Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Mieszana, Nie Działa Podłogówka


Yooziu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam taki dom i instalację:

 

dom parter + piętro, piec Dedietrich MCRIII, sterownik pokojowy salus. Powierzchnia domu ok 110m2. Na parterze ogrzewanie podłogowe + drabinka w łazience, na piętrze (3pokoje, korytarz, łazienka) 5 grzejników w pokojach, 1 na korytarzu, w łazience drabinka + podłogówka.

 

Problem dotyczy podłogówki w łazience na piętrze. Ogrzewanie nie działało w ogóle, instalator odpowietrzył pętlę, ale teraz rozgrzewa się w minimalnym stopniu i tylko na części pętli. W tym samym czasie wszystkie grzejniki na piętrze grzeją bez problemu. Próbowałem skręcić grzejniki na piętrze na głowicach do min i wyłączałem podłogówkę na dole, mimo to na piętrze podłogówka nie nagrzewa się. Przy ostatniej wizycie instalator stwierdził, że musi to pochodzić przynajmniej 24h z temp na maxa, bez wyłączania pieca i powinno ruszyć, dla mnie to trochę dziwne tłumaczenie, bo albo coś działa, albo gdzieś jest błąd w instalacji i nie będzie to działało nigdy.

 

Poniżej zdjęcia jak wygląda instalacja i jej elementy składowe.

post-72453-0-18876800-1486678628_thumb.jpg

pompa przy piecu tylko do ciepłej wody w kranie

post-72453-0-79296500-1486678639_thumb.jpg

rozdzielnia do podłogówki na parterze

post-72453-0-98812000-1486678671_thumb.jpg

post-72453-0-91335700-1486678686_thumb.jpg

głowica do podłogówki na piętrze

post-72453-0-72583800-1486678713_thumb.jpg

pętla w łazience na piętrze

 

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i komentarze, powoli temat i tłumaczenia instalatora, że w innych domach na osiedlu jest tak samo i jest ok zaczynają mnie irytować i chciałbym, żeby to w końcu zaczęło działać jak należy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zwykły zawór termostatyczny montowany do grzeknikow? To nie będzie tak działać.

 

A gdzie masz pozostałe pompy? Tylko ta jedna w piecu? Ona ma zasilić ta cała instalacje?

 

Podaj jej parametry.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak sprzęgła, brak układu mieszającego z pompą na podłogówkę , brak pompy na grzejniki , kocioł powinien być sterowany pogodowo a do sterowania obiegami grzewczymi zdalne sterowanie..... i pewnie paru innych rzeczy. Zintegrowane rozdzielacze w ogóle nie nadają się do współpracy z kondensacyjnym kotłem gazowym. A tak zbudowana instalacja nie ma prawa działać, z czego pewnie inwestor zadowolony nie będzie. Ogólnie to jest mi szkoda człowieka którego instalator "wpuścił w maliny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie masz pozostałe pompy? Tylko ta jedna w piecu? Ona ma zasilić ta cała instalacje?

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

Pompa jest tylko ta do podłogówki na dole, w skrzynce z rozdzielaczami, innej do ogrzewania nie ma, jak będę w domu sprawdzę jaki to model i jakie ma parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zwykły zawór termostatyczny montowany do grzeknikow? To nie będzie tak działać.

 

Wysłane z mojego HTC One M9 przy użyciu Tapatalka

nie znam się na tym, ale z tego co wiem, jest to zawór właśnie do podłogówki - skala w stopniach chyba od 20-50, a nie 1-5 jak na grzejnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zmienia faktu, że instalacja została wykonana niezgodnie ze sztuką przez człowieka który nie ma pojęcia o takich instalacjach. Kolega @mak napisał Ci co jest potrzebne. Konieczny montaż sprzęgła plus dwie dodatkowe pompy do grzejników i podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest do konca tak źle jak napisali poprzednicy. Masz uklad mieszajacy na podlogowke pod warunkiem ze jest on dobrze wpiety. Ogolnie jesli nie masz duzej ilosci grzejnikow to nie musisz dawac sprzegla. Tu by sie przydal silownik na podlogówke sterowany pogodowo z automatyki kotla, jak ci sie teraz załacz pompa od podlogowki? rowno z kotlem?. Widze ze kociol dziala pokojowo na bezprzewodowym regulatorze. Wywal go i przejdz na pogodówke. Tu musisz dac schemat jak to jest polaczone.Do czego jest ta pompa na ścianie? co do podlogowki na pietrze to jaka jest długosc pętli,na oko to widze tu z 60 m? probowales zdjac glowice z rtla i zobaczyc czy chodzi? moze trzpien sie zawiesil. Przydaloby sie wyrwgulowac nastawy wstepnena grzejnikach. Zamiast tego zaworku do odpowietrzania podlogowki wkrec w niego odpowietrznik automatyczny i otworz a najlepiej jakbys przelal pętle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzejników łącznie z drabinką jest 7. Pompa przy piecu pompuje ciepłą wodę do kranu/bidetu.  Pompa od podłogówki startuje chyba równo z kotłem - podłoga na dole nagrzewa się ekspresowo, w chwilę po załączeniu pieca, tak samo grzejniki u góry. Problem jest tylko z podłogą na piętrze, reszta chodzi ok. Kocioł działa ze sterownikiem pokojowym uniwersalnym firmy Salus.  Nie wiem jaka może być długość pętli w łazience - myślę, że ok 50m. Głowicę zdejmowali ostatnio instalatorzy i nic to nie zmieniło, więc raczej trzpień się nie zawiesił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec jesli to pracuje i jestes zadowolony z komfortu cieplnego i rachunkow za gaz to nie zmieniaj nic w instalacji bo wyglada na to ze masz dobrze wpiety mieszacz.Jedyne co mozna ulepszyc to tak jak pisalem silownik na zawór w mieszaczu i przejsc na pogodowke ale to indywidualna sprawa. Ja bym stawial na powietrze w petli bo jakis tam minimalny przeplyw masz. Poprzydlawiaj troche drabinki w lazienkach i zrob nastawy wstepne na grzejnikach. W ramach testu czy ten rtl nie jest uszkodzony wywalilbym caly ten modul, przelalbym petle i spiąłbym te rurki ze soba oczywiscie dajac odpowietrznik i zobaczyl jak to dziala.Albo najprosciej, najszybciej i najmniej inwazyjnie zostaw jak jest tylko wkrec ten odpowietrznik automatyczny i zostaw to do jutra niech sobie pochodzi. A idaj jeszcze pompe w kotle na najwyzszy bieg !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pracować pracuje, czy jestem zadowolony z komfortu cieplnego? raczej tak, chociaż dziwi mnie, że 2 dosyć duże grzejniki potrzebują sporo czasu żeby nagrzać pomieszczenie ok 20m2, ale tu dochodzi jeszcze kwestia izolacji budynku, więc tego nie rozpatruję w tej chwili. Rachunki za gaz, tu też kwestia dyskusyjna, porównuję ze znanymi mi domami o podobnej powierzchni i chyba jest ok.

Nie wiem czy pompę w kotle można regulować, ja jedynie co widzę to 2 regulacje temp do wody bieżącej i CO.  Jestem laikiem, co znaczy "nastawy wstępne" ? Na głowicy ustawić pozycję z gwiazdką/śnieżynką?

Odnośnie mieszacza na podłogówkę, z tego co sam wydedukowałem działa on tylko z układem na parterze, do pętli na piętrze nie ma takiego mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poczytaj na forum jest duzo o nastawach wstepnych. Jak zdejmiesz glowice termostatyczna to zobaczysz skale gdzie ustawiamy odpowiednia nastawę.Jak masz zawory danfos to masz sprawe ulatwiona bo na boku pudelka masz tabele jaka nastawe wybrac.Jak inne to musisz liczyc. Co do rachunkow to nowy dom 100 m2 temp.22 stopnie rachunki na poziomie 180-230/msc z grzeniem wody dla 3 osób (średnia w skali roku). Bieg pompy ustawiasz na pompie w środku kotła.Chociaz ty chyba masz pompe elektroniczna i w ustawieniach serwisowych masz taki parametr jak maksymalna predkosc obrotowa pompy. Tam jest skala do 10, w niektorych modelach mcr3 ustawiali fabrycznie 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie mieszacza na podłogówkę, z tego co sam wydedukowałem działa on tylko z układem na parterze, do pętli na piętrze nie ma takiego mieszacza.

Bo góra pewnie jest podłączona z grzejnikami i grzać nie będzie ze względu na opory OP. Woda ma "łatwiej" przejść przez grzejniki niż OP. Kryzowanie instalacji grzejnikowej w tym przypadku to pudrowanie pryszcza. Dalej instalacja będzie błędnie wykonana. Stąd opisane problemy.  Pytanie jeszcze jak jest wpięte OP w łazience? Szeregowo czy równolegle z grzejnikiem? Ile metrów rury jest podłączone w tej łazience?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpięte jest tak:

 

po prawej wchodzi podłogówka, po lewej drabinka:

post-72453-0-86077400-1486732217_thumb.jpg

rozprowadzenie instalacji na piętrze:

post-72453-0-39941400-1486732344_thumb.jpg

 

nie ma osobnego pionu do podłogówki, nie wiem czy dobrze odpowiedziałem na pytanie.

 

Co do ilości rury w łazience, to z tego co mówił instalator, to jest ok 50m

 

 

Co do rachunkow to nowy dom 100 m2 temp.22 stopnie rachunki na poziomie 180-230/msc z grzeniem wody dla 3 osób (średnia w skali roku).

 

okres od 05.12-31.01  zużycie 570m3, wtedy jeszcze bez sterownika pokojowego. 2osoby dorosłe + dziecko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości rury w łazience, to z tego co mówił instalator, to jest ok 50m

:D :lol: 

Bez dodatkowej pompy nie będzie grzało. Ale jak instalator twierdzi, że u innych grzeje to niech sprawi żeby i u Ciebie zaczęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OP jest dobrze wpiete. Mozna tak wpiac podlogowke jesli robimy to w jednym pomieszczeniu i nie jest to bledem tylko jednym ze sposobow. Nastawy to żadne pudrowanie pryszcza, pompa w twoim kotle ma taki wydatek ze bez problemu obsłuży 7 grzejnikow i jedna podlogowke. Jedyne co moze byc problemem to srednica pionów instalcji na gorze. Ale u ciebie ewidentnie widac ze problem tkwi w przeplywie w gornej petli (zapowietrzenie,zablokowanie). Dowodem jest to ze pozakrecales wszystko a i tak podloga nie grzala. Jakie masz zawory w drabince w lazience ktora nie grzeje? I jakie przeplywy w rozdzielaczy OP na dole?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje mi w takim razie współczuć twoim klientom. Właśnie przez takich "fachofców" wychodzą później takie kwiatki jak powyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doradca z ciebie zaden bo widac ze nie wiesz o czym mowisz, gdzies tam cos przeczytales i udajesz znawce, odsylam do książek i dużo godzin praktyk proponuje. Podpowiem gdzie czytac : przeczytaj materialy projektowe junkersa, zaprojektuj instalacje, zwroc uwage na opory rury i pdbiornikow, zsumuj je, spojrz na charakterystyke pompy i sie wypowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że powinno być tak,że pompa z kotla i sterowanie pogodowe powinny to obsłużyć bez żadnych dodatkowych pomp i mieszaczy. Tyle że nie gdy jest instalacja mieszana. @Kubasko chcesz puszczać na grzejniki temp 35st? Przy instalacji mieszanej potrzeba sprzęgła i mieszacz na podłogówkę(to już pisał @mak)

Co do podłogówki na RTLu to przyczyną jest długość pętli - 50mb to max jaką stosuje się do Rtl, dlatego takie objawy(grzeje słabo i tylko na części pętli)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do kolegow: mieszacz jest nie wiem czemu uwazacie ze jesli go nie ma w kotlowni to go nie ma. Moze lepszy bylby z zaworem trodrogowym no ale jest jaki jest. A co do sprzegla to pare lat temu gdy bylem jeszcze raczkujacy w temacie :) mialem do wykonania instalacje mieszna w ktorej bylo tylko 5 grzejnikow i reszta podlogowki.Z materialow junkersa wyczytalem wowczas ze mozna to zrobic bez sprzegla.Bylem jak wy sceptycznie nastawiony ale wynikalo to z mojego braku doswiadczenia w tego typu instalacjach.Zadzwonilem do projektanta junkersa i zapewnil mnie ze jest to zgodne ze sztuka.Zrobilem, dziala jak powinno. Wystarczy policzyc sobie opory,zaprojektowac instalacje i widac kiedy mozna kiedy nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Wiedzę mam nikłą w porównaniu do Ciebie, bo głównie z tego forum oraz odrobinę praktyki.

Za to wystarczającą aby twierdzić, że ta konkretna instalacja nie ma szans na sprawne działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko ze fakt jest taki ze instalacja dziala - grzejniki grzeja, podlogowka tez. Jedyne co nie dziala to podlogowka w lazience na gorze ale przyczyne juz znamy - zawor RTL zalozony na zasilaniu i odcina w momencie podlogowke bo za duza idzie temp. Niestety bedzie ciezko to naprawic bo wszystko zalane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.