Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Komfort Eko 15Kw K1Pv4 Duże Spalanie Bez Różnicy Jaka Temperatura Na Dworze


Wiktorrr

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

Wiem że tematów jest pełno, przeczytałem je wszystkie ale argument że dom musi się wygrzać w moim przypadku jest nie trafny.

Palę od 2 września 2016r na podłoge a w listopadzie doszły grzejniki. Do tej pory spaliłem 2.5 tony ekogroszku podobno 26mj. Statystyki prowadzę od 20 grudnia i średnie spalanie wychodzi 25kg/dobę i co ciekawe nie ważne czy na dworze jest -10 czy +5 stopni C. W domu utrzymuje stałą temp 23oC. Kocioł pracuje w PID i kombinuje z mocą kotła. Zaczynałem z mocą ustawioną na 100% teraz przy +5 mam ustawioną na 45% i kocioł osiąga temperaturę zadaną ale nie widzę różnicy w spalaniu. Nie mam spieków a eko wypala się raczej (moim zdaniem) dobrze.

Kocioł Defro Komfort Eko 15kW sterownik K1Pv4 ADAPTIVE (v3.2.5) + ST 505. Sterowanie pogodówką na zaworze 4D siłownik

Dom 191m2 użytkowej parterowy (brak poddasza), ok 120m2 podłogówki, + 4 grzejniki i 2 drabinki.

ściany BK 24 600 TermoOgranika 033 15cm, posadzka Arbet Ekspert 13cm, sufit URSA GOLD 035 30cm, okna PCV 5kom 3szyby Uw 0,7-1,1, wentylacja grawitacyjna.

Co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem 25kg/doba przy prawie 200 m2 to nie jest zły wynik. Możliwe, że węgiel nie jest zbyt kaloryczny, skoro wypala się bez spieków i jest niewrażliwy na regulacje mocy pieca, które moim zdaniem są bez sensu, jeśli piec nie przesterowuje. Wiem, przy takich parametrach izolacji chciałoby się dom ogrzać świeczką ;).

W każdym bądź razie duża niewrażliwość na warunki zewnętrzne sugeruje dobrą izolację domu a podstawowe straty w tym wypadku idą na wentylację, która zgodnie z dostępnymi opisami ma znaczny udział w utracie ciepła.

Jaki jest spadek temperatury na instalacji w domu - tzn jaka różnica pomiędzy zasilaniem i powrotem i jaką masz ustawioną temperaturę kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to nowy dom a jak piszesz że palisz od września - czyli przez 6 miesięcy i spaliłeś 2,5 t groszku to średnia dobowa wychodzi ok 14kg/24h , myślę że to niezły wynik ,zresztą na tym forum koledzy piszą że w następnym sezonie powinno być mniej. Pytanie pierwsze czy aby na pewno twój eko ma wartość 26 Mj ? Ja w tej chwili wziąłem od znajomego na próbę jakiś ruski  miał mieć podobno 25Mj a pali się słabiej niż jaret 21MJ i idzie jak woda przy obecnych temperaturach. Po drugie nie piszesz jakie masz ustawienia temperatur na kotle i nie wiem co wy macie z tymi sterownikami K1Pv że musicie zmniejszać moc kotłów . Ja mam pluma i u mnie sterownik sam tak moduluje mocą że nie muszę mu zmniejszać mocy maksymalnej . Mam ustawioną w sterowniku wartość temperatury przy której ma przejść w podtrzymanie np.3 * więcej od zadanej temperatury kotła i  podczas dochodzenia do zadanej sam zmniejsza moc do minimum. czyli ok 30% i tak pracuje  dopóki nie uzyska tego przewyższenia o 3* , a często było tak że na tych 30% mocy temperatura spadała i wtedy gdy spadła lekko poniżej zadanej pracował z większą mocą ale bardzo rzadko z mocą 100%. W podtrzymanie wchodził rzadko a jeżeli wszedł to na 5 do 15 min. Przy ustawionej temperaturze kotła 62* ma też ustawione wyłączenie pompy kotłowej na 57* żeby kocioł szybciej doszedł do odpowiedniej temp. pracy , ale ja mam instalację z wymiennikiem płytowym i nie wiem czy to u ciebie by coś dało . Sprawdź też w dtr kotła ile powinien spalać pracując na mocy minimalnej  u mnie jest to ok 0.5 - 0.6 kg/h x 24 h = min. 12kg/24h i jeżeli nie wszedłby w nadzór to nijak mniej nie spali choćbym kombinował nie wiem jak chyb żebym przeszedł na ustawienia ręczne ale za krótko mam kocioł z podajnikiem i na razie za mało jeszcze wiem na ten temat , a jakość spalania w automacie jest dla mnie do zaakceptowania jak i jego wielkość . Ogrzewam ok 180 m2 i od 27.12 do dziś poszło 1100 kg lecz dom stary , bardziej energochłonny niż twój i jeszcze prowadzone remonty na poddaszu z częstymi wietrzeniami itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@noogi na próbę kupiłem też m.in. Czarną Perłę ale spieki były tak ogromne że musiałem mieszać ją z innym ekogroszkiem. Teraz w lokalnym składzie budowlanym kupuje eko w szarych workach z napisem "EKOGROSZEK SKADWEGLA.BIZ" za 700zł/tonę. Napisałem do tej firmy a w odpowiedzi poinformowano mnie że kaloryczność to 26Mj.

@piotr16 Nie muszę zmniejszać mocy kotła robię to ponieważ testuje najdogodniejsze ustawienia a w instrukcji jest napisane "Funkcja moc kotła służy do jednoczesnego regulowania pracą podajnika oraz siłą nadmuchu. Domyślnie ustawiona jest na 100% jednak mamy możliwość jej regulacji w zakresie 25-110%. Przy każdej wprowadzonej zmianie jest przesuwany górny zakres parametrów zPID, zarówno czas pracy/przerwy podajnika jak i siła nadmuchu. Dolny zakres parametrów pozostaje bez zmian." . Narazie nie zauważyłem różnicy w spalaniu przy zmniejszonej mocy kotła.

Z tego co wyczytałem w internetach to najlepiej jak kocioł wogóle nie przechodzi w stan nadzoru (podtrzymania) i przy pracy z załączonym PID tak jest.

W DTR napisali że 15kW ma zużycie paliwa 2,2kg/h przy założeniu węgla kamiennego o wartości opałowej 28000-30kJ/kg. 2,2kg/h x 24 = 52,8 kg/dobe więc coś jest nie tak.

 

Aktualne parametry:

Temperatura Co zadana 57 bieżąca 59

Temperatura CWU 45

Temperatura spalin 108

Temperatura podajnika 32

Temperatura zaworu 4D 31

Temperatura podłogi 31

Temperatura powrotu 45

Temperatura zewnętrzna 9

Praca w PID z pogodówką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest ok.- 52,8 kg/24h to masz spalanie maksymalne . A jakie spalanie w DTR podali przy mocy minimalnej ? U mnie jest to 30%pełnej mocy i przy tej kocioł  powinien  spalać ok0,5kg/h z zachowaniem w miarę czystych spalin i sprawności , nie da się u mnie zejść z mocą poniżej tego progu oczywiście stosując opał o kaloryczności min.28Mj . Można jedynie zastosować opał o niższej kaloryczności , próbowałem też tego (mam możliwość w ustawieniach zmienić kaloryczność spalanego węgla) . Przy zalecanym opale min. moc mojego kotła to 5,1kW a na węglu 21Mj to ok. 3,5kW. lecz oszczędności w ilości spalonego węgla nie zauważyłem jedynie to że ten mniej kaloryczny jest tańszy . Wydaje mi się że jeżeli twój kocioł przy mocy minimalnej też będzie spalał ok 0,5 kg/h to przy paleniu z PID-em i pod warunkiem że nie wejdzie w podtrzymanie mniej jak 12kg/24h trudno będzie osiągnąć. Dzisiaj przy temp10* w ciągu dnia sprawdziłem dane ze spalania i niestety kocioł wchodził dużo częściej w podtrzymanie - było tego razem ok 4h na dobę, mam termostaty na grzejnikach i RTL na podłogówce gdy się zamknęły kocioł nie miał czego dogrzewać. No jest jeszcze jedna możliwość dużego spalania tak jak to był u mnie. Teściowa postanowiła przy -10* przewietrzyć dom - termostaty rozkręcone na max okna pootwierane a ona poszła sobie do sąsiadki . Ja przyjeżdżam z pracy idę do kotłowni kocioł goni na 100% w domu lodówka , przychodzi teściowa  i mówi :,, trochę się zasiedziałam ale zimno weź no dołóż do pieca" i spróbuj tu człowieku zejść ze spalanie poniżej 20kg/h he,he,he :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc z jaką może pracować kocioł to 4,5-15 kW ale nie mogę znaleźć informacji jakie jest spalanie przy mocy minimalnej - podają tylko jedno spalanie. Chyba bardziej ekonomicznie jest palić tańszym bądź nawet najtańszym opałem ponieważ suma sumarów koszt ogrzania będzie niższy. Na grzejnikach również mam termostaty.

Masz siłowniki i sterowniki ogrzewania podłogowego? Czy zdąży odkręcić pętle gdy np słońce zajdzie i temperatura w pomieszczeniu zacznie spadać? U mnie słońce potrafi nagrzać z tych 23 do 27oC (na dworze ok 0/1oC) i nawet rano gdy na dworze było -1-/-3 jeszcze się utrzymywała temp 25oC w pomieszczeniu. Przymierzam się do zakupu sterownika L-5 firmy techsterowniki, do tego siłowniki termoelektryczne i regulatory pokojowe ST-294v1 niestety ten bajer będzie kosztował ok 1000zł i zastanawiam się nad sensem takiego wydatku. Jak dobrze rozumiem działanie takiego urządzenia jest takie że jeżeli pomieszczenie nagrzeje się powyżej wartość zadaną o np 0,2oC to automatycznie zamknie pętle podłogówki a gdy wg histerezy temp spadnie to go otworzy. Jeżeli wszystkie regulatory zgłoszą nagrzanie pomieszczenia to sterownik wyłącza pompę obiegową. Problem w tym że ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność i zanim się nagrzeje bądź ostygnie minie kilka godzin. Jak dobrze rozumiem to jeżeli słońce zajdzie np o 17 a temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej zadanej o 18 to dopiero wtedy sterownik odkręci pętle i zacznie ponownie nagrzewać pomieszczenie? Jeżeli tak to zanim się ponownie nagrzeje będzie pewnie 21 mam racje? Chyba że regulatory są tak zaprogramowane że szybciej wychwytują spadającą temperaturę i np nie czekają aż spadnie do zadanej 23 tylko już przy 24 uruchomi pętle? Jak to się sprawdza?

Aktualne parametry:

Temperatura CO 65 zadana 60

Temperatura CWU 46

Temperatura spalin 71

Temperatura zewnętrzna 6

Temperatura powrotu 47

Temperatura zaworu 4D 32

Temperatura podłogówki 32

Moc kotła 55%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Teściowa postanowiła przy -10* przewietrzyć dom - termostaty rozkręcone na max okna pootwierane a ona poszła sobie do sąsiadki . Ja przyjeżdżam z pracy idę do kotłowni kocioł goni na 100% w domu lodówka , przychodzi teściowa  i mówi :,, trochę się zasiedziałam ale zimno weź no dołóż do pieca" i spróbuj tu człowieku zejść ze spalanie poniżej 20kg/h he,he,he :)

 

należy przeprowadzić eksmisję, od razu spadnie spalanie, a i inne oszczędności się znajdą  ....

 

;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PrzeMal - takich drastycznych środków nie podejmę bo na  połowę opału daje, a grzeje tylko 2 pomieszczenia , a moich jest 4 wiec i tak jest na plus.

Kolego Wiktorrr ja mam dosyć prostą instalację : obieg kotłowy z naczyniem otwartym , wymiennik płytowy i za nim układ zamknięty z grzejnikami na których są termostaty , bojler  i 2 małe pętle podłogówki z zaworami  RTL , w planie założenie zaworu trójdrożnego za wymiennikiem w celu ograniczenia temp. która idzie na dom ( myślę że się sprawdzi właśnie w cieplejsze dni)

Wczoraj miałem trochę czasu i poobserwowałem jak pracuje kocioł - wnioski : maksymalna moc z jaką pracował to ok. 45% a i tak wchodził w podtrzymanie.

Patrząc na twoje parametry to masz dużą różnicę pomiędzy powrotem a temperaturą na kotle - ponad 20*. Większość na forum pisze że temp. powrotu powinna być  ok 55*a u ciebie 47 i widzę że 55*też jest napisane w DTR na stronie producenta twojego kotła. U mnie ta różnica to ok. 5* a pomiędzy zasilaniem a powrotem za wymiennikiem przeważnie 10* . Pompa na obiegu kotłowym ustawiona na stałą moc 7W , a na obiegu wtórnym w funkcji różnicy ciśnień pracuje obecnie z mocą od 8 - 13W a w mrozy pracowała z mocą od 11 - 16W w zależności jak otwierały się głowice na grzejnikach. Myślę że ustawienie kotła na moc 55% nic nie da bo on do tej mocy pewnie przy obecnych temperaturach nie dojdzie. Spróbuj tak ustawić zawór i pompy żeby różnica w temperaturze powrotu i zasilania była mniejsza to kocioł nie będzie musiał tyle nadrabiać do temp. zadanej , choć nie wiem czy wtedy nie będzie wchodził w podtrzymanie , ale przy obecnie panujących temperaturach to chyba nie da się tak prowadzić kotła żeby nie wszedł w podtrzymanie no chyba że  na jakimś słabiutkim węglu ale na ten temat niech się wypowiedzą doświadczeni koledzy z tego forum - ja się dopiero uczę.

Co do mocy twojego kotła to nominalna 15kW a min 4,5kW a podane spalanie w DTR rzeczywiście masz tylko dla moc nominalnej 2,2kg/h , ja dla mocy nominalnej też mam podane 2,2 kg/h tylko przy 17kW a dla mocy minimalnej 5,1 kW - 0,6kg/h więc myślę że na mocy minimalne twój kociołek też łyknie te 0,6kg/h co da mam ok.14,4 kg/24h oczywiście przy zastosowanym opale 28Mj i bez przejścia w podtrzymanie. Policz spalanie z całego zasypu i zobaczymy ile ci teraz wyjdzie, u mnie liczone przez sterownik jest przekłamane , liczę je od zasypu do zasypu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Wiem że tematów jest pełno, przeczytałem je wszystkie ale argument że dom musi się wygrzać w moim przypadku jest nie trafny.

Palę od 2 września 2016r na podłoge a w listopadzie doszły grzejniki. Do tej pory spaliłem 2.5 tony ekogroszku podobno 26mj. Statystyki prowadzę od 20 grudnia i średnie spalanie wychodzi 25kg/dobę i co ciekawe nie ważne czy na dworze jest -10 czy +5 stopni C. W domu utrzymuje stałą temp 23oC. Kocioł pracuje w PID i kombinuje z mocą kotła. Zaczynałem z mocą ustawioną na 100% teraz przy +5 mam ustawioną na 45% i kocioł osiąga temperaturę zadaną ale nie widzę różnicy w spalaniu. Nie mam spieków a eko wypala się raczej (moim zdaniem) dobrze.

Kocioł Defro Komfort Eko 15kW sterownik K1Pv4 ADAPTIVE (v3.2.5) + ST 505. Sterowanie pogodówką na zaworze 4D siłownik

Dom 191m2 użytkowej parterowy (brak poddasza), ok 120m2 podłogówki, + 4 grzejniki i 2 drabinki.

ściany BK 24 600 TermoOgranika 033 15cm, posadzka Arbet Ekspert 13cm, sufit URSA GOLD 035 30cm, okna PCV 5kom 3szyby Uw 0,7-1,1, wentylacja grawitacyjna.

Co radzicie?

 

Wyłącz PID, uwierz zobaczysz różnicę w spalaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wątpię ale czytałem że jest to różnica 1kg / dobę a to moim zdaniem nie jest tego warte :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie to nie było 1kg a nawet 10kg, bez grzebania w menu servis nie jesteś wstanie idealnie ustawić PID.

Ja obecnie pracuje w manual i spalanie na dobę to około 14kg, może i dużo ale mam strych nie ocieplony. Mimo wszystko jestem zadowolony zwłaszcza gdy spalanie miałem nawet 26kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dostęp do menu serwisowego ale nic nie zmieniałem. Podpowiedz proszę co i jak zmienić aby spalanie było mniejsze z zachowaniem PID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz w ustawieniach serwisowych hallotron a zobaczysz dużą różnicę w spalaniu. U mnie o 50% mniejsze z wyłączonym hallotronem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten hallotron to jest niby jakiś czujnik który kontroluje czy podajnik podaje opal. Tak przynajmniej piszą w instrukcji. Wyłączyłem ale zastanawiam się czy jest to napewno bezpieczne ? :) Kiedyś przy paleniu czarna perła przyszło kilka alarmów typu błąd hallotron ponieważ robily się gigantyczne spieki. Już nie palę czarna perła i błąd się nie powtarza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallotronmierzy tylko przepływ powietrza przez kocioł. Jak jest duzy wiatr do zmniejsza predkosc dmuchawy zeby wegiel sie nie wypalal w glab retorty . Ja palę retopalem na wylączonym hallotronie od miesiąca i uwierz mi spalanie o 50% mniejsze i zadnych bledow typu blad hallotronu nadmuchu poniewaz jest wylaczony. Sprawdz sam i sie przekonasz.

Egogroszek czarna perła zatykała ci otwory nadmuchowe w retorcie, turbinka na wentylatorze się zatrzymała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

tylko aby nie wyłączył halloyronu od podajnika :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gilal dzięki za ostrzezenie, nie wiedziałem że są dwa hallotron :) jedno szczęście wyłączyłem hallotron nadmuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy oprócz wyłączenia hallotron nadmuchu można jeszcze coś zmienić aby spalanie było mniejsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować zmienić moc palnika w serwisowym na mniejszy np. 12kW (oczywiście jeżeli masz naddatek mocy). Tylko trzeba poobserwować czy palnik nie będzie się przegrzewał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem do pieca i po wyłączeniu hallotron temp spalin jest tylko w ok 77 C mimo iż temp na piecu 53c a zadaną 60. Pozatym węgiel się wysypuje jakby podajnik za często podawał. Co robić?

Edit. Jednak temp kotła rośnie ale węgiel dalej się przesypuje a po otwarciu drzwiczek dym się cofa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem do pieca i po wyłączeniu hallotron temp spalin jest tylko w ok 77 C mimo iż temp na piecu 53c a zadaną 60. Pozatym węgiel się wysypuje jakby podajnik za często podawał. Co robić?

No i tu myślę, że lepiej uaktywnić hallotron nadmuchu bo wariuje. Wybór należy do Ciebie :) a jak masz nadwyżkę mocy zmień w serwisowym na niższą moc palnika (bo widzę, że masz 15kW)

To tylko takie moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajnik podaje bardzo często, nawet przy -5 tak często nie podawał. Temp kotła 58 także rośnie ale temp spalin 64. Wentylator wogole nie pracuje mimo iż na panelu wyświetla poziom nadmuchu 44%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak pisałem i daj znać. Ten soft jest pisany pod turbinke, a tak jest ślepy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.