Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Dobór Kotła I Sterowania


egon123

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was, potrzebuję pomocy w doborze kotła jak i sterowania instalacją ogrzewania. Poniżej dane które na pewno pomogą:

 

- dom parterowy z poddaszem użytkowym 

- powierzchnia zabudowy 150m^2

- powierzchnia całkowita 290m?^2

- w domu garaż dwustanowiskowy - też chcę dogrzać go minimalnie grzejnikiem

- ściany zewnętrzne pustak ceramiczny 25cm + styropian 18/20 cm

- ocieplenie dachu wełna 25 cm

- ocieplenie posadzki styropian 20 cm. 

- ocieplenie fundamentów 15 cm

- wg. projektu roczne zapotrzebowanie EuCO=61 [kWh / m2 x rok]

 

W domu planuję kocioł gazowy 1F kondensacyjny ok 18kW. ogrzewanie parteru padłogówka, w łazience jedynie podłogówka plus grzejnik drabinka, no i garaż zwykł grzejnik, natomiast góra grzejniki, oprócz łazienki gdzie podobna konfiguracja jak w łazience na parterze.

 

Chciałbym tą instalacją jakoś ekonomicznie sterować, zakładając że parter będzie strefą dzienną, poddasze tylko pośrednio nocną -gdyż oprócz sypialni będą tam pokoje dwójki dzieciaków - więc sterowanie grzejnikami w sposób taki, że dogrzewają nieco na noc nie do końca ma sens.  Czy w takiej opcji w ogóle grzejniki na poddaszu mają sens ?

 

będę rozmawiał niedługo z instalatorem i jestem ciekaw co mi zaproponuje, ale też chciałbym znać Wasze zdanie i chętnie przeanalizuję każdą propozycję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dwóch strefach grzewczych powinieneś wykonać to jak w załączniku.Podałem schemat akurat dla

kotła Vaillant ale kotły innych producentów mają podobne rozwiązania.Sterowanie oczywiscie pogodowe.Należy dobrać odpowiednie elementy instalacji mam tu na myśli głównie zawór 3D do podłogówki(z siłownikiem!),średnice rur,wielkość pomp,wielkość grzejników.Nie zaszkodził projekt instalacji.

Zwróć uwagę na dostępność serwisu przy wyborze kotła.Osobiście robiłbym cały dom w podłogówce.

post-32948-0-22919300-1487408664_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za schemat. Akurat vaillanta, oraz viessmanna biorę pod uwagę ze względu na dostępność serwisu.

A jak działa sterowanie pogodowe przy całym domu w podłogówce ? chodzi mi o bezwładność i opóźnienia w oddawaniu ciepła przez posadzki. Wydawało mi się że tutaj grzejniki jednak są skuteczniejsze. No i mimo że parten na pewno będzie w podłogówce, to w zasadzie nie znam kosztów i zasanawiam się czy rezygnacja na poddaszu z grzejników na rzecz tego samego systemu nie uszczupli mocno budzetu, a przy tym czy będzie to dobra inwestycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby rozwiązanie z dwoma obiegami grzewczymi czyli grzejniki + podłogówka było droższe od samej podłogówki.

Przy powyższej opcji musisz zakupić drogi moduł sterujący dwoma obiegami grzewczymi+pompa na grzejniki +zawór mieszający 3D ze względu na odmienne parametry zasilania grzejników i OP.Po drugie myślę że różnica w cenie pomiędzy grzejnikami(+zawory termostat.) na piętro a rurami i rozdzielaczem z rotametrami do OP nie będzie duża tym bardziej że dla kondensata musisz "przewymiarować" grzejniki czyli dobrać je dla parametrów 55/40/20.Zawsze przed podjęciem decyzji mozesz dokonać analizy kosztów jednego i drugiego rozwiązania.

Przy tej powierzchni domu raczej nie obejdzie się bez sprzęgła hydraulicznego.

Podłogówka musi chodzić cały czas ale za to na niskim parametrze.

Instalacja przy samym OP powinna wyglądać jak w załączniku.Tym razem na przykładzie Junkersa

post-32948-0-47559400-1487424647_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę aby rozwiązanie z dwoma obiegami grzewczymi czyli grzejniki + podłogówka było droższe od samej podłogówki.

 

No tutaj jakoś aptekarsko nie będę wyliczał kosztów - skoro będą się one kształtować podobnie to ten problem mamy z głowy. Teraz pociągnę wątek dalej i dlaczego w takim razie lepiej podłogówka na poddasze niż grzejniki ? Wybierałem opcję grzejników ze względu na fakt o którym już wcześniej wspomniałem, że będzie możliwość regulacji i szybszej reakcji grzejnika na zmianę ustawień. Nawet na zasadzie elektrozaworów przy grzejnikach które sobie ustawiam godzinowo i przypisuję im temperatury (ma to w ogóle sens ?). Druga sprawa, że w sytuacji gdy cały budynek mam w podłogówce czy mogę regulować sobie osobno piętrami domu ? ... czyli znowu parter na noc obniżam temperaturę o 1 - 2 stopnie .. itd (czy tutaj też jest sens)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz sobie regulować osobno piętrami,tworząc dwie strefy grzewcze(wracamy do Vaillanta ;)schemat w załączniku)ale czy warto? to znacznie podroży inwestycję(dodatkowo:moduł VR 71 +dwa zawory mieszające z siłownikami+dwie pompy+zdalne sterowanie VR91+VRC 700)to drozej niż grzejniki+OP

Dobrym rozwiązaniem dla ogrzewania podłogowego jest wylewka anhydrytowa ale nie jest tania chyba

grubo ponad 50zł/1m2 Gdybyś wybrał opcję OP + grzejniki i zalezało Ci na indywidualnym sterowaniu temp. w danym pomieszczeniu to byc może można zastosować programowalne głowice termostatyczne na grzejnikach(jak w załączonym linku)Nie wiem czy to by się sprawdziło bo nigdy takiej kombinacji alpejskiej nie robiłem)http://allegro.pl/energooszczedna-glowica-termostatyczna-grzejnikowa-i6694506510.html?reco_id=45066ccc-f689-11e6-92e1-56847afe9799

post-32948-0-80212700-1487497745_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewki anhydrytowe obecnie są już nawet tańsze niż z kreta , ze względu że można już lać tylko cm nad rurę .

 

http://www.gyvlon.co.uk/en/our-products/thermio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz głupot - nawet na tej brytyjskiej reklamie podają , że potrzeba 2cm, a nasze anhydryty to Knauf i Lafarge 

wymagają min 3 - 3,5 cm nad rury, a tanie nie są.

Ponadto maszyna do kładzenia ( pompa) jest trochę inna niż do betonu - po prostu anhydryt jest rzadszy.

http://allegro.pl/knauf-jastrych-plynny-fe50-wylewka-anhydrytowa-i6723353939.html

http://www.lafarge.pl/wps/portal/pl/7_2_1-Komunikaty_prasowe?WCM_GLOBAL_CONTEXT=/wps/wcm/connectlib_pl/Site_pl/AllPR/Press+release+Exemple_1316705168962/PressReleaseHeader

 

Np Lafarge daje gwarancję na wylewkę jak masz autoryzowaną ekipę do układania, jak robisz sam to często nie doprosisz się samego materiału, dostarczanego na budowę w "gruszce".

Z resztą wykonanie samemu takiej wylewki nie jest proste.

 

Np ekipa z którą współpracuję bierze ok 25-30zł/m2 robocizny+ materiał wychodzi ok 600-700/m3 +8%Vat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczmy 700 +8%=756zł/za 1m3 materiał+robocizna.  Z 1m3 zrobi przy 5cm grubości (choć pewnie miejscami wyjdzie więcej bo strop nie jest równy) 20m2 czyli 37,8/1m2 hm...to za darmo) masz dobre układy)

U mojego znajomego(gdzie później robiłem instalację OP) uzgodnili ok.50zł/1m2 a jak przyszło do zapłaty to chcieli jeszcze akstra za transport(o czym wcześniej przy uzgadnianiu ceny słowem nie wspomnieli)

Znajomy był  :angry: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wylewane te wylewki GYVLON , i nie były lane z gruchy tylko mieszane na budowie na specjalnym aucie .

Nie widziałeś nie posądzaj  kogoś o pisanie głupot .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczmy 700 +8%=756zł/za 1m3 materiał+robocizna.  Z 1m3 zrobi przy 5cm grubości (choć pewnie miejscami wyjdzie więcej bo strop nie jest równy) 20m2 czyli 37,8/1m2 hm   to za darmo) masz dobre układy)

U mojego znajomego uzgodnili ok.50zł/1m2 a jak przyszło do zapłaty to chcieli jeszcze akstra za transport(o czym wcześniej przy uzgadnianiu ceny słowem nie wspomnieli)

 

Ja układałem styropian tak że był wypoziomowany ( podsypka z pisaku na nirówny strop ) , a chudziak  miałem równy , taniej wychodzi wyrównać na styropianie niż nadlewać wylewki , wylewkę GYVLON można lać  3,5cm  , ma lekko różowy kolor 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś podobnego , też w różowawym kolorze widziałem na prezentacji na targach budowlanych ,

Nie wiem co to było, raczej jakaś ciekawostka.

Natomiast GYVLON podaje na swojej stronie zalecenie 2cm nad rury OP.

Może podaj ile płaciłeś za tą wylewkę na gotowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczmy 700 +8%=756zł/za 1m3 materiał+robocizna.  Z 1m3 zrobi przy 5cm grubości (choć pewnie miejscami wyjdzie więcej bo strop nie jest równy) 20m2 czyli 37,8/1m2 hm...to za darmo) masz dobre układy)

U mojego znajomego(gdzie później robiłem instalację OP) uzgodnili ok.50zł/1m2 a jak przyszło do zapłaty to chcieli jeszcze akstra za transport(o czym wcześniej przy uzgadnianiu ceny słowem nie wspomnieli)

Znajomy był  :angry: )

Te 37,8 to za sam materiał + robocizna 25-30+Vat

Razem to 60-70.m2 wychodzi, czyli za 50 biorę w ciemno, daję im ok 3000m2 rocznie do zalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

800zł/m3  przelicz sobie ile wychodzi przy 3,5cm , czyli 1,5 cm rury i 2 cm nad rure .

Zresztą nie ma co dyskutować .

Tak wyglądał sprzęt do lania 150m2 w 2 godziny 

post-65837-0-06639200-1487784208_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.