Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł ,której Klasy Z Podajnikiem


jerzy2281

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zwracam się o pomoc i fachowe doradztwo w sprawie zakupu i wymiany kotła DS zasypowego ,na kocioł z podajnikiem .Mam dom z 80 lat ,pustak żużlobetonowy+pustka+1/2pust.żużlobetonowy.Dom 140m2 pow.użytkowej ,wys.pomieszczeń 2,5m.Stolarka drewniana,dom ocieplony wata szklana? 5cm ,elewacja saiding.W domu 130 żeberek żeliwnych = instalacja jak w tamtych czasach - rury stalowe.Piec dotychczasowy to 20KW ,przerobiony na DS ,temp. na piecu 60 st C ,w pomieszczeniach 20-21 st C. Wg. obliczeń w planie piec powinien mieć pow. grzewczą 2,1 m2 ,co odpowiada obecnemu.Niestety piec ma 13 lat ,i chciałbym zmienić go na podajnik ,ale tu zaczyna się kłopot .Piecy z podajnikiem jest dużo ,czytam opinie o nich ,o niektórych niema żadnych ,nie wiem jak i który wybrać i jakiej mocy.Zastanawiam się na 17- 19 KW i to najlepiej 4 klasy.Jestem z małopolski ,chciałem się starać o dopłatę ,niestety na ten rok wyczerpany limit wniosków,trzeba zrobić badanie /chyba kamerą termowizyjną/ i instalacji ,a dopiero potem wniosek do rozpatrzenia .W sklepie MCE wskazano mi piec z dopłatą  klasy 5 V7  o mocy 35 KW i pow. grzewczej wymiennika 3,65 oraz poj.wody 120 l.Zakres mocy od 10-35KW.Tak mi się wydaje że piec chyba na moje potrzeby za duży ,ale Pani sklepowa twierdzi że tylko ten piec jest z dopłatą a w przy zakupie wpiszą 20 KW moc.Piec takiej wielkośći że mógłby ogrzać z 2- 3 takie domy. Więc szukam jakiegoś dobrego podajnikowca na ekogroszek w klasie 4 ,tylko jestem na razie ciemny jak tabaka w tym temacie.Byłby to mój 1 taki piec i nie bardzo wiem co wybrać .Gdyby mógłby mi ktoś pomóc w wyborze ,jaki piec ,jakiej firmy ,z jakimi wymiennikami tzn, poziom/pion ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie Skam-P, RBR Ekouniwersal, Sas, Witkowski. Generalnie szukaj takiego ze sterownikiem adaptacyjnym i bez rusztu wodnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w kwietniu będę miał wymieniane wszystkie okna na plastyki,więc myslę że może wybierać między 15-17 KW ,tylko  jaki .Ktoś mi doradzał  z f-my Metalteres chyba z Zabrza ,ale naprawdę nie znam się na tych sterownikach .Jak się ma 60-na karku to i wiadomości ,wszelkie nowinki trudniej do głowy wchodzą .Czuję że czeka mnie gehenna.Zapomniałem dodać ,że obecny piec grzał mi też wodę w bojlerze 140l.No czytam,czytam i mętlik w głowie.Nie wiem jaki powinien być sterownik ,jaki palnik.No teraz jeszcze mi podano jakiś Setlans,kotlobudo w Osieku,Stalmark,Stalmax .Idzie kota do głowy dostać.Nie chcę 5 klasy ,żadnych dopłat ,byleby nie zanieczyszczało powietrza.Trudny wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odezwij się do kolegi @suspenser albo @karoka65. Oni operują w Twoim rejonie. Pomagają również w ustawieniu kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ustawa smogowa to o kant du...y potłuc. Większość kotłów na eko, nawet te z rusztem wodnym jak ma mądrzejszy sterownik to z komina leci dym jak z 2 może 3 papierosów,jak jest dobrze ustawiony, w miarę dobry opał.sam pale w kotle co prawda bez rusztu wodnego ale o 4 klasie to nawet nie stał kolo takiego kotła. Musi być naprawdę bezwietrznie i przejrzyste powietrze żeby zobaczyć cokolwiek nad kominem.Nie oszukujmy żeby naprawdę było eko zapomnijmy o węglu, zostaje biomasa albo gaz.Do biomasy trzeba mieć dostęp, gaz zaś dla starych budynków oczyści kieszeń.Jeśli juz miałoby być bezdymnie zostają pompy ciepła, dla przeciętnego Kowalskiego nierealne. Na chwile obecną gdybym miał dostęp do gazu ale nie takiego na zasadzie wypożyczenia butli o firmy i bulenia krocie za gaz tylko gaz ziemny docieplił bym porządnie chatę, i ogrzewał gazem.Przy budynku o zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 80-100W m2 gaz trochę przy Drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jeszcze w tym roku kupię ten kocioł i zamontuję to będzie mógł chodzić aż do wyeksploatowania.Ca rzecz w tej ustawie że: w większość smrodzenia leży w jakośći opału .Za dużo domieszki ruskiego,czeskiego w naszym węglu,bo każdy chce zarobić. W Czechach obowiązuje 3 i 4 klasa ,3 do 2022r ,a 4 będzie obowiązująca. Niestety "nasi " znowu musieli zrobić krok do i  pokazali na co nas stać.Najpierw wycofać badziewie z handlu ,a potem dopuszczalne klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.