Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Mozna Zbiornik Wyrownawczy Polaczyc Pex 28


stanislaw42

Rekomendowane odpowiedzi

długotrwale nawet 130st czyli juz prawie para nasycona

 

Z fizyki orłem nigdy nie byłem, ale tutaj chodziło zapewne o parę przegrzaną :) Osobiście nie stosuję pexa tylko generalnie w kotłowniach posługuję się miedzią. Widziałem jednak podłączenie naczynia wykonane w pex i działało. Przedstawiłeś ekstremalną sytuację, która teoretycznie może się wydarzyć , ale praktycznie raczej się nie zdarza. Przynajmniej ja się nie spotkałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co po pierwszeto cyna zapewne sie sie nie stopi przy 130st przynajmniej ta a co do opisu to tak sytuacja ktora moze sie zdazyc ale jak sie zdazy to nie ma co naprawiac a miedz przezyje a dla stali to przyjemnisc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden lubi stal, drugi miedź, trzeci plastik. Wybór należy do nich. I tu nie należy ingerować. Doradzić można wtedy, gdy coś nie nadaje się do konkretnego zastosowania. W tym przypadku wszystkie materiały spełniają wymagania i wybór zależy od przyszłego użytkownika. Ponieważ naczynie przeważnie montuje się na powrocie i znajduje się w pewnej odległości od instalacji, nie przepływa przez nie woda , nie ma niebezpieczeństwa przepływu zbyt gorącej wody. Zazwyczaj woda w zbiorniku i bezpośrednio przed nią ma temperaturę zbliżoną do temperatury otoczenia.

Mając do czynienia ze zbiornikami zgłaszanymi do UDT, podam iż temperatura obliczeniowa dla naczyń przeponowych wynosi 70 st. C. a więc zbiornik nie jest przygotowany na odbiór wody powyżej tej temperatury. Żródło Paszport zbiornika z przeponą, stosowanych jako naczynia wzbiorcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Dziekuje za informacje ale nie wiem czy mi to jest oplacalne. Poniewaz mam zawory termostatyczne. Mysle ze jak bedzie potrzeba to zaloze.

 

Pozdrawiam Stanislaw

--jak masz termostaty to nie powinienes mieć na wszystkich grzejnikach, a ponadto możesz miec jak cholera zimny powrót gdy termostaty będą przymykać. Dlatego zaw 4 D wskazany.

Ponadto zapowietrzaie u ciebie to nie zbiornik ani pompka, tylko uzupełnianie wody. Uzupełniasz???

Po uzupełnieniu może przez kilka dni pojawiac sie powietrze. A odpow. automatyczne masz??? Hej!

 

Rura wznośna z zasilania do naczynia tylko stal/ Cu , powrotna naczynie- kocioł proponował bym też.

A dlatego(spece, nie czytajcie) aby w sytuacji zagotowania w kotle para mogła swobodnie uciekac do zbiornika/na zewnątrz a od dołu aby napływała nowa woda do wygotowania. Jest chłodniejsza , a jeżeli jest jej dużo to uchroni kocioł przed rozgotowaniem na sucho. I daje dużo czasu na reakcje obsługi.

A gdy rura wznośna do nacz. wzb. pęknie i woda poleci na zewnąrz to zamieni sie w duuużą ilość pary i nikt juz tam nie podejdzie . Naturalnie kocioł rozgotuje sie na czerwono i po kotle.

Widział który rozgotowany kociołek??? Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura wznośna z zasilania do naczynia tylko stal/ Cu , powrotna naczynie- kocioł proponował bym też.

A dlatego(spece, nie czytajcie) aby w sytuacji zagotowania w kotle para mogła swobodnie uciekac do zbiornika/na zewnątrz a od dołu aby napływała nowa woda do wygotowania. Jest chłodniejsza , a jeżeli jest jej dużo to uchroni kocioł przed rozgotowaniem na sucho. I daje dużo czasu na reakcje obsługi.

A gdy rura wznośna do nacz. wzb. pęknie i woda poleci na zewnąrz to zamieni sie w duuużą ilość pary i nikt juz tam nie podejdzie . Naturalnie kocioł rozgotuje sie na czerwono i po kotle.

Widział który rozgotowany kociołek??? Hej!

 

no pieknie napisane teraz powinno dotrzec do wszytkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że opisałem sytuacje na instalacji nie dla kotła węglowego a dla kotłów gazowych i olejowych (układ zamknięty). W tym przypadku zgadzam się z bacą 350.

 

A tak na marginesie, czy dużo razy zagotowała się Wam woda w kotle? W większości kotłów nie powinno do tego dochodzić. Taka sytuacja jest możliwa, ale niekoniecznie (zwłaszcza przy kotłach z podajnikiem), przy braku rozbioru c.o. lub c.w.u. Przy braku powietrza węgiel dość szybko się wychładza. Przy starym kotle (z górnym spalaniem, przerobiony na podmuch), nawet dwugodzinne wyłączenie prądu przez energetykę, bez cyrkulacji (obejścia przez pompę ) woda podgrzała się zaledwie o 15 - 20 st. C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy na kominie miałem takie urządzonko, klapę sterowana elektromagnesem która podczas pracy wentylatora zamykała się a po zatrzymaniu otwierała się przerywając ciąg kominowy. Można by to było wykorzystać do przerywania ciągu kominowego przy braku prądu. Po załączeniu prądu sama się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do rury do podłaczenia zw to stal jest najlepsza zpex można zrobić przelew. a co mijsca podłączenia to najlepiej z powrotu a z zasilania dać do odpowietrzenia inst. to jest sprawdzony układ.dawniej wszyscy tak robili i inst chodzą do dzis, nie ma problemy z odpowietxraniem(u minie jest taka i żadnego odpowietrznika na grzejnikach od 30 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie, czy dużo razy zagotowała się Wam woda w kotle?

 

Mnie się ani razu nie zagotował kocioł z mojej winy, ale widać automatyk ma to na co dzień, stąd te jego rady, rura do wzbiorczego min. 28, najlepsza stal, a podłogówkę rozgrzewamy do 25 stopni już drugiego dnia, po wylaniu posadzek. Ja już nie komentuje takich bzdur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co mijsca podłączenia to najlepiej z powrotu a z zasilania dać do odpowietrzenia inst. to jest sprawdzony układ.dawniej wszyscy tak robili i inst chodzą do dzis, nie ma problemy z odpowietxraniem(u minie jest taka i żadnego odpowietrznika na grzejnikach od 30 lat.

 

Dawniej, czyli w instalacjach grawitacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.