Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła Na Pellet


malard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od dłuższego czasu przeglądam forum w poszukiwaniu informacji o kotłach na pellet i przyznam, że już nie wiem na co się zdecydować.

Buduję dom z poddaszem użytkowym 121 m2 (pow. użytkow.) ściany ocieplone styropianem 20cm, na dachu wełna 30cm, okna 3 szyby. Ogólnie bryła prostokąt z garażem, na tyle garażu kotłownia około 9m2. Na parterze podłogówka bedzie w wiatrołapie, holu do garażu oraz kuchni i łazience, salon i gabinet z grzejnikami a na górze podłogówka w łazience i garderobie a w pozostałych pokojach grzejniki (moja pani nie przepada za podłogówką w pokojach no i jest ciepłolubna ..)

W projekcie przyjęto kocioł o mocy 14kW.

Przyznam, że moja wiedza na temat instalacji CO I C.W.U jest znikoma więc co do projektu instalacji oraz kotłowni muszę polegać na specach od CO oraz wiedzy użytkowników tego forum. Niestety z braku gazu nasz wybór padł na pellet a do grzania wody w sezonie letnim zasobnik około 300l z zintegrowaną pompą ciepła.

Czytając wasze posty wytypowałem np kotły:

 

- biawar PELLUX 100 20 kW lub 200 (który lepszy)

- mcz RED COMPAKT 18 kW

- SAS BIO SOLID 19 kW

 

Zależy mi aby kocioł posiadał dobra sprawność, w miarę dobry serwis, przyzwoite ceny części zamiennych no i chyba najważniejsze aby palnik nie był kłopotliwy w użytkowaniu, Wiem, że palników jest mnóstwo ale który radzi sobie ze słabym pelletem, w którym ryzyko cofnięcia się płomienia jest najmniejsze, w którym łatwo usunąć spieki?? No i który kocioł ma przyzwoita elektronikę ??

 

Z góry dziękuję wszystkim którzy zechcą podzielić się ze mną swoja wiedzą i doświadczeniem. Chętnie również wysłucham sugestii co do projektu instalacji oraz kotłowni.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeżeli zmieniałbym kocioł na pelletowy to pewnie wybierałbym między Biawar Pellux Compact a Red Compact 14

tym że Red ma mały zasobnik na pelet i chyba nie ma możliwości sterowania poprzez moduł internetowy.

Cena Reda jest wyższa niż Biawara 

Coraz więcej osób z tego co czytam wybiera jednak Biawara.

Dobrze by było abyś pomyślał też o buforze.

Spytaj Sambora lub na innym forum o Puławiaka-oni na pewno mają o wiele większą wiedzę niż ja 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 

RED też mi się podoba, można dokupić nadstawkę do zbiornika ( 30 kg) ale martwi mnie w tym kotle to, że jak zrobią się spieki to trzeba ręcznie opróżniać ruszt gdzie spada pellet. Red ma moduł internetowy ale nie ma pogodówki tylko sterownik pokojowy.

Rozmawiałem z Puławiakiem i on polecał 20kW ale odradzał mi stosowanie bufora a ja też nie chcę pakować się w dodatkowe koszty.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego masz dosyć maly domek bardzo dobrze ocieplony nie wiem czy moce o ,których piszesz nie sa zbyt przesadzone i do peletu to bufor przedewszystkim. Ja mam domek 150m2 po podlogach plus garaz z kotłownią 50m2 dom podobnie ocieplony do twojego i mam piec na ekogroszek 12kw i jest wystarczający..

 

Wysłane z mojego LG-H525n przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale z Biawar-u  to najmniejszy jest chyba 20 kW a  z RED-a 18

Wejdź sobie na stronę Biawara i zobacz PELLUX COMPACT 12kW ewentualnie na stronę Wentora tam jest RED COMPACT 14.

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biawar PELLUX COMPACT 12 jest mocno zabudowany i zastanawiam się czy nie będzie uciążliwy w eksploatacji ale jakby dał u mnie radę to czemu nie...

Z RED-a brałem pod uwagę 18kW bo taki mi polecał instalator co nimi handluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko jedyna !!!  ,18 KW do 120 m2 dobrze ocieplonego domu ?....toż to co najmniej 2 x za dużo ,co powie Ci każdy średnio zorientowany w temacie .Wszyscy którzy polecają ci 18 KW do takiego 120 m domu ,to ignoranci ,którzy maja gdzieś  fakty i wyliczenia  zapotrzebowania na  ciepło  takiego domu jak twój.Mnie co prawda  nie musisz wierzyć ,ale policz sobie tutaj zapotrzebowanie na moc  http://cieplowlasciwie.pl/start . Widać na przykładzie tego "handlowca " który chce ci wcisnąć 18 KW , jakie podejscie mają tacy ludzie ..."nieważne jaki dom ,ważne że mam na stanie 18 KW ,na pewno nie bedzie za mały ....a że 2 x za duży to już szczegół  " Prawda jest taka że na rynku nie ma w zasadzie kotłów do nowych ,dobrze ocieplonych domów o metrażu 120m2 i poniżej ,gdzie moc kotła 10KW jest za duża ...dlatego wciska się to co się ma na stanie ...pół biedy jak to będzie 12 KW ...ale 18KW  to już gruba przesada.Nie daj sobie wcisnąć 18 KW "potwora "do swoich 120 m2 ,tylko szukaj 10-12 KW max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

munior bardzo dobrze to ujął.Sam jak parę lat temu musiałem zmieniać kocioł to instalator zaproponował 25kW a spokojnie starczyło by mi 15 z nawiązką.Na tym forum są ludzie którzy chcą dzielić się swoją wiedzą,aby nowi mniej wiedzący na temat ogrzewania nie pakowali się w to co zaproponują instalatorzy.Wejdź sobie na tą stronę policz na spokojnie i sam podejmij decyzję co do mocy kotła bo przecież nie mamy zim w naszym kraju po -30stopni przez parę miesięcy.Jeśli  nie masz gazu ziemnego to zostaje kocioł pelletowy lub gaz płynny-mój znajomy taki posiada.

Ale decyzja należy Do Ciebie w końcu to inwestycja na parę ładnych lat.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W peletowych schodząc w dół rozbijamy się o inne wartości graniczne. Nie ma mniejszych palników pelletowych jak 15kW. Tu jednak mamy zasadę pracy bliższą do gazówek, czyli np jak ma Puławiak termostat kocioł odpali się X razy na dobę z pełną mocą dobije i się wygasi. Tu większy kocioł oznacza najczęściej ciut większą pow wodną i większy zasyp peletu w danym modelu kotła.

 

Pewnie Puławiak tak Ci doradził z dwóch powodów. Nie chcesz bufora, zatem myślał tu pewnie o grzaniu CWU plus druga sprawa zasyp kosza i pow grzewcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puławiak odradzał mi stosowanie bufora a z doświadczenia mówił, że ten się najlepiej sprawdzi. Fakt może mieć większą pojemność wody ale zbiornik na pelet to mały w tym kotle RED bo niecałe 70 kg.

Na dzień dzisiejszy górę bierze BIAWAR Pellux , porozmawiam z nimi zobaczę co zaoferują.

Karoka 65 dzięki za propozycję kotła, poczytam o nim i weźmiemy pod uwagę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdniem to piec 15kw bedzie ok bo jak bedziesz mial w sterowaniu regulator pokojowy i nie bedzie bufora to piec bedzie sie włanczał w zaleznosci od tego jak dom bedzie tracil cieplo np u mnie piec włancza sie po 4 razy na dobe i pracuje okolo godziny na pełnej mocy żeby dogrzac dom, mam 180m2 co daje 25kg na dobe przy najwiekszych mrozach piec Viessman Easypell 20kw spalilem od września do dzis niecałe 4 tony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Piec na pellet kupuje się z palnikiem nowej generacji samoczyszczącym a nie przedpotopowym. W piecu ma się palić a Twym zadaniem jest uzupełnianie pelletu by go nie zabrakło a nie czyszczenie palnika co jakiś czas. Jak już robisz inwestycję to chyba w kierunku by sobie ułatwić życie a nie się grzebać przy piecu i jego obsłudze.

Karoka65 dobrze Ci radzi kup sobie od niego wymiennik porządny a takie RBR posiada do niego palnik samoczyszczący zbiornik i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec na pellet kupuje się z palnikiem nowej generacji samoczyszczącym a nie przedpotopowym. W piecu ma się palić a Twym zadaniem jest uzupełnianie pelletu by go nie zabrakło a nie czyszczenie palnika co jakiś czas. Jak już robisz inwestycję to chyba w kierunku by sobie ułatwić życie a nie się grzebać przy piecu i jego obsłudze.

Karoka65 dobrze Ci radzi kup sobie od niego wymiennik porządny a takie RBR posiada do niego palnik samoczyszczący zbiornik i po kłopocie.

W tych nowych RBR pelletowych są palniki samoczyszczące z ruchomym rusztem :)

Producent kotła ogrzewa swój dom spalając pellet ze słonecznika, Minertu ( tutaj Grzeli ) też nie dawno do swojego groszkowca wstawił taki palnik i obecnie też próbuje sił :) z pelletami, ja jak tylko dostanę moduł do eCoala pakuje drugi palnik do swojego RBR-K, wtedy będzie to prawdziwy kocioł wielopaliwowy :)

Zasobnik który mam obecnie przy kotle ma być uniwersalny, zależy co wsypiemy, albo groszek albo pellet.

Taki jest plan a jak wyjdzie zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko jedyna !!!  ,18 KW do 120 m2 dobrze ocieplonego domu ?....toż to co najmniej 2 x za dużo ,co powie Ci każdy średnio zorientowany w temacie .Wszyscy którzy polecają ci 18 KW do takiego 120 m domu ,to ignoranci ,którzy maja gdzieś  fakty i wyliczenia  zapotrzebowania na  ciepło  takiego domu jak twój.Mnie co prawda  nie musisz wierzyć ,ale policz sobie tutaj zapotrzebowanie na moc  http://cieplowlasciwie.pl/start . Widać na przykładzie tego "handlowca " który chce ci wcisnąć 18 KW , jakie podejscie mają tacy ludzie ..."nieważne jaki dom ,ważne że mam na stanie 18 KW ,na pewno nie bedzie za mały ....a że 2 x za duży to już szczegół  " Prawda jest taka że na rynku nie ma w zasadzie kotłów do nowych ,dobrze ocieplonych domów o metrażu 120m2 i poniżej ,gdzie moc kotła 10KW jest za duża ...dlatego wciska się to co się ma na stanie ...pół biedy jak to będzie 12 KW ...ale 18KW  to już gruba przesada.Nie daj sobie wcisnąć 18 KW "potwora "do swoich 120 m2 ,tylko szukaj 10-12 KW max

 

Dzięki za link do strony z zapotrzebowaniem na moc. Obecnie jestem na etapie poszukiwania źródła ciepła i na szybko zrobiłem przeliczenia (wszystkie parametry rzetelnie oprócz powierzchni okien podanych na oko) i wyszło 9kw. . Dom na etapie wykopów pod fundament. Rekuperacja i kominek będzie. Obecnie dylemat  mam j bo jestem wygodny, a wybrany wstępnie Seko Maxx Le ma 14kw :-)

post-73002-0-62045100-1489340348_thumb.jpg

post-73002-0-03474400-1489340359_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karoka65 a możesz mi powiedzieć gdzie w okolicach Puław mogę zobaczyć te kotły???

pozdrawiam

Na pewno nie znajdziesz ich w żadnym markecie :) pytać u dystrybutorów.

Na prawdę nie mam pojęcia.

Ja u siebie też ich nie trzymam, to drogie "zabawki", na zamówienie praktycznie, czasem jak jest poślizg w robotach to coś stoi czekając na montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.