Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co Czy Prawidłowa?


Dimi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, prawie 2 lata temu dostałem z polecenia "speca", który zrobił mi oto taki układ. Kocioł był po poprzednich właścicielach, moc? Nie mam pojęcia pisze na nim DOZAMET 1982.

Czy taki oto układ jest prawidłowy? Ja uważam że nie, choć nie mam pojęcia na ten temat.

To zacznijmy opis, choć jest bardzo trudny - postaram się go wytłumaczyć

 

Kocioł DOZAMET 1982 moc nieznana, zasypowy, zapotrzebowanie na paliwo - masakryczne

Z kotła (foto 3) wychodzi zasilanie ciepłej wody które jest rozdzielone na :

a) ogrzanie wody w bojlerze tu jest zamontowany termometr, który pokazuje temperaturę wody

b) ogrzanie podłogówki i grzejników

Pierwszy wlot ogrzewa podłogówkę która nie grzeje równomiernie, przy wlocie ciepło im dalej coraz bardziej zimniej. Z tego co się dowiadywałem błąd to ułożenie rurek nie w ślimaka tylko "falami". Na rozdzielaczu wlot jest ciepły a powrót chłodny. Następne wloty w rozdzielaczu to grzejniki. W czwartym wlocie znajduje się grzejnik łazienkowy (foto 1) który został na powrocie rozpięty i część idzie do zbiornika wyrównawczego a część do rozdzielacza na powrót.

Jak zauważyliście jest też przepona i zawór bezpieczeństwa po co? A no po to bo Pan wymyślił sobie, że: żeby w ciepłe dni nie grzać całego układu i grzejników, to zastawiam na rozdzielaczach i wtedy robi się układ zamknięty. Nie pytajcie mnie po co to tak zrobił. Ja się nie znam, ale mnie denerwuje bo w kotle zapalę i zastawię na rozdzielaczach na manometrze dochodzi do 1,5 bar zawór lada chwila zadziała a w kotle robi się ciemno i zanim uchyli się dopływ powietrza to żaru brak.

Jestem na etapie przerobienia tej instalacji ale także chcę kupić kocioł. Tylko nie wiem od czego zacząć? Najpierw kocioł kupić czy układ zrobić?

 

Wrzucam schemat wykonany przeze mnie czy jest on dobrze wykonany?

 

linki do zdjęć

http://chomikuj.pl/Dimi13/CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze foto to poezja :)

Przepraszam nie mogłem się powstrzymać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to wklej zdjęcia do postu a nie do innego serwisu bo nie będziemy tracić punktów żeby je obejrzeć.

A poza tym to jest radosna twórczość instalatora.

Przy kotle wszystko do przeróbki, nie te średnice złe zabezpieczenia, rury plastikowe itd, itp.

Jeżeli kocioł jeszcze działa to można by go zostawić ale instalacja to całkowicie do przeróbki.

A to Ci w ogóle jakoś grzeje ?

Ile metrów masz tej podłogówki, jaki duży dom porób obliczenia na i poczytaj:

http://cieplowlasciwie.pl/

Tu masz o obsłudze i ewentualnych usprawnieniach w kotle:

http://czysteogrzewanie.pl/

 

Moc kotła można obliczyć bo to chyba Camino żeliwne, musisz podać ile ma członów i będzie wiadomo.

Najlepiej to porób dokładne zdjęcia wszystkiego co tam masz bo to trzeba koniecznie poprawić, bo zagraża życiu domowników, nie mówiąc o wygodzie.

Po prostu porażka !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się pięknie nadaję do działu Mega Drut Team :-D

To trzeba Wyciąć wszystko i zrobić jak się należy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy kotle wszystko do przeróbki, nie te średnice złe zabezpieczenia, rury plastikowe itd, itp.

Jeżeli kocioł jeszcze działa to można by go zostawić ale instalacja to całkowicie do przeróbki.

A to Ci w ogóle jakoś grzeje ?

 

Wiedziałem, że jest do przeróbki.

Grzeje? Grzeje ale wydaje mi się że coś słabo.

A kocioł chcę wymienić ze względu na doży apetyt na węgiel. Mówią że ten co mam to kiedyś palono w nim koks i nie nadaje się na inny rodzaj węgla, bo wszystko ucieka mi w komin i w sumie w salonie gdzie mam komin to przewód jest gorący

W sumie metraż będzie ok. 160 m2

 

Czemu PEX jest do wywalenia? W PEXie mam całą instalację, oprócz tego co widać to jest jeszcze podłogówka, której nie będę skuwał, bynajmniej do najbliższej wymiany płytek. PEX też jest pod tynkiem jako doprowadzenie do grzejników, to można wymienić przy najbliższym malowaniu, ale na wiosnę chcę zrobić poprawnie instalację.

 

A te strony to już przeglądałem, ale tak jak pisałem jestem laikiem i na ich podstawie moje przemyślenia i postanowienie napisania na forum o moim problemie

 

Czy schemat jest do poprawy? Co byście zmienili?

post-72587-0-22138200-1487104126_thumb.jpg

 

post-72587-0-69150200-1487104112_thumb.jpg

post-72587-0-05590400-1487104115_thumb.jpg

post-72587-0-90609700-1487104116_thumb.jpg

post-72587-0-30115400-1487104118_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radosna twórczość. Bardzo radosna :-).

 

Schemat od sono2020 będzie wystarczający, Twój autorze to trochę przerost formy nad treścią, nie wspominając o tym, że jest po prostu błędny. Druga sprawa, jak ktoś wcześniej wspomniał - instalacja przy kotle do przerobienia na metal - miedź albo stal. Jeśli to się kiedyś porządnie zagotuje to będziesz tylko patrzył jak PEXy strzelają jeden za drugim. Podejście do zbiornika wyrównawczego obowiązkowo cu 28 / stal 1'' (od biedy cu 22 / stal 3/4'' od momentu przebicia się do łazienki, bo wyrycie przepustu na calową rurę będzie się pewnie wiązało z wymianą połowy płytek na posadzce).

 

Poczytaj milion innych podobnych wątków i tam masz odpowiedź podaną na tacy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówkę mam w kuchnio-jadalni o wymiarach 3x5,40. Nie ma mowy (bynajmniej teraz) bym PEX który wykorzystany został do podłogówki został zamieniony na inny materiał. Co do łazienki, jest do remontu więc tam puszczę do zbiornika stalową rurę. Podłogówkę w łazience będę robił w tym roku.

sono2020 na twoim schemacie jest zaznaczona podłogówka na parterze a co z piętrem? Czy mogę puścić z tego rozdzielacza na piętro gdzie będzie zasilana sypialnia, pokój dziecka i łazienka na piętrze? Chciałbym jeszcze zrobić podłogówkę w piwnicy w jednym pomieszczeniu, na tym samym poziomie będzie kocioł, czy może tak to być?

 

Poniżej przedstawiam przekrój domu.

W PRZYPIWNICZU są 2 grzejniki i chciałbym zrobić w jednym pomieszczeniu podłogówkę lub ścienne

PIĘTRO to 5 grzejników i podłogówka w kuchnio-jadalni + chciałbym w przyszłości zrobić w łazience podłogówkę

PODDASZE póki co nie jest zaadoptowane, ale w przyszłości tam będzie 3x podłogówka i jeden grzejnik

 

post-72587-0-01520600-1487172768_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz puścić podłogówkę do wszystkich pomieszczeń z jednego roździelacza zachowując jednak by najdłuższy odcinek od roździelacza  poprzez podłogówkę i spowrotem do roździelacza nie przekraczał 90-100mb bo będzie problem z przepchaniem wody. Tak naprawdę to powinno się to wszystko policzyć na opory przepływu.

Odnośnie pex-a wykorzystanego do podłogówki obecnie możesz zostawić bo na pex-ie robi się głównie podłogówkę, nam chodzi że tak zwany krótki obied kotłowy jest zrobiony na plastiku czyli odcinki kocioł-roździelacz i kocioł-bojler CWU, to jest niedopuszczealne w kotłowniach na paliwo stałe ze względu właśnie na możliwość zagotowania wody, gdyż pex wytrzymuje około 95C (chwilowo wytrzyma i więcej ale nie o tym mowa).

Puszczając podłogówkę z roździelacza na dole możesz puścić ją na piętra wyżej ale musisz zapewnić jej możliwość odpowietrzenia w najwyższym miejscu nad podłogą (np zrobić małą skrzynkę rewizyjną tuż nad daną podłogą aby można ją było bez problemu odpowietrzyć).

Dlatego właśnie montuje się poszczególne roździelacze na danych piętrach aby poprawnie i bezproblemowo odpowietrzyć pętle podłogówki.

Na oko masz tam 6 szt podłogówek, niestety nie wiemy jaki metraż chcesz nimi ogrzewać ani jaki metraż rurek jest lub będzie zużyty na poszczególne pętle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej przerobić pod ten schemat jest przejrzysty i jasny.

Panowie, po co zawór zwrotny pomiędzy zasilaniem, a powrotem grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba niedopatrzenie, schemat skopiowany z jakiegoś tematu na szybko. Podejrzewam, że w tamtym temacie to miał być zawór upustowy różnicy ciśnień, ale grafika faktycznie chybiona i wprowadzająca w błąd. Na pewno nie może tam być zwykłego zaworu zwrotnego, ale może być w tym miejscu zawór upustowy (gdy pompa jest zwykła, a grzejniki mają termostaty). Gdyby pompa była z autoadaptacją, to niczego nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojarzę. Jeden z użytkowników proponował takie rozwiązanie jako zabezpieczenie w przypadku zamknięcia termostatów, aby pompa nie mieliła w miejscu. Ale tak jak kolega wyżej napisał to błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Niedługo ruszam z takim schematem i trochę się zdziwiłem tym zaworem...

 

Będąc przy tym schemacie pytanko, czy przy 12 pętlach na górze i 10 pętlach na dole OP - nie trzeba nic przerabiać? Rury do rozdzielaczy miedź 28 i na start pompa 25/40. Powierzchnia ogrzewana ok. 160 mkw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla minimalnych wymaganych przepływów 40 mogła by wystarczyć. Trzeba sprawdzić. Zainteresuj się pompa lfp epco. Zastępuje pompy 40-60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę jeszcze zrezygnować ze sterownika zaworu 3D na obiegu grzejników.

Jaki w takim przypadku zastosować zawór termostatyczny 3D?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zawory termostatyczne na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, zostawię tylko drabinki w łazienkach bez termostatów, czy sądzicie,że przy pompie z autoadaptem można wszędzie założyć termostaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-72587-0-87422900-1487266415_thumb.jpgpost-72587-0-06405300-1487266427_thumb.png

 

Czy to tak ma być, ten schemat?

Czy dobrze rozumiem legendę?

 

Przepraszam, że wygląda to jakbym chciał Was "wykorzystać", ale *** mnie "spec" co montował mi instalację, kasę wziął i wypiął się. Teraz chcę to "poprawić" a raczej zrobić tak jak ma być - do porządku. Chcę trochę zaoszczędzić bo już nie chcę brać kolejnego "speca" i samemu to zrobić - z ojcem i teściem - ale my wszyscy jesteśmy laikami. Więc jakby ktoś podał, co trzeba kupić z jakimi parametrami byłbym BARDZO WDZIĘCZNY.

 

post-72587-0-20424100-1487266989_thumb.jpg

W przypiwniczu podłogówka o metrażu 6,2 m2

Na piętrze podłogówka kuchnio - jadalnia o metrażu  15,12 m2 i łazienka o metrażu 10 m2

Na poddaszu jeszcze nie wiem jakie było by rozmieszczenie pomieszczeń, ale metraż ok 60 m2

 

Co do kotła ile ma żeber (zaglądałem do środka bo chyba jedyne tam jest widoczne o ile się nie mylę) i jest 5 "przegrubień"

To jest przekrój kotła

post-72587-0-92043500-1487275265_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.