Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Rady Ogrzewanie Gazem Cerapur 22 Kw + Sprzęgło


mantus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałbym prosić o ocenę wykonania i skonfigurowania mojej instalacji grzewczej i ewentualne sugestie jak zoptymalizować jej pracę.
Więc mam:
kocioł Junkers Cerapur ZSB 22-3C + CR100 (w kotłowni)
sprzęgło
dwie sekcje pompy+mieszacze
sterownik UNI2 Eurosteru do sterownia układem za sprzęgłem - kocioł pełni w zasadzie tylko funkcję zasilania sprzęgła
w całym domu (122 m ^2 do grzania) jest podłogówka
jest to mój pierwszy sezon grzewczy
temperatura komfortowa dla mnie w domu to 21 st C
ocieplenie domu styropian 15 cm, wełna 30 cm, w podłodze 11 cm plus 3 cm na piętrze

obecnie układ działa tak:
Kocioł ma ustawienia:
brak blokady taktowania, taktuje co 3 minuty, histereza temperatury 10 st, zadana temperatura około 42-44 st C, obniżona moc do 10 kW
krzywa grzewcza w Uni2 dla parteru( pierwsza sekcja) to:  25 st. C dla 10 st. C na zewnątrz, 26 st dla 0 i 30 st dla -20, na górze (druga sekcja odpowiednio obniżona o 1 st c w stosunku do dołu)

układ pracuje tak:
kocioł grzeje do zadanej temperatury - temperatura na zasilaniu sprzęgła wzrasta to mieszacze się zamykają
potem po osiągnięciu temp zadane np 42 st C następuje przerw w taktowaniu czyli 3 minuty, w tym czasie sekcję odbierają ciepło, na zasilaniu czyli w sprzęgle temperatura spada no więc mieszacze się otwierają, temperatura w kotle spada aż do około 28 st. C i znowu następuje odpalenie
i tak w kółko - kocioł pracuje od 28 do 42 st.
mieszacze się otwierają i zamykają, temperatura za zasilaniu podłogówki (rozdzielaczy) też sobie skacze w zakresie +/- 2 st C od zadanej przez Uni2

moje pytania:

czy taki sposób pracy (tzn. w szerokim zakresie zarówno dla kotła jaki i układu za sprzęgłem) jest dobry dla kotła czy lepsza byłaby praca w punkcie?
pytam pod kątem zużycia gazu jak i dla samych urządzeń
?
może lepiej byłoby ustawić ciągła pracę kotła/palnika bez taktowania czyli bez przerw między załączeniami? wtedy też mieszacze się ustawią spokojniej? - ale może wtedy wzrośnie drastycznie zużycie gazu?
czekman a opinie o moim układzie i rady co do optymalizacji

pozdrawiam serdecznie!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci ten "uni2"? Trzeba zastosować zestaw sterowania pogodowego z oferty producenta kotła Patrz cennik str 94-100! Żaden Unister jest nie potrzebny wyrzuć to ustrojstwo i zastosuj to co współpracuje z kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za zainteresowanie moją sprawą :)

 

odpowiadając na Twoje pytanie, po co mi Uni2....

tak zrobił mi instalator i za dużo się wtedy w to nie wgłębiałem - robię to teraz

myślę, że zamysł jest taki:

CR100 steruje kotłem i zasila sprzęgło i tutaj się ich (CR100 i kotła) rola kończy

Uni 2 steruje pracą mieszaczy, pomp, pompy cyrkulacyjnej - jest to pogodówka

 

z tego co rozpoznałem temat to w moim przypadku zamiast CR100+Uni2 należałoby zastosować CW400  (bo CR100 nie steruje więcej niż 1 obiegiem)

pozostałby problem z cyrkulacją ciepłej wody ale to pomińmy na razie

 

pytanie czy taki układ będzie lepszy? tańszy w eksploatacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczynam dopiero grzać (minęły dokładnie dwa miesiące od uruchomienia kotłowni)- dom jest nowy więc tak na 100% nie odnosiłbym się do zużycia ale jest ono w okolicach 11-13 m^3 na dzień

niekoniecznie chcę zmieniać urządzenia - chcę zoptymalizować ich pracę

czy dużo ? wydaje mi się, że mogłoby być mniej :)

 

pytanie jakie mnie nachodzą po analizie mojego układu to:

 

czy kocioł nie ma za dużej mocy?

 

czy praca kotła w pewnym zakresie (32-42 st. C - taktowanie) zamiast w punkcie np. 35 st. C (stała praca palnika) jest lepsza dla niego? dla zużycia?

w związku z zakresową pracą kotła, również mieszacze się zamykają i otwierają ciągle a temperatura w podłogę nie idzie w kreskę tylko jest +/-2 st. C -  jest cały czas wahlowana

 

czy dobór dwóch praktycznie niezależnych od siebie sterowników (jeden do kotła+sprzegło a drugi do mieszaczy i pomp, obydwa to pogodówki) może być dobrym rozwiązaniem?

 

tak jak mówiłem, nie dyskwalifikuję jeszcze mojego instalatora oraz mojego układu grzewczego - chcę być jedynie świadomym użytkownikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przy zbliżonym metrażu kocioł14kw. Radziłbym pomieszkać a nie wyciągać wnioski (w sumie nie ma z czego). Poglądowo wrzucam ile zużywa mój kocioł na przestrzeni 3 godz. od startu z zimnej instalacji na różnych temp. Na zewnątrz było 2*C. Temp. zadana pomieszczenia 23*C.

 

post-61551-0-83365800-1487240245_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logan dziękuję Ci za tą tabelkę - oczywiście masz rację, że nie należy wyciągać za szybko wniosków

powiedz mi jak pracuje Twój kocioł? tzn. grzeje palnik cały czas czy włącz-wyłącz?

jaką utrzymujesz temperaturę zasilania? masz grzejniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

........z tego co rozpoznałem temat to w moim przypadku zamiast CR100+Uni2 należałoby zastosować CW400  (bo CR100 nie steruje więcej niż 1 obiegiem)

pozostałby problem z cyrkulacją ciepłej wody ale to pomińmy na razie

 

pytanie czy taki układ będzie lepszy? tańszy w eksploatacji?

Niestety trafiłeś na "instalatora- filozofa" który zamiast tego co oferuje producent kotła zastosował jakieś wynalazki. Cały twój problem to brak komunikacji pomiędzy kotłem a obiegami grzewczymi. Tak właśnie zrób czyli zastosuj CR400 . jak zamontujesz go w pomieszczeniu to może obsługiwać jeden obieg grzewczy na drugi obieg musisz zastosować zdalne sterowanie czyli CR10  Potrzebny będzie też moduł  MZ 100 i wszystko połaczyć według zaleceń z instrukcji.. Wiem zaraz krzykniesz że to robi się drogo. Ale niestety tak wyglądają ceny urządzeń do współpracy z wiszącymi kotłami gazowymi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mak dzięki za radę!

no trochę może jest w tym racji, że to filozof ale chce dobrze :)

 

wracając do wątku: piszesz CR400 - w katalogu junkersa widzę tylko CW400 - rozumiem, że o to Ci chodzi?

 

po co MZ400? - załóżmy, że nie chcę (nie mogę, bo za dużo problemów z położeniem kabla) mieć sterowania z pokoi - wystarczy regulator pogodowy i CW400 przy kotle - czy to będzie wystarczające? samo CW400?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logan dziękuję Ci za tą tabelkę - oczywiście masz rację, że nie należy wyciągać za szybko wniosków

powiedz mi jak pracuje Twój kocioł? tzn. grzeje palnik cały czas czy włącz-wyłącz?

jaką utrzymujesz temperaturę zasilania? masz grzejniki?

Grzejniki mam Fonditala + 55m2 podłogówki. W tym sezonie mam ustawioną 50*C na kotle. Palnik chodzi cały czas od startu. Nie mam oryginalnego sterownika. Więcej w bocznym opisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wejść na stronę internetową producenta kotła w wybrać zakładkę pomoce projektowe, wybierz kocioł i znajdziesz wszystkie informacje łącznie ze schematami (rys 11) i jakie urządzenia trzeba zastosować,  i tam naprawdę są dobre opisy. Czytać i zastosować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.