Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja Hydrauliczna Ogrzewania Podłogowego


Snoopi21898

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się jeszcze nad moja przeróbką. Mam wyjście z kotła 1 1/2 cala. Od kotła dałbym kolanko następnie trójnik z red na 1 cal do cwu potem trójnik na zawór 4d i dalej kolanko z redukcja na miedz fi 28 do naczynia. Zawór 4d 1 1/2" i obieg kotłowy tez tej średnicy następnie trójnik z powrotu cwu i kolano i do powrotu kotła. Wyjście z 4d: Trójnik z redukcja na cal na zawór 3d z siłownikiem na op. Dalej kolanko na pompę na grzejniki na 1cal. Powroty z grzejników i op wpięte w zawór 4d. Pytanie czy taka średnica zaworu, zasilania z kotła i powrotu bez żadnych załamań bedzie chronić kocioł przed niska temperaturą powrotu. Zawór 4d sterowany ręcznie. Wolałbym zrobić to bez dodatkowej pompy kotłowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie czy ktos z kolegów ma zawór 4d i obieg kotłowy takiej średnicy i działa to ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Posiadam kocioł Ling Combi 28 kW, dawno temu posiadałem zawór 4D o przekroju DN40. Obieg kotłowy z tego samego przekroju wykonany na "plecach" kotła z rur spawanych na kształtkach aby były łuki i najkrótszy odcinek. Przy temperaturze kotła 60 stopni na powrocie było około 40. Zrezygnowałem z zaworu 4D. Obecnie mam wymiennik płytowy z pompą kotłową w obiegu otwartym a instalacja CO w układzie zamkniętym. Mając na kotle 50 stopni na powrocie mam 45. Gdy zwiększam na kotle do 60 to na powrocie mam 55. Nic mnie nie przekona, że zawór 4D to dobre rozwiązanie. W dziale giełda wystawiłem go dawno temu do sprzedaży i nadal leży mi w garażu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo zainstalowanie wymiennika płytowego nie zapewni odpowiedniej temp. wracającej do kotła, no chyba że wymiennik charakteryzuje się niską sprawnością przekazywania ciepła lub wymusimy duży przepływ w obiegu kotłowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Odpowiednie ustawienie przepływów po stronie pierwotnej i wtórnej załatwia sprawę i jest pewniejsze niż działanie 4D, ponieważ przepływy są wymuszone przez pompy a nie przez cud w postaci grawitacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To można było zastosować pompę za zaw 4-D, wtedy nie potrzeba cudów ani grawitacji do prawidłowego działania układu.

 

PS

Pozwoliłem sobie policzyć jaki powinien być rozmiar zaworu 4-D dla mocy wyjściowej 20kW

oraz temp powrotu na kocioł ok 10C mniej niż zasilania  i wyszło mi , że DN50.

Więc niech każdy potencjalny właściciel to też sobie przeliczy i przekalkuluje co i jak się opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dla 15kw zawór DN40 powinien działać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko teoria, na papierze ( ekranie) wiele się zgadza, ale w praktyce może nie działać bo :.............

Ja osobiście radziłbym wstawić min 1" + pompę na powrocie dla samych grzejników.

Dla mieszanej instalacji  grzejników i podłogówki , gdzie są większe przepływy i większe różnice

temperatur między zasilaniem a powrotem może być potrzebny większy zawór 4-D np 5/4 + pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  • jeden zawór 4D na zasilaniu CO, na zasilaniu OP jest jakiś zawór termostatyczny i do tego dziwny układ, CWU nie ma podmieszanie, wchodzi na bojler i wychodzi. ale myślę że ideajest taka sama

Błąd, twój układ jest zupełnie inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja właśnie chce dać 6/4 cala i rury obiegu kotłowego tez takie i jak najkrótsze za 4d zawór 3d 1cal i za tym instalacja na grzejniki 1 cal. Bo mysle ze jak 4d bedzie calowy to regulacja takiej instalacji może być problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z resztą teraz mam zawór calowy i op przed zaworem u powrót 46-50. To jak to zmienię to powinno być lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam schemat odręczny - prosze sie nie śmiać :)

post-66668-0-42336100-1487491409_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spoko. A zawory zwrotne za pompami czy przed bk teraz mam przed a nie wiem czy to jest jakaś różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I udało się w końcu przerobić kotłownię wg schhematu 2 https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23492-regulacja-hydrauliczna-ogrzewania-pod%C5%82ogowego/page-2?do=findComment&comment=298002

post-36078-0-41361500-1491419808_thumb.jpg          post-36078-0-47091100-1491419822_thumb.jpg

jak na razie instalacja rewelka, zostało mało czasu na testy ale jak na razie zmniejszyłem temp. zadaną na 60 z 67 i powrót utrzymuje się powyżej 55 C.

 

ustawienia

CO - 40C, OP - 28C i CWU - 50C. powrót się ustabilizował, piecyk chodzi bez na ustawieniach 5/80/16 serw. 10-50 temp. spalin 120-150C

myślę że powinno być OK, zobaczymy jak wpłynie na spalanie

 

w końcu zamontowałem też automatykę do podłogówki na 3D i do CO na 4D, wszystko śmiga aż miło. nareszcie sterowanie podłogówką ma sens. Pozostaje tylko podłączenie pogodówki do OP i będzie komplet.

 

pytanie mam do czujników, pokazują mi niższe wskazania niż inne mierniki - różnica nawet do 6-8C. czy takie zamontowanie czujnika na rurze /ten wyżej/ może mieć na to wpływ???

post-36078-0-78777100-1491419823.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Po testowaniu na wiosnę i teraz okazuje się że d... pa nie da się sterować zaworami 3-4D w automacie chroniąc jednocześnie powrót. Wywala za duża temp na podlogowce Jakoś nie może się to zgrać Jak odepnie się 4D i ustawi się na stałe np 40C na CO to reszta śmiga aż miło Pozostaje praca na jednym ST-431 lub może przerobka

Może ma ktoś jakieś sugestie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.