Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Zębiec Skw 21 - Dalsza Wymiana? Co Dalej?


kamil98998

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, krótko i zwięzłe 10 lat temu wymienialiśmy piec, wszelkie rury na miedzianki, połowę żeliwnych grzejników oraz dodaliśmy chyba 100 litrowy baniak pod ciepłą wodę. Obecny Piec ZĘBIEC SKW typ kocioł 21 moc 21 kW - baniaka na wodę nie nagrzewa ponieważ od kilku lat używamy mniejsze domowe bojlery na prąd (znacznie większa wygoda).

Dom, stare budownictwo, jedno i dwupiętrowy (połączone dwa razem). Nieocieplony w żaden sposób. Powierzchnia według papierów to 140m2 i tu nie wiem czy wliczony jest garaż, komórki (miejsca nieogrzewane), więc być może ogrzewanej powierzchni jest mniej 110-120m2. Wymienialiśmy prawie wszystkie okna 15-20 lat temu.

Do pieca są dwie pompy (jedna na jeden domek, druga na drugą) o podobnych parametrach, działają na połowie. Jest też prosty sterownik do pomp, włączający je przy 35C+

Palimy, drzewem, węglem, koksem wszystkim, sytuacja wygląda tak że w domu jest zimno, nie ważne że sterownik pokazuje wodę w obiegu na poziomie 40C czy 70C (przy większej już zaczynają stare farby i inne elementy wydzielać okrutny zapach a i tak cieplej nie jest). Żeby w domu było ciepło i można było chodzić w koszulce to trzeba palić nieustannie 4-5 dni gdzie na piecu będzie te około 45C. I tutaj zaczyna się problem, nie ma komu palić, sam nie chcę pilnować pieca 24/7 i zacząć coś zarabiać na ocieplenie domu, drenaż, lepsze okna czy drzwi... praktycznie co 2 godziny trzeba isć sprawdzić, w nosie czarno, ciuchy brudne, dywany do czyszczenia, nie mówiąc już o rozpalaniu i czyszczeniu pieca... wszędzie syf, brud, pył, samo zrzucanie węgla to problem bo okienko jest pod tarasem i można albo na odległość zrzucać albo na kolanach. Węgla idzie kilka ton rocznie około 3500-4000 zł.

Na co można wymienić obecny piec? myślałem nad olejowym - w niemczech na każdym kroku takie piece widzę, nawet dalsza rodzina ma, chwali sobie, widziałem, kilka pojemników chyba 4000l, prosty piecyk, sterownik i nic ich nie interesuje całą bożą zimę... niestety rozglądając się po polsce wygląda na to że w ogóle tutaj to się nie przyjęło? wszędzie węgiel, groszek w najlepszym wypadu ogrzewanie miejskie.

Warto było by skorzystać z dotacji unii i odzyskać trochę pieniędzy... chciałbym wymienić tylko piec nie zmieniając całej instalacji, ewentualnie gdy trzebabyło by do wymogów zrobić coś z posadzką, pomieszczeniem dla pieca czy kominem.

Może ogrzewanie na gaz ziemny? budynek jest podłączony pod gaz - okolice miasta, właściwie obrzeże.

Ktoś może coś doradzić? (gdyby jakaś firma się zainteresowała taką wymianą, dolnyśląsk - okolice Legnicy) wiem że na olejowym czy gazowym nie będzie taniej, wręcz przeciwnie będzie trzeba dopłacić ale jeśli mamy mieć spokój z tym wszystkim, w końcu porządek, czystość to pewnie ta kwota częściowo zwróci się z prania cuchów, mycia rąk czy kąpieli po rozpalaniu, czyszczeniu w piecu... było by w koncu też pewnie ciepło w domu bo paliło by się dzień w dzień całą zimę bez wygaszania, bez pilnowania, bez martwienia, bez sprawdzania.

 

 

----

Zainteresowałem się ostatnio: kotłem Pellet Focus 21 od firmy Lazar - 18Kw 91,1% sprawności na trociny z pojemnikiem typu 500+ - czy taki typ zdałby egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.