Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja Hydrauliczna Ogrzewania Podłogowego


Snoopi21898

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie czy zle wyregulowana podłogówka moze wpływać na niestabilną prace kotła( wahania temperatury zadanej)

Pale w PID i zauważyłem ze temp. powrotu raz spada raz sie podnosi. Podobnie na na powrocie z rozdzielacza od op. Mam instalacje mieszaną z zaworem 4d na grzejnikach (głowice porozkręcane na max) i op z zaworem 3d termostatycznym.

Powoduje to, że kocioł pracuje podobnie jak w dwustnie raz na pełnej mocy raz na minimalnej. Czy regulacja pętli op ma wpływ na wahania temperatury na kotle?

Dodam ze zawór termostatyczny od op jest przed zaworem a powrót z op za zaworem - czyli osobny obieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powinienes miec zawor termost na op wpiety po stronie obiegu instalacji a nie kotłowej. Coz z tego ze krecisz zaworem 4d zeby miec cieply powrot jak z podlogi ci wraca zimna woda na kociol. A tak na marginesie to jak masz duzo podlogowki to zawor 4d srednio spelnia swoja funkcje lepiej pompa kotlowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówki dosyć sporo. Grzejniki tylko w 3pokojach i jeden w garażu i w łazienkach 2 drabinki. Zadana 68 powrót 46-49. Chodzi mi o wahania temperatury na kotle i powrocie bo niby przepływy takie same cały czas a temperatury skaczą 65-70*. Moze to jest wina ze podłogówka jest na osobnym obiegu. Zastanawiam się jeszcze nad pompą na powrocie z 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak sterujesz temperaturą OP? Jeśli termostatem pokojowym to masz odpowiedź dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa od podłogówki i grzejników stale na ON. Cały czas są stałe przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak sterujesz temperatura wody która trafia do OP? Nie mów że biegasz do kotłowni i kręcisz zaworem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam instalacje mieszaną z zaworem 4d na grzejnikach (głowice porozkręcane na max) i op z zaworem 3d termostatycznym.

Powoduje to, że kocioł pracuje podobnie jak w dwustnie raz na pełnej mocy raz na minimalnej. Czy regulacja pętli op ma wpływ na wahania temperatury na kotle?

Dodam ze zawór termostatyczny od op jest przed zaworem a powrót z op za zaworem - czyli osobny obieg.

Przeczytałem to jeszcze raz i stwierdzam, że ta instalacja to się kupy nie trzyma. Nic nie pokręciłeś? Zawór 4d ręczny czy ze sterowaniem? Albo lepiej wrzuć zdjęcia, bo tych kwiatków może być więcej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na op zawór termostatyczny 3d ręcznie nastawiam np. Teraz 34 idzie na podłogę. ( będę przerabiał na zwykły 3d z siłownikiem i sterowanie pogodowe). Na grzejniki zawór 4d z siłownikiem i sterowanie pogodowe obecnie idzie 40*. Wygląda to tak ze z kotła wychodzi 1 1/2" dalej trójnik z wyjściem na cal na op. Dalej trójnik na zawór 4d również cal k na końcu trójnik na cwu 1" i wyjście bezpośrednio do naczynia na strych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda

post-66668-0-93855500-1487021616_thumb.jpg

post-66668-0-38158100-1487021796_thumb.jpg

post-66668-0-95125200-1487021835_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze rozczytałem zdjęcie to źle jest wpięta podłogówka,jej zasilanie powinn być za zaw.4D a przed pompą na CO.Zawór 4D i rury obiegu kotłowego są za małe czyli obieg kotłowy nie bedzie działał grawitacyjnie a tym samym nie zapewni odpowiedniej temp.powrotu do kotła.Teraz pozostaje dołożyć pompę kotłową.

Nie stosuje się kształtek i rur ocynkowanych w instalacjach grzewczych,powinny być czarne

post-32948-0-31749000-1487029196_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję kolego. Dobrze to rozpracowałeś, czyli pozostaje przeróbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze rozczytałem zdjęcie to źle jest wpięta podłogówka,jej zasilanie powinn być za zaw.4D a przed pompą na CO.Zawór 4D i rury obiegu kotłowego są za małe czyli obieg kotłowy nie bedzie działał grawitacyjnie a tym samym nie zapewni odpowiedniej temp.powrotu do kotła.Teraz pozostaje dołożyć pompę kotłową.

Nie stosuje się kształtek i rur ocynkowanych w instalacjach grzewczych,powinny być czarne

nie za bardzo rozumiem,

w schematach które spotkałem -sam również mam u siebie-odejście na CWU i OP jest przed zaworem 4D, montując go za zaworem zabierasz wodę z CO no chyba że rekompensujesz to przekrojami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie za bardzo rozumiem,

, montując go za zaworem zabierasz wodę z CO no chyba że rekompensujesz to przekrojami

Bzdura.

 

U autora jest jeszcze ciekawiej, bo zasilanie OP jest przed 4D a powrót już za.

 

@Snoopi21898

U ciebie przeróbka jest stosunkowo prosta do zrealizowania. Dodatkowo proponuje siłownik z zaworu 4d przełożyć na 3d OP i sterować je pogodowo, a 4D ustawiać ręcznie. Takie sterowanie jest lepsze dla kotła węglowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dokładnie papasmurfek juz postanowiłem że będę przerabiał tak jak proponujecie i dodatkowo siłownik na 3d i sterowanie op pogodowo bo mnie szlak trafia jak muszę stale kręcić temp. na podłogę.

Na pewno tez wstawię pompę kotłową.

 

A zasilanie i powrót z op mam za zaworem czyli trochę przerabiania będzie ale sam sie za to wezmę jak sie zrobi cieplej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zasilanie i powrót z op mam za zaworem czyli trochę przerabiania będzie ale sam sie za to wezmę jak sie zrobi cieplej.

 

Dodam ze zawór termostatyczny od op jest przed zaworem a powrót z op za zaworem - czyli osobny obieg.

To jak w końcu jest bo już się pogubiłem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no może źle to sformułowałem za co przepraszam. OP nie jest połączone w żaden sposób z 4d. Za 4d dam trójnik i odejście na 3d i pompę od CO. Powrót z podłogówki wepnę w pod mieszanie do 3D i następnie w powrót z grzejników, żeby całość wpadła i wymieszała sie w 4d. Martwi mnie jednak czy jak mam zawór 1 cal i odejście na grzejniki i op też jeden cal to jak to będzie działać ? Hmm. Ale skoro piszecie że będzie ok to zdaje sie na waszą opinie koledzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załączę swoją instalację                post-36078-0-43224300-1487173683_thumb.jpg

 

na chwilę obecną zmieniłem pompy na WILO - STRATOS 1-6 do OP i 1-4 do CO, do CWU mam PICO 1-4. dane odnośnie domu w opisie.

 

za tydzień będę robił porządek - przerabiał.

  1. 3D na zasilaniu OP + siłownik i sterowanie pogodowe połączone ze sterowaniem z salonu
  2. na 4D myślałem o założeniu regulatora stałotemperaturowego do ochrony powrotu np. http://promag-gaz.pl/produkt/regulator-stalotemperaturowy-afriso-act-343/ lub ewentualnie pompy 
  3. nie wiem jak w końcu z zasilaniem OP - przed 4D czy za
  4. no i gdzie wpiąć powrót z OP, bo powrót z CWU wepnę do powrotu z 4D do pieca tylko dalej od pieca

może jakieś sugestie  <_<

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  •  
  • 3D na zasilaniu OP + siłownik i sterowanie pogodowe połączone ze sterowaniem z salonu
  • na 4D myślałem o założeniu regulatora stałotemperaturowego do ochrony powrotu np. http://promag-gaz.pl/produkt/regulator-stalotemperaturowy-afriso-act-343/ lub ewentualnie pompy 
  • nie wiem jak w końcu z zasilaniem OP - przed 4D czy za
  • no i gdzie wpiąć powrót z OP, bo powrót z CWU wepnę do powrotu z 4D do pieca tylko dalej od pieca

Ad1. Ok. tylko lepiej za 4D

Ad2. Zły pomysł, jeśli już to lepiej zostawić ręczne sterowanie. Ochrona powrotu na 4D będzie ci sieczkę z temperaturą robić za i 3d za nim oszaleje próbując utrzymać stałą temperaturę.

Ad3. Za. Zarówno zasilanie jak i powrót

Ad4. Powrót z OP za 4d, a z CWU jako pierwsze patrząc od strony kotła

 

A najlepiej zrób tak jak na popularnym schemacie z forum post-38116-0-31340500-1487106867.jpg

Pompę kotłową możesz pominąć wykorzystując pompę cwu do ochrony powrotu. A na wyjściu z cwu zamontować zawór TZM 35-60 st. Minus taki, że może nieznacznie wzrosnąć spalanie, a plus (z TZM) zwiększasz ilość ciepłej wody i chronisz użytkowników przed oparzeniem.

może jakieś sugestie  <_<

z góry dzięki

Proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zawory zwrotne dawać przed pompą na zasilaniu czy na powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Ok. tylko lepiej za 4D

Ad2. Zły pomysł, jeśli już to lepiej zostawić ręczne sterowanie. Ochrona powrotu na 4D będzie ci sieczkę z temperaturą robić za i 3d za nim oszaleje próbując utrzymać stałą temperaturę.

Ad3. Za. Zarówno zasilanie jak i powrót

Ad4. Powrót z OP za 4d, a z CWU jako pierwsze patrząc od strony kotła

 

A najlepiej zrób tak jak na popularnym schemacie z forum post-38116-0-31340500-1487106867.jpg

Pompę kotłową możesz pominąć wykorzystując pompę cwu do ochrony powrotu. A na wyjściu z cwu zamontować zawór TZM 35-60 st. Minus taki, że może nieznacznie wzrosnąć spalanie, a plus (z TZM) zwiększasz ilość ciepłej wody i chronisz użytkowników przed oparzeniem.

Proszę

Panowie, a po co zawór zwrotny pomiędzy zasilaniem, a powrotem grzejników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

papasmurfek

 

dzięki za odpowiedź.

 

wkleję 2 schematy -

1 jest z instrukcji mojego pieca /na nim wzorował się hydraulik, robiąc mi instalację/ - tu zasilanie OP i CWU jest przed zaworem  post-36078-0-14822100-1487186781_thumb.jpg

 

 

2 który znalazłem na forum, a według którego planowałem przeróbki  post-36078-0-42103600-1487186775_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bregho czy u Ciebie w instalacji są zamontowane 3 zawory 4D jak na schemacie:

post-36078-0-14822100-1487186781.jpg

Schemat 2 jest poprawny. Aczkolwiek niekompletny. Brakuje zaworów odcinających, filtrów i zaworów zwrotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jeden zawór 4D na zasilaniu CO, na zasilaniu OP jest jakiś zawór termostatyczny i do tego dziwny układ, CWU nie ma podmieszanie, wchodzi na bojler i wychodzi. ale myślę że ideajest taka sama
  • dobrze że jest OK, co do braków to myślę iż hydraulik będzie wiedział o zaworach i filtrach przy pompach oraz zaworach zwrotnych
DZIĘKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.