Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Cyrkulacja Cwu, A Zawór Termostatyczny


tata1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam Bojler 250 litrów, do niego mam układ z cyrkulacją (cóż za wygoda), działa OK, ale jak to mówią chce się więcej wygody...

Zbliża się wiosna, nie zawsze się będzie palić w CO, u mnie jak sie zapali i podgrzeje wodę do 65 stopni to wystarczy na dany dzień i dwa kolejne (niedużo zużywamy). Problem w tym, że 65-70st. to grozi poparzeniem, więc założę zawór termostatyczny i ustawie na 45-50st.

Tylko mam obawy, bo jak zawór termostatyczny miesza ciepłą z zimną, czyli bierze troche ciepłej, troche zimnej i podaje dalej. Jeżeli pompka cyrkulacyjna obróci obieg to będzie to wygladać tak, że właduje do bojlera więcej wody niż z niego weźmie. (bo jakiś % będzie zimnej).

Czy nie będzie to powodowac wzrostu ciśnienia w bojlerze?. Nie chodzi tu o jego wyziębianie, bo pompka cyrkulacyjna jest tak ustawiona, by na darmo nie chodziła, czas pracy i przerwy ma dobrane optymalnie i zależne od temp.

 

Czy da się pogodzić cyrkulację i zawór termostatyczny?

post-5955-1235044131_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz ustawić na piecu temperatury CWU na 50 stopni, a z czasem, jak nadejdą ciepłe dni to na piecu przejść na tryb lato, czyli piec dogrzewa tylko CWU? Poza tym ten zawór zwrotny, to powinien być zamontowany na podejściu zimnej wody do zasobnika, a pomiędzy tym zaworem, a zasobnikiem powinien być zawór bezpieczeństwa i ewentualnie naczynie przeponowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zimie nie ma problemu, grzeję zbiornik na 50 stopni. Ale w lecie to nie będę codziennie rozpalał w piecu bu podgrzać wodę. Co 3 dni to co innego można rozpalać. Poza tym nie o układ zaworów mi chodzi, tylko o to czy wzrośnie to ciśnienie w zbiorniku jak termostatyczny dopuści zimnej wody a pompka to przetłoczy do bojlera. A takich cyklów może być dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup baterię termostatyczną, woda może być do 90 st.C a z baterii taką jak ustawisz na termostacie. Leci zawsze jednakowa. ponadto jak masz zawór zwrotny na zimnej wodzie i należy zamontować naczynie zbiorcze np. Refix do kompensacji różnicy objętości. Dobór naczynia :post-4692-1235046640_thumb.jpg

post-4692-1235046648_thumb.jpg

Baterie montujesz na samym końcu. To właściwie jedyne rozsądne rozwiązanie.

Przy delcie t = 90st. przyrost objętości wynosi 0,0432 dm3 /kg x 250l = 10,8l więc zbiornik ok. 16 l. Do objętości zasobnika dodać trzeba pojemność instalacji c.w.u. + cyrkulacja. Czyli te 16 l masz zapasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Mam nowe baterie Armatura Symetric, kupę kasy na nie wydałem, więc pozostaje mi dwa rozwiązania:wygoda z cyrkulacją, lub wygoda z temperaturą na termostatycznym.

Tak jak myślałem nie da się tego połączyć bo więcej wody wraca do bojlera niż z niego wypływa.

 

Naczynie przeponowe będzie założone.

 

Kolego reaper zawór zwrotny, gdzie, przecież w tym przypadku nie chodzi o dopuszczanie wody do zbiornika, tylko do instalacji ciepłej wody przez zawór termostatyczny za zbiornikiem, a pompka to wszystko tłoczy do zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to nie są długie odcinki, to zleci ze 2 - 3 litry wody a to bywa często tańsze niż energia zużyta do napędu pompy o samej pompie (zakup)już nie wspominając. Trzeba tysiąc razy wodę spuścić (od ostygniętej), aby uzbierały się metry sześcienne. wiec to tylko wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego reaper zawór zwrotny, gdzie, przecież w tym przypadku nie chodzi o dopuszczanie wody do zbiornika, tylko do instalacji ciepłej wody przez zawór termostatyczny za zbiornikiem, a pompka to wszystko tłoczy do zbiornika.

 

Cofam, po przemyśleniu, to co napisałem. Nie jestem przekonany, czy to co proponujesz ma rację bytu. Zasobnik musi być zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa i w Twoim przypadku przez niego będzie uciekać nadmiar wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja dalej dążę do wygody i znalazłem w materiałach firmy Danfoss i Honeywell sposób pogodzenia zaworu termostatycznego z cyrkulacją. Schematy rozumiem, ale nie rozumiem zasady działania.

Danfoss proponuje 3 zawory zwrotne. Skoro to Danfoss prezentuje to ma działać, ale na zasilaniu zimną wodą nie ma zaworu bezpieczeństwa, ani zwrotnego?.

Honeywell proponuje 1 zawór zwrotny i grupę bezpieczeństwa na zasilaniu. Wydaje mi się że ten schemat jest właściwszy. Zasada działania obu schematów jest chyba taka sama.

Dlaczego nie wykorzystano 3 wejścia do bojlera, może dlatego że w tym układzie się nie da. Bardzo ciekawy te układy. Prosiłbym fachowców o wytłumaczenie mi jak to działa.

 

Czy zamiast grypy bezpieczeństwa można dać zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym? To chyba to samo.

post-5955-1235634347_thumb.jpg

post-5955-1235637169_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy zawory przy danfoss- ie to są zawory zwrotne właśnie. Trzeba tez ten schemat traktować jako poglądowy nie jako wykonawczy,. chodzi tylko o zasadę. Zawór bezpieczeństwa zabezpiecza instalację przed wzrostem ciśnienia, i nie należy go tu stosować zamiast. Te trzy zawory maja swoja rolę. Nie będę się rozpisywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, rozumiem. Zawór zwrotny z zaworem bezpieczeństwa zastosuje na zasilaniu.

W sobotę montuję, tylko się zastanawiam, czy tak jak u Danfosa na 3 zwrotnych (+zwrotny i bezp na zasilaniu), czy zrobić tak jak u Honeywell na 1 zwrotnym (+zwrotny i bezp na zasilaniu)?

Czy aby te schematy nie przedstawiają tego samego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy da się pogodzić cyrkulację i zawór termostatyczny?

 

IMHO nie da się. Jeśli chcesz mieć w obiegu temperaturę niższą niż na zasobniku to musisz albo domieszać zimnej wody (czyli na końcu wypuścić nadmiar do kanalizacji) albo ochłodzić tę wodę (wówczas będzie to strata ciepła). W obu przypadkach bez sensu. Z kolei jeśli zrobisz dla cyrkulacji obejścia zaworami zwrotnymi to pobór wody będzie pracował z obniżoną temperaturą, ale cyrkulacja już nie. I woda na początku poboru będzie parzyć. Moja propozycja to dołożenie małego zasobnika 20-30l, za zaworem termostatycznym. W dużym zasobniku będzie wówczas woda gorąca a w małym ciepła i cyrkulacja.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mecenas, zobaczymy, mam zawór Honeywell i zmontuje układ według jego schematu. Przedstawie na forum jak działa i czy działa.

Bo według mnie to:

- jak się zacznie cyrkulacja to zassie część wody ciepłej część zimnej, następnie pompka wrzuci tą wodę po części na dno zbiornika, po części do zaworu mieszjącego. Gdy będzie krążyć dalej to w pewnym momencie woda będzie miała w cyrkulacji temp nastawioną na zaworze i wtedy zawór mieszający prawie zamknie wejście wody ze zbiornika, a otworzy wejście zimnej wody(która będzie miała prawie nast. temp). Skoro wylot ze zbiornika będzie prawie zamknięty to woda z pompy też tam prawie nie będzie wpływać, tylko cyrkulacja będzie krążyć w kółko przez zawór mieszający. Piszę PRAWIE, bo oczywiście woda w rurach się będzie trochę schładzać i dlatego zawór mieszający trochę ciepłej będzie dopuszczał.

Tak mi się to wydaje w teorii i chyba o to chodzi w w/w schematach. A jak będzie w praktyce to niebawem przedstawię na forum.

pozdrawiam.

 

 

W którym miejscu podłącza się do bojlera naczynie przeponowe kompensacyjne?

Czy na rurce na zasilaniu, czy w dowolnym?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ będzie działał właściwie. W obiegu cyrkulacji krążyć będzie woda z parametrami ustawionym na mieszaczu termostatycznym. Przy zbyt zimnej wodzie domieszana zostanie cieplejsza woda z zasobnika, przy właściwej krążyć będzie przez zawór termostatyczny tylko w cyrkulacji (przymknięta część z zasobnika), przy zbyt gorącej domieszana zostanie zimna woda poprzez zawór zwrotny. Rozpatrywałem układ danfossa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Układ będzie działał właściwie. W obiegu cyrkulacji krążyć będzie woda z parametrami ustawionym na mieszaczu termostatycznym. Przy zbyt zimnej wodzie domieszana zostanie cieplejsza woda z zasobnika, przy właściwej krążyć będzie przez zawór termostatyczny tylko w cyrkulacji (przymknięta część z zasobnika), przy zbyt gorącej domieszana zostanie zimna woda poprzez zawór zwrotny. Rozpatrywałem układ danfossa

 

To co napisał guitar ma sens również przy dwóch zaworach zwrotnych. W taki razie po co ten trzeci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO można teraz przy braku wody w sieci "spuścić" ciepłą wodę z boilera odkręcając ciepłą wodę. A to nie jest dobre dla zbiornika.

 

Cenna uwaga. Ale podobno zawór termostatyczny blokuje się w przypadku braku zimnej wody i gorącej wyższej o 10 st. od zadanej. Natomiast pompa cyrkulacyjna ma pracować cyklicznie raczej z dłuższymi postojami. Jakie widzisz rozwiązanie na ten raczej skrajny przypadek. Przymierzam się do modernizacji swojego c.o. własnymi siłami i każda uwaga jest dla mnie cenna a utknąłem na cyrkulacji c.w.u. Proszę o pomoc. Może to jeszcze komuś się przyda. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

przejrzałem na szybko to co piszecie i z wieloma rzeczemy się nie zgodzę. Natomiast w odpowiedzi na główny wątek odnośnie zabudowy zaworu mieszającego c.w.u. na wyjściu z zasobnika to nie ma tu żadnej filozofii. Zawór mieszający nalezy zamontować na wyjściu c.w.u. z zasobnika. Wyjście zaworu mieszającego spiąć z instalacją c.w.u..

Ważna jest tylko aby podprowadzenie zimnej wody do zaworu mieszającego było zrobione za zaworem zwrotnym zamontowanym na przyłączu wody zimnej do zbiornika (miedzy zaworem zwrotnym a zasobnikiem). Ponadto na doprowadzeniu zimnej wody do mieszacza zamontować dodatkowy zawór zwrotny aby nie następowało grawitacyjne krążenie przez zawór termostatyczny, Można też dodatkowo zastosować zasyfonowanie co tez będzie zabezpieczać układ przed cyrkulacją grawitacyjna. Natomiast rozważania odnoście dopuszczenia wody zimnej i wzrostu ciśnienia zupełnie nie mają tu miejsca to . Nie ma możliwości aby w obiegu ciepłej wody było wyższe ciśnienie w układzie z mieszaczem czy beż ( prawa fizyki).

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie będzie to powodowac wzrostu ciśnienia w bojlerze?. Nie chodzi tu o jego wyziębianie, bo pompka cyrkulacyjna jest tak ustawiona, by na darmo nie chodziła, czas pracy i przerwy ma dobrane optymalnie i zależne od temp.

 

Czy da się pogodzić cyrkulację i zawór termostatyczny?

 

Witam,

 

mam ten sam problem z pogodzeniem cyrkulacji i zaworu termostatycznego mieszajacego - taki uklad jak na rysunku wlasnie mi hydraulicy zlozyli, tyle ze bez zaworu zwrotnego na cyrkulacji, wiec w efekcie ciepla woda plynela do kranow dwoma rurami - glowna i cyrkulacyjna. Teraz chce to zmienic na poprawny uklad, chyba taki jak pokazuje rysunek Danfosa prezentowany ponizej w watku, ale ciagle nie rozumiem, gdzie podzieje sie nadmiar wody tloczony pompa cyrkulacyjna (wplywajacy z zimnej wody zaworem termostatycznym)?

 

I drugie pytanie - jak rozwiazales to sterowanie czasem pracy pompy cyrkulacyjnej? pompa z termostatem czy inne tansze rozwiazanie? Ja ma sama pompe bo cena wersji z zegarem i termostatem powalala (2x drozsza, ok 800zl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

Wykonałem u siebie taka instalację według schematu http://groups.google.pl/group/pl.misc.budo...5d92aa1f485faf6

Cytuję:

(1) --[?]----

|

| [CWU]

| |

[ZM]---------|

| |------[Cyrkulacja CWU]

|

|

|

(2) --[<]-----|---[<]----[Pompa cyrk]---

| |

[/\] [V]

| |-----[napelnianie inst. CO]

|

|

|

|------------------[naczynie wzbiorcze]

|

|

[Zaw. bezpiecz??]

|

|

(3) -----------------[wejscie zimnej wody]

 

1 - wyjscie CWU ze zbiornika

2 - wejscie powrotu cyrkulacji do zbiornika

3 - wejscie zimnej wody do zbiornika

[<] - zwor zwrotny

[ZM] - zawor mieszajacy

[napelnianie inst. CO]- zlaczka do weza gumowego, podpiety na powrot wody z CO,

poprzez zawor kulowy

[?] - nie wiem? moze tez zawor zwrotny, ale nie ma na tym strzalki :)

 

Jednak cyrkulacja nie chce im działać, tzn pompka niby pracuje, a efektu niema. Mam tam pompkę grundfos UP 15-13B, może ona jest za słaba?. Mam różnicę poziomów ok 5m, może tu jest pies pogrzebany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.