałem i nad kilkoma innymi rzeczami ale odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.